Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Bruksela, stolica Belgii, to główna siedziba belgijskiej rodziny królewskiej i stolica Unii Europejskiej. To niewielkie miasto szczyci się złożoną historią, która miała swoje przełożenie na architekturę, zabytki i charakter miasta. Bruksela jest głównym ośrodkiem gospodarczym i edukacyjnym Belgii, co dodaje jej atmosferze niesamowitej autentyczności.

Chociaż atrakcji jest wiele, to wybraliśmy 10 rzeczy, które warto zrobić w Brukseli podczas weekendowego wypadu.

Atrakcje na miejscu plus bezpośrednie loty do Brukseli w bardzo niskich cenach, są wystarczającymi powodami do zaplanowania weekendowej wizyty. 

 

1. Spaceruj po Wielkim Placu w Brukseli

W samym sercu Starego Miasta w Brukseli znajduje się główny plac - znany jako Grand Place. Jest to jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie. Charakterystyczną cechą Grand Place jest jego jednolita barokowa zabudowa, która w większości została wzniesiona między 1696 a 1700 rokiem. Gildehuizen (domy cechowe) zachwycają bogatą dekoracją i zdobieniami. Historia tego miejsca sięga jednak znacznie wcześniej. Plac został założony w XI wieku, a wkrótce potem ewoluował, stając się politycznym i gospodarczym centrum miasta. Grand Place warto odwiedzić kilkakrotnie, w niektóre dni odbywa się tam targ kwiatowy i wiele osób twierdzi, że to właśnie nocą wygląda on najpiękniej.

 

2. Odpocznij w Le Botanique

Le Botanique to piękny ogród botaniczny. Jego początki sięgają XIX wieku. Obecnie, regularnie odbywają się tam różne atrakcje i wydarzenia artystyczne, co sprawia, że to miejsce przypomina bardziej centrum kulturalne niż tylko ogród.

 

3. Zrób piknik w Parc Du Cinquantenaire

Spacer do Parc Du Cinquantenaire powinien być częścią każdej wycieczki do Brukseli. Został założony w 1880 roku dla upamiętnienia 50. rocznicy powstania kraju. Jego centralnym punktem jest monumentalny Palais du Cinquantenaire, którego dwa skrzydła, połączone masywnym łukiem triumfalnym mieszczą dwa najciekawsze muzea Brukseli. Królewskie Muzeum Sztuki i Historii jest domem dla belgijskich narodowych kolekcji archeologicznych, z dziełami pochodzącymi z całego świata, a także jedną z najobszerniejszych kolekcji gobelinów na świecie. Natomiast Belgijskie Muzeum Armii i Muzeum Historii Wojskowości (Koninklijk Museum van het Leger en van de Militaire Geschiedenis) zawiera przegląd rozwoju technologii wojskowej i głównych kampanii prowadzonych na ziemi belgijskiej. Jest to świetne miejsce do odwiedzenia, niezależnie od tego, czy planujecie piknik na trawie, czy też chcecie docenić ogromną kolekcję 35000 artefaktów przechowywanych w tutejszych muzeach. To jedna z tych rzeczy, którą trzeba zrobić w Brukseli podczas weekendowego wypadu!

Park Cinquantenaire, Belgia, Bruksela

 

4. Zobacz znany posąg Manneken Pis

Chociaż wzmianki o nim można znaleźć już w 1388 r., to wciąż niewiele wiadomo o pochodzeniu postaci oddającego mocz chłopca, popularnie nazywanego „najstarszym obywatelem Brukseli”. Istnieje jednak wiele legend. Według jednej z nich fontanna jest pamiątką odważnego niemowlęcia, które uniknęło pożaru, według innej upamiętnia syna hrabiego, który podczas procesji uległ naglącej potrzebie. Obecny posąg został wykonany w 1619 roku przez Jérôme'a Duquesnoya Starszego i był kilkakrotnie kradziony, ale zawsze udało się go odzyskać. Podczas ważnych uroczystości, wydarzeń i festiwali w Brukseli posąg ubierany jest w odpowiedni kostium. Nie zapomnijcie go odwiedzić podczas weekendowego wypadu do Brukseli!

