Skip to content
Aktualizacja: 09/05/2022

Podziel się na:

Portugalia to idealne połączenie białych piaszczystych plaż, pięknych miast, surowych wybrzeży i bujnej sceny restauracyjnej (nie wspominając o dużej ilości pysznego wina!). Ten południowy kraj to także europejska skarbnica historii, kultury, kuchni, sztuki i nie tylko. To z pewnością jedno z najbardziej przyjaznych i najpiękniejszych miejsc w Europie. I chociaż Portugalia jest fantastyczna na niedrogie wakacje, dokonywanie wyborów może być trudne, gdy podróżujecie z ograniczonym budżetem. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was przewodnik zawierający najlepsze sposoby na budżetową wycieczkę do Portugalii. Dobrym początkiem planowania Waszej budżetowej wycieczki do Portugalii na wiosnę będzie zakup biletów lotniczych w najlepszych cenach!

 

Poznajcie 15 najlepszych trików na budżetową wiosenną wycieczkę do Portugalii.

 

Podróżowanie podczas budżetowej wiosennej wycieczki do Portugalii

1. Podróżowanie po kraju

Portugalia jest mniej więcej jednej piątej wielkości jej sąsiada, Hiszpanii, więc podróżowanie wzdłuż i wszerz kraju raczej nie oznacza strasznie długich podróży międzymiastowych i wynikających z nich wysokich cen. Bilet na pociąg klasy standardowej z Lizbony do Porto kosztuje nieco ponad 25 euro; jednak tę samą podróż można odbyć za mniej niż 10 euro przy zakupie „biletu promocyjnego” online z dużym wyprzedzeniem. Dzieci, młodzież (z odpowiednią kartą podróżną) oraz osoby powyżej 65 roku życia mogą podróżować po obniżonej cenie. Dla tych, którzy rozważają zwiedzenie dużej części kraju pociągiem, polecamy wykupić bilet One Country Portugal Pass. Pozwala ona na nieograniczone podróże przez określony czas (w zależności od zakupionego biletu) i można je kupić zarówno na miejscu w Portugalii, jak i wyprzedzeniem przez Internet. Dla podróżnych poniżej 28 roku życia obowiązuje zniżka.
Większość miast i miasteczek jest połączona portugalskim systemem kolejowym: Comboios de Portugal, a bilety kolejowe w Portugalii są dość tanie. Wyróżnia się cztery różne rodzaje pociągów:

  • Pociągi regionalne: podróżujące na krótszych odległościach. Często się zatrzymują i bywają wolniejsze.
  • Pociągi międzymiastowe: podróżują między głównymi miastami i miasteczkami. Na trasie jest mniej przystanków.
  • Alfa Pendular (AP): to szybki pociąg, który łączy wszystkie większe miasta i kursuje przez cały kraj z północy na południe
  • Urbanos (U): systemy metra w poszczególnych miastach

Koszt biletu na pociąg będzie zależny od daty i godziny. Warto zarezerwować je wcześniej bezpośrednio u przewoźnika.

Most Dom Luis, Porto, Portugalia

2. Autokary

Wiele firm autokarowych/autobusowych świadczy usługi krajowe, których ceny i czasy różnią się w zależności od tego, jak szybko chcecie dotrzeć do celu. Podróż autokarem może być droższa niż pociągiem, szczególnie w porównaniu z wyżej wymienionymi biletami promocyjnymi. Typowa podróż autokarem ekspresowym z Lizbony do Porto kosztuje około 19 euro.

3. Wynajmowanie samochodu

Jeśli rozważacie wynajęcie samochodu, pamiętajcie, że jest to w rzeczywistości dość drogie przedsięwzięcie. Zarezerwujcie online przed podróżą, aby znaleźć ciekawe oferty lub skorzystajcie z lokalnych firm po przyjeździe. Wszystkie autostrady są drogami płatnymi, więc jeśli zamierzacie podróżować po kraju samochodem, weźcie pod uwagę koszty korzystania z nich. Opłata wynosi około 9 centów za kilometr. Tylko jeśli planujecie odwiedzanie odległych zakątków kraju podczas Waszej wiosennej podróży po Portugalii wynajęcie samochodu będzie opłacalnym pomysłem.

