Skip to content
Aktualizacja: 10/05/2022

Podziel się na:

Światowej sławy atrakcje turystyczne są wspaniałe i to nie podlega dyskusji, ale czy podczas którejkolwiek z podróży odwiedziłeś muzeum poświęcone wyłącznie kotom?   

Kiedy zobaczysz takie obiekty jak wieża Eiffla, Koloseum, Big Ben na pewno poczujesz się wyjątkowo, może masz nawet listę takich miejsc “must see”.  

Czasem myślimy sobie, że podróżując, warto od czasu do czasu zejść z ustalonej ścieżki i odkryć nowe, mniej popularne, ale równie niezwykłe atrakcje. Dlatego wyszukaliśmy wyjątkowe muzea w całej Europie i szczerze mówiąc, każde z nich chcielibyśmy zwiedzić. Jesteś gotowy na sporą dawkę inspiracji? Zapraszam do przeczytania naszego zestawienia top 10 najciekawszych i najdziwniejszych muzeów w Europie.    

 

1. Kattenkabinet – Koci Gabinet, Muzeum Kota, Amsterdam 

Zaczynamy wspomnianym we wstępie kocim muzeum. Koci Gabinet w Amsterdamie poświęcony jest wyłącznie dziełom sztuki prezentującym koty w najrozmaitszych postaciach.   
Wśród setek obrazów, statuetek, książek i plakatów z kotami znajdziesz egzemplarze sygnowane przez Pabla Picassa, Rembrandta i Henri de Toulouse-Lautreca.  
Muzeum założył pewien bogaty, holenderski biznesmen, ku pamięci swojego rudego kota Morgana. Skorzystaj z lotów do Amsterdamu i sam odkryj tę imponującą kolekcję. 

P.S.: Na korytarzach i na dziedzińcu muzeum spotkasz prawdziwe koty, które też nie mogą się doczekać, by je podziwiać (nie gwarantujemy, że będą chciały się bawić i głaskać, ale można spróbować). 

 

2. Museo delle Anime del Purgatorio – Muzeum Dusz w Czyśćcu, Rzym 

Być może przejście z tematu kotów do czyśćca jest dość interesujące, jednak jeśli spędzasz kilka dni w Rzymie i chcesz odkryć coś więcej niż obowiązkowe punkty dla każdego turysty, udaj się do kościoła Sacro Cuore del Suffragio. 

W tym wyjątkowym muzeum mieszczącym się w zakrystii kościoła, poznasz co najmniej dwie historię dusz więzionych w czyśćcu, które próbują skontaktować się z naszym światem.  

 

3. Hospital de Bonecas – Szpital dla Lalek, Barcelona 

To miejsce sprawi, że poczujesz nostalgię, patrząc na ilość i różnorodność „chorujących” lalek. W tym muzeum jak w prawdziwym szpitalu zobaczysz pacjentów już wyleczonych, sale chorych oraz sale operacyjne.  
W Szpitalu dla Lalek każda zabawka zostanie wyleczona, bez względu czy ma złamaną nogę, czy rękę, czy też brakuje jej oka. Obecność pacjentów z całego świata podnosi unikatowość tego miejsca. Będąc w Lizbonie, koniecznie złóż wizytę przyjaciołom z dzieciństwa, a jeśli masz zabawkę którą chcesz wyleczyć, zabierz ją ze sobą!  

 

4. Muzeum Miniatur, Praga 

Zastanawiasz się, jak małe mogą być eksponaty w tym muzeum, powiemy tylko, że niewiele z nich można podziwiać gołym okiem.  

Eksponaty w Praskim Muzeum Miniatur są wyrzeźbione lub narysowane na ziarnach ryżu, włosach lub w oczku igły do szycia, a ich rozmaitość jest niesamowita! Aby pobudzić Twoją ciekawość, napiszemy, że będziesz mógł zobaczyć tekst modlitwy "Ojcze Nasz" zapisany na ludzkim włosie! 

 

5. Muzeum Neonów, Warszawa 

Warszawa również może pochwalić się unikatowym na skalę światową Muzeum Neonów, w którym zgromadzono i dano drugie życie ponad 200 neonom z czasów PRL-u. Zlokalizowane w postindustrialnej przestrzeni muzeum jest oświetlone jedynie najróżniejszymi, kolorowymi neonami.   

Tutaj na pewno zrobisz dużo zdjęć na swój Instagram! 

  

6. Muzeum Powozów Pogrzebowych, Barcelona 

Jeśli planujesz lecieć do Barcelony i chcesz poznać jej ukryte historie i niekoniecznie najpopularniejsze atrakcje, odwiedź muzeum poświęcone powozom pogrzebowym. Oprócz samych karawanów i pojazdów towarzyszących, pochodzącym z XVIII wieku, będziesz miał okazję dowiedzieć się więcej o rytuałach pogrzebowych Hiszpanii jak i innych krajów. 

  

7. Flipper Muzeum – Muzeum Gier Zręcznościowych, Budapeszt 

Jeśli jesteś pasjonatem pinballa i podobnych gier, zarezerwuj wakacje w Budapeszcie i odwiedź Flipper Muzeum.  

Tutaj znajdziesz na wystawie niezliczone stare gry zręcznościowe, które przeniosą Cię w czasy dzieciństwa. Jeśli będziesz miał szczęście, może uda Ci się zagrać na działających urządzeniach z XIX wieku! 

 

8. Muzeum Esperanto, Wiedeń 

Esperanto to język wynaleziony w latach 70/80. XIX w., przez Polaka Ludwika Zamenhofa. Jest to dziwna kombinacja kilku języków o różnym pochodzeniu, którą posługuje się około 100 000 ludzi na całym świecie.  

W tym muzeum zgromadzono przeróżne przedmioty w opakowaniach opisanych w języku esperanto, ale także krótki przewodnik, jak nauczyć się tego języka. Zarezerwuj lot do Wiednia i odwiedź muzeum, poświęcone wieloletniej pracy naszego rodaka. 

  

9. Muzeum Zerwanych Związków, Zagrzeb 

Z pewnością masz w domu jakieś przedmioty, które przypominają Ci o najróżniejszych chwilach w Twoim życiu, mamy tutaj na myśli pamiątki po minionych związkach. A jeśli dodatkowo nie masz pomysły co z nimi zrobić, cóż możesz oddać je do Muzeum Zerwanych Związków w Zagrzebiu.

Muzeum pełne jest przedmiotów, opowiadających historie nieudanych związków i rozstań. Niektóre z nich są smutne, inne zabawne, wszystkie jednak skłaniają do przemyśleń.  

  

10. Corpus - Muzeum Ciała Ludzkiego, Leiden 

Pamiętasz bajki edukacyjne, w których mikro postacie przechadzały się po ludzkim ciele, wyjaśniając, jak działa każda z jego części? Jeśli tak, to w Holandii możesz sam eksperymentować i poznawać tajemnice naszego organizmu.  

Corpus to muzeum poświęcone ludzkiemu ciału, w całej jego złożoności. W muzeum otrzymasz audioguide, który będzie prowadził Cię przez wszystkie organy ciała.  Muzeum znajduje się w Leiden, między Amsterdamem a Hagą