Skip to content

Ateny, stolica Grecji, to miasto, które zwykle kojarzy się z tłumami turystów, letnim słońcem i gorącym piaskiem na plażach. Jednak prawdziwe piękno tego miasta ukazuje się dopiero poza sezonem, gdy turyści opuszczają ulice. Antyczne ruiny i greckie tawerny nabierają wyjątkowego uroku w późnojesiennym słońcu, przyciągając podróżników, którzy pragną poznać autentyczną duszę tego miejsca. Zapraszamy Was do odkrycia Aten poza sezonem, gdzie historia, kultura i smaki Grecji zachwycają, dając szansę na niezapomnianą podróż przez czas i przestrzeń.

Akropol

Historia Akropolu jest długa i bogata. To miejsce było centrum życia religijnego, kulturalnego i politycznego starożytnych Aten. Jego korzenie sięgają VIII wieku p.n.e., a na przestrzeni wieków były tu budowane i przebudowywane świątynie i budowle, które dziś zachwycają swoją architekturą i pięknem.

To jedno z najważniejszych miejsc historycznych na świecie, a jego piękno późną jesienią jest wyjątkowe. Zwiedzanie Akropolu późną jesienią to wyjątkowe doświadczenie. Możecie zacząć od wizyty w Partenonie, słynnej świątyni Ateny Partenos. To jeden z najważniejszych przykładów doryckiej architektury greckiej i symbol starożytnych Aten. W ciepłym, późnojesiennym słońcu marmurowe kolumny błyszczą i tworzą niesamowity widok. Kolejnym ważnym miejscem na Akropolu jest Erechtejon, gdzie znajdują się kariatydy - rzeźby przedstawiające kobiety. To miejsce emanuje tajemniczością i pięknem. Odwiedzając Akropol, nie zapomnijcie o teatrze Dionizosa, który oferuje wspaniały widok na to starożytne wzgórze. To tu odbywały się pierwsze przedstawienia tragedii i komedii. Gdy słońce oświetla marmurowe kolumny i posągi złotym blaskiem, to miejsce nabiera magii i staje się jeszcze bardziej pociągające.

Późną jesienią unikniecie też dużych tłumów turystów, co pozwoli Wam cieszyć się tym miejscem w spokoju i skupić na jego historii i pięknie. Pamiętajcie o wygodnych butach i aparacie fotograficznym, aby uwiecznić te niezapomniane chwile na Akropolu.

Agora

Miejsce, które przesiąknięte jest historią i kulturą starożytnej Grecji. To serce życia społecznego i politycznego starożytnych Aten, pełne niezwykłych faktów i ciekawostek. Zwiedzając Agorę, możecie poczuć się jakbyście cofnęli się w czasie, i zrozumieć, jak wyglądało życie w starożytnych Atenach.

Pierwszą rzeczą, która może zaskoczyć, jest fakt, że Agora była nie tylko miejscem handlu i polityki, ale także miejscem kształcenia. W jej okolicach znajdowała się słynna Szkoła Platońska, gdzie Sokrates, Platon i Arystoteles prowadzili swoje dyskusje filozoficzne. To tutaj narodziła się wiele fundamentalnych koncepcji filozoficznych, które wpłynęły na całą zachodnią myśl filozoficzną. Kolejną niezwykłością Agory jest jej rola w życiu politycznym starożytnych Aten. Tutaj odbywały się zgromadzenia obywateli, gdzie podejmowano ważne decyzje polityczne. Demokracja ateńska, choć była ograniczona do mężczyzn, znalazła tu swoje źródło.

Agora, Ateny, Grecja

W Agorze znajdują się także świątynie, takie jak Hephaisteion i Efea, które są doskonałymi przykładami doryckiej architektury. Oprócz tego, na Agorze znajduje się wiele pomników i inskrypcji, które rzucają światło na życie codzienne starożytnych Aten. Niezwykłym elementem Agory jest słynny Stoik Stoa z Attalosa, który został zrekonstruowany w latach 50. XX wieku. To piękny budynek z kolumnadą, który służył jako miejsce spotkań i handlu.

Jednak jednym z najbardziej niezwykłych faktów jest to, że Agora przez wieki była zapomniana i zakopana pod ziemią. Została odkopana w latach 30. XX wieku przez amerykańskiego archeologa Johna Travlosa. Prace wykopaliskowe trwały przez wiele lat, a wiele ważnych odkryć archeologicznych zostało dokonanych podczas tych badań. W miarę postępów prac archeologicznych i rekonstrukcyjnych Agora stała się ważnym miejscem turystycznym i naukowym, pozwalającym na lepsze zrozumienie życia starożytnych Aten.

