Skip to content
Aktualizacja: 02/06/2023

Podziel się na:

Bez wątpienia, Europa niewątpliwie ma niesamowitą historię i bogatą kulturę. Jednym z najciekawszych sposobów, by doświadczyć cudów Europy, jest zwiedzanie najlepszych i najpiękniejszych zamków. Poznajcie historie rodzin królewskich, bitew i wojen toczonych w regionach i terytoriach na całym kontynencie, rozeznajcie się w związkach tych zamków poprzez rody krwi trwające całe pokolenia i zachwyćcie się pięknymi widokami rozciągającymi się z tych wspaniałych budowli. Przygotowaliśmy listę 7 pięknych zamków w Europie, które warto zobaczyć wiosną!

7 pięknych zamków w Europie, które warto zobaczyć wiosną

1. Zamek Neuschwanstein w Bawarii, Niemcy

Neuschwanstein ze swoimi wieżami i wieżyczkami jest ikonicznym przykładem stylu romantycznego i pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bawarii i Niemiec. Ten XIX-wieczny zamek w stylu neoromańskim jest najczęściej odwiedzanym zamkiem w Niemczech, a także jednym z najbardziej malowniczych zamków na świecie. Natychmiast rozpoznawalny zamek Neuschwanstein posłużył jako inspiracja dla zamku Śpiącej Królewny Disneya, dzięki czemu jego widok jest prawdziwie bajkowy.
Zamek Neuschwanstein w Bawarii, Niemcy

Zamek powstał na zamówienie króla Ludwika II, który przez swoje nieudane rządy zamknął się na rzeczywistość świata i coraz bardziej wciągał we własną wyobraźnię, a ten zamek był tego żywym dowodem. Ambitny projekt i nierealne terminy sprawiły, że budowa zamku trwała dłużej niż zamierzano. Król Ludwik II rozpoczynając budowę zamku, zatrudnił ponad 300 robotników, którzy pracowali cały dzień i noc przy lampach naftowych. To, co miało trwać trzy lata, zajęło prawie dwie dekady. Król Ludwik II mieszkał w zamku tylko przez około 172 dni. Niestety, zamek Neuschwanstein nigdy nie został całkowicie ukończony. Król Ludwik II zmarł tajemniczo w 1886 roku, nie doczekawszy się końca budowy wymarzonego zamku, którego budowa została wstrzymana.

Wnętrze zamku Neuschwanstein jest równie piękne jak jego wygląd zewnętrzny. Wewnątrz znajduje się ponad 200 pokoi, ale tylko 14 pokoi jest całkowicie wykończonych. Pomieszczenia te są majestatycznie udekorowane. Opery Wagnera były inspiracją dla obrazów w pokojach, a w szczególności powtarzają się trzy postacie: poeta Tannhäuser, łabędzi rycerz Lohengrin i jego ojciec, król Graala — Parsifal. Element łabędzia pojawia się na wielu obrazach w zamku i reprezentuje symbol czystości oraz groby wsi Schwangau.

Co roku ten bawarski zamek odwiedza ponad milion turystów, a w ruchliwych miesiącach letnich – kilka tysięcy dziennie. Nie tylko sam zamek, ale i jego otoczenie są naprawdę spektakularne. Patrząc na lasy i góry pobliskiego regionu, łatwo uwierzyć, że nagle przenosicie się do bajki.


2. Zamek Eilean Donan, Szkocja

Jako jeden z najbardziej kultowych obrazów Szkocji, Eilean Donan jest rozpoznawany na całym świecie. Położony na wyspie na styku trzech wielkich jezior morskich i otoczony majestatyczną scenerią, nic dziwnego, że zamek jest obecnie jedną z najczęściej odwiedzanych i ważnych atrakcji szkockich wyżyn. XIII-wieczny fort znajduje się na małej wysepce pływowej Eilean Donan — zamieszkanej przez zaledwie jedną osobę. Nazwa Eilean Donan, czyli wyspa Donan, została najprawdopodobniej nazwana imieniem irlandzkiego świętego z VI wieku, biskupa Donana, który przybył do Szkocji około 580 roku. W okolicy znajduje się kilka kościołów poświęconych Donanowi i jest prawdopodobne, że pod koniec VII wieku założył on małą społeczność na wyspie. Pierwsza ufortyfikowana budowla została zbudowana na wyspie dopiero na początku XIII wieku jako środek obronny, chroniący ziemie Kintail przed Wikingami, którzy w latach 800-1266 najeżdżali, osiedlali i kontrolowali znaczną część północnej Szkocji i zachodnich wysp. Przez wieki sam zamek powiększał się i kurczył. Średniowieczny zamek był prawdopodobnie największy, z wieżami i murem osłonowym, który obejmował prawie całą wyspę. Główna twierdza stała w najwyższym punkcie wyspy.

