Skip to content

Często określane jako „Najpilniej strzeżona tajemnica” w Europie, Azory stają się coraz bardziej popularnym celem podróży. To skupisko dziewięciu idyllicznych wysp, położone prawie półtora tysiąca kilometrów od wybrzeża Portugalii, to miejsce na uboczu, pełne naturalnego piękna, uderzających krajobrazów i namacalnej autentyczności. Chociaż wyspy są do siebie podobne, każda ma swój własny, odrębny zestaw cech, które odróżniają ją od pozostałych. Co sprawia, że każda wyspa jest wyjątkowa? Sprawdźcie nasz przewodnik po tajemnicach 9 wysp na Atlantyku tej wiosny!

Archipelag Azorów

Archipelag Azorów to grupa 9 wysp. W języku portugalskim nazywane są "Ilhas dos Açores", co oznacza "Wyspy Jastrzębia". Atlantyckie wyspy należą do Portugalii, ale od kontynentalnej Europy dzieli je około 1369 km! Azory są uważane za autonomiczny region Portugalii, a językiem jest portugalski. Są również częścią Unii Europejskiej i mają euro jako swoją walutę. Główną wyspą Azorów jest São Miguel, na której znajduje się również stolica regionu autonomicznego Ponta Delgada oraz siedziba rządu.

Grupy wysp na Azorach

Ponieważ poszczególne wyspy Azorów są od siebie oddalone, to podzielono je na kilka grup:

 • Grupa Północno-Zachodnia — Grupo Ocidental: Wyspy Corvo i Flores
 • Grupa Centralna — Grupo Central: Wyspy Faial, Pico, São Jorge, Graciosa i Terceira
 • Grupa Południowo-Wschodnia — Grupo Oriental: Wyspy Santa Maria, Formigas (niezamieszkały archipelag) i São Miguel

Grupa Południowo-Wschodnia — Grupo Oriental

 • São Miguel - stolica Azorów

Największa azorska wyspa w pełności zasługuje na swój przydomek - Ilha Verde (Zielona Wyspa), ponieważ gdziekolwiek się nie spojrzy, można odkryć bujne zielone krajobrazy i liczne lasy. Do tego dochodzą rozległe łąki i pola, malownicze jeziora, małe wioski i piękne, imponujące wybrzeże, które stromo opada do morza. Na północy wyspy São Miguel jest chropowate i surowe, natomiast na południu urocze i nieco śródziemnomorskie. Gorące źródła i wielkie kaldery kraterów świadczą o wulkanicznym pochodzeniu wyspy, co szczególnie dobrze widać w pięknej dolinie Furnas.
Jest to największa wyspa archipelagu Azorów i jest domem dla stolicy, uroczego miasta portowego Ponta Delgada. Ponad połowa populacji Azorów mieszka na tej wyspie, ale przy zaledwie 150 000, z większością mieszkańców miasta, wyspa nadal wydaje się bardzo dziewicza i cicha.
Przy długości zaledwie 62,1 km i maksymalnej szerokości 15,8 km São Miguel może wydawać się małe, ale ilość cudów natury i zabytków upchniętych na tej wyspie oznacza, że będziecie potrzebować co najmniej tygodnia, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje!

Ponta Delgada, Sao Miguel, Azory, Portugalia

 • Santa Maria — Spokojna wyspa

Łagodny pagórkowaty krajobraz, małe lasy i nizinna równina poprzecinana małymi kamiennymi murkami, to właśnie Santa Maria. Z pewnością azorska wyspa Santa Maria jest bardzo spokojna. Najwyższym szczytem jest Pico Alto, który ma 587 m wysokości, a osłonięte zatoki na wybrzeżu zapraszają na wypoczynek na plaży. Santa Maria jest najbardziej wysuniętą na południe z wysp azorskich, a to oznacza, że klimat jest zawsze łagodny, nawet w zimie.
Na Santa Maria mieszka 5.500 osób, większość z nich w uroczej stolicy Vila do Porto w zachodniej części wyspy. Zachód tej małej wyspy jest szczególnie piękny z maleńkimi wioskami, z których każda ma inny kolor. Na przykład w Santa Barbara wszystkie domy są pomalowane na niebiesko, a w Santo Esposito na zielono. Sao Pedro wybrało kolor żółty, a Almagreira czerwony. Przed domami stoją duże gliniane amfory, w których zbiera się wodę deszczową, która do dziś służy jako woda pitna.
Santa Maria przyciąga także nurków z całego świata ze względu na umiarkowany klimat, krystalicznie czystą wodę, dobrą widoczność i strategiczne położenie na progu rezerwatu przyrody Formigas i brzegu Dollabarat, formacji skalnej na północny wschód od wyspy, uważanej przez wielu za jako najlepsze miejsce do nurkowania w Europie. Jeśli uwielbiacie ten rodzaj aktywności, to z pewnością powinniście wybrać tę wyspę na wiosenną wycieczkę.

