Skip to content
Aktualizacja: 14/11/2022

Podziel się na:

Ze swoimi bezkresnymi przestrzeniami, gigantycznymi miastami i zapierającymi dech w piersiach parkami narodowymi, Stany Zjednoczone są wymarzonym miejscem na wspaniałe wakacje. USA ma do zaoferowania tak wiele atrakcji, że nie sposób zobaczyć je wszystkie naraz. Dlatego też zebraliśmy wybór najciekawszych miejsc w USA. Sprawdźcie, co powinno znaleźć się w Waszym planie podróży!

Big City Life w Big Apple New York ze słynną Statuą Wolności, zachwyt nad wodospadem Niagara, wędrówki po Parku Narodowym Yosemite lub Parku Narodowym Yellowstone czy raczej surfing na Hawajach? Z 50 stanami, USA jest trzecim największym krajem na świecie, a jego przemysł turystyczny także jest największy na świecie! Kraj może pochwalić się 2540 zarejestrowanymi Narodowymi Zabytkami Historii i 24 obiektami światowego dziedzictwa UNESCO, a jego klimat rozciąga się od rajskich Karaibów do lodowatej Alaski. Sprawdźcie, co warto zobaczyć!

 

1. Nowy Jork

Nigdzie indziej nie można znaleźć takiej różnorodności jak w Nowym Jorku. Czy to sport, sztuka i kultura, żywa scena kulinarna czy bary i zakupy? Jest tu wiele do odkrycia! Przyjeżdżając do tego miasta, poczujecie się, jakbyście wreszcie widzieli na żywo miejsce, które widzieliście setki razy na filmach i zdjęciach! Przygotujcie sobie wygodne buty, bo to idealne miasto do spacerów. Koniecznie sprawdźcie Empire State Building. Z jego tarasu widokowego można zobaczyć ogromną skalę Big Apple. Nie możecie przegapić także niesamowitej Statuły Wolności, która była kiedyś symbolem wolności dla tysięcy imigrantów, którzy przypłynęli do Ameryki statkiem. Przy całkowitej wysokości 92,99 metrów gigant stojący na Liberty Island w nowojorskim porcie jest jednym z najwyższych posągów na świecie. Gotowi na spotkanie z Lady Liberty? Sprawdźcie naszą ofertę lotów do Nowego Jorku!

 

2. Park Narodowy Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone w stanie Wyoming, zajmujący powierzchnię 8 983 km², jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Najbardziej znany jest z gorących źródeł, w tym z basenu Morning Glory, oraz z różnorodnych zwierząt, które tam żyją. Wśród nich są między innymi bizony, wilki, kojoty, jelenie i niedźwiedzie grizzly! Podczas gdy rdzenni Amerykanie mieszkali w regionie Yellowstone od co najmniej 11 000 lat, poza wizytami ludzi gór w okresie od początku do połowy XIX wieku, zorganizowane eksploracje rozpoczęły się dopiero pod koniec lat 60. XIX wieku. Obecnie, szczyt sezonu w tym parku przypada na okres od początku maja do końca października. W zimie dostęp możliwy jest jedynie za pomocą skutera śnieżnego. To obowiązkowy punkt na trasie każdej wycieczki po Stanach Zjednoczonych!

Park Narodowy Yellowstone

 

3. Golden Gate Bridge

Most Golden Gate to most wiszący łączący Golden Gate, szeroką na 1,6 km cieśninę łączącą zatokę San Francisco z Oceanem Spokojnym. Łączy amerykańskie miasto San Francisco w Kalifornii z hrabstwem Marin, przenosząc zarówno amerykańską trasę 101, jak i kalifornijską trasę stanową 1 przez cieśninę. Przenosi również ruch pieszy i rowerowy. Podczas budowy, pod mostem zawieszono siatkę bezpieczeństwa, rozciągającą się na 3 metry więcej niż szerokość mostu. Sieć okazała się nieocenionym środkiem ostrożności, ponieważ uratowała życie 19 mężczyznom. Ci ludzie stali się znani jako członkowie „Klubu połowy drogi do piekła”! Uznany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa za jeden z Cudów Współczesnego Świata, most jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie symboli San Francisco i Kalifornii. W momencie otwarcia w 1937 roku był to zarówno najdłuższy, jak i najwyższy most wiszący na świecie! Ten most z pewnością warto zobaczyć na własne oczy.

