Skip to content
Aktualizacja: 26/05/2022

Podziel się na:

Edynburg, jedno z najpiękniejszych miast w Wielkiej Brytanii, wznosi się od szerokiej zatoki Firth of Forth do wysokiego, skalistego szczytu zwieńczonego kamiennymi murami i wieżami zamku w Edynburgu. Stolica Szkocji jest prawdziwym centrum kultury, sztuki i festiwali. Podczas gdy wiele najpopularniejszych atrakcji turystycznych znajduje się wzdłuż Royal Mile, kilka z nich znajduje się z dala od głównej ulicy miasta. Ciekawi jesteście, jakie jest 10 najlepszych atrakcji turystycznych Edynburga? To przeczytajcie naszą listę i już dziś zaplanujcie swoją podróż!

 

10 najlepszych atrakcji turystycznych Edynburga

 

1. Zamek w Edynburgu

Najbardziej znany punkt orientacyjny Szkocji, zamek w Edynburgu, jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii. Gigantyczna skała, na której stoi Zamek Edynburski zapewnia naturalny dostęp tylko od wschodu. Zamek był tłem dla wielu ważnych wydarzeń historycznych w Szkocji i wielu znanych osób, które kiedyś odwiedziły lub mieszkały w jego murach, w tym Mary, Królowa Szkotów.

Wchodząc do zamku w Edynburgu, wypatrujcie posągów najsłynniejszych bohaterów Szkocji, Williama Wallace'a i Roberta Bruce'a, którzy walczyli w wojnach o szkocką niepodległość. Nad wejściem zobaczycie narodowe motto Szkocji „nemo me impune lacessit”, co oznacza „nikt nie prowokuje mnie bezkarnie”.

Jednym z najbardziej ekscytujących miejsc na zamku w Edynburgu jest Sala Koronna, w której można zobaczyć The Honors of Scotland; korona, berło i miecz. Po raz pierwszy użyto ich razem podczas koronacji Marii Królowej Szkotów w 1543 roku i od tego czasu przez wiele lat były przenoszone i ukrywane w celu ich ochrony. Inne atrakcje to XII-wieczna kaplica św. Małgorzaty, która jest najstarszą zachowaną budowlą na zamku i w całym Edynburgu. Z tarasu i wież zamkowych można podziwiać wspaniałe widoki na miasto.

Zamek Edynburski, Edynburg, Szkocja, Wielka Brytania

Popularną atrakcją tego miejsca jest strzelanie z pistoletu, które odbywa się przez większość dni w roku o godzinie 13:00 (z wyjątkiem niedziel i świąt). Praktyka ta rozpoczęła się w 1861 roku, gdy codziennie strzelano z armaty ładowanej przez lufę, która służyła jako ważne urządzenie do pomiaru czasu dla statków w porcie. Dziś strzela się wyłącznie dla tradycji.

Pamiętajcie, że zamek jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Edynburgu i może być oblegany przez turystów, więc warto odwiedzić go rano. Zalecamy także wcześniejsze zarezerwowanie biletu z szybkim wejściem, aby ominąć kolejki. Bilety można kupić z wyprzedzeniem tego samego dnia.

 

2. Pałac Holyroodhouse

Zwykle nazywany Pałacem Holyrood, jest oficjalną rezydencją Królowej Elżbiety II i często znajdował się w centrum historii Szkocji. Pałac został zbudowany był w 1678 r, a jego nazwa pochodzi od XII-wiecznego opactwa augustianów Holyrood, które zostało tu zbudowane i którego ruiny można zwiedzać do dziś. Rezydowała tutaj Mary Queen of Scots, podobnie jak inne znane postacie historyczne na przestrzeni wieków.

Gdy Królowej Elżbiety II nie ma na miejscu – czyli zazwyczaj 51 tygodni w roku, publiczny dostęp jest dozwolony. W takich momentach możliwe jest wejście do wspaniałych Apartamentów Historycznych (dawny dom Marii Królowej Szkotów) oraz Apartamentów Reprezentacyjnych, słynących z doskonałych mebli, gobelinów i tynków. Pamiętajcie, że wewnątrz pałacu nie wolno fotografować, ale możecie robić zdjęcia z zewnątrz, ogrodów i opactwa.

Jeśli podróżujecie z dziećmi, to spodoba im się przebieranie w kostiumy w pokoju rodzinnym. Odwiedzający mogą również chcieć odwiedzić Galerię Królowej przed Pałacem Holyrood, która prezentuje wystawę sztuki i historycznych artefaktów z Kolekcji Królewskiej. Jeśli macie trochę więcej czasu, to zatrzymajcie się trochę dłużej w uroczej kawiarni i delektujcie się porządną popołudniową herbatą.