 • Terceira — Azorska wyspa kapliczek

Choć wnętrze trzeciej co do wielkości azorskiej wyspy Terceira jest bardzo trudno dostępne, to wybrzeża są przepiękne. Terceira w wielu miejscach jest dzika i przypomina nieprzenikniony las deszczowy, ale każdy, kto przyjedzie do małej stolicy Angra do Heroísmo będzie zachwycony. To małe miasteczko jest malownicze i ma niezwykły urok. We wcześniejszych czasach miasto było jednym z najważniejszych miast portowych w Portugalii. Jednak to, co jest wyjątkowe na Terceirze to kapliczki. Na wyspie znajduje się niezliczona ilość tych małych domów modlitwy, a wszystkie są bardzo wesołe i kolorowo pomalowane. Około 70 kaplic Ducha Świętego pochodzi z XIX wieku i zostało zbudowanych z drewna.


Grupa Centralna — Grupo Central

 • Faial — Niebieska Wyspa Azorów

To właśnie niezliczone żywopłoty hortensji nadały wyspie Faial jej przydomek, ponieważ latem żywopłoty te kwitną na intensywnie niebieski kolor. Faial jest czarującą wyspą z dzikimi, romantycznymi krajobrazami, imponującą górą Cabeco Gordo o wysokości 1043 m i pięknym wybrzeżem. Na Faial mieszka 15.000 osób w małych, ładnych wioskach.
Na żadnej innej z wysp nie można zobaczyć historii wulkanicznej tak dobrze jak na Faial. Faial jest miejscem ostatniej erupcji wulkanu na Azorach, która miała miejsce wzdłuż wybrzeża wioski Capelinhos w 1958 roku.
Najbardziej znany jako port, Faial historycznie był (i pozostaje do dziś) popularnym przystankiem dla żeglarzy przekraczających Atlantyk. Główne miasto, Horta, choć małe, ma kosmopolityczny charakter, a podróżnicy z całego świata gromadzą się w restauracjach i barach wzdłuż portu, aby wymieniać się historiami i podziwiać widoki na Pico po drugiej stronie zatoki.

Faial — Niebieska Wyspa Azorów, Azory, Portugalia

 • Pico — Azorska Wyspa Wielorybów

Ta wyspa jest drugą co do wielkości z archipelagu Azorów i geologicznie najmłodszą, dlatego ma znacznie bogatszą, ciemniejszą glebę. Dzięki temu znajdziecie tam odmiany winorośli Arinto, Terrantez i Verdelho, które rosną w pełnej obfitości. Miejscowi produkują tu wino od XV wieku, a nawet mają muzeum poświęcone jego bogatej historii. Dlatego Pico jest również znane jako Wyspa Wina i jest miejscem obowiązkowym dla wszystkich początkujących sommelierów!
Stolicą wyspy jest miejscowość Madalena, a z biegiem czasu mieszkańcy Pico stali się utalentowanymi i odważnymi wielorybnikami, co dotyczyło zwłaszcza mężczyzn z wioski Lajes. Pisarz Herman Melville stworzył im pomnik w swojej książce "Moby Dick”. Do dziś mieszkańcy wypływają w morze, aby zobaczyć wieloryby, ale dziś ich statki mają na pokładzie turystów, którzy chcą obserwować duże łagodne ssaki morskie.
Czerwone i białe odmiany Pico rosną w cieniu Pico Mountain, najwyższego punktu w Portugalii, mierzącego ponad 2300 metrów. Na wyspie znajdują się również jedne z najdłuższych na świecie tuneli lawowych, w których można zobaczyć rzadkie stalaktyty i stalagmity, na które nie miało wpływu zewnętrzne ani sztuczne światło. Przy długości około 46 km i 158 km linii brzegowej jest to doskonałe miejsce na jednodniowe wycieczki, a dodatkowo znajduje się zaledwie 8 km od sąsiedniej wyspy Faial i 20 km od São Jorge.

