Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Zima kojarzy Wam się z siedzeniem pod kocem i oglądaniem seriali? Zupełnie niepotrzebnie. Europa jest piękna i pełna atrakcji o tej porze roku! Opady śniegu i europejskie góry to tylko niektóre elementy zapewniające mnóstwo zimowej zabawy. Nie można zapominać także o dużo niższych cenach poza głównym sezonem turystycznym, mniejszych tłumach turystów i dobrej wymówce do zajadania się pysznym europejskim jedzeniem!

 

Przedstawiamy Wam listę 7 aktywności, które możecie uprawiać zimą w Europie. 

 

Polowanie na magiczne zorze polarne

Aby zobaczyć ten jeden z najwspanialszych pokazów piękna przyrody, udajcie się na północ kontynentu. Wikingowie wierzyli, że migoczące zorze były odbiciami świecących tarcz i zbroi bogów. Nie ma co ich winić, to zjawisko wydaje się być nie z tego świata. To wspaniała atrakcja pozwalająca na niezapomniane wspomnienia, którą można uprawiać zimą.

Kiedy można je zobaczyć?

Największe prawdopodobieństwo możliwości podziwiania tego zjawiska jest w zimie, od października do kwietnia. To dlatego, że nocne niebo jest ciemniejsze i jest mniej godzin dziennych, co daje nam większe szanse na “upolowanie” zorzy. 

Gdzie najlepiej jechać?

Aktywność słoneczna jest tym silniejsza im bliższa bieguna północnego, więc najlepiej jest udać się do w okolice Koła Podbiegunowego, aby zwiększyć swoje szanse na podziwianie zorzy. Zobaczyć możecie je w takich krajach jak Islandia, Norwegia, Szwecja i Finlandia. Możecie także szukać ich w Alasce i Kanadzie północno-zachodniej części kraju.

Sprawdźcie loty do tych miejsc:

Loty do Norwegii 

Loty do Finlandii

Loty do Szwecji 

Co jeszcze dobrze jest wiedzieć?

W Internecie dostępnych jest wiele prognoz pozwalających sprawdzić prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy. Możecie nawet pobrać aplikacje My Aurora Forecast na iPhone'a, która będzie wskazywać poziom aktywności zorzy polarnej.

Zorza Polarna

 

Zwiedzanie tuneli lodowych 

Zima jest magiczną porą na wizytę na Islandii. Jest wtedy mniej turystów, ceny są niższe, a śnieg zapewnia mnóstwo atrakcji. Jedną z najciekawszych jest z pewnością odkrywanie jaskiń i tuneli lodowych. Większość z nich można podziwiać od listopada do marca. 

Gdzie można odkrywać te tunele?

Jaskinie lodowe tworzą się co roku, i każdego razu różnią się lokalizacją, wielkością i bezpieczeństwem. Niektóre z tuneli są jednak stałe. Langjökull to duży tunel lodowy wykonany przez grupę inżynierów na lodowcu Langjökull. To niesamowite doświadczenie i aktywność, którą możecie uprawiać zimą!

Jak można je odkrywać?

Eksplorowanie lodowca lub jaskini lodowej na własną rękę może być niebezpieczne, więc zaleca się wycieczkę z przewodnikiem. Jaskinia lodowa i wycieczki tunelowe są na ogół odpowiednie dla wszystkich poziomów zdolności, ale niektóre wymagają wspinaczki i pewnego poziomu sprawności fizycznej. Koniecznie sprawdźcie, co powinniście wiedzieć o każdej z lokalizacji, tutaj

Jak się przygotować?

Koniecznie potrzebna będzie dobra, ciepła i wodoodporna odzież i buty. Specjalne wyposażenie, takie jak kaski, zostaną udostępnione przez przewodników i operatorów wycieczek. 

Skorzystajcie z naszej oferty lotów do stolicy Islandii, Reykjaviku.

Langjökull, Lodowe tunele

 

Trekking przy zamarzniętych wodospadach. 

Park Narodowy Lakes Plitvice na Chorwacji oferuję naprawdę niezwykłą przygodę zimą. Najpopularniejszy park narodowy Chorwacji, Plitvice składa się z 16 krystalicznych jezior połączonych serią wodospadów. To jedna z najpopularniejszych atrakcji Chorwacji, która staje się dużo spokojniejszą zimą.