Teatr Dionizosa

Teatr Dionizosa w Atenach jest jednym z najbardziej niezwykłych i historycznie znaczących teatrów na świecie. Jest kilka powodów, dla których ten teatr jest tak wyjątkowy, a także wiele ciekawostek i faktów, które go otaczają.

Po pierwsze, Teatr Dionizosa jest jednym z najstarszych teatrów na świecie, datowanym na V wiek p.n.e. To tutaj odbywały się pierwsze przedstawienia tragedii i komedii, a słynni dramatopisarze tak jak Ajschylos, Sofokles i Eurypides wystawiali tu swoje sztuki. To miejsce stanowiło integralną część kultury i życia społecznego starożytnych Aten. Jego lokalizacja również jest imponująca. Znajduje się on na stoku Akropolu, oferując wspaniały widok na to starożytne wzgórze i całe miasto Aten. To miejsce, gdzie widzowie zasiadali na kamiennych ławach, by oglądać spektakle.

Warto także dodać, że teatr ten został odrestaurowany w latach 50. XX wieku, dzięki czemu możemy dzisiaj podziwiać jego zachowaną strukturę i piękno. Podczas renowacji znaleziono liczne inskrypcje i fragmenty rzeźb, co dostarczyło cennych informacji na temat życia teatralnego starożytnych Aten.

Wizyta w Teatrze Dionizosa to podróż w czasie, a także możliwość zrozumienia, jak ważna była sztuka i teatr w starożytnych Atenach. To miejsce jest nie tylko historycznie znaczące, ale także oferuje niezapomniane wrażenia wizualne i kulturowe.

Teatr Dionizosa, Ateny, Grecja

Muzea

Ateńskie muzea oferują niezwykłe bogactwo dzieł sztuki i artefaktów historycznych, które można zwiedzać późną jesienią. Oto kilka najciekawszych muzeów w Atenach, wraz z tym, co można w nich zobaczyć:

 • Muzeum Narodowe Archeologiczne

To jedno z najważniejszych muzeów archeologicznych na świecie. Znajdziecie tu bogate kolekcje starożytnych artefaktów, w tym rzeźby, ceramikę, biżuterię i wiele innych. To doskonałe miejsce, aby poznać historię Grecji od prehistorii do czasów rzymskich.

 • Muzeum Akropolu

Możecie tu zobaczyć wiele artefaktów związanych z Akropolem, w tym marmurowe rzeźby, fryzy, oraz wiele innych eksponatów, które przedstawiają historię tego wyjątkowego miejsca.

 • Muzeum Benaki

To prywatne muzeum sztuki i historii Grecji, które posiada bogate kolekcje dzieł sztuki, mebli, ceramiki i tekstyliów. Jest to doskonałe miejsce, aby poznać kulturę i sztukę Grecji na przestrzeni wieków.

 • Muzeum Narodowe Sztuki Współczesnej

Jeśli interesujecie się sztuką współczesną, to jest to miejsce Was. Znajdziecie tu prace znanych greckich artystów współczesnych, a także międzynarodowe wystawy sztuki.

Greckie tawerny i kuchnia

Grecka kuchnia jest niezwykle różnorodna i smaczna, a podróżowanie do Aten poza sezonem daje ci okazję, aby eksplorować lokalne specjały kulinarne w spokojniejszej atmosferze. Oto kilka lokalnych przysmaków, które koniecznie musisz spróbować:

 • Moussaka - to jedno z najbardziej kultowych dań w Grecji. Moussaka to rodzaj zapiekanki składającej się z warstw mięsa mielonego (najczęściej jagnięciny lub wołowiny), bakłażanów, ziemniaków i gęstego sosu beszamelowego. Wszystko to jest pieczone na złoty kolor, tworząc wyjątkowe połączenie smaków i tekstur.
 • Souvlaki - to danie idealne na szybki posiłek. Souvlaki to kawałki mięsa (często wieprzowego lub drobiowego), które są marynowane, grillowane na patyku i często podawane z pitą lub chlebem, świeżymi warzywami, cebulą i sosem tzatziki. Jest to popularne danie uliczne i można je znaleźć w wielu straganach.
 • Gyros - podobnie jak souvlaki, gyros to mięso (najczęściej wieprzowe, kurczakowe lub wołowe), ale jest ono obracane na pionowym rożnie i krojone w cienkie plasterki. Podawane jest w chlebie pita lub na talerzu z warzywami i sosem tzatziki. To danie jest prawdziwym hitem wśród Greków.
 • Saganaki - to danie przekąskowe, które polega na smażeniu sera (najczęściej fety) w cieście filo, lub panierce. Po smażeniu jest polewane sokiem z cytryny, co nadaje mu charakterystycznego smaku i aromatu.
 • Spanakopita - to danie wegetariańskie składające się z warstw ciasta filo wypełnionego szpinakiem, serem feta i ziołami. Jest lekkie, chrupiące i pełne świeżości.
  Taramosalata - to pasta przygotowywana z kawioru i puree z ryb, zazwyczaj karpia lub dorsza. Jest to idealne danie na przekąskę, podawane z chlebem lub warzywami.

