Skip to content
Aktualizacja: 18/04/2023

Podziel się na:

Wyjeżdżasz po raz pierwszy poza Europę na egzotyczne wakacje do Tajlandii, Indonezji lub na Filipiny? Ciekawość świata nie pozwala Ci dłużej odkładać wizyty w Singapurze, na Bali czy w Bangkoku? Gratulacje!

FRU.pl zachęca i wspieramy podróże tak różnorodne i dalekie, jak to tylko możliwe. Wiemy, że pierwsza daleka podróż może być pełna ekscytacji, a także obaw i wątpliwości. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek.

10 wskazówek na pierwszą podróż do Azji

 

Przed wyjazdem

 
1. Wybierz miejsca docelowe w sposób strategiczny

Azja to ekscytujący i różnorodny kontynent, a lecąc tam po raz pierwszy, może być kuszące, aby uwzględnić jak najwięcej miejsc w harmonogramie podróży. Chcesz zobaczyć, jak najwięcej wysp i plaż, odwiedzić jeszcze więcej świątyń, wędrować przez wiele krajów i doświadczyć uroku każdego obszaru.

Gdy dotrzesz na miejsce, zechcesz jak najlepiej wykorzystać czas i poznać wszystko, co, pojawi się na Twojej drodze — a będzie tego bardzo dużo! Dlatego zalecamy wybieranie miejsc i atrakcji zlokalizowanych blisko siebie i nieumieszczanie zbyt wiele na liście. Zrób rozeznanie dla miejsc, które planujesz zobaczyć, aby w pełni wykorzystać swój czas, ale też nie próbuj zobaczyć wszystkiego podczas jednego urlopu.

Ponadto, gdy już zdecydujesz się na konkretne miejsce pobytu, dowiedz się, czy czas podróży jest odpowiedni, jeśli chodzi o pogodę. Upewnij się, że wybierasz się w bezpiecznych ramach czasowych gwarantujących pogodę, która Ci odpowiada.

Na przykład, jeśli chcesz spędzić zimowy urlop na plaży w Tajlandii, możesz ze spokojem wybrać się na wyspę Koh Lanta, ale unikaj Koh Samui, gdzie zastałaby Cię pora deszczowa.

Wakacje na plaży w Tajlandii

 
2. Nie wyjeżdżaj bez ubezpieczenia

Ubezpieczenie podróżne jest koniecznością, gdziekolwiek się wybierasz, zwłaszcza daleko od domu, gdzie lokalna służba zdrowia funkcjonuje inaczej, a język, którym się posługują, może być przeszkodą.

Jeśli nie wiesz, jakie ubezpieczenie wybrać, skontaktuj się z nami, a my pomożemy w wyborze dokładnie tego, czego potrzebujesz. Mamy produkty, które spełnią oczekiwania każdego podróżnika.

 
3. Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty lub wiesz, jak je zdobyć

Podróżując po Europie, zazwyczaj wystarczy dowód osobisty, na wakacje w Azji niezbędny jest paszport. Większość krajów wymaga, aby był on ważny przez sześć miesięcy, miał określoną liczbę pustych stron i oczywiście była w dobrym stanie wizualnym, nie może być zniszczony! 

Podczas pierwszej podróży do Azji może być również potrzebna wiza, więc sprawdź dokładnie wymagania dotyczące zasad wjazdu lub zapytaj nas podczas rezerwacji lotów. Wizy turystyczne przyznawane są na określony czas, więc trzeba mieć to na uwadze, planując daty urlop. Warto na bieżąco śledzić komunikaty i informację na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych - Informacje dla podróżujących.

 
4. Zaplanuj wyjazd na co najmniej 2 tygodnie 

W przeciwieństwie do krajów europejskich, gdzie możesz dostać się w zaledwie kilka godzin lotu, podróż do Azji będzie dłuższa i nieco droższa. Co więcej, wszystko, co tam zobaczysz, będzie Cię fascynować, bo mówimy o zupełnie innej kulturze, kuchni i krajobrazach.

Aby dać sobie czas na dokładne odkrycie miejsca docelowego, zarezerwuj co najmniej dwutygodniowe wakacje, a nawet miesięczne, jeśli to możliwe. Dzięki temu zyskasz czas na spokojne poznanie miejsc z Twojej listy, a nie jedynie szybkie ich odhaczenie.

 
5. Spakuj się jak najbardziej efektywnie i nie zapomnij o najważniejszych przedmiotach

Nawet jeśli wyjeżdżasz na dłużej niż tydzień czy dwa, dobrze, aby Twój bagaż był jak najmniejszy, wygodny i kompaktowy. Jest to szczególnie ważne, jeśli będziesz się sporo przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami zakwaterowania.

Idealny będzie wygodny plecak. Należy spakować: kurtkę przeciwdeszczową, strój kąpielowy, krem z filtrem przeciwsłonecznym, repelent (zainwestuj w kosmetyki dobrej jakości, aby nie popsuć sobie urlopu) kapelusz lub czapkę, wygodne i cienkie buty, chustę lub cienkie ubranie, które może zakryć nogi, ramiona lub głowę podczas zwiedzania świątyń. Wybierz ubrania z naturalnych i przewiewnych materiałów.

Bangkok, Tajlandia, Azja

 

Po dotarciu do celu

 
6. Kup kartę SIM zaraz po przyjeździe na lotnisko

W związku z brakiem roamingu lub bardzo wysokimi kosztami połączeń i transferu danych, niezbędny może okazać się zakup karty SIM, w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb. Na pewno internet będzie potrzebny, więc postaraj się kupić kartę zaraz po wylądowaniu. W większości przypadków bez problemu możesz ją dostać w sklepach na lotnisku w terminalu.

 
7. Pobierz mapy offline na swój telefon

Google Maps to Twój najlepszy przyjaciel w nowym miejscu docelowym. Ale czasami możesz nie być w stanie znaleźć wifi, karty SIM lub wystarczająco dobrego sygnału, aby poruszać się online. Dlatego zalecamy pobranie i zapisanie map offline dla miejsc, które planujesz odwiedzić, przed wyjazdem. Ułatwią Ci one życie przy wielu okazjach!

 
8. Pij wodę butelkowaną

W większości miejsc w Azji zaleca się picie wyłącznie wody butelkowanej. W przeciwnym razie możesz nabawić się problemów zdrowotnych spowodowanych odmienną florą bakteryjną. Dlatego dbaj, aby zawsze mieć przy sobie wodę butelkowaną. Zaleca się również mycie zębów właśnie wodą z butelki.

 
9. Spróbuj lokalnego jedzenia

Już wiesz, że trzeba uważać na wodę, ale jeśli chodzi o lokalne jedzenie, koniecznie musisz spróbować lokalnego street food.
Dania są pyszne, autentyczne i pełne nowych smaków, więc nie wahaj się ich próbować.

Street Food w Azji

 
10. Otwórz się na nowe doświadczenia

Możesz doznać szoku kulturowego, zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza podróż do Azji. Różne kultury, kuchnia, tradycje i zwyczaje prawdopodobnie zaskoczą Cię na początku. Ważne jest jednak, aby pozostać otwartym i przyjąć wszystko takim, jakim jest. Celebruj różnorodność, integruj się z mieszkańcami, a zyskasz wspaniałe doświadczenie z podróży, których nie zapomnisz nigdy. I wierzymy, że zechcesz to powtórzyć.

Niezależnie od tego, czy planujesz pierwszą podróż do Azji, drugą czy już odliczasz dni, na FRU.pl znajdziesz idealne bilety lotnicze i usługi, których potrzebujesz, aby spędzić wymarzone wakacje!