Skip to content
Aktualizacja: 07/09/2023

Podziel się na:

Chorwacja poza sezonem ukazuje swoje niepowtarzalne piękno: spokojne plaże, piękne wyspy i malownicze miasteczka oraz autentyczne doświadczenia. To idealny czas na odkrywanie dziedzictwa, relaks przy ciepłych wodach Adriatyku i delektowanie się lokalną kuchnią. Bez tłumów turystów, można w pełni zanurzyć się w spokojnym, urokliwym otoczeniu, odkrywając skarby tego wyjątkowego kraju. Sprawdźcie nasz przewodnik po Chorwacji poza sezonem i poznajcie piękno jesiennych pejzaży!

1. Jeziora Plitwickie

Jeziora Plitwickie, położone w sercu malowniczej Chorwacji, stanowią niezwykłe atrakcje turystyczne również poza sezonem letnim. Piękno jesiennych pejzaży, które otaczają te magiczne wody, w pełni uwidaczniają się w tym okresie. Spadające liście w różnych odcieniach złota, pomarańczy i czerwieni tworzą niepowtarzalną mozaikę pod stopami spacerujących turystów. Cichy szum wodospadów, delikatny wiatr i chłodniejsza temperatura nadają temu miejscu spokojny i kontemplacyjny nastrój. Oprócz jezior i wodospadów park oferuje również imponujące formacje skalne oraz jaskinie, które stanowią unikalne elementy krajobrazu.

Okolica Jezior Plitwickich poza sezonem daje możliwość odkrycia ich naturalnego piękna w spokojniejszej i bardziej kameralnej atmosferze, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla miłośników natury, fotografii i chwil wytchnienia od codziennego zgiełku.

Jeziora Plitwickie, Chorwacja

2. Wyspa Hvar

Wizyta na wyspie Hvar w okresie jesieni oferuje wyjątkowe atrakcje dla odwiedzających, którzy pragną cieszyć się spokojem, pięknymi krajobrazami i lokalną kulturą. Ta urokliwa wyspa, znana ze swego śródziemnomorskiego uroku, staje się jeszcze bardziej relaksująca w okresie jesieni. Jesienią temperatura jest łagodna, a krajobrazy zapierają dech w piersiach. Wzgórza pokryte winnicami, gajami oliwnymi i lawendowymi polami tworzą niezwykłe sceny, które warto uwiecznić w kadrze.

Lokalne tawerny i restauracje nadal serwują wyjątkowe dania oparte na świeżych składnikach. Jesień to czas zbiorów, więc można skosztować lokalnych smakołyków i win, które są charakterystyczne dla wyspy Hvar. Wyspa oferuje również różnorodne aktywności na świeżym powietrzu, takie jak piesze wycieczki, jazda na rowerze i kajakarstwo. Morze jest nadal ciepłe, co pozwala na pływanie i nurkowanie w krystalicznie czystych wodach Adriatyku.

3. Wyspa Korčula

Wyspa Korčula, położona na urokliwym wybrzeżu Chorwacji, odsłania swoje niezwykłe piękno również poza sezonem letnim. Jesienią, kiedy tłumy turystów już się rozproszyły, wyspa ukazuje swoje spokojne oblicze i zachwyca odwiedzających malowniczymi pejzażami. Otoczona szmaragdowym Adriatykiem, Korčula urzeka złocistymi plażami, urokliwymi wioskami rybackimi oraz bujnymi winnicami, gdzie trwa sezon winobrania.

Spacerując wąskimi uliczkami starówki Korčuli, można zanurzyć się w fascynującej historii regionu, podziwiając średniowieczne kamienice i majestatyczne katedry. Na Wyspie Korčula zachowało się wiele fascynujących zabytków, które przyciągają miłośników historii i kultury. Jednym z najbardziej imponujących miejsc jest Katedra św. Marka, wznosząca się dumnie w sercu starówki Korčuli.

Niewątpliwie warto także odwiedzić Zamek Korčula, który stanowi nie tylko ważny element obronnej historii wyspy, lecz także oferuje widok na urokliwe otoczenie. Starówka Korčuli jest labiryntem wąskich uliczek i kamieniczek, gdzie każdy zakątek skrywa historię i urok minionych wieków. To prawdziwa perła Adriatyku, gdzie historia spotyka się z pięknem przyrody, tworząc niezapomniany klimat dla miłośników podróży w czasie.

Chłodniejsze dni jesieni sprzyjają również aktywnościom na świeżym powietrzu, takim jak wędrówki po malowniczych szlakach i odkrywanie ukrytych zatoczek. Odkrywanie uroków Wyspy Korčuli poza sezonem to wyjątkowa okazja, by doświadczyć autentycznego piękna Chorwacji bez tłumów turystów, delektując się spokojem i magią tego wyjątkowego miejsca.