 • Sao Jorge — Azorska Wyspa Smoków

Żadna inna wyspa Azorów nie robi takiego wrażenia na odwiedzających jak Sao Jorge (Sankt Georg), Wyspą Smoków, ze stolicą w Velas. Podobnie jak na Pico, wulkany na Sao Jorge ustawione są obok siebie i wraz z imponującymi klifami wyznaczają obraz wyspy. Klify opadają do 300 m i stanowią zapierający dech w piersiach widok.
9.500 mieszkańców Sao Jorge żyje u stóp wulkanów, a ponieważ ziemia jest bardzo żyzna dzięki wulkanicznej glebie, na Sao Jorge szczególnie dobrze rosną pyszne owoce i warzywa. Do małych wiosek na wyspie można dotrzeć tylko pieszo i każdy, kto lubi piesze wędrówki, poczuje się na wyspie, której patronem jest Święty Jerzy, jak u siebie w domu. Żyzna brązowa gleba i ciemne prążki skalne nadają jej przydomek, a wyspa jest ulubionym miejscem entuzjastów outdooru i przygód — można tu robić wszystko, od jazdy na rowerze górskim po spływy kajakowe, piesze wycieczki, spływy kajakowe i eksplorację jaskiń.
Oczywiście żadna wizyta w São Jorge nie jest kompletna bez zatrzymania się w fabryce sera na wyspie, gdzie produkuje się słynny Queijo São Jorge, wytrzymały, dojrzewający ser charakteryzujący się pikantnym, pikantnym smakiem.

 • Graciosa — azorska wyspa wiatraków

Graciosa jest drugą najmniejszą z wysp Azorów, ma 61 km² i 4 800 mieszkańców. Głównym miastem wyspy jest Santa Cruz da Graciosa, które znajduje się na północy. Graciosa jest uważana za najsuchszą i najbardziej płaską wyspę Azorów, a najwyższym punktem jest Pico Timão na wysokości 398 metrów.
Charakterystyczne dla tej uroczej wyspy są wiatraki z czerwonymi maskami, które stanowią piękny kontrast dla śnieżnobiałych domów, które można znaleźć przede wszystkim w stolicy wyspy, Santa Cruz. Szczególnym widokiem jest Furna do Enxofre, jaskinia siarkowa, ogromny krater wulkaniczny z grotą i podziemnym jeziorem. Graciosa jest także domem dla słynnych osłów karłowatych z Azorów – gatunku na skraju wyginięcia (ponoć pozostało ich tylko 20!). Głębokie wody wokół wyspy sprawiają, że jest to również jedno z najlepszych miejsc, z których wyrusza wyprawa na obserwację delfinów.

Graciosa — azorska wyspa wiatraków, Azory, Portugalia

 

Grupa Północno-Zachodnia — Grupo Ocidental

 • Flores — azorska wyspa kwiatów

Piękne i bujne kwiaty, które można zobaczyć wszędzie na Flores, słusznie zasłużyły na miano kwitnącej wyspy. Szczególnie hortensje kwitną na Flores w całej swojej okazałości i w wielu kolorach.
Ale również krajobraz Flores jest imponujący! Wspaniałe klify, piękne doliny i tajemnicze wrzosowiska wraz z małymi wioskami, w których mieszka 4.000 mieszkańców, decydują o wizerunku wyspy. W głębi wyspy można znaleźć piękne, głęboko niebieskie jeziora, a często pojawiająca się nagle mgła nadaje Flores coś mistycznego.

Flores — azorska wyspa kwiatów, Azory, Portugalia

 • Corvo — azorska wyspa kruków

Corvo jest najmniejszą wyspą Azorów, mieszka na niej niespełna 500 osób. Corva jest cicha i bardzo spokojna, a jedyne miasto, Vila do Corvo, znajduje się w zachodniej części wyspy. To sprawia, że jest to jedno z najmniejszych miast w Europie. Cisza i ogromny stożek wulkaniczny porośnięty zieloną roślinnością nadają Corvo surrealistycznego klimatu. Często jedynymi słyszalnymi dźwiękami są szum morza i skrzeczenie kruków, które licznie zamieszkują wyspę.