Manneken Pis, fontanna, Bruksela, Belgia

 

5. Zatrać się w muzyce

Budynek Old England w Brukseli został zbudowany w XIX wieku i dawniej był domem towarowym. Obecnie przyciąga zwiedzających ze względu na oszałamiającą fasadę, ale także ze względu na znajdujące się w nim muzeum muzyczne. Obejrzeć tam można ponad 2000 instrumentów muzycznych o dużej wartości historycznej. Wielu z nich możecie posłuchać na żywo! Po skończonym koncercie polecamy udać się do kawiarni na dachu budynku, która zapewnia niezapomniane panoramiczne widoki na miasto.

 

6. Zostań koneserem piwa

Belgowie są bardzo dumni ze swojego piwa. Odegrało ono ważną rolę w całej historii miasta. Dostępne są wycieczki, które pozwolą miłośnikom piwa poznać najlepsze puby w mieście, a także poznać historię piwa i zobaczyć, jak powstaje w jednym z miejskich browarów. Niezależnie od tego, czy jesteście fanami piwa, czy nie, ta wycieczka jest warta rozważenia ze względu na wartość historyczną tego trunku. To pyszna rzecz do zrobienia w Brukseli podczas weekendowego wypadu!

 

7. Zachwyć się sztuką

Jeśli macie ochotę na sztukę na najwyższym poziomie, nie trzeba szukać dalej niż Musee Royaux Beaux Arts. Muzeum obejmuje zbiory sztuki nowoczesnej i starożytnej w różnych stylach. Jedno z najsłynniejszych dzieł w muzeum to Upadek Ikara malarza Petera Rubensa z Antwerpii. Na wystawie znajdują się również prace Anthony'ego Van Dyke'a i Hansa Memlinga. Belgijskie Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych (1875-81) łączy cztery oddzielne muzea sztuki, które razem stanowią jedną z największych i najlepszych galerii sztuki na świecie. Taka koncentracja dzieł sprawia, że jest to na pewno jedna z rzeczy do zrobienia w Brukseli podczas weekendowej podróży.


8. Poznaj atom

Atomium, znajdujące się w Heysel Park na zachodzie miasta, to oszałamiający model atomu, który ma aż 100 metrów wysokości. Atomium w rzeczywistości reprezentuje skład kryształu żelaza, powiększony do 165 miliardów razy. Inżynier André Waterkeyn zaprojektował 102-metrowego giganta na Światowe Targi w Brukseli w 1958 roku, aby symbolizować mocną wiarę w proces naukowy. Hybryda budynku i rzeźby stała się tak popularna, że na stałe wpisała się w panoramę stolicy.
Dziś odwiedzający mogą wejść do budynku i zwiedzić jego wnętrza. W dolnych strefach znajduje się stała ekspozycja poświęcona historii budowli. W górnej strefie znajduje się bar z panoramą na całą Brukselę.

 

9. Odwiedź rodzinę królewską

Chociaż belgijska rodzina królewska mieszka w Laeken, Pałac Królewski w Brukseli pozostaje ich oficjalną rezydencją. Zawieszana z dachu belgijska flaga sygnalizuje obecność władcy. Natomiast codziennie o 14:30 odbywa się uroczysta zmiana warty. Od końca lipca do końca sierpnia dostępne są bezpłatne wycieczki z przewodnikiem po wnętrzach pałacu z okazałymi salami i rezydencjami. Niewątpliwie dużą atrakcją jest pomieszczenie, którego sufit pokryty jest skrzydłami chrząszczy!

 

10. Zanurkuj w jednym z najgłębszych basenów na świecie

Dzięki symulowanym jaskiniom, kilku platformom i głębokiemu na 33 metry cylindrycznemu zagłębieniu, Nemo 33 zapewnia nowicjuszom i doświadczonym nurkom miejsce do nauki i zabawy w czystym i ekscytującym środowisku. Różne podwodne okna pozwalają odwiedzającym zajrzeć w głąb 2,5 miliona litrów wody i obserwować nurków pływających na różnych głębokościach. To miejsce to wielka atrakcja i bez wątpienia jedna z rzeczy do zrobienia w Brukseli podczas weekendowego wypadu.