Którą część Parku można zwiedzać?

Podzielony na górne i dolne jeziora, 12 górnych jezior tworzą największą część parku. Cztery dolne jeziora dostępne są do zwiedzania przez cały rok. Tutaj znajdziecie najwyższy wodospad Chorwacji — Veliki Slap, który jest wysoki na 78 metrów! Zimą wodospad staje się imponującą naturalną rzeźbą lodową. Aby sprawdzić dostępność zależną od pogody, odwiedźcie oficjalną stronę parku.

Jak zimno jest w Chorwacji w zimę?

Temperatury w Chorwacji drastycznie różnią się w całym kraju. W Dubrowniku temperatura wacha się pomiędzy 7°, a 14°, podczas gdy w Parku Narodowym Jezior Plitwickich wynosi około -4°. Odwiedzając park w zimę, szczególnie gdy pada śnieg, warto pamiętać, że może być bardzo ślisko. Warto zabrać ze sobą solidne buty.

Z którego lotniska skorzystać?

Nie ma lotnisk, które są szczególnie blisko Jezior Plitwickich. Najbliższym większym miastem jest Zagrzeb, oddalony o około 2,5 godziny jazdy. Również w Splicie jest lotnisko i znajduje się niecałe 2 godziny jazdy samochodem.
Loty do Zagrzebia 

Loty do Splitu 

 

Zjazd na nartach po pięknych górach Europy

Nie ważne czy jesteście entuzjastami narciarstwa, czy dopiero stawiacie pierwsze kroki w tym sporcie — w Europie każdy znajdzie idealne miejsce dla siebie. To z pewnością znana i lubiana aktywność, którą możecie uprawiać zimą!

 

Gdzie najlepiej pojechać?

Alpy w Austrii, Szwajcarii, Niemczech, Francji i Włoszech są miejscem jednym z najbardziej znanych i najlepiej przygotowanych kurortów narciarskich. Jednak ceny są odpowiednio wyższe. Coraz większą popularnością cieszą się ośrodki w Europie Wschodniej i Południowej. Sprawdźcie nasz przewodnik po najlepszych kurortach w Europie w dedykowanym artykule.

Kiedy najlepiej wybrać się na narty?

Najlepsze miesiące na wyprawę na narty w Alpy, to koniec stycznia i początek lutego jeśli lubicie gdy śnieg jest puchowy. Koniec marca i kwietnia to najlepszy czas na jazdę backcountry i skitouring. Na wiosnę możecie spodziewać się stabilnych warunków śniegowych i dobrej pogody.

Warto jednak na bieżąco sprawdzać warunki w poszczególnych miejscach

Jakich jeszcze atrakcji można się spodziewać?

Tak samo ważne jak jazda na nartach lub snowboardzie, après-ski jest bardzo popularną aktywnością. Trwają zwykle od 15:30 do 18:30. To świetny czas, aby świętować wspaniały dzień na nartach z grupą przyjaciół. Niektóre kurorty oferują spokojną atmosferę, podczas gdy inne proponują głośne rytmy i zabawę.

 

Wygrzewanie się w wodach termalnych 

Jeśli zimą czujecie się przemarznięci do kości, to koniecznie odwiedźcie miejsca, które cieszą się wodami termalnymi! Europa ma mnóstwo innych gorących źródeł i spa, w których można się zrelaksować, w tym Blue Lagoon na Islandii i Therme Vals w Szwajcarii, które będą kosztować nieco więcej niż popularne kąpiele na Węgrzech.


Gdzie są najlepsze termy w Europie?

  • Wielka Brytania 

Położone w samym sercu Londynu Thermae Bath Spa to wielokrotnie nagradzane naturalne spa, w którym możecie kąpać się w jedynych w Wielkiej Brytanii naturalnie ciepłych, bogatych w minerały wodach, tak jak robili to Celtowie i Rzymianie ponad 2000 lat temu! W dzień i w nocy można zrelaksować się w krytym kąpielisku Minerva i odkrytym basenie na dachu ze spektakularnymi widokami na miasto. Dodatkowo możecie odświeżyć swoje zmysły w aromatycznych łaźniach parowych i wybierać spośród ponad 40 zabiegów i pakietów spa.

