Skip to content

Jeśli nie byłeś jeszcze w Stambule, zdecydowanie musisz odwiedzić to miasto. Możliwe, że będzie to Twój pierwszy kontakt z Turcją, jeśli tak to gwarantujemy Ci, na pewno się nie zawiedziesz. A może byłeś już w Stambule i kilku innych kurortach na Riwierze Tureckiej czy też Riwierze Egejskiej i myślisz, że zwiedziłeś już Turcję i nie masz pretekstów, aby tam wracać.  
Otóż nie, do Turcji zawsze warto wracać. Jak zazwyczaj chcemy Ci pokazać, że zawsze są nowe miejsca do odkrycia, które warto, a nawet trzeba zobaczyć.  

 

Oto 7 miejsc do zobaczenia w Turcji, które zaskoczą Cię swoim urokiem!  

 

Ankara  

Mimo że to Stambuł jest najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym tureckim miastem, w rzeczywistości stolicą kraju jest Ankara — będąca drugim największym miastem w Turcji. Choć w rankingach popularności przegrywa ze Stambułem, ma równie wiele do zaoferowania.  

A przykłady możemy mnożyć, zaczniemy od Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, które zafascynuje Cię swoimi zbiorami z czasów sięgających paleolitu. Zobaczysz tam wszystko, od glinianych rzeźb i tabliczek, przez złote naczynia, wyrobu z brązu, galerię rzeźb aż po rekonstrukcje neolitycznego sanktuarium z freskami i malowanymi płaskorzeźbami.  

Kiedy już odkryjesz odrobinę kultury i historii, zwiedź Mauzolemum Ataturkacytadele, a na koniec udaj się do Parku Gençlik, w którym możesz usiąść w jednej z herbaciarni i rozkoszować się prawdziwie turecką herbatą.  

 

Bodrum  

Niektórzy twierdzą, że leżące na Wybrzeżu Egejskim Bodrum przypomina Saint Tropez, my się z tym w pełni zgadzamy. Marina pełna jachtów, zachwyca niezapomnianymi zachodami słońca w klimacie Riwiery Francuskiej.  

Oczywiście, że zachód słońca to nie wszystko, kolejny powód do odwiedzenia Bodrum to pozostałości jednego z siedmiu cudów świata — Mauzoleum w Halikarnasie, w starożytności Bodrum nosiło nazwę Halikarnas.  

Prócz Mauzoleum, polecamy wybrać się na Zamek św. Piotra, leżący między dwoma portami. 

 

Efe

Efez to kolejny ukryty skarb, zasługujący na to, aby znaleźć się na Twojej liście miejsc do odwiedzenia w Turcji. Położone także na Wybrzeżu Egejskim, najprawdopodobniej najlepiej zachowane starożytne miasto w regionie Morza Śródziemnego. Zobaczysz tutaj między innymi kolejny z 7 starożytnych cudów świata, Świątynię Artemidy. Jest to również świetne miejsce na zwiedzenie starożytnych ruin, a wiele stanowisk archeologicznych i wykopalisk daje możliwość poznania historii i kultury. 

 

Kapadocja  

Kapadocja może już nie należy do ukrytych i tajemniczych miejsc, któż z nas nie wiedział kultowych zdjęć balonów o wschodzie słońca, unoszących się nad dolinami i księżycowymi formacjami skalnymi, jakby z innej planety.  

Jeśli jeszcze Kapadocja nie została przez Ciebie odkryta, koniecznie umieść ją na swojej podróżniczej liście “must see”. Żadne, nawet najlepsze zdjęcia nie oddadzą tego co zobaczysz na żywo.  

Ten niepowtarzalny i unikatowy krajobraz skalny powstał na skutek erozji i erupcji wulkanicznych. Skały przybierają najróżniejsze formy, grzybów, kominów, każdy może mieć swoją interpretację tego co zobaczy na własne oczy. Zwiedzisz również kościoły i jaskinie wydrążone w skale, zobaczysz, jak żyją miejscowi, czym zajmują się na co dzień. Polecamy znaleźć czas na odwiedzenie skansenu Göreme.  

 

Pamukkale 

Jeśli lubisz podziwiać niesamowite piękno przyrody, Pamukkale to jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia w Turcji.  
Szereg białych, wapiennych tarasów wypełnionych wodą termalną są częścią dziedzictwa UNESCO. Jeśli jeszcze Cię nie przekonaliśmy, dodatkowym argumentem na pewno będzie fakt, że sama Kleopatra zażywała kąpieli w naturalnych termalnych źródłach. 
 

 

Izmir  

Izmir jest trzecim pod względem wielkości miastem w Turcji, po Stambule i Ankarze. Leżący nad Zatoką Izmirską może stać się idealnym miejsce na wypoczynek połączony z poznawaniem tureckiej kultury. W Izmirze masz okazję doświadczyć wszystkiego co tureckie, spacerować po bazarach, odwiedzać stanowiska archeologiczne, ale również spędzać czas na spacerach brzegiem morza.   

 

Konya 

Konya jest niewątpliwie kolejnym ukrytym skarbem Turcji, a także jednym z najstarszych zamieszkałych miast na świecie. Imponująca turecko-islamska architektura, charakterystyczna dla dynastii Seldżuków, zachwyci Cię na każdym kroku. Spacerując po mieście zobaczysz: Mauzoleum Rumiego, Meczet Iplikci, Meczet Alladyna, oczywiście to tylko kilka pozycji na bardzo długiej liście.  

Będąc w Konya, obowiązkowym punktem jest udział w rytuale Wirujących Derwiszy, tradycyjnym sufickim tańcu, który w rzeczywistości jest nie tylko tańcem a formą medytacji. Nie doświadczysz tego w żadnym innym miejscu!  


Mamy nadzieję, że chociaż jedno z opisanych miast znalazło się w Twoich podróżniczych planach. Turcja niewątpliwie należy do tych miejsc na ziemi, do których zawsze chętnie się wraca! Zarezerwuj więc lot do Turcji i rozpocznij koleją przygodę.