Skip to content
Aktualizacja: 22/06/2022

Podziel się na:

Stres związany z nadchodzącą podróżą może z pewnością utrudnić pakowanie. Wszystkie reguły, zakazy i obostrzenia sprawiają, że ciężko się połapać w tym, co warto ze sobą wziąć. Wiadomo jednak, że dobre przygotowanie może zmienić męczący lot w przyjemny i relaksujący rejs w chmurach.

Jak się do tego zabrać? Jako specjaliści od podróży małych i dużych przygotowaliśmy dla Was przewodnik przedstawiający 10 rzeczy, które musicie zebrać ze sobą w każdą podróż samolotem. Postępujcie zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby każdy lot był dla Was przyjemnym początkiem każdej wyprawy!

Jeśli macie już swoje wymarzone bilety, to kontynuujcie czytanie. Jeśli wciąż szukacie idealnych lotów, to sprawdźcie nasz przewodnik po sezonach turystycznych, który wskaże Wam kiedy najlepiej kupować bilety: tutaj.

Przeczytajcie nasz artykuł do końca, by poznać najlepsze rady dla podróżników!

 

1. Maska do spania

Jedynej rzeczy, której nie chcecie, aby zabrakło podczas wyjazdu to z pewnością wypoczynek. Sztuczne światło — od ekranów urządzeń po lampki współpasażerów — może mocno przyczynić się do braku snu. Nawet jeśli planujecie lot w nocy, to nadal uśnięcie może przychodzić Wam z trudnością. Maski do spania na oczy pomagają stworzyć bardziej relaksujące warunki, które pozwolą Wam lepiej wypocząć. Są również dobrym lekarstwem na jet lag, ponieważ brak światła przyczynia się do głębszego snu. Przy dłuższych lotach takie maski mogą być rozdawane przez załogę danej linii lotniczej, ale z pewnością posiadanie własnej zapewni Wam większy komfort.

Szykując się na długi lot, warto rozważyć także zakup ziołowych leków i suplementów, które pomogą Wam usnąć i dolecieć na miejsce wypoczętym. Pomoże Wam to odpocząć w trakcie podróży.

2. Zatyczki do uszu / wyciszające słuchawki

Podobnie jak w przypadku maski do spania, niezależnie od tego, czy jest to lot w nocy, czy w dzień, zawsze dobrze jest spakować zatyczki do uszu, które pomogą Wam zasnąć. Nie chcielibyście przecież próbować usnąć koło płaczącego dziecka lub chrapiącego współpasażera. Pomagają one również wyciszyć szum samolotu, dzięki czemu dolecicie na miejsce dużo bardziej wypoczęci.

Dobrym rozwiązaniem jest także wzięcie swoich ulubionych słuchawek, najlepiej wyciszających dźwięki otoczenia. Ten punkt na naszej liście jest bardzo ważny, zwłaszcza podczas długich lotów, ponieważ standardowe słuchawki (zwłaszcza te darmowe w samolotach) stają się niewygodne, gdy są noszone przez dłuższy czas. Nie zapomnijcie pobrać swojej ulubionej playlisty, która umożliwi Wam dostęp do muzyki w trybie offline. Zapewni Wam to wiele godzin dobrej zabawy podczas podróży samolotem.

Co jeszcze warto zabrać ze sobą w podróż? Przeczytajcie nasz poprzedni artykuł: Najlepsze triki na pakowanie bagażu podręcznego

3. Czytnik do książek

Możecie zaoszczędzić sporo miejsca w bagażu, jeśli zamiast tradycyjnych książek spakujecie e-czytnik lub tablet. Możecie pobrać także aplikację, która umożliwia czytanie książek na telefonie. Miłośnicy książek z pewnością zaznaczą, że to nie to samo, co czytanie papierowej wersji, ale znacznie łatwiej jest zabrać kilka tomów w elektronicznym wydaniu niż dźwigać kilka grubych tomów. Zdecydujcie się na takie rozwiązanie podczas podróży samolotem.

Niektóre modele czytników mają również wbudowaną lampkę, dzięki czemu nie będziecie musieli nawet włączać dużego górnego światła i przeszkadzać wszystkim sąsiadom. To także dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, a wiadomo, że nie ma nic lepszego niż solidny, wakacyjny budżet na przyjemności!