Jeśli podążacie śladami samego agenta 007, to możecie rozpoznać Zamek jako szkocką kwaterę główną MI6 w filmie Pierce'a Brosnana z 1999 roku „Świat to za mało”. Zatrzymajcie się w zamku Eilean Donan podczas podróży przez zapierające dech w piersiach krajobrazy West Highlands podczas wycieczki na słynną na całym świecie wyspę Skye.

3. Zamek Bamburgh, Anglia

Bamburgh to piękne nadmorskie miasto zdominowane przez jeden z najbardziej charakterystycznych zamków w kraju, Bamburgh Castle. Trudno go przegapić, ponieważ znajduje się na szczycie wzgórza nad wydmami, z widokiem na kilometry złotych piaszczystych plaż, które uwielbiają miejscowi surferzy. Ze względu na swój uderzający wygląd zamek był przez lata wykorzystywany jako miejsce kręcenia wielu projektów telewizyjnych i filmowych. Niektórzy uczeni uważają, że służył nawet jako inspiracja dla zamku Sir Lancelota w legendach arturiańskich!

Dzisiejsza struktura zamku pochodzi z XVIII wieku, chociaż miejsce to było zasiedlone od czasów prehistorycznych, a latem można tu zobaczyć pracujących archeologów. Poprzednie wykopaliska ujawniły kilka wspaniałych znalezisk, takich jak Miecz Bamburgh, który pochodzi z VII wieku – epoki, kiedy Bamburgh było siedzibą anglosaskiego królestwa Northumbrii.

Zamek Bamburgh, Anglia

Szesnaście pokoi jest otwartych dla publiczności, w tym Crewe Museum Room, pierwotnie średniowieczne kuchnie, ale teraz pomieszczenie udostępnione fascynującym eksponatom, od dębowego stołu wydobytego z mostu cesarza Hadriana z II wieku nad rzeką Tyne, po złoto z VII wieku. Warto odwiedzić także Salę Królewską, czyli wspaniale odrestaurowaną średniowieczną salę z galerią minstreli na jednym końcu. Najstarszą zachowaną częścią zamku jest XII-wieczna baszta, której część została przystosowana do eksponowania średniowiecznej i napoleońskiej zbroi. Najnowszym pomieszczeniem udostępnionym do zwiedzania jest Muzeum Archeologiczne, w którym znajdują się eksponaty dotyczące lokalnej historii i badań archeologicznych. Odwiedzający będą mogli również podziwiać Muzeum Artefaktów Lotniczych Zamku Bamburgh, prezentujące silniki, śmigła i inne przedmioty uratowane z rozbitych samolotów z okresu od 1910 do drugiej wojny światowej.


4. Zamek Bled, Słowenia

Jest wiele powodów, dla którego jezioro Bled jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Słowenii. Znajdziecie tam szmaragdowe wody, wysepkę usianą kościołami, widok na Alpy Julijskie i oczywiście zamkiem przypominającym najpiękniejsze budynki z bajek Disneya na wzgórzu. Wspinajcie się leśnym szlakiem, aby zobaczyć z bliska wieże zamku Bled z pomarańczowymi dachami i XI-wieczne mury, a następnie odwróćcie się, by podziwiać jedne z najpiękniejszych widoków na jezioro.

Zamek Bled, Słowenia

Uważany za najstarszy w Słowenii i jeden z najlepszych zamków w Europie, zamek Bled znajduje się na wysokim klifie nad przepięknym jeziorem Bled. Pierwsza wzmianka pochodzi z XI wieku, a sama budowla charakteryzuje się architekturą romańską i renesansową. Zamek Bled ma dwa piękne dziedzińce i obejmuje inspirujące muzeum, kaplicę, piwnicę z winami, restaurację i inne doskonale zachowane pomieszczenia. Prawdziwy urok zamku Bled wynika z jego wspaniałego położenia. Ten zamek z widokiem na jezioro i otoczony lasami i górami jest cudownym krajobrazem.

