Skip to content
Aktualizacja: 23/06/2022

Podziel się na:

Grecja to kraj położony na Półwyspie Bałkańskim, który każdego roku odwiedza ponad 30 milionów turystów. Wspaniała pogoda, pyszne jedzenie, piękne plaże i liczne atrakcje turystyczne każdego roku ściągają do Grecji rzesze turystów. Z naszego przewodnika dowiecie się, jakie są najpiękniejsze miejsca w Grecji, bez których Wasza wycieczka nie może się obyć. Gotowi na wspaniałe wakacje?

 

Podstawowe informacje o Grecji

Grecja leży w południowo-wschodniej części Europy, a jej historia sięga czasów starożytnych. Jest miejscem narodzin m.in.: demokracji i filozofii, a także komedii i dramatu. Posiada 18 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Grecję zamieszkuje obecnie prawie 11 milionów osób. Stolicą i jednocześnie największym miastem Grecji są Ateny, liczące ponad 3,5 miliona mieszkańców.

 

Geografia Grecji

Grecja położona jest na Półwyspie Bałkańskim w zasięgu czterech mórz: Morza Jońskiego, Morza Śródziemnego, Morza Egejskiego oraz Morza Kreteńskiego. Powierzchnia kraju jest mocno zróżnicowana – ponad 80% stanowią obszary górskie, a najwyższym masywem górskim jest Olimp (2918 m n.p.m.). Niziny stanowią zdecydowaną mniejszość i znajdziemy je głównie w okolicy wybrzeża.

Linia brzegowa kraju jest bardzo zróżnicowana – posiada wiele zatok i półwyspów, a jej długość wynosi ponad 14 tysięcy kilometrów. To zapewnia wiele pięknych miejsc do odpoczynku dla wszystkich odwiedzających. Grecja posiada ponadto wiele małych rzek, które wysychają w okresie letnim. Natomiast do największych jezior greckich zaliczają się: Jezioro Prespa i Jezioro Dojran. Grecja graniczy z Albanią, Bułgarią, Macedonią Północną i Turcją. Kraj ten w 80% leży na kontynencie, w 20% - na wyspach. Nie musicie się jednak martwić dojazdem na największe i najbardziej rozwinięte turystycznie wyspy (takie jak: Kreta, Korfu, Rodos, czy Chios) – większość z nich posiada własne lotnisko.

 

Klimat Grecji

Grecja jest idealnym krajem na urlop praktycznie o każdej porze roku. Leży w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego, co sprawia, że oferuje turystom długie, suche, upalne lata i łagodne zimy oraz 250 słonecznych dni w roku. Na północy kraju dominuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny, którego następstwem są niższe temperatury i większa wilgotność niż w pozostałych regionach. W Grecji rzadko występują gwałtowne burze lub duże ulewy, a jeśli już – to na obszarach kontynentalnych. Najcieplejszymi okresem jest przełom lipca i sierpnia, kiedy średnia temperatura waha się w granicach 29,0 i 35,0 stopni Celsjusza.

Dużo więcej informacji znajdziecie w naszym poprzednim artykule: Czy w maju w Grecji jest ciepło? Przewodnik po greckiej pogodzie

 

20 najpiękniejszych miejsc Grecji

 

Planując swoją podróż do Grecji weźcie pod uwagę najpiękniejsze miejsca, które na pewno warto odwiedzić!

1. Czerwona Plaża

Jest prawdopodobnie najsłynniejszą i najpiękniejszą plażą Santorini, a także jedną z najbardziej spektakularnych w Grecji. Znajduje się w wiosce Akrotiri w pobliżu starożytnych ruin. Z powodu niewielkich rozmiarów tworzy bardzo zatłoczoną atmosferę, co powoduje, że część turystów decyduje się podziwiać krajobraz czerwonych i czarnych skał wulkanicznych z cypla.

Czerwona Plaża, Aktoiri, Santorini, Grecja


2. Fira

Miasto jest od XVIII wieku stolicą wyspy Santorini. Znajduje się po zachodniej stronie wyspy i jest zbudowane na szczycie stromych klifów, na wysokości około 250 metrów Fira charakteryzuje się bielonymi domami z niebieskimi drzwiami, a zapierający dech w piersiach widok na kalderę zachwyci każdego turystę, który postawi stopę na jej ziemi.

