Skip to content

Historia Aten sięga już ponad 3000 lat. Dziś Ateny to nie tylko relikt swojej wspaniałej przeszłości, ale także tętniąca życiem i nowoczesna stolica, w której znajdują się jedne z najważniejszych atrakcji turystycznych kraju. Ta legendarna kraina pozostaje wspaniałym miejscem kultury, pysznego jedzenia, zwiedzania na świeżym powietrzu i sztuki. Jeśli jesteście gotowi na wspaniałą podróż do bajecznej Grecji, to przeczytajcie nasz poradnik i zaplanujcie swoją wyprawę już dziś!

Lot do słonecznych Aten jest stosunkowo krótki, ponieważ trwa około 2 - 3 godzin. Jednakże dobre przygotowanie do podróży stanowi bardzo ważny aspekt każdej wyprawy. Dlatego też zebraliśmy dla Was 10 najlepszych rad wskazujących jak przygotować się na lot do Grecji.

 

1. Spakujcie odpowiednie ubrania

Pogoda w Grecji jest jedną z jej najlepszych cech tego regionu. Jednakże w środku lata temperatura może wzrosnąć nawet do 40℃. Dlatego najlepszym pomysłem jest spakowanie ze sobą najlżejszych ubrań. Zabierzcie ze sobą oddychające tkaniny, takie jak bawełna, ponieważ zminimalizują one pocenie się. Zróbcie listę zestawów na każdy dzień, dzięki czemu spakujecie tylko to, czego naprawdę potrzebujecie.

Sprawdźcie nasz poradnik o pakowaniu bagażu podręcznego: Co musisz zabrać na tanie loty z ograniczonym bagażem?

 

2. Zróbcie kopie ważnych dokumentów

Dobrym pomysłem jest zrobienie kopii paszportu i prawa jazdy. Zaleca się także wykonanie kopii danych karty kredytowej na wypadek ich zgubienia lub kradzieży. W stosownych przypadkach należy również rozważyć wykonanie kopii karty szczepień. W przypadku każdego z tych dokumentów pamiętajcie, aby przechowywać jeden egzemplarz w domu, a drugi zabrać ze sobą podczas podróży.

 

3. E111, czyli bezpłatne leczenie zdrowotne dla Europejczyków

Obywatele Unii Europejskiej mają prawo wyrobienia do dokumentu E111, który daje dostęp do bezpłatnego leczenia w publicznych szpitalach Grecji. Greckie szpitale publiczne są dobrze wyposażone, ale często są przepełnione. Miejmy nadzieje, że Wasz wyjazd przebiegnie spokojnie, ale zawsze warto być dobrze zabezpieczonym.

 

4. Uporządkujcie wszystkie bilety i potwierdzenia

Zapamiętywanie godzin odprawy, numerów bramek i statusów lotu, a także wszystkich innych elementów logistycznych podróży, takich jak rezerwacje hoteli i wycieczki, może być przytłaczające. Warto przygotować sobie wszystkie informacje w jednym miejscu, aby uniknąć niepotrzebnego stresu.

Pamiętajcie, aby zaplanować wcześniej wymianę gotówki, która może się Wam przydać podczas podróży. Więcej zagadnień dotyczących oszczędności poruszyliśmy w naszym artykule: Budżetowa wiosenna wycieczka do Grecji.

 

5. Kupcie poduszkę podróżną i maskę do spania na lot

Posiadanie poduszki na szyję podczas lotu jest koniecznością. Zaopatrzcie się też w maskę do spania, jeśli planujecie zdrzemnąć się podczas lotu.

Akropol, Ateny, Grecja

 

6. Załóżcie wygodne ubrania

To jedna z najważniejszych rzeczy do zaplanowania przed lotem. W kabinach samolotów bywa duszno, a temperatura może się ciągle zmieniać. W związku z tym polecamy noszenie wielu warstw, które można łatwo zakładać i zdejmować. Upewnijcie się, że wszystkie są wygodne!

 

7. Dojedźcie na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem

Dajcie sobie wystarczająco dużo czasu, aby dotrzeć na czas na lotnisko i do punktu kontroli bezpieczeństwa. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się przybycie na lotnisko co najmniej 2 godziny przed lotami międzynarodowymi. Pamiętajcie, aby po przejściu kontroli bezpieczeństwa, aby udać się do bramki co najmniej 30-45 minut przed wejściem na pokład.

