Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Anglia to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie. Wszyscy wiemy, że ten kraj nie jest z pewnością tanim kierunkiem podróży. Jednak nie traćcie nadziei! Istnieje wiele sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy podczas wiosennej wycieczki po tym kraju, a my przygotowaliśmy artykuł, w którym przedstawimy Wam sprawdzone i najlepsze sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy w Anglii. Zacznijmy od znalezienia tanich lotów do Wielkiej Brytanii

 

Budżet na wycieczkę do Anglii 

Podróżując z plecakiem, będziecie potrzebować co najmniej 55 GBP dziennie. Taki budżet obejmuje mieszkanie w akademikach, samodzielnie przygotowywanie posiłków, korzystanie z transportu publicznego do poruszania się i korzystanie z bezpłatnych atrakcji (bezpłatne muzea, parki, plaże itp.).

Przy średnim budżecie wynoszącym około 120 GBP dziennie, możecie zatrzymać się w prywatnym pokoju w hostelu lub Airbnb, gotować posiłki i jeść w tanich pubach lub fast foodach, a także wypić kilka drinków, przejechać od czasu do czasu taksówką oraz odwiedzić takie miejsca jak Westminster Abbey lub Tower of London.

 

Jedzenie

Aby zmieścić się w budżecie na żywność, odwiedzajcie targowiska, herbaciarnie, puby i sklepy z rybami i frytkami, które oferują smaczne opcje w rozsądnej cenie. Polecamy również szukanie noclegu ze śniadaniem lub rezerwację apartamentu, lub Airbnb, dzięki czemu część posiłków będziecie mogli przygotować sami. Jeśli chodzi o ceny, to ryba z frytkami kosztuje około 5-6 GBP. Jedzenie indyjskie i azjatyckie można kupić już za 8-10 GBP. Pizza kosztuje zwykle 6-9 GBP. Za posiłek w restauracji z obsługą stolików należy zapłacić około 25 GBP za danie główne i napój. Natomiast piwo to wydatek rzędu 4 GBP, a latte/cappuccino około 3 GBP.

 • Taste of UK

Zamówcie kartę Taste of UK, która oferuje nawet do 50% zniżki i oferty 2 za 1 w wybranych restauracjach. Aby ją otrzymać, nie musicie być rezydentem Wielkiej Brytanii, a opłata członkowska za pierwszy miesiąc jest zniesiona, co jest idealnym rozwiązaniem dla większości podróżnych. To rozwiązanie pozwoli Wam spróbować najlepszych restauracji podczas budżetowej wiosennej wycieczki do Anglii. 

 • Jedzenie w pubie 

Jedzenie poza domem w Anglii może być dość drogie, ale jeśli szukacie dobrych, tanich i sycących posiłków to odwiedźcie lokalne puby. Większość podaje bardzo dobre jedzenie, a posiłek można zjeść za 10 GBP lub mniej. Poza tym puby to świetny sposób na poznanie ludzi i kultury danego miejsca!

 • Napiwki

W Wielkiej Brytanii powszechny jest zwyczaj dawania 10% napiwku w restauracjach. Czasami napiwki są już dodawane do rachunków przez restaurację, zwłaszcza jeśli jecie w dużej grupie. Dokładnie sprawdźcie rachunek, aby zobaczyć, czy usługa jest wliczona w cenę, aby nie płacić podwójnie. 

 • Weźcie ze sobą butelkę wody 

Woda z kranu jest bezpieczna do picia, więc weźcie ze sobą butelkę wielokrotnego użytku, aby zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć zużycie plastiku. To ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie na wiosenną podróż po Anglii. 

 • Supermarkety 

Ratunkiem dla Waszego wakacyjnego budżetu będzie z pewnością wizyta w supermarkecie. W Anglii funkcjonuje kilka sieci sklepów — uporządkujemy je od najdroższych, do najtańszych: M&S, Waitrose, Sainsbury’s, Tesco, Morrison, Iceland. Jeśli zdecydujecie się na zakupy w tańszych sklepach, to wydacie na jedzenie mniej niż 10 funtów dziennie. Warto kupować artykuły marek własnych danych supermarketów, są one zawsze tańsze niż marki globalne.

 • Sieci restauracji

Sieciowe restauracje, takie jak Nandos, Frankie and Benny’s, Harvester, Brewers Fayre, Bella Italia, Prezzo, Toby Carvery, Wagamama, Pizza Hut i Weatherspoons, znajdują się w dużych miastach i są dostępne w rozsądnych cenach. To miejsca, które cieszą się popularnością, więc standard serwowanego jedzenia powinien być zachowany. 