Golden Gate, San Francisco, USA

 

4. Park Narodowy Yosemite

Niedaleko od San Francisco znajduje się Park Narodowy Yosemite. Jest najbardziej znany z wodospadów, wysokich granitowych monolitów, głębokich dolin i starożytnych gigantycznych sekwoi. 1 października 1890 Yosemite stało się parkiem narodowym, a ponad 125 lat później wciąż zachwyca odwiedzających. Światło słoneczne robi niesamowite sztuczki w Yosemite, oświetlając El Capitan i Half Dome jaskrawymi czerwieniami. Horsetail Fall słynie z tego, że wydaje się płonąć, gdy odbija pomarańczową poświatę zachodu słońca w połowie lub pod koniec lutego. W zróżnicowanym krajobrazie parku występuje ponad 400 gatunków. Będąc w Yosemite, rozejrzyjcie się dookoła, a dostrzeżecie jednego z wielu płazów, gadów, ptaków i ssaków w parku. Jednym z takich zwierząt jest rzadki lis rudy Sierra Nevada, który został zauważony po raz pierwszy od prawie 100 lat za pomocą kamery, wędrującej po wysokich wzniesieniach kalifornijskiej Sierra Nevada. Może i Wy zobaczycie zwierzę znane tylko z opowieści?

Park Narodowy Yosemite, Kalifornia, USA

 

5. Wielki Kanion

Jest to bez wątpienia najbardziej znany kanion na świecie. Potężny Wielki Kanion w Arizonie ma prawie 450 kilometrów długości i maksymalną głębokość 1829 metrów! Wielki Kanion został wyrzeźbiony około 6 milionów lat temu. To właśnie aktywność geologiczna i erozja rzeki Kolorado stworzyły Wielki Kanion, jaki znamy dzisiaj. Jest to jeden z najlepiej zbadanych krajobrazów na świecie, z obszernymi zapisami kopalnymi, mnogością cech geologicznych i bogatą historią archeologiczną. Szacuje się, że w Wielkim Kanionie znajduje się 1000 jaskiń, z których zarejestrowano tylko 335. Jeszcze mniej zostało zmapowanych. Dziś tylko jedna jaskinia jest otwarta dla zwiedzających – Jaskinia znajdująca się przy Horseshoe Mesa. Kanion odwiedza co roku około 6 milionów turystów z całego świata. Można go zwiedzać pieszo w ramach wędrówki, łodzią podczas wycieczki po rzece Kolorado lub podczas spaceru wzdłuż Grand Canyon Skywalk. Taka wyprawa zostanie w Waszej pamięci na zawsze!

Wielki Kanion, USA

 

6. Venice Beach

Prawdziwy kalifornijski styl życia można znaleźć na Venice Beach w Los Angeles. Venice została założona przez Abbota Kinney’a w 1905 roku jako nadmorski kurort. Było to samodzielne miasto aż do 1926 roku, kiedy zostało zaanektowane przez Los Angeles. Venice słynie z kanałów, plaży i Ocean Front Walk, czterokilometrowej promenady dla pieszych, na której występują artyści, wróżki i sprzedawcy. Wszystko na luzie, z deskorolką na deptaku, surfingiem na cudownych falach, czy oglądaniem autentycznego street artu! Możecie tu również wypożyczyć rower typu cruiser i pojechać wzdłuż plaży na targ przy Santa Monica Pier. Jeśli macie ochotę na wielkomiejski styl, to wystarczy wsiąść w jeden z autobusów hop-on hop-off do Hollywood i spojrzeć na gwiazdy na słynnej Walk of Fame. Czy jesteście gotowi poczuć się jak gwiazdy filmowe, przeżywając niezapomnianą przygodę w mieście Aniołów? Nie zwlekajcie z realizacją marzeń! Kupcie bilety do Los Angeles już dziś!

