Skip to content
Aktualizacja: 28/03/2023

Podziel się na:

Barcelona jest największym miastem hiszpańskiej Katalonii i jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie. Znane ze swojej gotyckiej architektury, miasto nad morzem jest bogate w kulturalne, historyczne i artystyczne atrakcje. Możecie obejrzeć pokaz flamenco, pospacerować po starym mieście, wziąć udział w wycieczce kulinarnej lub spędzić czas na zalanych słońcem plażach. Jednakże Barcelona na wiosnę jest wręcz magicznym doświadczeniem! Wiosenne kwiaty czynią to wspaniałe miasto przepięknym, a pogoda jest ciepła i przyjemna, co czyni zwiedzanie błogim przeżyciem. Ale to nie wszystko! Oto 10 powodów, dla których warto zobaczyć wiosenną Barcelonę!

1. Sezonowe wiosenne dania i restauracje

Jeśli odwiedzicie Barcelonę wiosną, nie przegapcie okazji zjedzenia posiłku al fresco — tak można cieszyć się pysznym śniadaniem w słońcu o poranku, lub spędzić wieczór na świeżym powietrzu. Jeśli lubicie owoce morza, wybierzcie się do położonej przy plaży dzielnicy Barceloneta, gdzie znajdują się jedne z najlepszych w mieście restauracji serwujących owoce morza i paellę. Do sezonowych klasyków należą calçots, grillowana cebula dymka z sosem salvitxada (orzechowy sos romesco z pieczonym, puree czosnkowym).

2. Wielkanoc i Wielki Tydzień w Barcelonie

Wielkanoc w Barcelonie jest uroczyście obchodzona i jest to dobra okazja do obserwowania lokalnych tradycji tego regionu. Możecie obejrzeć parady w historycznym centrum miasta i procesje, które odbywają się przez cały tydzień. Piekarnie sprzedają również tradycyjne przysmaki wielkanocne, takie jak czekoladowe jajka, ciasta "Mona de Pascua" i wiele innych. Większość sklepów jest zamknięta w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny, więc warto odpowiednio zaplanować swoją podróż.

Obchody Wielkiego Tygodnia w mieście

Niezależnie od przynależności religijnej, uczestnictwo w tego typu uroczystościach jest niezbędne do poznania kultury miasta, a co najlepsze, każdy jest zaproszony do świętowania i zabawy. Tradycje Semana Santa są różnorodne, ale najważniejsze są procesje. W Niedzielę Palmową wierni biorą w dłonie liście palmowe i zbierają się na procesję La Burreta, która przechodzi przez centrum Barcelony, przedstawiając wjazd Jezusa do miasta Jerozolimy. Procesja ta rozpoczyna się rano w kościele parafialnym Sant Agustí i jest charakterystycznym dla Barcelony elementem wiosennego świętowania. Kolejną procesją, w której warto wziąć udział, jest procesja Wielkiego Piątku, która odbywa się pomiędzy barcelońską Dzielnicą Gotycką a Las Ramblas, w samym centrum turystycznym miasta.

Procesje wielkanocne w Barcelonie, Hiszpania

Nie zapomnijcie poczęstować się ciastem wielkanocnym, by uczcić Wielkanoc w prawdziwym barcelońskim stylu.


3. Wizyta w Saló Internacional del Cómic (Międzynarodowe Targi Komiksu).

W drugi weekend kwietnia, fani komiksów i humoru doświadczą w Barcelonie tego, co dla nich najważniejsze! Saló del Cómic jest jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie komiksu, z wizytami znanych artystów komiksowych, warsztatami artystycznymi, loteriami, wystawami i wieloma innymi wydarzeniami. Wydarzenie to odbywa się od 1981 roku i każdej wiosny przyciąga do miasta tysiące gości, którzy cieszą się z tak niezwykłej możliwości spotkania z komiksem.

4. Dzień Sant Jordi

Co roku 23 kwietnia ulice miasta wypełniają się różami i książkami z powodu Dnia Sant Jordi i Międzynarodowego Dnia Książki. Możecie zobaczyć znanych pisarzy podpisujących swoje książki, a także obecne gwiazdy mediów podpisujące egzemplarze swoich nowości wydawniczych. Poświęćcie czas na spacer po ulicach i dajcie się porwać wyjątkowej atmosferze.
Sant Jordi Day jest odpowiednikiem Walentynek i jest świętem ku czci Saint Jordi, patrona tego regionu. W tym dniu Katalończycy okazują swoje uczucie, wymieniając się z ukochanymi prezentami, takimi jak książki i róże. Lokalne księgarnie mają specjalne oferty na książki, co czyni ten dzień jeszcze bardziej radosnym.