4. Podróże po miastach

Dużą część Lizbony i Porto można zwiedzać na piechotę, chociaż znajomość ich sieci transportu publicznego jest zawsze przydatna. Oba miasta mają systemy metra, które w porównaniu z wieloma europejskimi miastami są niedrogie, a dla przykładu pojedynczy bilet kosztuje 1,50 euro w Lizbonie. Podczas pobytu w obszarach miejskich, w przypadku wielu podróży i korzystania z transportu krzyżowego, warto zainwestować w kartę podróżną. Pozwoli Wam to sporo zaoszczędzić i zwiedzić wiele punktów w mieście, bo chociaż spacery są bardzo przyjemne, to na przykład położenie Lizbony na siedmiu wzgórzach może sprawiać, że dłuższe chodzenie może być wyzwaniem.
W Lizbonie karta Viagem, którą można kupić za 50 centów, a następnie w razie potrzeby doładować, obniża koszt pojedynczej podróży do 1,33 euro. W Porto taka karta nazywa się natomiast Andante. Działa to w inny sposób, ponieważ płacicie za nieograniczone korzystanie z sieci transportowej w danym okresie. Na przykład za Andante Tour 1, który trwa 24 godziny, trzeba zapłacić 7 €.

 

Zakwaterowanie podczas wiosennej wycieczki


5. Noclegi w Lizbonie

Jeśli chodzi o Lizbonę, najdroższe dzielnice, w których można się zatrzymać, to Chiado i Principe Real. Jest to jednak miasto, w którym można spacerować, więc jeśli zdecydujesz się na niedrogie zakwaterowanie w Lizbonie, nadal możecie szybko dostać się do tych uroczych obszarów. Dla przykładu Baixa znajduje się obok Chiado, a zakwaterowanie tam jest znacznie tańsze. Natomiast Alfama, najstarsza dzielnica Lizbony, jest również jedną z najtańszych na pobyt. Wśród tych krętych, stromych uliczek znajduje się wiele wygodnych hoteli i pensjonatów.

Spodziewajcie się zapłacić od 40 do 80 euro za noc za przyzwoite niedrogie hotele w Lizbonie, chociaż pobyt w mniej popularnych obszarach nieco dalej od centrum miasta może być dużo tańszy.

Lizbona, Portugalia, uliczki starego miasta

 

Portugalska kuchnia

6. Jedzcie jak miejscowi

Łatwo byłoby wydać dużą część swojego budżetu na niesamowite jedzenie dostępne w Portugalii, od fantastycznych owoców morza po niesamowite dania mięsne, kreatywne dania wegetariańskie i pyszne desery. W tymże kraju są bowiem dziesiątki restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelin. Jak więc spróbować wszystkiego, nie nadwyrężając swojego budżetu? Jedzcie jak miejscowi! Oznacza to, że śniadanie to zazwyczaj kawa lub herbata oraz ciasto, lub tost. Zaplanujcie swój główny posiłek, tak jak miejscowi, w porze lunchu, która w Portugalii jest około od 13:00 do 14:00. Znajdziecie wtedy wiele restauracji oferujących Prato do Dia (danie dnia). Zazwyczaj zawierają przystawkę lub deser, danie główne z dodatkami, takimi jak warzywa, ziemniaki, ryż lub sałatka oraz napój. Kosztują one przeważnie poniżej 10 euro. Po takim posiłku można zjeść już tylko lekką kolację. Aby dobrze i tanio zjeść, szukajcie rodzinnych restauracji zwanych tascas, które oferują pyszne jedzenie i przyjazną obsługę.

7. Scena kulinarna w Lizbonie

Chociaż w Lizbonie można dostać przyzwoity główny posiłek za około 10 euro, to z pewnością można dobrze zjeść na mieście za jeszcze mniej. Ważnym jest jednak, aby unikać obszarów turystycznych, takich jak Baixa, Belém i Chiado. W tych częściach miasta obiad i kolacja zazwyczaj kosztują ponad 10 EUR, a ich jakość będzie znacznie niższa. Najlepszą radą na znalezienie taniego miejsca do jedzenia jest unikanie restauracji i pójście do pastelarii. Pasteria to coś, na kształt kawiarni, ale większość turystów nie wie, że zazwyczaj serwują również główny posiłek (prato do dia).

8. Francesinha

Znanym daniem z Portugalii jest Francesinha, którą zazwyczaj można znaleźć tylko w Porto. To ogromna wielowarstwowa kanapka wypełniona stekiem, kiełbaskami i szynką, a następnie pokryta serem, polana sosem na bazie pomidorów, z frytkami i smażonym jajkiem na wierzchu. Koszt takiego posiłku to około 6,50 €. To dobry sposób na konkretny, lecz tani posiłek podczas Waszej budżetowej wycieczki po Portugalii.