 

7. Niagara Falls

Na granicy USA i Kanady leżą słynne wodospady Niagara. Narodziny wodospadu Niagara sięgają ponad 12 000 lat do końca ostatniego okresu lodowcowego. Podróżni mogą popłynąć łodzią wycieczkową, słynną Maid of the Mist, aby zbliżyć się do mas wody i zmoknąć! Ci, którzy nie chcą się zmoczyć, mogą przelecieć nad tym naturalnym spektaklem w helikopterze i uzyskać pełny obraz jego wymiarów. Nie wszyscy wiedzą, że Wodospad Niagara nie jest najwyższym wodospadem na świecie. Jednak piękno wodospadów bierze się z wysokości i niesamowitej ilości wody — co sekundę przepływa średnio aż 3160 ton wody! Każdego roku ponad 18 milionów ludzi odwiedza region, w którym znajduje się wodospad Niagara, co czyni go jedną z największych atrakcji Ameryki Północnej. Ta atrakcja powinna znaleźć się na Waszej liście marzeń do spełnienia!

 

8. Las Vegas

Daleko i szeroko, nic tylko piasek, wysuszone krzaki i kilka kamieni. I nagle, znikąd, na środku pustyni wznosi się mega-miasto. Las Vegas to oaza dla fanów show, miłośników hazardu i spontanicznych małżeństw w Nevadzie, słynącej z kasyn i dobrej zabawy. Najstarszym hotelem w Las Vegas jest Golden Gate Hotel w centrum Las Vegas, który został otwarty w 1906 roku, a w 2019 roku 42 miliony ludzi podróżowało do Las Vegas, aby doświadczyć atmosfery tego wyjątkowego miasta, w którym odtworzono nawet wieżę Eiffla i Wielki Kanał. Obecnie znajduje się tam blisko 200 000 automatów do gry, a liczba licencjonowanych miejsc hazardowych w Las Vegas to aż 1,701.
Co się dzieje w Vegas, zostaje w Vegas!

 

9. Miami

Słońce, plaża, a jednocześnie kosmopolityczne życie z barami, klubami i dobrymi hotelami. Miami ma do zaoferowania wszystko, co może sprawić, że wakacyjny wyjazd będzie idealny. Białe plaże z turkusową wodą są idealne na sesję zdjęciową, potem czas na spacer wzdłuż ładnych, kolorowych budynków w stylu Art Deco, a wieczorem wybierzcie się na drinka na tarasie jednego z wielu modnych barów. Przy okazji, jeśli chcecie spróbować kubańskich cygar bez konieczności podróżowania na Kubę, to trafiliście we właściwe miejsce. Rozważcie też ciekawą opcję wybrania się na rejs po Karaibach. Miami ma największy port statków wycieczkowych na świecie, więc może być idealnym miejscem na start rejsu po rajskich wyspach.

Jeśli nie możecie doczekać się słońca, to zarezerwujcie swoje bilety do Miami na naszej stronie internetowej!

 

10. Hawaje

Hawaje to absolutne marzenie wszystkich miłośników przyrody! Od końca lat 50. XX wieku grupa wysp na Pacyfiku jest oficjalnie pięćdziesiątym stanem USA. To jedyny stan USA złożony w całości z wysp. To także jeden z najmniejszych stanów.


W stolicy Honolulu leży nieaktywny wulkan Diamond Head, który uważany jest za wizytówkę regionu. Osoby zainteresowane historią mogą tu również odwiedzić pomnik upamiętniający atak na Pearl Harbor. Do surfowania zdecydowanie nadaje się Waikiki Beach, a kiedy słońce zachodzi, ożywają tam liczne plażowe bary. Aby poznać w pełni różnorodność przyrodniczą regionu, warto odwiedzić Big Island, której przyroda rozciąga się od ciepłych i wilgotnych tropików po lodowatą tundrę z ośnieżonymi szczytami. Podczas pierwszej podróży na Hawaje możecie zauważyć, że niektóre nazwy ulic są bardzo długie i mogą być nieco przytłaczające. To fascynujące, że chociaż niektóre słowa są naprawdę długie, język hawajski ma tylko 12 liter.