Skip to content
Aktualizacja: 04/05/2022

Podziel się na:

Wielu z nas jest pasjonatami architektury, sztuki, historii i kultury, a równocześnie uwielbiamy podróżować nad morze. Kierunków, wartych polecenia dla takiego zestawu upodobań, jest bardzo dużo. Jak już wiecie z tytułu, opowiemy o niezwykłym miejscu i przytoczymy co najmniej 7 powodów, dla których warto odwiedzić Maltę w tym roku. 

Powodów jest wiele, tak jak i rzeczy, które trzeba zrobić, trudno będzie je wszystkie opisać na jednej liście. Postaramy się zwięźle, krótko i na temat zaprezentować Maltę, ale nie gwarantujemy, że nam się uda. 

 

Dlaczego warto odwiedzić Maltę w 2022 roku

 

1. Na wakacje możecie wyjechać kiedy zechcecie, planowo lub spontanicznie 

Każdemu z nas zdarzyło się zapewne spontanicznie wybrać miejsce podróży, a po zakupie biletów i rezerwacji noclegu, okazało się, że nie jest to najlepszy czas dla wybranego kierunku. W przypadku Malty sprawy mają się zupełnie inaczej. Maltę, Gozo i Comino, te trzy wyspy można odwiedzać o każdej porze roku i zawsze będzie to dobry czas. Śródziemnomorska pogoda gwarantuje idealne warunki. Malta może pochwalić się największą liczbą słonecznych dni w roku, jest ich aż 300!  

Latem temperatury sięgają nawet 32 stopni Celsjusza, a deszcze zwykle omija wyspy. W miesiącach zimowych temperatury nie spadają poniżej 13-15 stopni, co jest idealnym rozwiązaniem, aby korzystać ze słońca. Maltańska zima, to taka nasza polska, ciepła wiosna.  

 

2. Krótkie, tanie i bezpośrednie loty  

Archipelag wysp maltańskich jest łatwo dostępny, podróż jest prosta i nieskomplikowana, nie trzeba się przesiadać czy też kombinować z promami i innymi środkami transportu, w przeciwieństwie do innych wysp.   

Na Maltę z Polski dolecicie w mniej niż trzy godziny, korzystając z bezpośredniego lotu obsługiwanego przez tanie linie lotnicze Wizz Air lub Ryanair. Ceny są bardzo niskie, zwłaszcza jeśli przestudiujesz kalendarz na FRU.PL i zarezerwujesz bilety lotnicze z wyprzedzeniem, chociaż wiemy też, że trafiają się super okazje na bliskie terminy lotów. 

 

3. Każdy znajdzie coś fascynującego do zrobienia i zobaczenia 

Niezależnie od tego, czy chcecie odwiedzić czarującą dawną stolicę Malty, Mdinę ("miasto ciszy"), zwiedzić wyspę Gozo z jej pięknymi wzgórzami i dzikimi plażami, podziwiać nieprawdopodobne kolory Błękitnej Laguny lub odkryć starożytne podziemne świątynie i tajemnicze katakumby Malta mimo swoich niewielkich obszarów, oferuje szeroką gamę atrakcji. 

Gwarantujemy, że nie będziecie się nudzić. Jeśli podróżujecie większą grupą przyjaciół lub z rodziną, bądźcie pewnie, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

Mdina, ciche miasto, Malta

 

4. Warto pojechać zarówno na city break, jak i na dłuższe wakacje 

Jeśli macie tylko kilka dni wolnych w zanadrzu na szybki wyjazd, zatrzymajcie się w stolicy, Valletcie. Komunikacja na wyspie jest bardzo dobra, więc nawet w trakcie krótkiego pobytu, wystarczy czasu na wycieczkę do Mdiny. Zwiedzanie "miasta ciszy" będącego planem filmowych dla kilku kulowych produkcji zostawi wspaniałe wspomnienia.  

A jeśli planujecie dłuższe wakacje, zostańcie na Malcie tydzień, a nawet i więcej, zajęć nigdy nie zabraknie. Spróbujcie nurkowania z akwalungiem czy snorkelingu na plażach Gozo. Gozo jest również fantastycznym miejscem na trekking i wspinaczkę górską. Pływajcie promami pomiędzy wyspami, odkrywajcie miasta pełne niezwykłej historii, wspaniałych zabytków i dzikich plaż. 

Gozo, Blue Lagoon, Malta

 

5. Możecie uczestniczce w lokalnych festiwalach 

Malta organizuje festiwale niemalże na każdą okazję. Festiwal jazzowy, festiwal fajerwerków, sztuki, truskawek, nie sposób wymienić wszystkich, lista jest bardzo długa. Od maja w każdym miasteczku odbywają się fiesty, które trwają aż do późnego lata. 

Wyjątkowym wydarzeniem jest maltańska wersja karnawału Mardi Gras. Mieszkańcy co roku przebierają się w kolorowe, kreatywne, czasem dziwne, a nawet przerażające kostiumy. Karnawał trwa tydzień, poprzedza święta Wielkanocne i odbywa się zarówno w Valletcie, jak i na wyspie Gozo. 

 

6. Odkryjecie megalityczne świątynie starsze niż Stonehenge 

Choć mało znana, historia Malty jest niezwykle bogata i bardzo długa. Odkryto bowiem kilka prehistorycznych świątyń megalitycznych, które mogą odwiedzić ciekawscy. 

Przykładem jest Hypogeum Ħal Saflieni, najstarszy zabytek odkryty przez człowieka, datowany na 2500 r.p.n.e. Jest tak stary, że nie jest jasne jego przeznaczenie, najpewniej pierwotnie pełnił funkcję sanktuarium, później nekropolii. Jest starszy niż słynny Stonehenge! 

Mellieha, Malta

 

7. Poczujecie się jak gwiazdy filmowe w Mellieha 

Musical Popeye z 1980 roku z Robinem Williamsem i Shelley Duvall odniósł ogromny sukces. Wioska, która stała się planem filmu nazywa się Mellieha i znajduje się właśnie na Malcie.  

Obecnie zwiedzający witani są przez bohaterów filmu, a nawet mogą nawet jeden dzień spróbować swoich sił w aktorstwie, uczestnicząc w różnego rodzaju zajęciach i warsztatach organizowanych w mieście. Będąc w Mellieha nie przegapcie muzeum komiksów. Gwarantujemy wspaniałą zabawę dla całej rodziny.