Fira, Santorini, Grecja

Oprócz romantycznej atmosfery i malowniczych krajobrazów, w Firze znajdziecie również Muzeum Archeologiczne Thery i Muzeum Prehistorycznej Thery, gdzie poznacie bogatą historię wyspy. Na głównym placu Firy (Theotokopoulou Square) znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie: od sklepów, biżuterii, kawiarni, restauracji, barów i tawern, po nocne kluby.


3. Oia

wieś na północy Santorini. Znajduje się na wysokości ok. 150 m n.p.m. Oia została poważnie uszkodzona podczas trzęsienia ziemi w 1956 r., a jej przywrócenie wymagało sporych nakładów pracy. Oia to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Grecji, jeśli nie na świecie. Charakteryzują ją małe białe domki z błękitnymi dachami wykute w skale wulkanicznej na klifach, kręte ścieżki przerywane od czasu do czasu małym kościołem, a także zapierające dech w piersiach zachody i wschody słoń Jeśli zdecydujecie się zejść na dół klifów, znajdziecie port z łodziami rybackimi, tawernami i restauracjami oraz ścieżkę, która prowadzi do miejsca idealnego do nurkowania.


4. Meteora

Masyw (wys. do 540 m n.p.m.) jest jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie i jedną z największych atrakcji turystycznych Grecji. Na jego szczytach wybudowano zespół 24 prawosławnych klasztorów – kilka z nich jest do dziś dostępnych dla turystów.

Ciekawostką jest, że ścieżki, z których dzisiaj mogą korzystać turyści, zostały wykute stosunkowo niedawno. Wcześniej, mnisi wykorzystywali kosze na linach wciągane ręcznym kołowrotem.

Meteora, Grecja


5. Zatoka Wraku (Navagio Beach)

Uznawana za największą atrakcję Zakynthos. Dostępna tylko drogą morską. W zatoce znajduje się wrak statku zwanego Panagiotis, który uważany jest za statek przemytników. Zatokę charakteryzują czyste wapienne klify, plaże z białym piaskiem i przejrzystą, błękitną wodą, które przyciągają tysiące turystów rocznie i powodują, że Zatoka Wraku jest jedną z najczęściej fotografowanych plaż w Grecji.


6. Błękitne Groty (Blue Caves)

Jedna z najpopularniejszych atrakcji Zakynthos. Można ją odwiedzić własną łodzią lub podczas zorganizowanej wycieczki. Błekitne Groty to kompleks malowniczych jaskiń z krystalicznie czystą błękitną wodą, której przejrzystość sięga do samego dna (miejscami nawet 8 metrów).

Blue Caves, Zakyntos, Grecja

7. Hydra

Wyspa na południe od Aten. Szczególnego uroku wyspie nadają: XIX wieczna zabudowa, brukowane uliczki będące domem dla setek kotów oraz osły, które do dziś zastępują na wyspie samochody.

Hydra, Grecja

8. Chalki

Najmniejsza wyspa archipelagu Dodekanez położona niedaleko Rodos. Chalki będzie świetnym wyborem dla osób chcących spędzić trochę czasu w ciszy, wśród pięknej, kolorowej, zabytkowej architektury, zwiedzając ruiny Zamku Joannitów i oglądając oryginalne freski w jednym z lokalnych kościołów.

9. Delfy

Miejscowość, w której znajduje się stanowisko archeologiczne wpisane na listę UNESCO leży na zboczach góry Parnas, nad Zatoką Koryncką. Delfy obfitują w skarby archeologiczne, które łączą się ze wspaniałym górskim krajobrazem i jego znaczeniem w mitologii greckiej. Wśród najważniejszych punktów do zobaczenia wyróżniają się: Świątynia Apolla, Świątynia Ateny, stanowisko archeologiczne i Muzeum Archeologiczne.

10. Akropol

Ten najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji znajduje się w Atenach. Ze wzgórza rozpościerają się widoki na stolicę Grecji, jednak najważniejsze „widoki” są na górze. Będąc na Akropolu, nie możecie przegapić: Parteonu, Erechtejonu, Świątyni Ateny Nike, Propyleje i Pinakoteki będąca zbiorem obrazów i dzieł sztuki, Odeon Heroda Attyka i Teatr Dionizosa.

Odeon Heroda Attyka i Teatr Dionizosa, Ateny, Grecja

 

11. Plaka

Jest to historyczna dzielnica Aten, usytuowana u północnych i wschodnich podnóży Akropolu. Ten najbardziej malowniczy rejon Aten zachwyci Was XVII wiecznymi kamieniczkami i krętymi uliczkami z licznymi kawiarniami, restauracjami, sklepami, kościołami i muzeami.

