Skip to content

Ostatnio prawdopodobnie zastanawiacie się, jak tanio podróżować po Europie, a nawet poza nią. Bez wątpienia słyszeliście już wszelkiego rodzaju sztuczki i plotki jak obniżyć koszty podróży – niektóre prawdziwe i przydatne, niektóre to zwykłe domysły lub mity. 

Niezależnie od tego, z jakimi sposobami na obniżenie kosztów podróży spotkaliście się do tej pory (czy już przeczytaliście nasze artykułu o podróżach w czasie szalejącej inflacji, czy też artykuły o budżetowych podróżach do Francji, Anglii, PortugaliiHiszpanii i Włoch?), poniżej przedstawimy wam najczęściej popełniane błędy, które gigantycznie zwiększają wakacyjne wydatki i uniemożliwiają tanie podróżowanie.   

 

Jak podróżować tanio: 10 błędów, których należy unikać 

 

1. Brak ustalonego budżetu  

Pierwszym fatalnym i największym błędem dla budżetu na podróże jest właściwie jego brak. Wiemy, że emocje są duże, gdy widzicie tanie bilety lotnicze do wymarzonego miejsca i zachęcamy do spontaniczności. Jeśli jednak lubicie podróżować często, zawsze pamiętajcie i szacujcie budżet na kolejną wyprawę. Dzięki temu, gdy pojawi się idealna oferta, będziecie dokładnie wiedzieć, jaką kwotą dysponujecie i ile pieniędzy możecie wydać. 

Ponadto, podliczycie wydatki, które możecie zaplanować z wyprzedzeniem, będziecie mieli jasny obraz sytuacji, czy wakacje będą tanie, czy nie oraz czy można zoptymalizować koszty. 

 

2. Brak jakiegokolwiek ubezpieczenia podróżnego, medycznego  

Wielu podróżnych rozpoczyna proces rezerwacji wakacji od biletów lotniczych. Dodając bagaże, wybierając miejsca w samolocie, ale pomijając jakiekolwiek ubezpieczenie podróżne, myśląc, że nie jest warte dodatkowych kosztów. Popełniają tym samym największy, lekkomyślny błąd!  

W rzeczywistości ubezpieczenie może uchronić Was przed niezliczonymi, nieprzyjemnymi sytuacjami, które mogą kosztować znacznie więcej niż ubezpieczenie a dodatkowo zrujnować wasz budżet, nie tylko wakacyjny.  Na przykład FRU Medical pokrywa koszty leczenia w przypadku choroby oraz utraty lub uszkodzenia bagażu. Dzięki FRU Fast Refund zwrócimy Ci pieniądze w 3 dni, jeśli Twój lot zostanie odwołany, a FRU Flex gwarantuje zwrot pieniędzy lub zmianę biletu, jeśli zdecydujecie się zmienić lub odwołać lot.  

Ubezpieczenie podróżne

 

3. Rezerwacja podróży na ostatnią chwilę 

Wielu podróżnych nieustannie poluje na promocyjne ceny last minute. Prawdą jest, że takie oferty się pojawiają, jednak aktualnie jest ich bardzo mało, a czekanie do ostatniego momentu oznacza znacznie wyższe ceny.  

Najlepszym sposobem jest śledzenie cen, analiza kalendarza FRU.PL dla interesującego Was kierunku i rezerwacja wyjazdu z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Dotyczy to także noclegów, gdzie z każdym dniem ceny rosną!  

 

4. Niesprawdzanie uważnie polityki bagażowej 

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Wam się zapłacić na lotnisku dodatkowo sporą sumę pieniędzy tylko dlatego, że bagaż przekroczył dopuszczalne wymiary o pięć centymetrów lub o kilka kilogramów, doskonale wiecie, co mamy na myśli.  Błąd polegający na nieuważnym sprawdzeniu, jaki rodzaj bagażu jest dopuszczalny bez dodatkowych opłat, może sporo kosztować, dosłownie.  

Zastanówcie się więc, czy potrzebujecie plecaka, torby podręcznej czy bagażu rejestrowanego. Moment zakupu biletów lotniczych to najlepszy czas na zakup potrzebnych bagaży. Później koszty będą bardzo wysokie.  

 

5. Brak rozeznania w lokalnej walucie i płatnościach  

W niektórych miejscach, aby dokonać wygodnych płatności bez wysokich opłat, wystarczy karta Revolut czy nawet zwykła karta płatnicza z korzystnym systemem płatności za granicą. W innych miejscach znów konieczna jest wymiana walut w kantorze i płatności gotówkowa.  