Wyspa Korčula, Chorwacja

4. Wyspa Brač

Wizyta na wyspie Brač w okresie jesieni to unikalne doświadczenie, które pozwala na odkrywanie uroku przyrody, lokalnej kultury i spokoju tej pięknej chorwackiej wyspy. Brač jest znane ze swoich pięknych plaż, a jesienią są one mniej zatłoczone, co pozwala na spokojne chwile wylegiwania się na słońcu lub kąpiele w ciepłych wodach Adriatyku.

Górzysta kraina wyspy, poprzecinana malowniczymi szlakami, staje się rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku. Piesze wycieczki po malowniczych trasach to idealny sposób, aby odkryć piękno jesiennej przyrody na Brač. Wzgórza, pola oliwne i kamieniste plaże prezentują się w odcieniach złota i pomarańczy, tworząc niesamowite kontrasty z błękitem Adriatyku. Można wybrać się na wycieczki rowerowe, jazdę na quadach czy wspinaczkę na lokalne szczyty, które oferują niesamowite widoki.

Miasta i wsie nabierają wyjątkowej atmosfery, a plaże odzyskują swoją naturalną sielankową aurę. Wciąż bujna roślinność, a także lokalne targi i festiwale, zapewniają niezapomniane doświadczenia kulturalne. Lokalne tawerny i restauracje wciąż serwują wyjątkowe dania oparte na świeżych składnikach. Można cieszyć się tu smakami lokalnych produktów, takich jak owoce morza, oliwki i sery.

5. Dubrownik

Dubrownik, słynne chorwackie miasto o bogatej historii i urokliwych krajobrazach, oferuje wyjątkowe atrakcje dla odwiedzających w okresie jesieni. Spacerując po starówce Dubrownika, będziecie mogli zanurzyć się w bogatej historii miasta. Zabytkowe budynki, obronne mury i wąskie uliczki nadal emanują autentycznym urokiem, a w miarę jak drzewa przybierają odcienie jesieni, krajobraz miasta staje się jeszcze bardziej malowniczy.

Przystań w Dubrowniku jest wciąż żywym miejscem, gdzie można cieszyć się widokiem morza i portu. Spacer wzdłuż nabrzeża lub krótki rejs oferuje nowe perspektywy na to urokliwe miasto. Jesień to także doskonały czas na relaks. Plaże i okoliczne wyspy są mniej zatłoczone, a Adriatyk jest nadal ciepły, pozwalając na ciche chwile wylegiwania się na słońcu lub spacerów wzdłuż wybrzeża.

W okolicach Dubrownika znajdziecie interesujące jaskinie, takie jak Jaskinia Vjetrenica, oraz pustelnia w zabytkowym mieście Cavtat. Jaskinia Vjetrenica, ukryta w malowniczym regionie niedaleko Dubrownika, stanowi fascynujący kontrast wobec uroków nadmorskiego miasta. Jest to jedno z najważniejszych stanowisk jaskiniowych w Europie, z ponad dwustoma znanymi jaskiniami i korytarzami. Jaskinia zachwyca unikalnym ekosystemem, który obejmuje wiele rzadkich i endemicznych gatunków organizmów, takich jak jaskiniowy pająk czy nietoperze.

Z kolei pustelnia w zabytkowym mieście Cavtat to mistyczne miejsce głęboko osadzone w duchowej historii Chorwacji. Leżąc w południowej części Dubrownika, Cavtat przyciąga swoim spokojem i urokiem. Pustelnia, znana jako Pustinja Ratac, to prawdziwa oaza ciszy i refleksji, gdzie pustelnicy oddawali się modlitwie i kontemplacji.

Dubrownik, Chorwacja

6. Pula

Jesień przynosi ze sobą nowy rozdział w odkrywaniu piękna tej urokliwej miejscowości. To miasto, znane z imponujących zabytków rzymskich, urokliwych plaż i ciepłej atmosfery. Pula jest domem dla imponującego Amfiteatru, jednego z najlepiej zachowanych zabytków rzymskich na świecie. Jesienią, kiedy tłumy turystów się zmniejszają, można cieszyć się tą architektoniczną perłą w spokojniejszej atmosferze, pozwalając sobie na lepsze zrozumienie historii i znaczenia tego miejsca.