5. Klasztor Montserrat

Zaledwie cztery dni po dniu Sant Jordi, 27 kwietnia, obchodzone jest święto patrona Katalonii. Chociaż nie jest oficjalne i nie ma żadnej specjalnej imprezy, to i tak polecamy wybrać się na wycieczkę w góry i podziwiać Klasztor Montserrat. Tam czczona jest rzeźba czarnej Madonny, zwanej la Moreneta. Na piękny krajobraz składają się również ciekawe formacje geologiczne, które wprawią Was w zdumienie. Tu znajduje się również sanktuarium, którego chór interpretuje "Virolai" - kompozycję, której znaczenie wykracza poza ramy czysto religijne. Spróbujcie również chrupiących cocas de Montserrat!

Santa Maria De Montserrat, Monistrol. Barcelona, Katalonia, Hiszpania

 

6. Atrakcje Gaudiego

Dzieła Gaudiego wywarły ogromny wpływ na oblicze architektury Barcelony, a wspaniałe przykłady prac tego artysty można zobaczyć w całym centrum miasta. Antoni Gaudí urodził się w Reus w 1852 roku i uzyskał dyplom architekta w 1878 roku. Od samego początku jego projekty radykalnie różniły się od projektów jemu współczesnych.
Gaudi inspirował się formami występującymi w naturze. Będąc w Barcelonie, zobaczycie, że większość konstrukcji Gaudiego ma wręcz organiczny wygląd. Ta podstawowa koncepcja wykorzystania natury jako głównego czynnika wpływającego na jego kreatywność znajduje odzwierciedlenie w wykorzystaniu naturalnych zakrzywionych kamieni konstrukcyjnych, skręconych żelaznych rzeźb i organicznych kształtów — z których wszystkie są charakterystycznymi cechami architektury Gaudiego. Sprawdźcie, którego jego dzieła szczególnie warto zobaczyć.

  • Sagrada Familia

Jest to najbardziej znane dzieło Antoniego Gaudiego i charakteryzuje się wysokimi wieżami, skomplikowanymi fasadami i oszałamiającą architekturą. Jest inspirowany naturą i Biblią i ma jedną z najpiękniejszych fasad kościelnych na świecie. Wiosna jest idealną porą na odwiedzenie tego zabytku, ponieważ kolejki nie są jeszcze takie długie jak w szczycie sezonu turystycznego.

  • Park Güell

Kolejnym arcydziełem Gaudiego, którego nie można przegapić w Barcelonie jest Park Güell. Ten 18-hektarowy pagórkowaty park jest prawdziwą ucztą dla oczu i jest idealny na spacer na wiosnę. Położony na Wzgórzu Wielbłąda skupia najlepsze dzieła Gaudiego, w tym Dom Strażników, Smocze Schody i wiele innych.

Park Güell, Dziala Gaudiego, Barcelona, Hiszpania

  • Casa Vicens

Casa Vicens, pierwszy projekt domu Antoniego Gaudiego i jest kolejną atrakcją wiosennej wycieczki w Barcelonie. Obecnie jest to muzeum, a dom ma cztery piętra i wykorzystuje tradycyjne katalońskie techniki ścian nośnych i drewnianych belek lub sklepionych obudów.

  • Casa Milà

Casa Mila to modernistyczne arcydzieło Gaudiego i ostatni zaprojektowany przez niego budynek mieszkalny. Jest to jeden z pierwszych budynków Gaudiego, który był wykorzystywany do nocnych aktywności, takich jak letnie koncerty. Casa Mila jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i oferuje zapierające dech w piersiach widoki na Barcelonę.

  • Casa Batlló

Innym popularnym obiektem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO w Barcelonie jest Casa Batlló, unikalny projekt Gaudiego z krzywą i kolorową fasadą. Budynek ten został zbudowany przy użyciu techniki trencadis Gaudiego. Tu warto skorzystać z wycieczki z przewodnikiem, aby lepiej poznać tę niezwykłą atrakcję.

7. Festiwal Muzyczny Sónar

Według niektórych relacji największy festiwal muzyki elektronicznej na świecie Sónar to tygodniowe wydarzenie, podczas którego najwięksi DJ-e świata występują na scenie w Barcelonie. Sónar by Day odbywa się w Fira de Montjuïc i ma luźniejszą atmosferę, podczas gdy nocą impreza przenosi się do ogromnej Fira Gran Via na obrzeżach miasta, gdzie około 10 000 fanów muzyki dzieli parkiet. W tym roku wydarzenie będzie odbywać się w dniach 15-17.06.2023 i będzie to 30 edycja festiwalu.

