Skip to content
Aktualizacja: 10/05/2022

Podziel się na:

Dylemat co lepsze Lizbona czy Porto, czyli dwoma najpopularniejszymi miastami Portugalii, jest podobny do tego pomiędzy Warszawą i Krakowem. Każde miasto ma swoich zwolenników, swoje mocne i słabe strony, a także swój unikatowy klimat.


W obu wspomnianych portugalskich miastach znajdziesz wspaniałe stare budynki, brukowane uliczki wijące się w górę, świeże jedzenie i przystępne ceny, a wszystko to w europejskim klimacie, który wydaje się mniej komercyjny niż w miejscach takich jak Paryż czy Madryt. Jeśli masz problem z podjęciem decyzji, które miasto odwiedzić, przeczytaj nasze zestawienie. Dzięki niemu z łatwością odpowiesz sobie na pytanie: Co lepsze - Lizbona czy Porto?

Niezależnie od finalnej decyzji pomożemy Wam zorganizować wyjazd marzeń. Bilety lotnicze do Portugali znajdzie na FRU.PL w świetnych cenach. 


Najlepsze widoki

Położona na siedmiu wzgórzach Lizbona ma kilka znanych punktów widokowych, w których miejscowi zbierają się o zachodzie słońca, aby podziwiać panoramę miasta. Najbardziej znane to pięknie pokryty kafelkami Miradouro de Santa Luzia, skąd rozpościera się widok na labirynt budynków w Alfama oraz Miradouro de São Pedro de Alcântara, z widokiem na centralną siatkę ulic miasta na naprzeciwko Castelo de São Jorge.

Porto ma również wiele imponujących punktów widokowych – jeden z najlepszych znajduje się na najwyższym poziomie Ponte Dom Luís I. Stąd można podziwiać fantastyczne widoki na dzielnicę Ribeira wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz na przedmieścia portowe Vila Nova de Gaia.

Porto, Portugalia, Ponte Louis, Duero

 

Kuchnia 

W Lizbonie nie brakuje doskonałego portugalskiego jedzenia. Solony dorsz, znany jako bacalhau, to wszechobecny element menu. Jeśli jesteś smakoszem i to właśnie aspekt kulinarny pozwoli Ci zdecydować co lepsze – Lizbona czy Porto to powinieneś skierować swoją uwagę na Time Out Market Lisboa. Jest to popularna hala zlokalizowana w Mercado da Ribeira w Cais do Sodré w Lizbonie w Portugalii. Znaleźć tam można około 36 restauracji i kiosków sprzedających regionalne specjały. W tym miejscu pięciu najlepszych portugalskich szefów kuchni ma swoje restauracje! To miejsce zostało nagrodzone jako „jedna z najbardziej wizjonerskich koncepcji w europejskim sektorze gastronomicznym”.


Duża część kuchni Porto koncentruje się na elementach otaczających miasto – oceanie i górach. Znajdziesz tu wiele owoców morza, zwłaszcza skorupiaków. Odważnym smakoszom polecamy poszukać miejscowego specjału, Tripas a Moda do Porto – gulaszu ze świńskich nóżek, flaków, kiełbasek i białej fasoli.
Warto skierować swoje kroki nad rzekę, gdzie znajdziesz duży wybór restauracji. Doskonałe menu i piękne widoki na rzekę Douro i Gaję, sprzyjają romantycznym kolacjom, choć ceny są tutaj wysokie. Jeśli wolisz spróbować lokalnej kuchni, szukaj knajpek w małych alejkach i mniej turystycznych miejscach. To tam jadają miejscowi, którzy chętnie dyskutują na temat tego czy lepsza jest Lizbona, czy Porto.

 

Zabytki i atrakcje

Lizbona jest miastem pełnym atrakcji – wspaniała architektura, piękne widoki, malownicze dzielnice i światowej klasy muzea. Popularnymi zabytkami jest Wieża Belem, klasztor Hieronimitów oraz Zamek św. Jerzego.
Lizbona jest również znana z życia nocnego! Dwie najbardziej znane dzielnice z życia nocnego to Cais do Sodre i Bairro Alto. Oba miejsca mają mnóstwo miejsc do zabawy, tańca i picia wina do późnej nocy. Szczególną uwagę warto poświęcić muzyce Fado. To symbol tego miasta.

