Skip to content

Dla wielu urlopowiczów maj jest najpiękniejszym miesiącem w roku. Dni stają się znacznie dłuższe, kwiaty i drzewa są w pełnej okazałości. No i oczywiście to czas wspaniałego weekendu majowego! Jako miłośnicy podróży, prawdopodobnie znacie już większość największych atrakcji w Europie, dlatego przygotowaliśmy listę 6 nieoczywistych miejsc do zwiedzania za granicą podczas majowego weekendu. Zaplanujcie zatem nadchodzący długi majowy weekend i przeżyjecie niezapomnianą przygodę!

1. Batumi, Gruzja

Batumi, drugie co do wielkości miasto w Gruzji, znane jest z długiej linii brzegowej, czystych plaż, bujnej przyrody i gościnnych mieszkańców. Szerokie ulice z drzewami magnolii i wielkie skwery udekorowane rzeźbami sprawiają, że miasto wygląda jak nowoczesna metropolia. Dzięki szerokiej ofercie noclegowej, bogatemu życiu nocnemu i naturalnemu ukształtowaniu Batumi jest jednym z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych nad Morzem Czarnym.

Batumi jest stolicą Adżarii, autonomicznego regionu z własną flagą, własnym dialektem (który zapożycza niektóre słowa z języka tureckiego) i własną wyśmienitą, pobłażliwą kuchnią. Czarne, piaszczyste wybrzeże Adżarii, bujne wyżyny w głębi kraju oraz ciepły, wilgotny klimat odróżniają Adżarię od innych części Gruzji. Historia, kultura i kompozycja religijna regionu są również bardzo wyjątkowe.

Podczas majówkowej wycieczki z pewnością powinniście udać się na Bulwar Batumi, który jest dumą i radością miasta. Założony w 1884 roku i rozciągający się na długości 7 kilometrów wzdłuż wybrzeża, jest jedną z najstarszych części Batumi i jednym z największych parków tego typu w Europie. Obszar Boulevard składa się z szeregu ścieżek spacerowych i rowerowych, które prowadzą przez wypielęgnowane ogrody, obok stref rekreacyjnych i skupisk kawiarni. Szeroka Nadmorska Promenada otacza linię brzegową Morza Czarnego od latarni morskiej i portu do dolnej części Parku im. Lecha i Marii Kaczyńskich. Najlepszym sposobem na zwiedzanie Batumi Boulevard jest spacer od końca do końca lub wypożyczenie roweru od jednego ze sprzedawców w parku. Dostępne są również hulajnogi elektryczne.

Poza plażą Batumi oferuje ciekawą architekturę, piękną przyrodę, doskonałą kulturę kawiarnianą, tętniące życiem rynki, sztukę uliczną i wiele więcej. Poza miastem znajdziecie wszystko, od rzymskich ruin po jeden z największych ogrodów botanicznych w regionie i łatwe szlaki piesze w niektórych z najlepszych parków narodowych Gruzji (w tym w pierwszym w kraju wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Colchic Rainforests and Motlands). Wiele z tych miejsc można łatwo odwiedzić podczas jednodniowej wycieczki z Batumi.

2. Wyspa Mainau, Niemcy

Czy jest lepszy sposób na spędzenie krótkiego urlopu niż otoczenie kwitnącej roślinności? Nie musicie lecieć do tropikalnych regionów, aby zobaczyć morza kwiatów. Na niewielkiej powierzchni 45 hektarów wyspa Mainau na Jeziorze Bodeńskim oferuje ogromne ilości kwiatów, drzew i zwierząt. Wiele tysięcy tulipanów, rododendronów, pachnących róż i kolorowych dalii tworzy na wyspie morze kwiatów, które zmienia się w zależności od pory roku.

Wyspa Mainau znajduje się w pobliżu miasta Konstancja, w pobliżu granicy ze Szwajcarią. Wyspa jest jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia nad Jeziorem Bodeńskim. Dzisiejszy urok wyspy zawdzięczmy Fryderykowi I, który w 1856 roku kazał zasadzić ponad 500 różnych drzew iglastych i liściastych, wśród których znajduje się najstarsza pierwotna sekwoja w Niemczech oraz geometryczny ogród różany z ponad 500 różnymi odmianami. Tropikalna i subtropikalna roślinność ogrodu różanego zapiera swym pięknem dech w piersiach. Wiosną w Palmiarni odbywa się pokaz orchidei, kiedy to ponad 3000 odmian zamienia szklany budynek w tropikalną dżunglę oraz degustacja miejscowego wina w zabytkowych piwnicach Mainau. Oprócz kwiatów można odwiedzić Pałac Letni i zobaczyć motylarnię. To druga co do wielkości motylarnia w Niemczech, w której mieszkają ćmy i tropikalne motyle z Afryki, Azji, Ameryki Środkowej i Południowej.