Francesinha, tradycyjne danie w Porto

9. Lokalny alkohol

Wina domowe są zwykle dostępne na kieliszki, w połowie karafki lub w pełnej karafce i są na ogół niedrogie. Ponadto, jeśli lubisz pić piwo z beczki, poproście o „imperial” (na północy nazywany „fino”). W większości restauracji w większych miastach Portugalii szklanka lokalnego piwa z beczki o pojemności 500 ml powinna kosztować około 2 euro. Supermarkety sprzedają tę samą ilość za około euro. Podobnie jak w przypadku jedzenia, ceny są lepsze w barach nastawionych przede wszystkim na mieszkańców. Koktajl w centralnie położonym klubie kosztuje średnio około 6 euro.

10. Życie nocne w Lizbonie

Chcąc wybrać się na drinki podczas wiosennej wycieczki z ograniczonym budżetem, to udajcie się po 21:00 do dzielnicy Bairro Alto. Znajdziecie tam niezliczoną liczbę barów, z których większość będzie serwować tanie wino, piwo i caipirinhas. Caipirinha można kupić już za 1-2 euro, a piwo zazwyczaj kosztuje tutaj około 1 euro.

 

Zwiedzanie i atrakcje wiosennej Portugalii

11. Zwiedzanie Lizbony

Dobrą wskazówką do zapamiętania jest zakup Lisboa Card, czyli oficjalną kartę turystyczną Lizbony. Składa się na nią:

  • karta na przejazdy,
  • bilet wstępu do wielu muzeów i
  • karta zniżkowa, która pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Pakiet Lisboa Card zawiera również bezpłatną mapę i mały przewodnik turystyczny.

12. Wędrówki po stolicy

Jedną z największych przyjemności wędrówek po stolicy Portugalii na piechotę jest ilość niesamowitej sztuki ulicznej. Artyści znakomicie wykorzystali charakterystyczne wzorzyste płytki chodnikowe, a inni tworzyli gigantyczne malowidła ścienne na całych budynkach. Jednym z najbardziej znanych artystów ulicznych w Portugalii jest Vhils, który tworzy przyciągające wzrok portrety. Jedno z jego najpopularniejszych dzieł znajduje się przy Avenida Calouste Gulbenkian. Koniecznie odwiedźcie je podczas Waszej budżetowej wycieczki do Portugalii.

Stare Miasto w Lizbonie

13. Bary Fado

Fado to tradycyjny styl muzyki portugalskiej, który jest niesamowicie poruszający. W mieście jest wiele darmowych barów fado, a niektóre z nich oferują również tradycyjne portugalskie jedzenie.

14. Wiosenne spacery po portugalskich miastach

Portugalskie miasta oferują szeroki wybór pieszych wycieczek obejmujących szereg tematów, od historycznych po kulinarne. Ceny są zróżnicowane, chociaż zawsze możesz wybrać „darmową” wycieczkę pieszą i zapłacić przewodnikowi kilka euro na koniec, jeśli będziecie zadowoleni. Jeśli jednak wolicie eksplorować na własną rękę, to wybierzcie centralną lokalizację swojego zakwaterowania. Zanim dokonacie rezerwacji, spójrz na mapę, aby zobaczyć dokładnie, gdzie będziecie się znajdować. Sprawdźcie, jakie atrakcje, restauracje i inne ciekawe miejsca znajdują się w zasięgu spaceru.

15. Budżetowe atrakcje

Portugalia ma do zaoferowania wiele bezpłatnych atrakcji. A te, które generalnie pobierają opłatę za wstęp, często mają zaplanowane dni darmowego wstępu dni. Na przykład Muzeum Calouste Gulbenkiana, ważne muzeum sztuki w Lizbonie, jest bezpłatne dla wszystkich w niedziele do godziny 14.00. Są też atrakcje, które cały czas są bezpłatne. Dla przykładu wspaniały dworzec kolejowy Sao Bento w Porto to doskonały przykład ekspozycji klasycznych płytek azulejo. Wiele pięknych kościołów można z szacunkiem odwiedzić, gdy są otwarte. Biura turystyczne każdego miasta będą w stanie udzielić Wam więcej informacji co do darmowych atrakcji wartych odwiedzenia podczas Waszej budżetowej wiosennej wycieczki do Portugalii.