Lizbona, Portugalia, Muzeum Fado


Porto to miasto spacerowiczów. To idealny wybór dla tych, którzy uwielbiają wędrować bez celu i gubić się w klimatycznych zakamarkach miasta. Koniecznie odwiedź piękny kościół Clerigos i jego pobliską wieżę. Warto odwiedzić oszałamiającą Livraria Lello, czyli jedną z najpiękniejszych i najstarszych księgarni na świecie. Nie zapomnij odwiedzić piwnic winnych w i skosztować kieliszka Porto. Przejdź przez most Pont Louis I, który jest symbolem miasta i w czasie swojej budowy był największą konstrukcją tego typu. Wieczorem zaś otwierają się bary z muzyką Fado na żywo. Istnieje również duża szansa, że trafisz na występy organizowane przez Uniwersytet lub lokalne organizacje artystyczne.

Czy już wiesz co lepsze Lizbona czy Porto? Jeśli jeszcze nie, to czytaj dalej!

 

Transport

W Lizbonie znajduje się największe międzynarodowe lotnisko w kraju, które często oferuje lepsze opcje lotów, niższe ceny i więcej połączeń. Oba miasta mają połączenia metra z lotniskiem.
Lizbona jest znacznie bardziej rozległa niż Porto i nieco trudniej jest pokonać ją pieszo. W mieście znajdują się cztery linie metra (łącznie 55 stacji). Podobnie jak w Porto, możesz zapłacić za przejazd lub kupić bilet dzienny – każdy bilet działa również w autobusach i tramwajach. Charakterystyczne dla tego miasta tradycyjne żółte tramwaje, zabiorą Cię w trasę nr 28, która przejeżdża obok największych atrakcji tego miasta.

Lizbona, Portugalia, Tramwaj 28

 

Porto to popularne miasto, ale jest mniejsze, podobnie jak jego lotnisko, co oznacza, że ​​czasami tańsze (i szybsze) może być wykupienie lotu do Lizbony. Polecamy dotarcie z Lizbony do Porto pociągiem lub autobusem.
Mniejszy rozmiar Porto zachęca do zwiedzania tego miasta pieszo. Jeśli jednak zdecydujesz się na metro, pamiętaj, że jest ono podzielone na strefy, więc będziesz musiał zapłacić inną opłatę w zależności od tego, gdzie zaczynasz i kończysz. Dostępne są karnety dzienne, miesięczne i pay-per-ride. W Porto znajduje się również kolejka linowa, która łagodnie zjeżdża w dół do winiarni porto w Vila Nova de Gaia.

 

Atmosfera

W Lizbonie tempo życia jest szybsze, a samo miasto jest bardziej metropolitalne niż Porto. Lizbona jest również bardziej turystyczna. Jest tu więcej sklepów z pamiątkami, atrakcji turystycznych i osób próbujących namówić Cię do odwiedzenia ich restauracji czy skorzystania z ich oferty.

Porto jest spokojniejsze, nie tak zatłoczone. Uważane za studenckie miasto za sprawą mieszczących się tutaj uniwersytetów. Jeden z nich, University of Porto, to druga największa uczelnia w kraju. Studiuje tam aż 28,000 ludzi! To lepszy wybór dla każdego, kto szuka relaksującego i powolnego odpoczynku.

Porto, Portugalia

 

Podsumowanie

Nie możemy dać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co lepsze Lizbona czy Porto. To zależy w głównej mierze od tego czego szukasz. Jeśli wolisz tętniące życiem miasto, pełne przygód, turystów, dobrego jedzenia i pięknych zabytków to wybierz Lizbonę. Jeśli natomiast Twoim celem są spokojne spacery, urokliwe uliczki, bary z winem i muzyką na żywo oraz romantyczna atmosfera to Twoim miejscem jest Porto.