Wyspa Mainau, Niemcy

Ale to nie wszystko co znajduje się w okolicy! Cała linia brzegowa Jeziora Bodeńskiego jest usiana ciekawymi miastami i wioskami na długi weekend. Meersburg, średniowieczna wioska, jest warta dnia lub dwóch i można ją zrobić jako łatwą jednodniową wycieczkę z Konstancji. Muzeum na palach w Unteruhldingen w Niemczech to dobry przystanek dla osób zainteresowanych archeologią i starożytnymi kulturami. Warto również odwiedzić Richenau, klasztorną wyspę, która słynie z kultu warzyw uprawianych na żyznej glebie.

3. Kadyks, Hiszpania

Jeśli interesujecie się historią, to jest to miasto dla Was. Założony przez Fenicjan 3000 lat temu Kadyks jest jednym z najstarszych miast Europy Zachodniej. Osiedlili się tam również Rzymianie, budując imponujące miasto. Ale to miasto to coś więcej niż jego przeszłość. Istnieje kilka pięknych plaż, w tym La Caleta w samym centrum. Są kręte wąskie uliczki, piękne, wysadzane drzewami place, fontanny, wspaniałe restauracje i rewelacyjne widoki.

Podczas gdy niektóre większe miasta Hiszpanii stają się coraz bardziej wielokulturowe, Kadyks zachował prawdziwie andaluzyjski smak i urok. To jedno z tych miejsc, w których wydaje się, że wszyscy miejscowi się znają, wystarczy przejść kilka kroków, aby wpaść na starego znajomego i nadrobić zaległości przy kawie lub cervezie. Tapas bary sięgają kilku pokoleń wstecz i pomimo tego, że niektóre restauracje specjalizują się w nowoczesnej kuchni hiszpańskiej, wciąż jest wiele z menu praktycznie niezmienionym od 50 lat temu. Wybrzeże Kadyksu obfituje w spektakularne owoce morza, z których wszystkie są wystawione na Mercado Central de Abastos, najstarszym zadaszonym targu w Hiszpanii. Wypróbujcie przysmaki tego regionu podczas nadchodzącej majówki.

Kadyks, Hiszpania

Piękną kadyksowską katedrę ze złotą kopułą widać niemal z każdego miejsca w mieście, ale najlepiej podziwia się ją z nadmorskiej promenady Avenida Campo del Sur. Stroma, spiralna wspinaczka na szczyt Wieży Zegarowej wynagrodzi Was 360-stopniowym widokiem na Kadyks, jego ciasno zaplanowane stare miasto, wysadzane palmami place i ciemnoniebieski Ocean Atlantycki.

4. Wyspy Owcze, Dania

Wyspy Owcze są częścią Królestwa Danii i składają się z 18 skalistych wulkanów między Islandią a Norwegią. Jeśli kochacie skaliste tereny, to jest to obowiązkowa wizyta. Każdy miesiąc na Wyspach Owczych jest wyjątkowy. Maj to miesiąc, w którym coraz więcej podróżników zaczyna wyjeżdżać na wakacje na nietknięty archipelag, aby doświadczyć przyciągających wzrok krajobrazów i nieskończonego piękna.

Godziny dzienne wydłużają się znacząco w maju. Na początku maja wschód słońca obserwuje się tuż po 5:00 rano, a zachód 16,5 godziny później o 21:30. Te długie dni dadzą Wam dużo czasu na odkrywanie wszystkich atrakcji na wyspach. Zarówno wczesne poranki, jak i późne wieczory to najspokojniejsze pory dnia. Siedzenie na łonie natury i cieszenie się ciszą o wschodzie lub zachodzie słońca jest atrakcją samą w sobie.