4. Dodatkowa para skarpet

Jeśli kiedykolwiek musieliście przechodzić boso przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku, wiecie, jak ważne jest posiadanie zapasowej pary skarpet w bagażu podręcznym. Podczas długich lotów eksperci zalecają skarpety uciskowe, które poprawiają krążenie i pomagają zapobiegać obrzękom i tworzeniu się zakrzepów krwi, a także utrzymują palce u stóp w cieple w chłodnych kabinach samolotów. To bardzo ważne argumenty przemawiające za zabraniem ze sobą skarpetek na pokład samolotu!

Jeśli nie wiecie, ile dodatkowe przygody na lotnisku mogą zająć Wam czasu, to przeczytajcie nasz artykuł: Ile zajmuje odprawa na lotnisku?

Zabranie dodatkowej pary skarpet to także świetny pomysł jeśli lubicie zdjąć buty w samolocie. Zwłaszcza jeśli miejsca obok są wolne i zamierzacie położyć się do snu. Weźcie pod uwagę, że bardzo niewygodne jest wkładanie butów w ciemności, gdy chcecie się przejść lub iść do toalety.

5. Środek do dezynfekcji rąk

Przechodząc od tego, co niezbędne, aby pomóc Wam spać i zapewnić niezbędną zabawę, nadszedł czas, aby przyjrzeć się podstawowym elementom zdrowia. Niezbędny podczas każdego lotu środek do dezynfekcji rąk warto ze sobą mieć nie tylko podczas pandemii. Przy tak wielu kaszlących, kichających ludziach, samoloty są wręcz idealnym miejscem na gromadzenie się zarazków. Dodatkowo nie macie przecież pewności, jak dokładnie czyszczony był samolot pomiędzy kolejnymi lotami. To szczególnie ważne jeśli lubicie przekąski, ponieważ wybranie się do toalety i porządne umycie rąk przed jedzeniem może być niepotrzebnym nikomu wyzwaniem podczas lotu.

6. Poduszka na szyję

Bardzo dobrym pomysłem na zwiększenie komfortu podczas podróży samolotem jest użycie podróżnej poduszki na szyję. To bardzo ważny atrybut każdego lotu, szczególnie tego długiego, gdy sen jest wręcz nieunikniony. Jeśli nie macie zbyt wiele miejsca w walizce, to zastanówcie się nad opcją, która jest dmuchana lub składana. To pozwoli Wam zaoszczędzić dużo przestrzeni, zachowując komfort lotu. To z pewnością jedna z tych rzeczy, które koniecznie musicie zabrać ze sobą na lot samolotem.

10 rzeczy które musisz zabrać w każdą podróż samolotem (2)

Jeśli zastanawiacie się, co jeszcze musicie zabrać ze sobą na tanie loty z ograniczonym bagażem, to przeczytajcie nasz poprzedni artykuł: tutaj.

7. Szalik lub szal

W samolotach zawsze włączona jest silna klimatyzacja. Dlatego też warto zabrać ze sobą szalik, lub długi szal do noszenia na ramionach, lub jako dodatkowy koc, gdy zrobi się zimno. To także świetne rozwiązanie w docelowym miejscu podróży, ponieważ nie zajmuje wiele miejsca, a może uratować Waszą skórę gdy zerwie się duży wiatr lub nastąpi niespodziewane załamanie pogody. Ciepły i przyjemny szalik to prawdziwy “must have” podczas każdego lotu!

Upewnijcie się, że Wasz strój jest wystarczająco wygodny na podróż samolotem. Pamiętajcie, że spędzicie w tych ubraniach prawdopodobnie więcej czasu niż normalnie. Nie przejmujcie się, że dan strój może być niewystarczająco elegancki — na lotnisku panują inne standardy i na pewno nie będziecie odstawać stylem od reszty pasażerów. Najważniejsza jest wygoda!