 

8. Zaplanujcie opcje transportu publicznego

To jedna z najważniejszych, ale pomijanych rzeczy, które należy zrobić przed lotem. Jak dostaniecie się do i z lotniska w miejscu docelowym? Jakie są najlepsze opcje pod względem ceny i wygody? Warto pamiętać, że czasami późno w nocy lub wcześnie rano nie ma opcji transportu publicznego. Zaplanujcie wszystko odpowiednio wcześniej!

 

9. Powiadomcie banki obsługujące karty kredytowe przed podróżą

Banki czasami wstrzymują transakcje, gdy próbujecie dokonać zakupów za granicą. Aby zapobiec zablokowaniu karty, powinniście powiadomić swój bank o dokładnych datach wakacji i miejscu, do którego będziecie podróżować.

 

10. Zaplanujcie atrakcje przed lotem

Jeśli jesteście osobami, które lubią mieć plan przed dotarciem do celu, to idealny czas, aby zaplanować wycieczkę. Zawsze zapisujcie główne zabytki i atrakcje, które chcecie zobaczyć, i zaznaczcie je mapach Google, aby odpowiednio zaplanować trasę wycieczki.

Jeśli jeszcze nie kupiliście swoich biletów do Aten, to sprawdźcie naszą ofertę lotów do magicznej stolicy Grecji:Atrakcje w Atenach 

Ateny to jedno z najstarszych miast na świecie, które pełne jest skarbów archeologicznych. Akropol i Partenon przyciągają najwięcej turystów, ale miasto jest pełne starożytnych ruin greckich i rzymskich. Zwiedzanie Aten to jak cofnięcie się w czasie! Niezależnie od tego, czy planujecie jeden, dwa, czy więcej dni w tym mieście, oto najlepsze rzeczy do zrobienia w Atenach.

  • Akropol

Niewiele zabytków na świecie można porównać do Akropolu w Atenach. Przypominając o chwale starożytnych Aten, Akropol był centrum starożytnego miasta i funkcjonował jako cytadela w chronionym miejscu na szczycie wzgórza. Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest Partenon, największa świątynia klasycznego okresu starożytności. Dzięki monumentalnym rzędom doryckich kolumn i oszałamiającym detalom świątynia jest niesamowitym zabytkiem miasta. W upalne dni najlepiej zwiedzać Akropol rano, a po południu udać się do klimatyzowanego Muzeum Akropolu.

Partenon, Akropol, Ateny, Grecja

 

  • Muzeum Akropolu

Kolejna z największych atrakcji Aten, Muzeum Akropolu, zawiera jedną z najcenniejszych kolekcji starożytnej sztuki greckiej na świecie. Nowy obiekt został ukończony w 2007 roku i zastąpił dawne muzeum na wzgórzu. Pamiętajcie, że kolejka wstępu do zakupu biletów może być długa, dlatego najlepiej zarezerwować bilety online z wyprzedzeniem. W ten sposób będziecie mieli zagwarantowany wstęp o określonej przez Was godzinie.

  • Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Założone w XIX wieku Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach jest największym muzeum archeologicznym w Grecji i jednym z największych muzeów antyków na świecie. Muzeum mieści się w imponującym neoklasycystycznym budynku o powierzchni wystawienniczej 8000 metrów kwadratowych. Na wystawie znajduje się pięć stałych kolekcji z ponad 11 000 eksponatów, oferujących kompleksowy przegląd cywilizacji greckiej od prehistorii przez okres klasyczny do późnego antyku.

  • Plaka i Anafiotika

Pomiędzy północnymi zboczami Akropolu a ulicą Ermoú malownicza dzielnica Pláka jest popularnym miejscem turystycznym. Główną atrakcją tego historycznego obszaru jest jego urocza, wiejska atmosfera. Wąskie uliczki dla pieszych i wesołe małe place w dzielnicy Pláka są otoczone pięknymi domami, restauracjami i sklepami pomalowanymi na pastelowe kolory. W spokojnych zakątkach okolicy ukryte są zabytkowe kościoły, takie jak kościół Metamórfosis i Kapnikaréa. Spokojny spacer po malowniczej okolicy to idealne rozwiązanie, gdy macie już dosyć ruin i muzeów.