Pałac Holyroodhouse, Edynburg, Szkocja, Wielka Brytania

 

3. Royal Mile

Royal Mile składa się w rzeczywistości z pięciu ulic; Castle Hill, Lawnmarket, High Street, Canongate i Abbey Strand. Wysadzana uroczymi kamienicami, kościołami i zabytkami, ta wspaniała arteria jest doskonałym miejscem na spacery po sklepach, muzeach, kawiarniach i restauracjach.

Niektóre z najpopularniejszych atrakcji znajdują się na górnym końcu Royal Mile – powszechnie nazywanej Wzgórzem Zamkowym – i obejmują wieżę widokową i Camera Obscura oraz Tolbooth z najwyższą wieżą kościelną w mieście.

Oprócz samej głównej ulicy warto zwiedzić wiele alejek odchodzących od Royal Mile, znanych jako wynds. Powstały, gdy Edynburg był otoczony murami miejskimi, a życie poza nim było zbyt niebezpieczne, więc miasto stawało się coraz bardziej przepełnione, a budynki budowano bliżej siebie.

Warto odwiedzić także miejsca zwane close. Niektóre z najciekawszych to Lady Stair's Close, Advocate's Close, Brodie's Close i Borthwick's Close, ale jest ich w sumie około 80 do odkrycia, niektóre prowadzą do ukrytych dziedzińców lub ogrodów!

 

4. Royal Yacht Britannia

Royal Yacht Britannia to jedna z najpopularniejszych atrakcji Wielkiej Brytanii związanych z monarchią. Przez lata Królowa witała na tym luksusowym statku głowy państw i sławne osoby z całego świata. Po ponad 40 latach służby dla rodziny królewskiej 60-letni jacht został wysłany do Leith, portu w Edynburgu, jako centralny element Britannia Visitor Centre.

Po wejściu na pokład poznacie historię tego i innych królewskich jachtów, eksplorując pięć głównych pokładów statku. Możecie zobaczyć Królewskie Sypialnie i przeglądać wystawy fotograficzne o podróżach Royal Yacht Britannia – książęta Karol i księżna Diana używali nawet tego jachtu podczas miesiąca miodowego! Aby przeżyć prawdziwie królewskie wrażenia, zatrzymajcie się w Royal Deck Tea Room, kawiarni ze szklanymi ścianami na górnym pokładzie, oferującej eleganckie herbaty z kremem i menu na lunch.

Royal Yacht Britannia, Edynburg, Szkocja, Wielka Brytania

Dla tych, którzy chcą zafundować sobie luksusowy wypoczynek, polecamy pobyt na Fingal, zacumowanego w sąsiedztwie królewskiego jachtu statku, który w przeszłości został specjalnie zaprojektowany do konserwacji i obsługi lub obsługi latarni morskich, zapewniając zaopatrzenie, paliwo, pocztę i transport.

 

5. Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu

Założony w 1670 roku Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu jest drugim najstarszym takim ogrodem w Wielkiej Brytanii. Jest to również jeden z największych i szczyci się imponującą liczbą 13 200 różnych gatunków roślin.

Na jego powierzchni znajduje się kolekcja ponad trzech milionów okazów, największa palmiarnia w Wielkiej Brytanii oraz tropikalny dom z egzotycznymi orchideami. Jest też dom alpejski, tarasowy ogród wrzosowy, ogród wrzosowy, oraz rozległe arboretum z rzadkimi gigantycznymi drzewami z Himalajów, Ameryki Północnej i Chin.

Inne atrakcje to leśny ogród z kolorowymi azaliami, hortensjami, kamelią i rododendronami. Jest też dom wodny z tropikalnymi roślinami wodnymi, takimi jak różowa lilia wodna z Indii.

W grudniu można również cieszyć się corocznym Bożym Narodzeniem na Szlaku Botanicznym, gdzie Ogrody zamieniają się w olśniewający pokaz iluminacji.

 

6. Princes Street

Ruchliwa Princes Street to główna arteria Nowego Miasta. Rozciąga się na prawie kilometr i jest otoczona kolorowymi ogrodami i eleganckimi sklepami, w tym Jenners of Edinburgh, założonym w 1838 roku będącym jednym z najstarszych domów towarowych na świecie.

Dobrym miejscem na zakupy jest także Princes Mall, popularne dzięki małym sklepikom ustawionym wśród fontann i kawiarni. Znajdziecie tam także restauracje, od fast foodów po wykwintne bistra.

Interesujące dla miłośników genealogii może być New Register House, w którym znajdują się szkockie archiwa narodowe, z których niektóre pochodzą już z XIII wieku. Historyczne zabytki Princes Street to 60-metrowy pomnik Sir Waltera Scotta i David Livingstone Memorial, pomnik misjonarza i afrykańskiego odkrywcy.