Zaplanujcie wiosenna wycieczkę do Słowenii, która oferuje nieskończenie wiele atrakcji! Możecie odwiedzić wymieniony wyżej Zamek Bled, spacerować po pięknej stolicy kraju, czy wybrać się na jedną z wielu wycieczek po niesamowitej przyrodzie Słowenii! Skorzystajcie z naszej oferty lotu, by zaplanować wiosenny urlop


5. Zamek Bran, Rumunia

Rumunia ma sporo pięknych zamków, ale żaden nie jest tak legendarny jak Zamek Bran. To dawna rezydencja rumuńskiej królowej Marii, będąca inspiracją dla powieści Brama Stokera Dracula z 1897 r., a także narodowy punkt orientacyjny znajduje się wysoko na wzgórzu wzdłuż granicy między Siedmiogrodem a Wołoszczyzną, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na okoliczne góry i lasy.

Zamek Bran położony w środkowej Rumunii jest znany jako Zamek Draculi, mimo że w pracy Brama Stokera nie ma żadnych dowodów, które wiązałyby fikcyjny zamek Draculi z tym niezaprzeczalnie imponującym prawdziwym miejscem. Pierwsze dokumenty wzmiankujące o zamku pochodzą z XIV wieku, a twierdza miała chronić region przed Imperium Osmańskim.
Zamek Bran, Rumunia

Od końca XIX wieku do około 1920 roku zamek był w stanie rozpaczy, dopóki królowa Maria Większa Rumunia nie przywróciła go do życia jako letniej rezydencji. W 1920 roku zamek został odnowiony, eksponując meble i dzieła sztuki zebrane przez królową Marię i od końca XIX wieku jest muzeum otwartym dla publiczności. Odwiedzając Zamek Bran, możecie również zwiedzić tradycyjne rumuńskie chaty, stodoły i architekturę u podnóża wzgórza zamkowego.


6. Alcázar w Sewilli, Hiszpania

Wpływy Maurów można dostrzec w całej Sewilli, ale wpisany na listę UNESCO sewilski Alcázar jest jednym z jej najbardziej znanych zabytków — i to nie tylko dlatego, że był używany jako pałac królewski rodu Martellów w znanym na całym świecie serialu Gra o Tron.

Alcázar w Sewilli, Hiszpania

Alcazar został zbudowany dla chrześcijańskiego króla Piotra Kastylii na miejscu muzułmańskiej fortecy mieszkalnej Abbadidów. Podobnie jak Alcázar w Segowii, ta twierdza jest kolejnym doskonałym przykładem architektury mudéjar. Dziedziniec Patio de las Doncellas jest jednym z najbardziej widocznych elementów kompleksu alcazar z uderzająco pięknymi cokołami wyłożonymi kafelkami. XIV-wieczny Salón de Audiencias nadal służy jako sala przyjęć panującego monarchy i jest otwarty dla zwiedzających z przewodnikiem.
Alcazar jest nadal zamkiem królewskim, co czyni go jednym z najstarszych wciąż używanych pałaców królewskich na świecie.

Alcazar jest jednym z najciekawszych zabytków Sewilli, ale to miasto ma wiele więcej do zaoferowania. Sprawdźcie nasz wiosenny przewodnik po tym niezwykłym mieście w artykule Odkryj słoneczną Sewille wiosną i zaplanujcie City Break jeszcze dziś! 


7. Château de Chantilly, Francja

Nie można zaprzeczyć, że średniowieczne zamki, fortyfikacje i twierdze, w których niegdyś mieszkali rycerze i które były świadkami wielu bitew stoczonych u ich progów, są imponujące i budzą podziw. Jednak nie ma konkurencji dla wielu delikatnych i osobliwych francuskich zamków, zwłaszcza Château de Chantilly.

Położony tylko około godziny drogi od Paryża Château de Chantilly to wyjątkowy klejnot w historii Francji. Obecny zamek pochodzi z połowy do końca XIX wieku, kiedy posiadłość została odbudowana po zniszczeniu oryginału podczas rewolucji francuskiej. Zamek i jego wnętrza są nieskazitelnymi przykładami architektury renesansowej. Chociaż Zamek Chantilly nigdy nie należał do francuskiej rodziny królewskiej, to zawsze był w posiadaniu rodzin szlacheckich. Tereny i ogrody otaczające zamek zajmują imponującą powierzchnię 115 hektarów. Doskonale wypielęgnowane ogrody i piękne stawy tworzą niezapomniany krajobraz o marzycielskim uroku. W zamku obecnie mieści się Musée Condé.