12. Anafiotika

Wyspa w sercu Aten. Charakteryzują ją białe sześcienne domki, niebieskie okiennice i różowe Bugenwille. Uliczki Anafiotiki bywają tak wąskie, że niektórzy mogą mieć problem z pokonaniem ich.


13. Chania

Miasto na północno-zachodnim wybrzeżu Krety. Zapierające dech w piersiach miasteczko charakteryzują starożytne budowle greckie, bizantyjskie, weneckie i osmańskie. Mieszanka stylów architektonicznych tworzy stymulującą, ale mimo wszystko dość harmonijną panoramę. W Chanii znajdziecie również najpiękniejsze plaże na Krecie. Koniecznie zajrzyjcie to zabytkowego Meczetu Janczarów oraz na Targ Miejski (Dimotiki Agora), który jest uznawany za perłę architektury w regionie.

14. Preveli

Plaża Preveli Palm Beach jest jedną z ładniejszych atrakcji Krety. Zlokalizowana jest na końcu głębokiego wąwozu, który ma swój początek u podnóża zabudowań klasztoru Kato Moni Preveli. Plaża nazywana jest Palm Beach ze względu na liczne palmy daktylowe rosnące na brzegu rzeki, ściągające każdego roku tysiące turystów. Będąc na miejscu, koniecznie zobaczcie również: Wąwóz Kourtaliotiko z pięknym wodospadem oraz imponujące ruiny Klasztoru Kato Moni Preveli.

Preveli, Kreta, Grecja

 

15. Laguna Balos

Plaża nazywana cudem przyrody na Krecie i uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Słynie z białego piasku, turkusowych wód, dzikiej przyrody i pięknej egzotycznej scenerii. Morze jest bardzo płytkie i ciepłe. W wielu miejscach piasek ma piękny różowawy kolor z powodu milionów pokruszonych muszelek. Poza skałami na granicy laguny woda jest głębsza i zimniejsza, idealna do nurkowania.

16. Jezioro Melissani

Podziemne jezioro będące prawdziwą perłą Kefalonii. Znajduje się w jaskini o tej samej nazwie. Powstało kilka tysięcy lat temu wskutek zawalenia się jaskini. Jezioro Melissani zostało otwarte dla publiczności w 1963 roku i znajduje się na północny zachód od wioski Sami w pobliżu Karavomylos. Najlepszą porą na zwiedzanie jeziora jest południe, kiedy promienie słoneczne uderzają w wodę, tworząc magiczną atmosferę niebieskiego światła.

Jezioro Melissani, Kefalonia

 

17. Plaża Myrthos

Przepiękna plaża Myrthos jest wizytówką Kefalonii. Ta żwirowo-kamienista plaża leży u podnóży dwóch gór: Agia Dynati i Kalon Oros. Charakteryzują ją wyjątkowo czyste, błękitne wody, biel kamieni i spektakularne klify.  Nie można przegapić również zachodu słońca na plaży Myrtos - klify nad plażą są idealnym miejscem do oglądania spektaklu natury.  

18. Przylądek Drastis

Jest najbardziej wysuniętym na północny zachód punktem wyspy Korfu, do którego doprowadzi Was wąska, serpentynowa droga. Z bliska przylądek wygląda jak gigantyczna głowa żółwia, wokół której pływa kilka mniejszych formacji żółwi. Na miejscu zachwycą Was wysokie białe klify i woda mieniąca się różnymi odcieniami błękitu.

Przylądek Drastis. Korfu, Grecja

 

19. Porto Timoni

Prawdziwy raj na ziemi znajdujący się na Korfu. Jest to wąski przesmyk znajdujący się między dwoma wzgórzami z bliźniaczymi plażami i zatokami. Najlepiej wybrać się na plażę wąską ścieżką z wioski Afionas (gdzie możecie zostawić samochód) lub motorówką. Plaża jest praktycznie bezludna – nie znajdziecie tam żadnej typowo plażowej infrastruktury dla turystów – co niewątpliwie dodaje jej uroku. Warto spojrzeć na nią z punktu widokowego od strony Afionas.

20. Paleokastritsa

Miejscowość jest jednym z najpiękniejszych regionów Korfu. Znajdziecie tam przepiękne, skaliste zbocza porośnięte zielenią i kwiatami, kamienne plaże z przejrzystą, cudownie turkusową wodą. Na niektóre z plaż dostaniecie się z lądu, inne są dostępne jedynie z wody. Znajdziecie tam także zatokę La Grotta z ukrytym wśród skał barem oraz Monastyr Panagia Theotokou.