Często popełnianym błędne jest niezorientowanie się, jak korzystniej będzie płacić i przygotować portfele z wyprzedzeniem tak, aby uniknąć wymiany gotówki po niekorzystnym kursie na lotnisku czy też w mieście, lub wypłacać pieniądze z bankomatów, które pobierają wysokie prowizje.  

Planując urlop, zróbcie rozeznanie, jaki środek płatniczy jest najlepszy, sprawdźcie kursy i wymieńcie walutę po najkorzystniejszym kursie. Po więcej rad w temacie walut, zerknijcie tutaj

 

6. Wybór najłatwiejszego i najbardziej komfortowego środka transportu  

Transport w miejscu docelowym może być zarówno bardzo tani, jak i niezwykle drogi, wszystko zależy od wybranego środka transportu.   

Na przykład można podróżować za kilka euro metrem lub pociągiem z lotniska do centrum miasta, lub taksówką, a nawet prywatnym transferem, co będzie kosztować dwa, a nawet trzy razy więcej.  

Wybierzcie środek transportu, który pokryje się z zaplanowanym budżetem.  

 

7. Niekorzystanie z dostępnych zniżek  

W wielu miejscach na świecie wstęp do muzeów jest bezpłatny w wybrane dni – w pierwszą niedzielę miesiąca, w poniedziałki czy też w określonych godzinach.  

Ponadto, jeśli obowiązują was zniżki dla studentów czy seniorów, możecie mieć niezliczone korzyści, takie jak zniżki, a nawet bezpłatny wstęp. A jeśli podróżujecie z dziećmi, one również korzystają ze zniżki i bezpłatnego wstępu – po prostu sprawdźcie lub zapytajcie! 

 

8. Niesprawdzenie oferty kart turystycznych 

Wiele europejskich stolic i popularnych miast oferuje podróżnikom specjalne karty z dostępem do najpopularniejszych atrakcji turystycznych i transportu. Często taka karta umożliwia również zniżki w lokalnych restauracjach, spa czy muzeach, dzięki czemu można sporo zaoszczędzić. 

Z drugiej strony, jeśli nie planujecie dużo korzystać z transportu publicznego, nastawiacie się, na zwiedzanie miasta spacerując i nie będziecie odwiedzać muzeów, wydatek na kartę może być nieopłacalny. 

Dlatego ważne jest, aby zapoznać się z ofertami i wybrać według preferencji taką opcję, która pozwoli zoptymalizować budżet i zaoszczędzić.  

Tanie podróżowanie (2)

 

9. Odwiedzanie wszystkich popularnych atrakcji  

Zwiedzanie wiele znanych atrakcji turystycznych oznacza zakup dość drogich biletów wstępu, zaczynając od kilkudziesięciu euro, a sięgając nawet kilkuset. 

Najpewniej przynajmniej raz zdarzyło Wam się zapłacić sporo za bilety wstępu i rozczarować, później żałowaliście wydanych pieniędzy i zastanawialiście się, co wami kierowało, decydując się odwiedzić właśnie to miejsce. W większości przypadków odpowiedź jest prosta: presja popularności i idea celu „nie można przegapić”. Wybierajcie atrakcje według pasji i zainteresowań, a nie dlatego, że miejsca bije rekordy popularności na Instagramie lub w każdym przewodniku piszą, że koniecznie trzeba to zobaczyć.

 

10. Wybór lokali w samym centrum miasta  

Restauracje, bary, kawiarnie, sklepy z pamiątkami. Wszystkie mogą być albo tanie lub bardzo drogie w zależności od tego, gdzie się znajdują. 

Jeśli zależy wam na tanim podróżowaniu, radzimy trzymać się z dala od najbardziej dostępnych i popularnych miejsc, znajdujących się w samum centrum miasta. Zamiast tego poszukajcie mniejszych, mniej turystycznych a bardziej lokalnych lokali. Gwarantujemy, że te zapewnią Wam lepszą jakość za niższą cenę.  

 

Teraz gdy już znacie najczęściej popełniane błędy, zaplanujcie podróż, w której zrobicie wszystko, aby je wyeliminować.  

A FRU.PL pozostaje do Twojej dyspozycji z najkorzystniejszymi biletami lotniczymi oraz ubezpieczeniami, a nawet zwykłą radą, która udzielą konsultanci w Centrum Rezerwacji.