Podczas podróży poza sezonem będziecie mieli szansę spróbować tych dań bez tłumów turystów, a miejscowe restauracje i tawerny z przyjemnością zaoferują Wam autentyczne smaki greckiej kuchni. Niezapomniane doznania kulinarne stanowią nieodłączną część podróżowania do Aten poza sezonem!
Pita, Gyros, kuchnia grecka, Ateny

Spotkania z lokalnymi mieszkańcami

Jednym z najpiękniejszych aspektów podróżowania poza sezonem do Aten jest możliwość nawiązania kontaktu z lokalnymi mieszkańcami. W okresie poza sezonem tawerny i restauracje są mniej zatłoczone, co sprzyja rozmowom i integracji z miejscowymi. Oto kilka sposobów, aby poznać Ateny z perspektywy mieszkańców:
1. Spacer po targach spożywczych: Odwiedźcie tętniące życiem targi, gdzie mieszkańcy kupują świeże produkty. To doskonała okazja do rozmowy z lokalnymi sprzedawcami i degustacji lokalnych przysmaków.
2. Warsztaty kulinarne: Zapiszcie się na warsztaty gotowania, gdzie nauczysz się przygotowywać tradycyjne greckie dania. To świetna okazja do nauki od miejscowych ekspertów.
3. Społeczne wydarzenia: Zapytajcie w lokalnych tawernach i barach, czy organizują jakieś wydarzenia społecznościowe, takie jak wieczory karaoke, koncerty lub festiwale. To doskonały sposób na nawiązanie kontaktu z mieszkańcami i poczucie przynależności.

Lotnisko w Atenach

Lotnisko w Atenach, oficjalnie znane jako "Port Lotniczy Ateny imienia Eleftheriosa Venizelosa" (Athens International Airport Eleftherios Venizelos), to główne lotnisko obsługujące stolicę Grecji. Jest to nowoczesne i dobrze zorganizowane lotnisko, które oferuje szeroki zakres udogodnień dla podróżnych. Oto kilka istotnych informacji na temat lotniska w Atenach oraz opcji dojazdu do miasta:

Lotnisko Ateny znajduje się w miejscowości Spata-Artemida, około 20 km na wschód od centrum Aten. Posiada jeden terminal, który obsługuje zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe.

 

Transport z lotniska do miasta

Metro: Najwygodniejszym i najszybszym środkiem transportu z lotniska do centrum Aten jest metro. Linia M3 łączy lotnisko z centrum miasta i głównymi atrakcjami turystycznymi. Podróż metrem trwa około 40 minut, a bilety można zakupić na stacji metra na lotnisku.

 • Autobusy: Na lotnisku dostępne są autobusy, które kursują do różnych dzielnic Aten. Istnieją różne linie autobusowe, które oferują różne trasy, więc warto sprawdzić, która najlepiej pasuje do twojego miejsca docelowego. Podróż autobusem może być bardziej czasochłonna niż metrem.
 • Taksówki: Taksówki są dostępne na lotnisku przez całą dobę. Przejazd taksówką do centrum Aten jest wygodny, ale może być nieco droższy niż metro lub autobus.
 • Wynajem samochodów: Jeśli planujecie podróż po Grecji lub potrzebujesz samochodu do innych celów, na lotnisku znajdują się biura wynajmu samochodów kilku znanych firm.
 • Transfer hotelowy: Wiele hoteli oferuje usługi transferu z lotniska, więc zawsze warto skonsultować się z hotelem, czy taką opcję mają do zaoferowania.

Lotnisko Ateny jest ważnym punktem wejścia dla wielu podróżnych do Grecji, a jego dogodna lokalizacja i dobre połączenie z miastem sprawiają, że podróżowanie do centrum Aten jest stosunkowo proste i wygodne.