Skip to content
W 2023 roku zmieniły się zwyczaje Polaków jeśli chodzi o podróżowanie. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez platformę do zakupu biletów lotniczych FRU.pl, aż 70% osób nie zaplanowało jeszcze swojego wakacyjnego wyjazdu.   

Tegoroczny sezon letni zapowiada się na bardzo intensywny, zwłaszcza że wiele linii lotniczych ogłosiło rozszerzenie swojego portfolio tras na to lato, co oznacza, że turyści mają wiele opcji do wyboru. Jest też druga strona medalu. Choć prawie 80% ankietowanych planuje wakacyjny urlop i podróże w perspektywie najbliższych 1-3 miesięcy, to tylko 24% z nich ma już wszystko zaplanowane i opłacone. 1/4 w ogóle nie planuje wakacyjnego wyjazdu wskazując, że podróżowanie jest dla nich zbyt drogie. Przyczyn tej sytuacji można doszukiwać się między innymi w wysokiej inflacji, która znacząco wpłynęła na decyzje zakupowe Polaków, również w sferze podróżowania.  

Faktycznie, ceny biletów lotniczych w stosunku do zeszłego roku wzrosły średnio o około 26% porównując ceny z maja 2022 r. do maja 2023 r. Niemniej jednak, wygląda na to, że czerwiec to dobry miesiąc na zakup biletów - zauważalna jest stabilizacja cen, a nawet ich lekka obniżka o około 5-10% w stosunku do cen z maja czy kwietnia 2023 r. Prawie 100% ankietowanych wskazało, że ceny biletów lotniczych są dla nich niezwykle istotne. Dla prawie 35% znalezienie atrakcyjnej oferty na loty determinuje kierunek przyszłej podróży, a 60% ogółem korzysta z promocji na loty. Jeśli chodzi o budżet przeznaczony na zakup biletów lotniczych, 58% respondentów jest skłonnych wydać na nie 251-500 zł w przypadku podróży po Europie, a jeśli chodzi o podróże poza Europę, ankietowani wydają się nieco rozdarci. 34,2% nie wyda na taki bilet więcej niż 1000 zł, a 36% jest w stanie wydać pomiędzy 1001 – 2000 zł. 

Przez ostatnie kilka lat podróże były nieco utrudnione, jednak wiele osób decydowało się ryzykować ewentualnym odwołaniem lotów, byle tylko wyrwać się choć na chwilę poza Polskę. FRU.pl wyszło swoim klientom na przeciw i wprowadziło do swojej oferty trzy innowacyjne produkty: FRU Fast Refund (błyskawiczne zwroty do 24 godzin), FRU Flex (możliwość anulowania lub zmiany terminu lotu bez podania przyczyny), a także FRU Trip Protect (bezpłatne alternatywy w przypadku opóźnienia, odwołania lub zmiany lotu). Społeczeństwo stało się bardziej elastyczne i spontaniczne, zwłaszcza jeśli chodzi o podróżowanie. Ten trend nadal się utrzymuje.   

Coraz więcej osób korzysta z opcji “last minute”. Swoje podróże rezerwują najczęściej na miesiąc przed terminem wyjazdu, jak wskazało aż 75% ankietowanych. Dotychczas na wyjazdy wakacyjne Polacy wybierali miesiące stricte letnie, jak czerwiec, lipiec czy sierpień - średnio po 20% ankietowanych wybrało jeden z tych miesięcy, podczas gdy w 2023 roku prawie 34% ankietowanych wybierze się w wakacyjną podróż dopiero we wrześniu. Trudno się dziwić, pogoda w wielu miejscach za granicą w tym miesiącu wciąż dopisuje, ceny bywają dużo niższe, a przy okazji można zwiedzać bez zbędnych tłumów i stresu.    

67% ankietowanych, w tym roku na cel swojej wakacyjnej podróży obierze Europę, preferując nadmorskie czy nadoceaniczne miejscowości. Średnio po 11% zdecyduje się na egzotykę, jak Meksyk czy Zanzibar lub pozaeuropejskie destynacje, jak Dubaj czy Izrael. Zmieniła się również nieco długość wakacyjnych wyjazdów. Poza standardowymi wyjazdami na tydzień lub dwa, na które zdecyduje się 39,8% ankietowanych, 40,7%  wybierze krótsze i przez to częstsze wypady na okołoweekendowe city-breaki trwające 3-5 dni. 54% osób na cel swojej podróży wybiera miejsca, w których jeszcze nie było.  

Planując swoje podróże, 56,4% ankietowanych rezerwuje wakacje przez portale lub strony pośredniczące w zakupie biletów lotniczych, noclegów czy transportu na miejscu. 29% robi to samodzielnie, a 14,4% korzysta z pomocy doradców podróży decydując się na w pełni zorganizowane wyjazdy (przelot, zakwaterowanie, wyżywienie i transport). 

Polacy nie lubią podróżować solo. Użytkownicy FRU.pl najchętniej podróżują z partnerem lub partnerką, z przyjaciółmi lub znajomymi, a także z rodziną. Tak wskazało 85% respondentów. Być może ma to związek z tym, że w przypadku zaistnienia niecodziennych okoliczności, łatwiej mierzyć się z nimi we dwoje czy w grupie. Wśród obaw związanych z podróżowaniem 50% ankietowanych wskazało opóźnienia lub odwołanie lotu, a 30% problemy zdrowotne. W tej sytuacji z pomocą przychodzi FRU.pl ze swoimi produktami FRU Flex, FRU Trip Protect oraz FRU Medical – aby móc podróżować bez obaw.   

Podróżnicze plany Polaków na sezon 2023

_____________________________________________________________________________________________

Portal FRU.pl to internetowa platforma do zakupu biletów lotniczych, która powstała w 2007 roku. Od samego początku koncentrowała się na potrzebach i odczuciach klienta, który ma w głowie mniej lub bardziej konkretny plan, jak również szereg obaw związanych z podróżą. Specjalnością FRU.pl są jakość i konkurencyjność ofert przelotów, a także profesjonalna, polskojęzyczna obsługa klienta. W ostatnich latach strategia FRU.pl ukierunkowana jest na rozwój unikalnych usług turystycznych typu fintech, których celem jest ochrona klientów przed obawami związanymi z podróżowaniem.

FRU.pl w swojej ofercie posiada szeroką gamę produktów, jak:

  • FRU Flex - możliwość odwołania lub zmiany terminu lotu bez podania przyczyny
  • FRU Fast Refund - zwrot środków za odwołany lot w ciągu 24 godzin
  • FRU Check-In - automatyczna odprawa online
  • FRU Medical - ubezpieczenie podróżne
  • FRU Trip Protect - bezpłatne alternatywy w przypadku opóźnienia, odwołania lub zmiany lot