 

8. Flamenco

Flamenco jest jednym z najbardziej kultowych przejawów kultury hiszpańskiej i zostało uznane przez Unesco za arcydzieło ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Pochodzące z folkloru południowej Hiszpanii, w mauretańskim regionie Andaluzji, flamenco wyłoniło się z kultury Gitanos (Romskich Cyganów), którzy migrowali do Hiszpanii między IX a XIV wiekiem. Katalonia ma swój własny związek z flamenco i jest tu kilka specjalnych tablao z pokazami na żywo dla turystów i mieszkańców. Znajdujące się na bulwarze La Rambla, Tablao Flamenco Cordobes jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej szanowanych tablao w Barcelonie. Otwarte w latach 70. XX wieku miejsce to zapoczątkowało sztukę flamenco w Barcelonie na długo przed tym, zanim miasto stało się popularnym celem turystycznym. Występowali tu najsłynniejsi artyści flamenco wszech czasów, a regularnie odbywają się tu występy artystów z całego kraju.

9. Spacery po mieście

La Rambla jest jedną z najsłynniejszych i ulubionych ulic Barcelony, szczególnie na wiosnę, kiedy w mieście jest mniej turystów. Od straganów ze słodyczami, po staromodne sklepy z kwiatami, znajdziecie tu wszystko! Warto odwiedzić także Plaça Catalunya Barcelona, ponieważ to idealne miejsce, aby zanurzyć się w tętniącym życiem mieście. Odkryjcie oszałamiającą modernistyczną architekturę i tętniące życiem pasaże handlowe. Spacerując, nie możecie przeoczyć Dzielnicy Gotyckiej, która jest jedną z najstarszych i najbardziej fascynujących dzielnic Barcelony. W tym historycznym centrum miasta znajdują się zabytki, klimatyczne bary i restauracje oraz tętniąca życiem okolica.
Nie zapominajcie o Akwarium! Odwiedzając największe na świecie akwarium o tematyce śródziemnomorskiej, możecie zobaczyć różne ekosystemy od tropikalnych oceanów po rafy koralowe, a także podwodny tunel z rybami takimi jak węgorze, płaszczki i rekiny. Wiosna to optymalny czas na zwiedzanie takich miejsc, ponieważ w tym czasie właśnie ominiecie tłumy turystów.

10. Barcelona pieszo i kolejką

Wiosna to piękny czas na odwiedzenie Barcelony. Pogoda jest ładna i przyjemna, a w tej porze roku możecie w pełni cieszyć się katalońską przyrodą. Wyruszcie zatem na jedną z wielu tras turystycznych w Barcelonie i odkryjcie naturę wśród bujnych, zielonych lasów. Trekking jest również doskonałą wymówką, aby uciec od zgiełku miasta i cieszyć się spokojem gór.
Kolejka linowa Montjuic odsłoni Wam widok z lotu ptaka na Barcelonę. Zaczyna się w dolnym punkcie końcowym w Parku Montjuïc i oferuje zapierający dech w piersiach widok w trakcie przejazdu do punktu końcowego w pobliżu szczytu. Odwiedźcie również zamek na szczycie, który jest niewątpliwą atrakcją, a przy okazji dopełnicie swe doznanie piękna Barcelony niesamowitymi widokami ze szczytu.

Lotnisko Barcelony

Lotnisko w Barcelonie jest jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie. Lotnisko składa się z dwóch terminali, T1 i T2, które są połączone bezpłatnym autobusem wahadłowym i metrem. Od 27 lutego 2019 roku lotnisko nosi oficjalną nazwę Barcelona El Prat Josep Tarradellas Airport, na cześć byłego prezydenta Katalonii.
W 2019 roku lotnisko obsłużyło ponad 52 miliony pasażerów. Katalońskie lotnisko jest siedzibą hiszpańskiej taniej linii lotniczej Vueling, która przewozi około 35% całkowitej liczby pasażerów na lotnisku w Barcelonie.
Lotnisko w Barcelonie znajduje się na południowy zachód od Barcelony, w gminie El Prat de Llobregat. Odległość między lotniskiem w Barcelonie a centrum Barcelony wynosi 15 kilometrów. Dojazd samochodem do centrum miasta zajmuje 25 minut.

Nie możecie doczekać się wycieczki po Barcelonie? Sprawdźcie naszą ofertę lotów do stolicy Katalonii i zaplanujcie swój urlop już dziś!