 • Specjalne oferty

Często lokale gastronomiczne organizują specjalne wieczory – oferując na przykład curry/stek ze specjalnymi ofertami, takimi jak 2 za 1 lub darmowy napój. Wypatrujcie takich okazji, aby uratować Wasz budżet, a jednocześnie cieszyć się dobrym jedzeniem i napojami. 

 

Atrakcje 

 • Publiczne muzea

Muzea publiczne oferują bezpłatny wstęp w każdym mieście w Anglii. To świetny sposób na poznanie dzieł najbardziej znanych artystów, zanurzenie się w historii kraju i spędzenie deszczowego dnia bez płacenia ani grosza. Warto sprawdzić wcześniej na stronie internetowej, które miejsca oferują takie rozwiązanie.

 • Bezpłatne piesze wycieczki

Większość dużych miast w Anglii oferuje bezpłatne wycieczki piesze. Zwykle trwają kilka godzin i są świetnym sposobem na poznanie miasta. Niektóre wycieczki mają nawet konkretny cel, taki jak historia, jedzenie lub architektura. Pamiętajcie, aby dać napiwek swojemu przewodnikowi!
Muzeum Historii Naturalnej, Londyn, Wielka Brytania

 • Katedry 

Do wielu katedr w Anglii wstęp jest bezpłatny. To wspaniała okazja, aby zobaczyć część architektury Anglii od XV do XIX wieku. To ciekawe miejsca, które warto odwiedzić podczas wiosennej podróży do Anglii. 

 • Londyn 

Mimo że Londyn jest jednym z najdroższych miast na świecie, nie można zaprzeczyć, że dostępna jest szeroka gama darmowych atrakcji. Jedne z najlepszych darmowych muzeów to British Museum, Museum of London, Natural History Museum, Science Museum, Queen’s House, Victoria & Albert, Imperial War Museum. Polecamy odwiedzić także galerie jak na przykład Tate Britain, National Gallery, Somerset House, Saatchi Gallery, Whitechapel Gallery, National Portrait Gallery, czy też God’s Own Junkyard. Za darmo możecie również cieszyć się zieloną przestrzenią w rozległym Hyde Parku i złożyć hołd przy Fontannie Pamięci Księżnej Diany. Na koniec polecamy całkowicie bezpłatnie obejrzeć słynną zmianę warty w Pałacu Buckingham.

Guards at Buckingham Palace, Londyn

 

Londyn ma sporo rynków spożywczych takich jak Camden, Greenwich, czy Borough Market. To świetny sposób na spędzenie kilku godzin spacerując i chłonąc atmosferę danego miejsca. Pod koniec dnia większość straganów będzie próbowała wyprzedać jedzenie, którego nie udało im się sprzedać. To idealny czas na tanie, ale dobre jedzenie, jeśli macie dość kanapek z supermarketu.

Borough Market, Londyn, Wielka Brytania

 

Dobra rada!

Może to brzmieć jak oczywistość, ale zaplanowanie czasu w Londynie naprawdę pomoże ograniczyć budżet podczas wiosennej podróży. Jest mnóstwo rzeczy do zobaczenia, a atrakcje rozsiane są po całej tej rozległej metropolii. Zaplanujcie odwiedzanie dwóch lub trzech atrakcji dziennie, które znajdują się blisko siebie, aby skrócić czas podróży. Atrakcje można zwykle „pogrupować” w obszary, aby wszystko było proste.

 • Bath 

Wędrówka po tym pięknym mieście, aby podziwiać jego ulice wypełnione kamiennymi budynkami w kolorze miodu, to wspaniała atrakcja podczas budżetowej wycieczki do wiosennej Anglii. Z zewnątrz można podziwiać wiele imponujących obiektów architektonicznych.
Bath, Wielka Brytania

 

 • Edynburg

Do zwiedzania Royal Mile lub sklepu z wystawami na kolorowej Victoria Street nie są potrzebne żadne pieniądze. Przejdźcie obok słynnego posągu Greyfriars Bobby i potrzyjcie jego nos na szczęście. Fani Harry'ego Pottera z pewnością powinni zatrzymać się na Kirkyard Greyfriars. Nagrobki tego cmentarza zainspirowały kilka imion postaci w serii.

