Skip to content
Aktualizacja: 09/02/2024

Podziel się na:

Karnawał w Rio zbliża się wielkimi krokami. Coroczny spektakl, obchodzony w prawdziwie brazylijskim stylu, prowadzi do Środy Popielcowej, czyli początku Wielkiego Postu, czasu pokuty dla milionów chrześcijan na całym świecie. Karnawał w Rio przyciąga prawie milion ludzi z całego świata do miasta na plaży, gdzie rządzi samba. Jednym z głównych powodów, dla których karnawał jest tak żywy, są kreatywne i kolorowe kostiumy noszone na balach maskowych i imprezach ulicznych, które pokazują prawdziwego ducha karnawału.

To czas, w którym społeczność brazylijska oddaje się wyjątkowej formie ekspresji kulturowej. Jest to również okazja do celebracji różnorodności etnicznej, złączenia różnych grup społecznych oraz przekazywania dziedzictwa kulturowego z pokolenia na pokolenie. Karnawał nie tylko buduje silne więzi społeczne, ale także kształtuje tożsamość Brazylijczyków, jednocząc ich w duchu radości i wspólnej zabawy. To wydarzenie, które przekracza granice czasu i przestrzeni, stanowiąc integralną część brazylijskiego dziedzictwa kulturowego.

W tym artykule zapraszamy do zgłębienia tajemnic tego wyjątkowego festiwalu, przyjrzenia się tradycjom karnawałowym, które przekraczają granice czasu, oraz odkrycia, jak ta kolorowa uczta kulturowa wpisuje się w globalny krajobraz sztuki i rozrywki. Przygotujcie się na niezapomnianą podróż do serca brazylijskiego tańca i muzyki, gdzie każdy rytmiczny krok staje się manifestacją radości życia.

Karnawał w Rio de Janeiro

Karnawał w Rio de Janeiro sięga głęboko w historię Brazylii, mając swoje korzenie w afro-brazylijskich i europejskich tradycjach. Pierwsze ślady karnawału w Rio datuje się na początki XVII wieku, a od tego czasu stał się nieodłącznym elementem brazylijskiego kalendarza. Początkowo skupiał się na wydarzeniach religijnych, ale z biegiem czasu przekształcił się w spektakularne, barwne święto, które przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. To moment, w którym społeczeństwo brazylijskie jednoczy się w radości, niezależnie od różnic klasowych czy etnicznych. Karnawał jest również platformą do wyrażenia sprzeciwu społecznego, a także manifestacją brazylijskiej ducha wolności i kreatywności.

Tradycje związane z karnawałem: stroje, tańce, muzyka

Stroje noszone podczas karnawału w Rio de Janeiro są niezwykle kolorowe, ekstrawaganckie i pełne symboliki. Wiele z nich odnosi się do tradycji afro-brazylijskich, ukazując bogactwo dziedzictwa kulturowego tego kraju. Kostiumy często nawiązują do brazylijskich legend, mitologii oraz historii, tworząc wspaniałe widowisko wizualne.

Tańce, zwłaszcza samba, odgrywają kluczową rolę podczas karnawału. Samba, będąca integralną częścią brazylijskiego dziedzictwa muzycznego, to nie tylko taniec, ale prawdziwa forma ekspresji artystycznej. Tańce podczas karnawału są pełne energii, zmysłowości i radości, stanowiąc jednocześnie wyraz indywidualnego wyrażenia i wspólnotowego uczestnictwa.
Muzyka karnawałowa to z kolei połączenie różnorodnych gatunków muzycznych, takich jak samba, frevo czy maracatu. Odmiany rytmiczne i melodie wprowadzają uczestników w wir radosnej atmosfery, dodając niezapomniany dźwiękowy element do tego wielkiego spektaklu.

Parada karnawałowa, Rio de Janeiro, Brazylia

Kulisy organizacji karnawałowych parad i wydarzeń

Organizacja karnawału w Rio de Janeiro to monumentalne przedsięwzięcie, które angażuje całe społeczeństwo. Kulisy tego spektaklu zaczynają się miesiące wcześniej, gdy różne grupy społeczne, szkoły samba i organizacje kulturalne zaczynają przygotowywać swoje występy. Próby, prace nad kostiumami, kompozycje muzyczne – wszystko to wymaga ogromnego zaangażowania i wysiłku.

