Skip to content

Bałkany to ekscytujący, bardzo zróżnicowany region w południowo-wschodniej Europie, gdzie turystyka kwitnie a rozsądne ceny, miłe spotkania z mieszkańcami i wiele malowniczych zakątków sprawia, że jest to idealny kierunek na wiosenną podróż. Nie sposób nie zakochać się w Bałkanach, niezależnie od tego, jakim typem podróżnika jesteście! Region ten jest pełen niesamowitej przyrody i pięknych parków narodowych poświęconych jej ochronie. Sprawdźcie, jak zaplanować wiosenne wakacje w tej części Europy.

Chorwacja

Wiosna to wspaniały czas na spędzenie urlopu w Chorwacji. Niebieskie niebo, zielone lasy pełne nowych zapachów, urocze miasteczka, w których kwitnie życie. Jest mnóstwo powodów, dla których warto doświadczyć Chorwacji wiosną! Urzekające krajobrazy oświetlone słońcem mienią się tysiącami barw, temperatury powietrza stale rosną, a co odważniejsi już planują pierwszą kąpiel w morzu. To także świetny czas na odkrywanie urokliwych historycznych dróg, wędrówki po bezkresnych górach, żeglowanie po spokojnych wodach Morza Adriatyckiego lub rozkoszowanie się gastronomicznymi specjałami.

Wiosenne przebudzenie przyrody to idealna okazja, aby obudzić swoje ciało i skorzystać z wielu możliwości, jakie daje urzekający krajobraz, nietknięta dzika przyroda i sprzyjający klimat. Lasy stanowią prawie 37 procent powierzchni Chorwacji. Wiosną te naturalne oazy mienią się wieloma odcieniami zieleni. A czy jest coś piękniejszego niż wiosenna symfonia kwiatów? Parki w chorwackich miastach ozdobione są tysiącami kolorów, pachnących wiosną. To także czas na pyszne szparagi, czy karczochy, które obudzą w Was smakosza, a słodkie truskawki dopełnią bogate wiosenne menu.

Osor , miasto na wyspie Cres, Chorwacja

Wykorzystajcie wiosnę w Chorwacji i cieszcie się przyjemnym klimatem, próbując jednocześnie niektórych wspaniałych sportów ekstremalnych i ekscytujących zajęć na świeżym powietrzu. Wspinaczka górska, jazda na rowerze, rafting to tylko kilka z czekających na Was propozycji. Ze względu na niesamowicie zróżnicowany krajobraz, wiosną w Chorwacji możecie korzystać z przyjemności związanych zarówno ze śniegiem, jak i też opalaniem na plaży. Malownicze góry i wybrzeże Adriatyku są w zasięgu ręki. Dla spragnionych aktywności proponujemy tylko kilka z licznych możliwości: Škarping na wyspie Pašman, orienteering na wyspie Cres lub trekking jaskiniowy w Lice. Tradycyjnie polecamy spacery wzdłuż rzek Drawy, Sawy i Mury, a także klasykę - spacery wzdłuż brzegu morza.

Ponadto łagodne temperatury i ciepłe słońce sprawiają, że wiosna w Chorwacji to idealny czas na odkrywanie szlaków winnych. Skosztujcie autentycznych odmian win w pięknych miejscach, poznając chorwacki sposób na życie. Wraz z nadejściem wiosny tarasy kawiarni i barów w całej Chorwacji zapełniają się ludźmi. Kawa to nie tylko napój, ale także symbol gościnnych emocji i przyjaźni. Życie składa się z małych rzeczy, a picie kawy jest jedną z najważniejszych.

Wiosenny rozkwit przyrody to idealny czas na poznanie wiejskich obszarów Chorwacji. Zwyczaje ludowe, ekscytujące legendy, autentyczne chłopskie specjały przeniosą Was w sielankowy nastrój w czasie Waszego wiosennego wyjazdu.

Chorwacja to cudowny kraj. Z pewnością wielu z Was całkiem dobrze zna większość zakątków tego ciekawego państwa. Niemniej jednak ten turystyczny klejnot ma wiele ukrytych miejsc, które wciąż będą w stanie Was zaskoczyć swoją malowniczością. Sprawdźcie nasz przewodnik zatytułowany “Chorwacja - mało znane zakątki bardzo popularnego kraju”, w którym znajdziecie inspiracje na kolejną podróż!

Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina jest bogata kulturowo i niesamowicie malownicza. Bośnia to zdecydowanie kraj dla odkrywców. Jest tu wiele atrakcji do odkrycia i tak wiele miejsc, o których nigdy wcześniej nie słyszeliście. I co ważne dla wielu podróżników to, że Bośnia jest wciąż dość niedrogim celem podróży.

Bośnia i Hercegowina jest częścią Bałkanów i liczy ponad 3 miliony mieszkańców a stolicą i największym miastem kraju jest Sarajewo. Na terenach wiejskich Bośnia bywa wyjątkowo słabo zaludniona. Często jedzie się godzinami po górskich drogach i mija tylko kilka wiosek. W latach 90. krajem wstrząsnęła wojna, której rany są widoczne - choćby przez dziury po kulach, które wciąż można zobaczyć na fasadach budynków.

Bośnia i Hercegowina jest malowniczo położona nad morzem. Jednak jej wybrzeże ma zaledwie 20 kilometrów długości. To kraj z przepięknymi górzystymi krajobrazami, a królują w tu Góry Dynarskie. Najwyższym szczytem kraju jest Maglić o wysokości 2 386 metrów. Jeśli chcecie zwiedzić Bośnię i Hercegowinie, to szczególnie polecamy miesiące wiosenne, ponieważ w lecie, w niektórych regionach może być bardzo gorąco.

Surowe klify, krystalicznie czyste jeziora i niekończące się lasy tworzą niesamowity przyrodniczy raj. Park Narodowy Sutjeska zaprasza do wędrówek i wypoczynku w otoczeniu dziewiczej przyrody. Został on założony w celu ochrony jednej z ostatnich pierwotnych puszcz w Europie i jest ważnym schronieniem dla wielu zagrożonych gatunków zwierząt, takich jak wilki i niedźwiedzie brunatne. Na wschodniej granicy parku wznosi się najwyższy szczyt kraju - Maglić. Jednak tylko doświadczeni alpiniści powinni podjąć wyzwanie wejścia na niego. Amatorzy pieszych wycieczek lepiej poradzą sobie na górze Zelengora. Wzdłuż wyznaczonych tras znajdują się rustykalne schroniska górskie, w których można zatrzymać się na posiłek i skosztować regionalnych przysmaków. Szczególnie popularnym celem wędrówek jest wodospad Skakavac, który spada 75 metrów w głąb ziemi.

Banja Luka, jako miasto z wysokiej jakości źródłami termalnymi jest dziś znana przede wszystkim z popularnego ośrodka wellness i spa. Goście z całego świata odwiedzają nostalgicznie wyglądające kąpieliska termalne. Oferta wellness obejmuje aromaterapie, relaksujące masaże i regenerujące peelingi - wszystko, co niezbędne, by zapomnieć o stresie dnia codziennego.

Krajobraz miasta historycznego Mostar, serca Bośni i Hercegowiny charakteryzuje się zróżnicowanymi stylami architektonicznymi i zabytkami. Niewątpliwą wizytówką miasta jest Stari most, "Stary Most", z XVI wieku. Został on całkowicie zniszczony podczas wojny domowej, ale od tego czasu odbudowany i lśni swoją dawną świetnością. Dziś most jest nawet wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Inne zabytki to meczet Karadjoz-Beg, bazylika chrześcijańska i kilka cerkwi. Jednak nie tylko bogactwo kulturowe miasta przyciąga turystów, ale również fakt, że Mostar jest najbardziej słonecznym miejscem w kraju.

stare miasto Mostar ze słynnym mostem w Bośni i Hercegowinie

Aby wybrać się na wiosenne wakacje do Bośni i Hercegowiny polecamy skorzystać z 2 najpopularniejszych lotnisk w tym kraju! Na naszej stronie znajdziecie bilety lotnicze do: Sarajewa, stolicy kraju oraz Tuzly, największego miasta północy kraj. 

 

Serbia

Wiosną w bogatej w kontrasty Serbii można przeżyć niezapomnianą podróż. W miastach, takich jak stolica Belgrad czy Novi Sad, można znaleźć starożytne budynki, domy z czasów socjalizmu i nowoczesne konstrukcje architektoniczne w integralnej kompozycji, co dodaje szczególnego uroku. Z dala od miast można podziwiać zapierającą dech w piersiach wiosenną przyrodę. Wzdłuż Dunaju znajdziecie głębokie wąwozy i tysiącletnie ruiny. To wspaniałe miejsce na piesze wędrówki.