Edynburg, Szkocja, Wielka Brytania

 

Dobra rada!

Aby znaleźć całą masę wspaniałych atrakcji, na Waszą budżetową wiosenną wycieczkę do Anglii skorzystajcie z poniższych linków:
Visited England - things to do, low cost 
Visited England - things to do, free

Tanie bilety lotnicze do Wielkiej Brytanii

 

Transport 

 • Autobus 

Najtańszym sposobem podróżowania po kraju jest Megabus, gdzie ceny zaczynają się od 1 GBP. Musicie jednak dokonać rezerwacji z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem, ale nawet jeśli przegapisz tę ofertę, ceny rzadko przekraczają 10-15 GBP. National Express to druga główna firma autobusowa w Anglii, która oferuje wspaniałe bilety zniżkowe dla studentów i osób poniżej 26 roku życia. Karnety kosztują 12,50 GBP i dają 30% zniżki na bilety dla dorosłych.

 • Transport publiczny 

Anglia ma doskonały transport w prawie każdym mieście, w tym autobusy, pociągi i tramwaje. Zakup biletu tygodniowego lub dobowego jest często znacznie tańsze niż kupowanie pojedynczych biletów. Na przykład w Londynie bilet w jedną stronę metrem kosztuje 5,50 GBP, ale posiadanie karty Visitor Oyster Card zmniejsza opłaty do 2,40 GBP za przejazd.
Londyn, Wielka Brytania

 • Pociąg  

W Wielkiej Brytanii usługa National Rail jest zawsze droga. Podróż z Londynu do Liverpoolu może kosztować od 25 GBP lub nawet 150 GBP! Trasa Londyn - Brighton kosztuje około 19 GBP poza godzinami szczytu i 25 GBP w innych godzinach. Bilety z Manchesteru do Londynu zaczynają się od 29 GBP. Rezerwując bilet w National Rail z ponad tygodniowym wyprzedzeniem i poza godzinami szczytu, będziecie w stanie znaleźć najtańsze bilety. Możecie skorzystać ze strony przewoźnika, aby sprawdzić rozkłady jazdy i ceny.

 • Wynajem samochodów 

Wynajem samochodów może być niedrogą opcją w Anglii, kosztując zaledwie 20 GBP dziennie za wynajem na kilka dni. Nie zapominajcie, że w Anglii obowiązuje lewostronny ruch!

 • Tankowanie

Tankujcie na stacjach paliwowych supermarketów – takie rozwiązanie oferują Asda, Morrisons, Sainsburys, Tesco. Jeśli zatrzymacie się na którejś ze stacji benzynowych przy autostradzie, z łatwością zauważycie wzrost cen od 10 do 20 pensów za litr!

 • Aplikacje parkingowe 

Wiele miejsc parkingowych w całym kraju jest płatnych. Pobierzcie aplikacje parkingowe przed wyruszeniem w drogę. Innym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na parkowaniu w miastach jest rezerwacja z wyprzedzeniem w Just Park. To sprytny sposób na oszczędność podczas budżetowej wycieczki do Anglii. 

 • Rowery - Boris Bikes lub Santander Cycles

Czerwone rowery znajdują się w całym Londynie w strefach 1 i 2. Możecie je wypożyczyć korzystając z ponad 800 stacji. Aby z nich skorzystać, będziecie potrzebować jedynie karty debetowej lub kredytowej. Warto wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii kaski nie są wymagane. Opłaty wynoszą 2 funty za 24 godziny i pozwalają na nieograniczone 30-minutowe przejażdżki w ciągu najbliższych 24 godzin. Odliczanie czasu rozpoczyna się, gdy otrzymacie kod zwolnienia roweru.

 

Dobra rada!

 • Skorzystajcie ze strony Trainsplit. Ta strona internetowa pomaga rezerwować kilka biletów na poszczególnych etapach podróży, aby zaoszczędzić pieniądze.
 • Podróżujcie w ciągu noc, aby zaoszczędzić na zakwaterowaniu. 
 • Korzystanie z Ubera w Wielkiej Brytanii to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale jest dostępny tylko w większych miastach. Mniejsze miasta i miasteczka muszą polegać na droższych prywatnych firmach taksówkarskich. Zasadniczo radzimy unikać taksówek, jeśli podróżujesz po Wielkiej Brytanii z ograniczonym budżetem. Zwykle lokalne autobusy są najtańszym sposobem poruszania się.