Entuzjastyczni karnawałowi tancerze na ulicach Rio

Kluczowym elementem karnawałowych parad są tzw. escolas de samba (szkoły samby), które rywalizują o tytuł najlepszej prezentacji. Każda szkoła samba prezentuje własny temat, tworząc wielowarstwową historię, która jest opowiedziana poprzez taniec, muzykę i kostiumy. Parady przyciągają setki tysięcy widzów, tworząc niepowtarzalną atmosferę wspólnoty i entuzjazmu. Kulisy organizacji karnawału to nie tylko prace przygotowawcze, ale również wyjątkowa mobilizacja społeczności lokalnej, gdzie każdy uczestnik odgrywa kluczową rolę w stworzeniu niezapomnianego święta.

W XIX wieku dzielnice Rio zaczęły odgrywać aktywną rolę w paradach karnawałowych, tworząc cordoes lub grupy prowadzone przez zespoły samby złożone z najlepszych bębniarzy, perkusistów i innych muzyków, których zapierający dech w piersiach rytm przyciąga mężczyzn, kobiety i dzieci do przyłączenia się. Tańcząc i śpiewając na ulicach Rio, uroczysty nastrój karnawału szybko zmienił się w rywalizację z każdym imprezą ustrojoną w kolorowe i jaskrawe kostiumy rywalizujące o miano najpopularniejszej parady ulicznej.

Parada karnawałowa, Rio de Janeiro, Brazylia

Szkoły samby w Rio

Popularność samby w paradach ulicznych wpłynęła na narodziny szkół samby w Rio, które są obecnie sercem każdej uroczystości karnawałowej w Rio. W miarę jak rosła konkurencja wśród ulicznych zespołów, powstawały szkoły samby, a każda dzielnica tworzyła tożsamość marki. Mangueira jest jedną z najstarszych i najpopularniejszych szkół samby, której początki sięgają 1928 roku. Najlepsze szkoły samby, w tym Salgueiro, Mocidade, Grande Rio i Beija Flor poszły w ślady Mangueiry. Można je wszystkie zobaczyć podczas kulminacji konkursu na Sambodromie, specjalnym stadionie zbudowanym w 1984 roku, który może teraz pomieścić ponad tysiąc widzów więcej, podczas karnawału w Rio.

Setki choreografów wraz z tysiącami członków z każdej szkoły samby spędzają prawie rok na tworzeniu kostiumów, dla swoich tancerzy. Każda szkoła ma 80 minut na prezentację swojego talentu poprzez artystyczny magiczny spektakl taneczny. Wielu celebrytów z Brazylii uświetnia to wydarzenie, wspierając swoją ulubioną szkołę uczestnicząc w paradzie karnawałowej. Szkoły samby walczą o upragniony tytuł mistrzowski, a ich los leży w rękach 40 sędziów, którzy przyznają punkty na podstawie różnych kryteriów, w tym tematu, kostiumu i piosenki samby.

Parada karnawałowa, Rio de Janeiro, Brazylia

Tydzień karnawału

Karnawał w Rio 2024 rozpoczyna się koronacją króla Momo przez burmistrza Rio de Janeiro. To symboliczne wydarzenie nadaje tempo tysiącom wydarzeń, w tym balom karnawałowym i imprezom ulicznym w całym Rio. Od parady samby na Sambodromie impreza rozprzestrzenia się na każdy zakątek miasta. Parady uliczne są bezpłatne, a miejscowi chętnie zapraszają turystów do udziału w uroczystościach. Bale karnawałowe, takie jak Magic Ball w Copa i Scala Rio, należą do najbardziej spektakularnych imprez, w których uczestniczą bogaci i sławni z całego świata. Szczególną cechą karnawału w Rio 2024 jest jego nieskrępowana natura, brak tabu, brak granic społecznych, czysta, nieograniczona zabawa.

Bale karnawałowe - ukryte uroczystości

Karnawał w Rio 2024 to czas, aby odwiedzić jeden z ekscytujących balów karnawałowych, które odbywają się w całym mieście. Impreza trwa przez cały tydzień z wieloma słynnymi balami, które cały naród ogląda w telewizji. Bal Magic Ball w hotelu Copacabana Palace cieszy się dużą popularnością wśród elity. Klub nocny Rio Scala organizuje serię balów karnawałowych, w tym bal gejowski Scala, jedną z najbardziej ognistych nocy w karnawale. Jest to niesamowite wydarzenie, na którym można zobaczyć drag queens z całego świata w najdzikszych i najbardziej niezwykłych kostiumach, bawiących się jak nigdy wcześniej.

