Skip to content

Bolonia może nie należy do najbardziej popularnych celów podróży w Europie. Jeśli jednak odwiedzałeś Włochy wielokrotnie i jesteście pod urokiem tego kraju, na pewno z kolejną podróżą chcesz odkrywać więcej. A „Czerwone Miasto”, bo tak nazywana jest Bolonia, ze względu na elewacje i dachy budynków, jest idealnym miejscem, aby wzbogacić swoją podróżniczą mapę Włoch.

Bolonia to stolica regiony Emilia-Romana, leżącego w północnych Włoszech. Znana jest z jednego z najstarszych Uniwersytetów w Europie, specyficznej architektury oraz wspaniałej kuchni włoskiej.

Planując pobyt w Bolonii, zastanawiasz się, co warto zobaczyć. Uprzedzamy, atrakcji jest tak wiele, że wypełnią co najmniej klika dni urlopu. Niezależnie od tempa zwiedzania, które sobie narzucisz, czy będzie ono szybkie i energiczne, czy też spokojne i leniwe.

 

Jak dotrzeć do Bolonii

Odpowiedź jest bardzo prosta: „szybko i tanio”, wystarczy zarezerwować bilety lotnicze do Bolonii, bezpośrednie loty są realizowane z wielu polskich lotnisk, a ceny są również atrakcyjne.

Aby dostać się do centrum miasta, możesz skorzystać z autobusu lotniskowego – Aerobus, kursującego spod terminala lub autobusami linii: 81 lub 91, których przystanki są nieco oddalone, jest to jednak zdecydowanie najtańsza opcja.

Co warto zobaczyć w Bolonii: zabytki i atrakcje, których nie można przegapić

 

Wejdź na wieże Asinelli

Dwie średniowieczne wieże Due Torri - Asinelli i Garisenda są symbolami miasta. Ich budowa została ukończona w 1119 roku. W przeszłości służyły do obserwacji i obrony, aktualnie są wspaniałym punktem widokowym na panoramę Bolonii oraz idealnym punktem orientacyjnym.

Due Torri w Bolonii, Włochy

Dla odwiedzających udostępniona jest tylko jedna wieża – Asinelli. Aby rozkoszować się panoramą miasta, trzeba pokonać 500 schodów, gwarantujemy, że dla widoku warto! Wejściówki można zakupić w kasie lub online. 

 

Spaceruj po Piazza Maggiore

Bolonia to miasto rynków i planów, ale to Piazza Maggiore jest największym i najbardziej znany. To tutaj możesz leniwie spędzić wiele czasu i chłonąć atmosferę miasta, a także zobaczyć wyjątkową Bazylikę św. Petroniusza, której fasada nie została dokończona. Ówczesny papież znacznie ograniczył fundusze na budowę świątyni, dlatego też część fasady pokrywa marmur, a drugą część czerwona cegła.

Bazylika św Petroniusza, Bolonia, Wlochy

Na Plazza Maggiore znajduje się również Fontanna Neptuna, pochodząca z XVI wieku, będąca jednym z symboli miasta projektu i wykonania flamandzkiego rzeźbiarza Giambologna.

 

Poszukaj ukrytych kanałów

Czy wiesz, że Bolonia była niegdyś miastem kanałów tak jak Wenecja? Rozbudowana sieć kanałów łączyła miasto z portem. Z biegiem lat i rozwojem miasta, kanały zostały ukryte. Miejscem, w którym zobaczysz pamiątkę z przeszłości, jest most i okno przy ulicy Via Piella.

Okno przy Via Piella, ukryty kanał w Bolonii, Włochy

 

Podziwiaj arkady

Bolonia słynie z imponującej zabudowy, miasto zabudowane jest arkadami. Dla potwierdzenia aktualnie około 53 km to przejścia właśnie pod arkadami, jesteśmy pewni, że ich nie przeoczysz. Arkady są przeróżne, warto wybrać się na długi spacer i odkryć ich różnorodność. A jeśli pogoda nie dopisze, masz gotowy plan co robić, jest pewne, że nie zmokniesz.

Bolonia, miasto arkad, Włochy

 

Poczuj się jak lokalny mieszkaniec i idź na targ

Jeśli chcesz, naprawdę chłonąc autentyczną atmosferę miasta, udaj się w miejsca, w których najczęściej przebywają mieszkańcy. Nie od dziś wiadomo, że takimi miejscami są targi.

Najlepsze lokalne przysmaki, takie jak sery, szynka parmeńska, mortadela znajdziesz na targu Quadrilatero.
Po świeże owoce i warzywa oraz gotowe dania udaj się do Mercato Delle Erbe.

 

Celebruj każdy posiłek

Jak już wspomnieliśmy, Bolonia słynie z wyśmienitej kuchni włoskiej i regionalnych specjałów, do których zaliczamy szynkę parmeńską, mortadelę i ocet balsamiczny.

Bolończycy bardzo cenią sobie zwyczaj, zwany Aperitivo – przekąskę i napój spożywane przed obiadem. Zachęcamy celebrować ten zwyczaj, podczas pobytu w mieście. A daniem, które obowiązkowo należy spróbować jest ragù alla bolognese i nie, nie jest to spaghetti.

 

Jeśli spędzasz w Bolonii więcej czasu i chcesz odwiedzić inne miasta, warto wybrać się na wycieczki do Modeny, Parmy, Werony, Mediolanu, Florencji czy Rimini. Polecamy podróżować po regionie pociągami, miasta są świetnie połączone linią kolejową, albo wygodniej wynajętym samochodem.