Pula jest otoczona pięknymi plażami i ciepłymi wodami Adriatyku. Jesienią plaże są mniej zatłoczone, co pozwala na relaksujący wypoczynek i kąpiele w spokojniejszej atmosferze. Wycieczki na okoliczne wyspy, takie Archipelag Brijuni, położony niedaleko wybrzeża Puli. Te dziewicze wyspy, otoczone błękitnymi wodami Adriatyku, stanowią oazę spokoju i piękna. Składają się z 14 większych i mniejszych wysp, z których tylko jedna, Wyspa Wielka Brijun, jest dostępna dla turystów. Wiele zwierząt, takich jak słonie indyjskie czy zebry, zostało tu sprowadzonych w przeszłości i tworzą one niezwykły krajobraz, łączący przyrodę i dziedzictwo kulturowe.


7. Miasto Hum

Miasto Hum, położone w malowniczym regionie Istrii w Chorwacji, stanowi prawdziwie urokliwą oazę spokoju poza sezonem. To niewielkie miasteczko, znane również jako "najmniejsze miasto na świecie", zachwyca nie tylko swoją wyjątkową architekturą, ale także niepowtarzalną atmosferą, która staje się jeszcze bardziej magiczna w jesiennych miesiącach.

Rozciągające się na wzgórzu wąskie uliczki, kamienna zabudowa oraz zabytkowe budowle tworzą unikatową scenerię, która odsłania swoje piękno w spokojniejszych okresach roku. Odwiedzający mogą cieszyć się spokojem i ciszą, podziwiając zmieniające się liście drzew oraz przyjemny chłód jesiennego powietrza.

Historia Hum sięga wieków i jest znane ze swojego starożytnego pochodzenia i ma znaczenie historyczne jako dawne centrum administracyjne regionu. Wąskie uliczki i brukowane uliczki stanowią charakterystyczną cechę, a miejsce to emanuje tradycyjnym urokiem i architekturą. Malowniczy kościoła św. Jerzego (Crkva sv. Jerolima) pochodzący z XII wieku jest jednym z głównych zabytków miasta. W okolicach Huma znajdują się interesujące jaskinie znane jako Jaskinie Biska (Feštinsko kraljevstvo).

Miasto Hum, Chorwacja

8. Split

Choć w sezonie jesienno-zimowym tempo życia wydaje się zwalniać, to właśnie wtedy Split prezentuje swoje wyjątkowe piękno i spokój. Starówka, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, odsłania swój urok w odmiennym świetle. Wąskie uliczki wypełniają się zapachem świeżo zaparzonej kawy, a lokalne kawiarnie stają się miejscem spotkań mieszkańców, którzy cieszą się z chwil spędzonych na rozmowach i obserwowaniu spadających liści.

Pałac Dioklecjana, monumentalna budowla z czasów starożytnych, przybiera jeszcze bardziej mistyczny wygląd, kiedy złociste promienie słońca padają na kamienną elewację. Mury pałacu opowiadają historię dawnych czasów, a podczas spaceru po jego komnatach i dziedzińcach można poczuć ducha przeszłości. Nadbrzeżna promenada zaprasza do relaksu przy szumie morza, gdzie można odprężyć się, ciesząc się widokiem małych łodzi kołyszących się na fali i migoczących świateł na horyzoncie.

Jesień to również idealny czas na odkrywanie lokalnych smaków. Restauracje serwują świeże owoce morza i tradycyjne chorwackie dania, które w połączeniu z lokalnym winem tworzą prawdziwą ucztę dla podniebienia. Rynek miejski tętni życiem, a stragany uginają się od świeżych warzyw, owoców i lokalnych przysmaków, które zachęcają do kulinarnej podróży przez region.

9. Park Narodowy Lonjsko Polje

Park Narodowy Lonjsko Polje to unikalny obszar przyrodniczy położony w Chorwacji, który stanowi doskonałe miejsce do odwiedzenia jesienią. Park jest znany ze swojej różnorodnej flory i fauny oraz urokliwego krajobrazu, który w okresie jesieni staje się szczególnie uroczy.
Park Narodowy Lonjsko Polje jest jednym z najważniejszych obszarów lęgowych i migracyjnych ptaków w Europie. Jesienią można zaobserwować wiele gatunków ptaków migrujących na południe, co czyni to miejsce rajem dla miłośników ornitologii.

W parku znajduje się wiele tradycyjnych drewnianych chat, które są integralną częścią kultury i historii regionu. Jesienią można zwiedzić te chaty i poznać tradycyjne zwyczaje i rzemiosło ludowe. Jesień to także czas zbiorów i tradycyjnych festiwali związanych z żywnością regionalną. Możesz spróbować pysznych lokalnych potraw przygotowanych z sezonowych składników, takich jak dynie, grzyby i różnego rodzaju owoce.