Imprezy uliczne - świętowanie w stylu Carioca

Magia karnawału rozprzestrzenia się po ulicach Rio dzięki licznym imprezom ulicznym, które zwykle rozpoczynają się kilka tygodni wcześniej. W ciągu jednej nocy nawet 300 imprez ulicznych może przyciągnąć miliony Cariocas i turystów. Podczas karnawału w Rio będziecie mieli okazję zobaczyć jeden z najlepszych zespołów samby, który paradują ze spektakularnie ubranymi, w kolorowych i często niezwykłych kostiumach artystami.

Lotnisko w Rio

Główne lotnisko obsługujące Rio de Janeiro to międzynarodowy port lotniczy Galeão (Aeroporto Internacional Tom Jobim). Położone zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum miasta, lotnisko jest dobrze skomunikowane, co ułatwia podróżnym dostęp do rozmaitych atrakcji Rio. Jako jeden z największych portów lotniczych w Brazylii, Galeão oferuje szeroką gamę usług i udogodnień, zapewniając podróżnym wygodne przejście od chwili lądowania do odkrywania magicznych zakątków tego niezwykłego miasta. Dojazd z lotniska Galeão do centrum Rio de Janeiro jest łatwy i wygodny, oferując podróżnym różnorodne opcje transportu. Oto kilka popularnych sposobów na dotarcie z lotniska do miasta:

  • Taksówka:

Najbardziej komfortowym, chociaż często droższym, środkiem transportu jest taksówka. Terminal pasażerski na lotnisku Galeão oferuje punkty odbioru taksówek, gdzie podróżni mogą skorzystać z licencjonowanych usług przewozowych. Podróż taksówką daje możliwość bezpośredniego przejazdu do wybranego miejsca w centrum miasta.

  • Autobusy:
    • Autobusy publiczne: Lotnisko Galeão jest obsługiwane przez różne linie autobusowe, które zapewniają połączenia z różnymi dzielnicami Rio de Janeiro. To bardziej ekonomiczna opcja, choć podróż może być dłuższa, zwłaszcza w zależności od trasy.
    • Autokary prywatnych firm: Istnieją również prywatne firmy oferujące transfery autobusowe z lotniska do różnych punktów w mieście. To wygodniejsza opcja niż transport publiczny.
  •  
  • Metro:

Lotnisko Galeão jest połączone z siecią metra, co sprawia, że podróż metrem jest szybka i efektywna. Linia metra 2 (Linha 2) łączy lotnisko z różnymi częściami miasta. To opcja szczególnie atrakcyjna dla tych podróżnych, którzy chcą uniknąć korków ulicznych.

  • Wynajęty samochód 

Osoby zainteresowane większą niezależnością i elastycznością w podróżowaniu mogą wynająć samochód na lotnisku. Wypożyczalnie samochodów znajdują się w terminalu pasażerskim, oferując różnorodne modele pojazdów dostosowane do indywidualnych preferencji.

Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych do Rio do Janeiro i zapewnijcie sobie niezapomniane wrażenia podczas nadchodzącego karnawału!

Jak obchodzony jest karnawał w innych częściach Brazylii?

Główne wydarzenie, jakim jest karnawał, jest oczywiście obchodzone nie tylko w Rio de Janeiro, ale w całym kraju.

W Recife stolicy stanu Pernambuco, i sąsiadującym z nią kolonialnym mieście Olinda, karnawał jest istotną częścią życia kulturalnego. Największy na świecie blok karnawałowy o imponującej nazwie "Galo da Madrugada" ("Kogut Świtu") ma swoją siedzibę w Recife. Ludzie na ulicach tańczą karnawałowy taniec Frevo w żywiołowych i kolorowych kostiumach. Gigantyczne lalki "Bonecos gigantes", wzorowane na celebrytach takich jak Michael Jackson i Pelé, są noszone ulicami Olindy.

Mieszkańcy Salvador da Bahia, również mocno zakorzenili karnawał w swoim kalendarzu wydarzeń. Blokos organizowana na ulicach Salvadoru są transmitowane w krajowej telewizji, a znani brazylijscy piosenkarze, tacy jak Ivete Sangalo, regularnie występują na platformach. Afro-brazylijska grupa muzyczna Olodum maszeruje i uosabia afro-brazylijski karnawał w Salvadorze.

Karnawał jest również hucznie obchodzony na południu Brazylii. We Florianópolis wielki pokaz fajerwerków wyznacza początek szalonych dni, podczas których na ulicach pojawiają się kolorowo ubrani ludzie. Jednym ze szczególnie popularnych wydarzeń jest bloco, podczas którego mężczyźni przebierają się za kobiety. Nie jest to obowiązkowe, ale stanowi zabawną odmianę od codzienności.