Saksun, Wyspy Owcze, Dania

Wakacje na Wyspach Owczych w maju dają szansę na udział w wielu zajęciach, od spokojnych przeżyć na łonie natury po adrenalinę. Wiele wycieczek krajoznawczych do głównych atrakcji Wysp Owczych będzie wyruszać częściej od maja. Daje to więcej możliwości dołączenia do jednodniowych wycieczek do Saksun i tamtejszej laguny pływowej, do odległej wioski Tjørnuvík i pięknej wyspy Kalsoy w północnej części kraju. Wszystkie te miejsca są wypełnione widokami, które są naprawdę magiczne. Idealnie się składa, ponieważ Prom do Mykines otwiera sezon 1 maja. Wtedy też maskonury przybywają na lęgi na Mykines, która jest najbardziej wysuniętą na zachód wyspą. Statki do Mykines odpływają z przystani w wiosce Sørvágur, która leży obok jedynego lotniska na Wyspach Owczych, więc będzie to wygodną opcją podczas nadchodzącej majówki.


5. Brugia, Belgia

Brugia to stare, gotyckie miasto, które ma wiele do zaoferowania! Możecie spacerować jego malowniczymi, średniowiecznymi uliczkami lub wybrać się na wycieczkę łodzią po kanałach, aby zobaczyć miasto z wyjątkowej perspektywy. Chociaż w szczycie sezonu znajdziecie tu wielu turystów, jest to jednak jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, które wciąż nie są tak bardzo znane.

Miasto znane jest również jako Wenecja Północy, ponieważ 80 mostów przecina kanały, które przeplatają się z krętymi brukowanymi uliczkami. Wiosna to wspaniały czas na wizytę w Brugii. Miasto upiększa się kolorowymi kwiatami w każdym zakamarku. Koniecznie zatrzymajcie się przy Beguinag, ponieważ będzie on cudownie pokryty kocem białych i żółtych żonkili. Odkryjcie również inne obszary zieleni w całym mieście, od małych ukrytych ogrodów po ogromne zielone przestrzenie otaczające to belgijskie miasto.

Historyczne centrum Brugii jest jedną z głównych atrakcji miasta. Zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2000 roku, ponieważ jego układ jest taki sam jak w średniowieczu. Średniowieczne centrum to centrum gotyckiej architektury i osobliwych uliczek, a wszystko to w tętniącym życiem mieście. Przespacerujcie się po historycznym centrum pieszo, ukrytymi uliczkami i romantycznymi mostami. Idźcie na zakupy, delektujcie się tradycyjnym belgijskim gofrem lub zatrzymajcie się na chwilę w jednej z wielu kawiarni lub bistro.

6. Wybrzeże Amalfi, Włochy

Włoskie wybrzeże Amalfitańskie wielokrotnie zachwyca wzdłuż swojej 37-kilometrowej linii brzegowej. Pastelowe wille i pałace w stylu mauretańskim są starannie ułożone na tarasach opadających w kierunku błękitnego morza. Uważany za wyjątkowy przykład śródziemnomorskiego krajobrazu, to miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zasługuje na co najmniej tydzień, aby cieszyć się jego pięknem. Chłodna bryza niesie zapach rozłożystych drzew cytrynowych i kolorowych kwiatów. Pomiędzy pysznymi, świeżymi posiłkami z ogródka, limoncello i niesamowitymi widokami Wasza majówka będzie jak z bajki!

Mniej odwiedzane miasta Maiori, Minori i Tramonti są przyjemnością do odwiedzenia. Nie są przepełnione jednodniowymi wycieczkowiczami ze statków wycieczkowych i mają niewielu turystów w porównaniu z miastami Amalfi, Positano i Sorrento.

Positano, Wybrzeże Amalfi, Włochy

Każde z tych miast jest warte odwiedzenia. Są blisko siebie i można je odwiedzić tego samego dnia. Maiori i Minori to miasta partnerskie z łatwą do przejścia ścieżką dla pieszych (Ścieżka Cytryn), która przecina odległość jednego kilometra między miastami. Od Maiori ścieżka prowadzi głównie w dół. Maiori i Minori znajdują się na wybrzeżu, a Tramonti na wzgórzach. Te miasta są mniej turystyczne i bardziej autentyczne niż popularni sąsiedzi. Lokalni mieszkańcy nadal pielęgnują swoje tradycje i można doświadczyć autentycznego życia. Wybierzcie się tam podczas majówki, by odpocząć i nabrać sił!