Anafiotika-Plaka, Ateny, Grecja

Dzielnica Plaka, wraz z sąsiednią Anafiotiką położoną na zboczach na północ od Akropolu, ma mnóstwo autentycznych greckich restauracji z zachęcającymi miejscami na tarasie. Kręte średniowieczne uliczki Anafiotiki są również idealne na wieczorne spacery. Pobliskie, cichsze uliczki ukryte są na zboczu wzgórza, skrywając urocze małe kawiarenki i restauracje. W okolicy znajdują się dwa ważne stanowiska archeologiczne przy ulicy Pepopida: rzymska agora z I wieku p.n.e. i biblioteka Hadriana z II wieku.

  • Monastiraki

Monastiraki oznacza po grecku „mały klasztor”, ponieważ klasztor był kiedyś głównym punktem na najważniejszym placu w okolicy. Położona po północnej stronie Akropolu Monastiraki jest jedną z najpopularniejszych dzielnic handlowych w Atenach. Jedną z głównych atrakcji jest pchli targ w Monastiraki. Ten tętniący życiem bazar jest przepełniony setkami straganów sprzedających ręcznie robioną biżuterię, relikwie, dywany, typowe pamiątki, ubrania i akcesoria. Podobnie jak na popularnym Krytym Bazarze w Stambule, turyści mogą się targować, aby uzyskać jak najlepsze ceny. Monastiraki słynie również z kolorowych tarasów, na których goście mogą usiąść, odpocząć i spróbować jednych z najlepszych narodowych potraw.

Panorama Aten z Monastiraki, Grecja

Okolica oferuje również liczne atrakcje kulturalne. Meczet Tzistarakis to XVIII-wieczny meczet osmański, w którym obecnie znajduje się kolekcja ceramiki należąca do Muzeum Greckiej Sztuki Ludowej. Kolejnym punktem orientacyjnym jest Biblioteka Hadriana. Ta duża biblioteka, zbudowana w 132 roku n.e., kiedyś mieściła basen i kilka czytelni. Główne ulice dzielnicy to Ermou Street, Pandrossou Street i Adrianou Street, chociaż jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Monastiraki jest spacerowanie po jej pięknych alejach i placach.

  • Wieża Wiatrów

Znajdujące się w rzymskiej agorze, położonej między dzielnicami Monastiraki i Plaka, ruiny wieży wiatrowej są częścią pierwszej stacji meteorologicznej, jaka kiedykolwiek istniała. Wykonana z marmuru wieża wiatrowa była niegdyś wieżą zegarową, z której starożytni Grecy mogli określić porę dnia. Została zbudowana w roku 50 p.n.e., a fundatorem był astronom Andronik z Cyrrhus. Inne funkcje wieży oprócz wskazywania godziny obejmowały prognozowanie pogody.

  • Delphi

Obecnie Delphi to niewielka miejscowość turystyczna na skosie góry Parnas, z pięknymi widokami na dolinę Pleistos i Morze Adriatyckie. W starożytnym świecie klasycznym Delfy były ważnym greckim sanktuarium, które każdego roku przyciągało tysiące pielgrzymów. Podróżnicy odwiedzali miasto w poszukiwaniu rady Pytii, Najwyższej Kapłanki Świątyni Apolla. Punktem kulminacyjnym Delphi są starożytne budynki sanktuarium, w tym Tholos of Delphi, Świątynia Apolla, odkryta w 1892 roku, a także teatr mogący pomieścić 5000 osób oraz Stadion Delphi, w pobliżu teatru i gdzie odbyły się igrzyska pytyjskie.

Delphi, Ateny, Grecja

 

Kulinarne atrakcje Grecji

Znana ze swojej wspaniałej prostoty, kuchnia grecka uważana jest za jedną z najlepszych i najzdrowszych na świecie. Z mocnym naciskiem na potrawy pieczone, a nie smażone, większość tradycyjnych potraw szczyci się zapachem ziołowych przypraw. Popularne zioła i przyprawy używane do przyprawiania greckich potraw to świeża mięta, oregano, czy tymianek. Klimat i ukształtowanie terenu sprzyjają hodowli kóz i owiec, a nie bydła, podczas gdy ryby i inne potrawy z owoców morza zajmują ważne miejsce w greckiej diecie przybrzeżnej. W kuchni greckiej można również znaleźć wiele różnych serów, z których najpopularniejsze to feta, kasseri i kefalotyri.

Kuchnie Aten bardzo dokładnie opisaliśmy w naszym poprzednim artykule: Kulinarny szlak Grecji — co MUSISZ spróbować w Atenach.