8. Składana butelka na wodę

Odwodnienie w czasie lotów, szczególnie tych długich, jest głównym winowajcom złego samopoczucia w czasie podróży. Dodatkowo wysusza skórę, zwiększa podatność na zmiany strefy czasowej i osłabia układ odpornościowy. W niektórych samolotach woda serwowana jest w cenie biletu, ale nie jest to gwarantowany serwis we wszystkich lotach. Zawsze łatwiej jest mieć przy sobie swoją butelkę, aby nie być zależny od oferty danej linii lotniczej. To jedna z najważniejszych rzeczy, które trzeba zabrać ze sobą w każdą podróż samolotem.

Jednym z najciekawszych rozwiązań są składane butelki na wodę, ponieważ gdy skończycie pić, to możecie je złożyć i nie będą zajmowały zbyt wiele miejsca w bagażu podręcznym. Nie zapominajcie, że można zaoszczędzić wiele pieniędzy, uzupełniając butelkę wody, zamiast kupować kolejną wodę butelkowaną — większość lotnisk ma „stacje nawadniające” umiejscowionych w terminalach. Upewnijcie się tylko, że Wasza butelka jest pusta przed przejściem przez linię bezpieczeństwa.

9. Powerbanki

W samolotach droższych linii lotniczych oferowane są porty USB do ładowania telefonu, ale większość linii lotniczych niestety nie ma jeszcze tej funkcji. Wyczerpanie się baterii w telefonie lub Kindle następuje zazwyczaj w najbardziej nieprzyjemnych momentach podróży, więc zawsze warto zabierać ze sobą przenośny powerbank. Nie zajmuje on dużo miejsca i zapewnia, że Wasza elektronika będzie zawsze naładowana, kiedy będziecie jej potrzebować. To jedna z naprawdę potrzebnych rzeczy do zabrania w każdą podróż samolotem.

10. Przekąski

Na koniec nie zapomnijcie zabrać ze sobą jedzenia! Owszem, linie lotnicze oferują jedzenie w samolocie, ale zazwyczaj jest ono ograniczone do godzin wydawania posiłków (np. podczas długiego lotu nocnego zwykle dostaje się obiad i śniadanie), ale bądźmy szczerzy, jedzenie nigdy nie jest świetne ani szczególnie obfite. Dodatkowo nawet jeśli zjecie wszystko, możecie nadal odczuwać głód między posiłkami. Zawsze warto spakować ze sobą kilka dodatkowych przekąsek, aby mieć co podjeść jeśli najdzie Was głód.

To szczególnie ważne jeśli podróżujecie tańszymi liniami lotniczymi, które nie mają w standardzie posiłków. Przekąski oferowane podczas takich lotów są zazwyczaj bardzo drogie i niestety niezbyt smaczne.

Ponadto nie zapomnijcie o zabraniu ze sobą gumy do żucia lub cukierków do ssania. Nie tylko usuną nieświeży oddech po podjadaniu, zapewnią Wam niezwykle potrzebną podczas podróży świeżość, ale także pomogą zmniejszyć ucisk uszu podczas startu i lądowania wyrównując ciśnienie. Idealne rozwiązanie na każdą podróż samolotem!

Najlepsze rady dla wszystkich podróżników!

  • Utrzymujcie dobre nawodnienie! Powietrze w kabinie może naprawdę wysuszyć i przyczynić się do cięższego lotu.
  • Zminimalizujcie spożycie kofeiny w dniu podróży. Nie potrzebujesz niczego, co utrudniałoby Wam odpoczynek. Może to również przyczynić się zaostrzenia lęku związanego z podróżą.
  • Unikajcie nadmiernego spożycia cukru. Może to pomóc Wam lepiej się poczuć w trakcie długiego lotu.
  • Pobierzcie na telefon aplikację z białym szumem. Pomoże Wam to spać podczas nocnych lotów bez konieczności pakowania słuchawek redukujących hałas.
  • Spróbujcie wziąć środek nasenny podczas lotów nocnych. Dobrym rozwiązaniem może być wzięcie tabletki z melatoniną. Pozwoli Wam to spokojnie odpocząć w trakcie lotu.
  • Rozważcie wysyłkę bagażu kurierem. Pozwoli Wam to zaoszczędzić sporo stresu podczas podróży, a Wasze walizki będą na Was czekać w docelowym hotelu. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym poprzednim artykule: Wysyłka bagażu kurierem — jak zaoszczędzić na bagażu