  • Węgry 

Znane jako Miasto Uzdrowisk, wiele z XVI- i XVII-wiecznych łaźni tureckich w Budapeszcie jest nadal w użyciu. Najbardziej znany kompleks Széchenyi Baths, oferuje aż 18 różnych basenów, 10 saun w pięknym neobarokowym budynku. To niesamowite miejsce położone jest  największym parku miasta i znajduje się blisko wszystkich najważniejszych atrakcji stolicy Węgier. 

  • Czechy 

Wody Mineralne w Karlowych Warach zostały odkryte przez cesarza rzymskiego Karola IV, który założył w tym miejscu uzdrowisko w XIV wieku. W Karlowych Warach znajduje się 13 źródeł termalnych, a także 300 innych mniejszych źródeł. Skorzystajcie z tym właściwości, które doceniali między innymi Beethoven, Chopin i Goethe! Mówi się, że źródła łagodzą problemy żołądkowo-jelitowe, bóle mięśni, zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca, otyłość i dna moczanowa. Co może być lepszego niż połączyć przyjemne z pożytecznym?

Széchenyi Baths, Budapeszt, Węgry

 

Jazda na łyżwach 

Nie ma to jak jazda na łyżwach w pięknym europejskim mieście! Wiele stolic oferuje idealnie przygotowane do jazdy lodowiska często położone w niezwykłych i widowiskowych miejscach. Znajdziecie wiele opcji dostępnych na najpiękniejszych starówkach, ale także w pałacach i na zamarzniętych jeziorach i rzekach. 

Jakie są najciekawsze lodowiska w Europie?

  • Paryż

Nawet początkujący łyżwiarze będą emanować elegancją w Paryżu! Lodowisko w Le Grand Palais, pośrodku Pól Elizejskich, jest imponującym miejscem na jazdę na łyżwach. Za dnia przez szklany sufit w kształcie kopuły wpada zimowe słońce, natomiast nocą lodowisko o powierzchni 3000m² zamienia się w parkiet taneczny, z dyskotekowym oświetleniem i głośną muzyką.

  • Berlin 

Jedynym z  najlepszych sposobów, aby poczuć atmosferę zimowego Berlina, jest łyżwiarstwo. Potsdamer Platz to jeden z najpopularniejszych świątecznych placów Berlina z domkami sprzedającymi wszystko, od rzeźb po kiełbaski, i diabelskim młynem błyszczącym się nad okrągłym lodowiskiem. To wspaniała aktywność, którą możecie uprawiać zimą!

  • Lac de Joux

Lac de Joux to ogromne, górskie jezioro w Szwajcarii. W trakcie zimy to ogromne jezioro, o powierzchni 9,5 kilometra kwadratowego zamienia się w ogromne naturalne lodowisko. Brzegi jeziora ożywiają stoiska z przekąskami, a łyżwiarze, spacerowicze i rodziny wyruszają na zabawę na zamarzniętej tafli jeziora.

 

Wyścigi psich zaprzęgów

Psie zaprzęgi to popularna i tradycyjna rozrywka w Skandynawii. Zapał psów jest ogromny przed wyruszeniem w drogę, ale kiedy już rozpoczną bieg, to słychać tylko odgłos łap biegnących po puchu. W rzeczywistości psie zaprzęgi są w rzeczywistości dość spokojne, dzięki czemu podczas podróży przez arktyczną tundrę możecie doświadczyć wrażenia, że jesteście bliżej natury niż kiedykolwiek wcześniej.

Jakie są rodzaje wycieczek psich zaprzęgów?

W fińskiej Laponii istnieje wiele różnych rodzajów wycieczek. Zależą one od kilku czynników, w tym doświadczenia, jak długo chcecie podróżować i jak wielką przygodę chcecie przeżyć. Począwszy od godzinnych przejażdżek, aż po epickie wielodniowe safari!

Kiedy można spróbować tej zimowej aktywności?

Najlepszy czas na psie zaprzęgi w Szwecji, Finlandii lub Norwegii to grudzień-styczeń, jeśli chcecie doświadczyć prawdziwej zimy. Jednakże nawet w marcu lub kwietniu możecie spróbować tej aktywności. Wtedy to możecie cieszyć się dłuższymi godzinami dziennymi i łagodniejszymi temperaturami. Na dalekiej północy sezon psich zaprzęgów trwa od połowy listopada do końca kwietnia, a nawet początku maja.