Novi Sad, Serbia

Nie przegapcie twierdzy Kalmegdan w Belgradzie, jednego z zabytków stolicy. Do twierdzy najlepiej przejść przez park o tej samej nazwie. W twierdzy mieści się również kilka muzeów, a na miejscu znajduje się restauracja ze wspaniałym widokiem na miasto. Na pewno warto odwiedzić Muzeum Nikoli Tesli, gdzie wystawiona jest duża część majątku wynalazcy. Aby uzyskać najlepszy widok na stare miasto, przejdźcie przez Brankov Most. Zaś Katedra św. Sawy to jedna z największych cerkwi prawosławnych na świecie.

Czy wiecie, że Konstantyn Wielki urodził się na terenie dzisiejszego Nis w południowo-wschodniej części kraju? Viminacium było niegdyś jednym z największych miast rzymskich na Bałkanach, ruiny i wykopaliska można oglądać do dziś i są one uważane za jedno z najlepiej zachowanych miejsc dawnego Imperium Rzymskiego. Znajduje się tu również kilka zabytków z okresu średniowiecza. Można tu zwiedzić makabryczny zabytek z czasów Imperium Osmańskiego. Wieża Czaszek została zbudowana z czaszek serbskich żołnierzy, którzy zginęli w Pierwszym Serbskim Powstaniu w 1809 roku i miała służyć jako pomnik przeciwko kolejnym powstaniom.

Klasztor Studenica, największy prawosławny klasztor w Serbii, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO powinien być w planie każdej wiosennej wyprawy. Położony jest w wyjątkowo malowniczym krajobrazie. Jego początki sięgają XII wieku i od tego czasu nieprzerwanie toczy się tu życie monastyczne.

Park Narodowy Derdap ma w ofercie największy w Europie krajobraz klifów rzecznych, wyżłobiony przez Dunaj. Zapierające dech w piersiach wąwozy wznoszą się na wysokość do 300 m. "Żelazne Wrota" to wąska dolina o długości ponad 130 km, przez którą meandruje imponująca rzeka. W dolinie Lepenski Vir znaleziono szczególnie dobrze zachowane pozostałości osady z VII-V tysiąclecia p.n.e. Do obejrzenia są również ślady z czasów Imperium Rzymskiego.

Podróżując do Serii wiosną, warto odwiedzić Diabelskie Miasto. Nazywane po serbsku Đavolja Varoš, to zjawisko przyrodnicze położone w południowej części kraju, w pobliżu miasta Kuršumlija. Legenda głosi, że to miejsce było w przeszłości przeklęte, ponieważ diabeł kazał poślubić brata i siostrę. Ponieważ to było grzechem, Bóg spetryfikował wszystkich gości weselnych i nowożeńców za zło, które popełnili. Wszyscy stoją w miejscu do dziś, płacąc za popełniony błąd. Ale czym właściwie jest Diabelskie Miasto? Ta naturalna atrakcja składa się z dwóch zjawisk, którymi są kamienne formacje powstałe w wyniku erozji (które mogą przypominać ludzi) oraz dwa źródła kwaśnej wody o dużej zawartości minerałów. Jeśli zdecydujecie się odwiedzić Diabelskie Miasto, picie wody z jednego z dwóch źródeł sprawi, że ponownie wrócicie w to miejsce. Przynajmniej tak nie mówi legenda!

Diabelskie Miasto, Serbia

Warto dotrzeć także do jaskini Resava, największego systemu jaskiń w kraju. Jej korytarze mają długość 4,5 km, a głębokość dochodzi do 80 metrów. W tym pięknym miejscu ukrytym pod ziemią znajdują się dekoracje sprzed 45 milionów lat. Mimo że tylko 800 metrów systemu jest udostępnione dla turystów, to w zupełności wystarczy, aby podziwiać to hipnotyzujące dzieło natury. Komory, kanały i galerie to tylko niektóre ze zjawisk, które zobaczycie, jeśli zdecydujecie się wejść do tego podziemnego klejnotu Serbii.

Aby wybrać się do Serbii, skorzystajcie z naszej oferty lotów do stolicy kraju - Belgradu!