Kiedy skończycie z zakupami i historią, udajcie się do Princes Street Gardens, gdzie znajduje się najstarszy na świecie zegar kwiatowy (1903). Z tego miejsca możesz również podziwiać spektakularne widoki na zamek w Edynburgu. To jedna z największych atrakcji turystycznych tego miasta!

Zegar kwiatowy, Princes Street Gardens,, Edynburg, Szkocja, Wielka Brytania

 

7. Muzeum Pisarza

Edynburg był domem wielu znanych autorów, w tym Sir Arthura Conan Doyle'a, Iana Rankina, J.M. Barrie i Irvine Welsh. W całym mieście można zobaczyć wiele miejsc, które zainspirowały ich twórczość, ale aby poznać trzech najważniejszych autorów, warto wstąpić do Muzeum Pisarza. Tutaj możecie przeglądać rękopisy, portrety i przedmioty osobiste Scotta, Burnsa i Stevensona, aby odkryć ich życie i historie, zarówno opublikowane, jak i osobiste.

Stevenson był kolejnym mieszkańcem Edynburga, którego najbardziej znane powieści to Wyspa Skarbów i Porwanie, ale to Dziwny przypadek dr. Jekylla i pana Hyde'a zdobył największą popularność. Zainspirowała go historia innego miejscowego, Deacona Brodiego, stolarza w dzień i złodzieja w nocy. W Muzeum Pisarza można zobaczyć buty do jazdy konnej Stevensona i pierścień podarowany mu przez wodza Samoa, kiedy osiadł na wyspie w późniejszym życiu.

 

8. Dean Village

Kiedyś wioska była poza miastem, ale została ostatecznie zintegrowana z Edynburgiem w XIX wieku, gdy miasto się rozrastało. Niemniej jednak nadal można doświadczyć spokojnej, idyllicznej atmosfery tego miejsca. Wioska leży na skraju najważniejszej rzeki przepływającej przez centrum Edynburga, Water of Leith. Wzdłuż rzeki znajdziecie ścieżkę, która prowadzi przez niektóre z najbardziej charakterystycznych dzielnic miasta.

Głównym powodem wizyty w Dean Village jest podziwianie malowniczych ulic. Po prostu spędźcie trochę czasu, wędrując po okolicy, podziwiając urocze małe domki, brukowane uliczki i zieleń wokół rzeki — szybko zobaczycie, dlaczego jest to bardzo popularna dzielnica mieszkaniowa wśród mieszkańców Edynburga!

Nie przegapcie najbardziej kultowego budynku w wiosce, Well Court, zbudowanego w latach 80. XIX wieku jako dom dla pracowników młyna, który stanowi piękne miejsce do robienia zdjęć.

Dean Villaga, Edynburg, Szkocja,Wielka Brytania

 

9. Muzeum Narodowe

Zajmujące dwa budynki – współczesny, przypominający konstrukcją fortecę oraz XIX-wieczny wiktoriański gmach skrywający atrium z kutego żelaza i szkła – to fantastyczne muzeum w Edynburgu to przyjemna podróż po historii Szkocji, od jego najwcześniejszej historii poprzez uprzemysłowienie aż do sklonowanej owcy Dolly.

Ponownie otwarte po gruntownym remoncie w 2011 roku, Muzeum Narodowe stało się niezwykle popularnym miejscem zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Z tyłu pierwszego piętra znajduje się duży plac zabaw dla wszystkich grup wiekowych, a na górnym poziomie edukacyjna przestrzeń do zabawy dla starszych dzieci. Wiele eksponatów jest w znacznym stopniu interaktywnych, co zapewni godziny dobrej zabawy.

 

10. Miejsca znane z serii o Harrym Potterze

Fani Harry'ego Pottera będą zachwyceni Edynburgiem. To właśnie tam J.K. Rowling pisała w kawiarniach, pracując nad serią książek o Harrym Potterze.

Lokalizacje w Edynburgu, które uważa się za inspirację dla książek, to Greyfriar's Kirkyard (stary cmentarz, na którym znajdują się groby, które mogły zainspirować nazwy niektórych postaci z Harry'ego Pottera, takich jak Grave Thomasa Riddella), Szkoła George'a Heriota, która jest w stylu Hogwartu i Victoria Street, która, jak się uważa, zainspirowała Ulicę Pokątną.

Osoby odwiedzające w sierpniu powinny również znaleźć czas na Międzynarodowy Festiwal Książki w Edynburgu. Był to jeden z pierwszych miejsc, w których nieznana wtedy J.K. Rowling odczytała małej grupie dzieci swoją pierwszą książkę o Harrym Potterze w 1997 roku.