Skip to content

Kanały w Amsterdamie otoczone wysokimi, wąskimi i kolorowymi kamienicami są piękne o każdej porze roku. Niezależnie czy wybierasz się do Amsterdamu, wiosną, latem, czy jesienią lokalna atmosfera pozwoli Ci w pełni czerpać radość z wyjazdu.  

Dodatkowo Amsterdam jest idealnym kierunkiem, jeśli podczas wyjazdu chcesz zobaczyć jak najwięcej wyjątkowych miejsc i zrobić dużo ciekawych rzeczy.  

 

Oto przewodnik FRU.pl na weekend w Amsterdamie  

 

Atrakcje turystyczne – must see 

Niektórzy celowo omijają najbardziej znane miejsca i zabytki w danym mieście, gdyż uważają je za zbyt komercyjne. Inni, nie wyobrażają sobie nie zobaczyć ich wszystkich. Bez znaczenia, do którego obozu należysz, Amsterdam ma klika muzeów, których najzwyczajniej szkoda przegapić, nigdy nie wiemy, czy wrócimy ponownie do tego miasta. 

 

Rijksmuseum 

Muzeum jest obowiązkowym punktem dla każdego, kto chociaż trochę interesuje się historią i sztuka. W Rijksmuseum zobaczysz obrazy Van Gogha i Rembrandta, oraz wiele innych: rzeźby, fotografię, broń, stare przedmioty, w każdym z nich zapisane są niezwykłe historie.  

Amsterdam Rijksmuseum

 

Muzeum Vincenta van Gogha

Jeśli chcesz zobaczyć dzieła Vincenta Van Gogha, godziny spędzone w tym muzeum są tego warte. Spaceruj wśród obrazów i rysunków sygnowanych przez słynnego artystę.  

 

Muzeum Anny Frank

Niezależnie od tego czy czytałeś fascynujący pamiętnik Anny Frank, czy nie, szczerze polecamy Ci wycieczkę z przewodnikiem po domu, który był kryjówką Anny i jej rodziny, podczas II wojny światowej. Zobaczysz pokoje i kryjówki, które opisywała Anna oraz poznasz lepiej jej historie.

 

Rejs po kanałach  

Wielogodzinny spacer może być meczący, dlatego polecamy relaks podczas rejsu łodzią po amsterdamskich kanałach. Podczas rejsu dowiesz się ciekawostek o zabudowie miasta, nie wszystko można dostrzec z lądu, więc zobaczysz to czego spacerując nie masz możliwości widzieć. Jeśli pogoda będzie kapryśna, można wybrać rejs zadaszoną łodzią.  

Amsterdam rej po kanałach

 

Ukryte miejsca i wyjątkowe muzea

Jesteśmy pewni, że po zobaczeniu najważniejszych atrakcji, chętnie zobaczysz mniej popularne miejsca i wyjątkowe muzeum Amsterdamu. Nawet jeśli nie są tak sławne jak powyższe, gwarantujemy Ci, mile Cię zaskoczą.

 

Katten Kabinet (Koci Gabinet) 

Jeśli jesteś kocim fanem i chcesz zagłaskać każdego napotkanego kota, to muzeum jest zdecydowanie dla Ciebie.  
Muzeum mieści się w starym domu, w sercu miasta i pełne jest przedmiotów poświęconych kotom — obrazów, rzeźb, plakatów oraz innych dzieł, które należały między innymi do słynnego Pabla Picassa czy do Rembrandta, cóż wielcy artyści też kochali koty!

 

Micropia 

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda pleśń? Nawet jeśli nie brzmi to atrakcyjnie, świat mikrobów jest fascynujący, zagłębiając się w ten temat i oglądając go z bardzo bliskiej odległości, można wysnuć wniosek, że jest naprawdę piękny i artystyczny.  
Micropia to jedyne na świecie muzeum, w którym zobaczysz najmniejsze na świecie organizmy, więc będą w Amsterdamie, znajdź czas na wizytę.  

 

A’dam Lookout 

Szczerze mówiąc, to miejsce nie jest ukryte a wręcz przeciwnie, jest doskonale widoczne, ponieważ jest to budynek o wysokości 100 metrów. Tym, co go wyróżnia to znajdująca się na dachu huśtawka — najwyższa w Europie. Jeśli lubisz adrenalinę, zabierze Cię ponad Amsterdam. Jeśli nie, można zadowolić się panoramą na całe miasto, ponieważ wokół budynku rozciąga się przepiękny taras widokowy.

Amsterdam, Adam's Lookout, hustawka

 

Muzeum Sera

Mamy nadzieję, że nie masz nietolerancji laktozy, gdyż muzeum poświęcone serom to prawdziwa uczta. Dobrze rozumiesz, eksponaty można degustować. W tym muzeum masz okazję, skosztować serów nagradzanych na międzynarodowych konkursach, a także wyjątkowych odmian, takich jak ser z piwem czy z lawendą.

 

Gdzie zjeść w Amsterdamie?  

Holendrzy mają kilka specyficznych potrwa, których warto spróbować i są doceniane zarówno przez turystów jak i miejscowych.  

 

Rynek Albert Cuyp 

Jeśli chcesz doświadczyć autentyczności, nie ma lepszego miejsca niż Rynek Alberta Cuyp na targu skosztujesz przygotowanego na miejscu śledzia lub gorącego gofra. Gwarantujemy, że będziesz zadowolony i takich smaków nie spotkasz w innych miejscach.  

Targ znajduje się w dzielnicy De Pijp, polecamy spacer właśnie tą dzielnicą, ponieważ kryje ona niezliczone ukryte skarby.  

 

Foodhallen  

Jeśli nie jesteś miłośnikiem śledzi, na targu Foodhallen na pewno znajdziesz potrawy dla siebie. W Foodhalen sam wybierasz, na co masz ochotę, spośród stoisk z jedzeniem, a wybór jest bardzo duży, od kuchni azjatyckiej aż po dania iberyjskie.  

 
Nie możemy się nie zgodzić, że Amsterdam jest miastem pełne atrakcji i doznań. Jeśli już planujesz podróż, zachęcamy do zarezerwowania biletów do Amsterdamu.  

A żeby podróżować spokojnie, przeczytaj nasz artykuł o Europejskim Certyfikacie COVID-19, który jest potrzebny wszystkich podróżnym.