Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Pakowanie małej walizki może być bardziej stresujące niż pakowanie bagażu na dwutygodniowe wakacje. Miejsca jest niewiele, więc trzeba dobrze przemyśleć co najlepiej ze sobą wziąć. Jeśli i Wam spędza to sen z powiek, to przybywamy z pomocą! Jako specjaliści od podróży małych i dużych przygotowaliśmy listę rzeczy, które należy ze sobą zabrać na tanie loty z ograniczonym bagażem!

Jeśli jeszcze nie wybraliście kierunku podróży, to sprawdźcie naszą ofertę fantastycznych lotów!

 

Od czego należy zacząć?

Jeśli zdecydowaliście się skorzystać wyłącznie z bagażu podręcznego to świetnie! Dzięki temu oszczędzicie pieniądze i czas, który musielibyście spędzić na lotnisku. Ponadto, będzie Wam wygodniej podróżować, a i tak dzięki poniższej liście spakujecie wszystko, czego możecie potrzebować podczas weekendowego wypadu!

Pakowanie należy rozpocząć od sprawdzenia prognozy pogody dla danego miasta. To pozwoli Wam oszacować ile i jakich ubrań oraz jakie obuwie będzie przydatne. Pamiętajcie, że Hiszpania nie zawsze jest gorąca, a w miastach położonych na wybrzeżu często może wiać zimny, przenikliwy wiatr. Niezależnie od prognozy, zawsze opłaca się zabrać ze sobą lekką kurtkę lub wszechstronną bluzę z kapturem, ale o tym więcej poniżej.

 

1. Bilety, pieniądze i dokumenty

To jedne z podstawowych rzeczy podczas każdej podróży, więc to od nich zaczynamy naszą listę. Na pewno musicie pamiętać o:

 • karcie kredytowej bądź karcie debetowej,
 • gotówce,
 • dowodzie tożsamości i legitymacjach,
 • wizie, jeśli jest taka konieczność
 • karcie ubezpieczenia zdrowotnego lub dowodzie ubezpieczenia zdrowotnego za granicą, 

Nawet w dobie płatności kartą warto, jest mieć przy sobie chociaż trochę gotówki. Są sytuacje, w których płatność gotówką może uratować Wam wiele zachodu.

Zastanówcie się nad zabraniem nerki, aby schować wszystkie swoje najpotrzebniejsze rzeczy. Mimo wszystko, przy pakowaniu dokumentów i pieniędzy warto umieścić je w kilku bezpiecznych miejscach. Dzięki temu nawet jeśli spotkacie się z kieszonkowcami, to nie zostaniecie bez niczego!

Wskazówka: Warto zrobić zdjęcia wszystkim swoim dokumentom, a następnie wysłać je do siebie na maila. Dzięki temu nawet gdy Wasz telefon się zgubi, czy po prostu rozładuje, to będziecie mieli dostęp do nich z każdego miejsca na ziemi. 

 

2. Ubrania

Jedną z najważniejszych zasad jest ta mówiąca o tym, że należy pakować stroje, a nie ubrania. To największa gwarantowana oszczędność miejsca w walizce na wakacje. Naszą radą jest wybranie trzech lub czterech strojów, które będą odpowiadać następującym typowym sytuacjom podczas każdego wyjazdu:

1. Dzień lotu — polecamy jak najwygodniejsze ubrania. Niech to będą bluzy, ciepłe swetry, dresy lub legginsy. Warto mieć w nich kieszenie!

2. Strój na wieczorne wyjście (w zależności od planów)

3. Na pierwszy dzień zwiedzania.

4. Na drugi dzień zwiedzania.

5. Zapasowa koszulka — szczególnie przydatna podczas lotów do zimniejszych destynacji.

6. Piżama.

Niezwykle ważna jest uniwersalność ubrań i możliwości tworzenia tak zwanej kapsułowej garderoby. Dzięki temu wszystkie elementy będą ze sobą pasować. Warto się zastanowić czy ulubiona koszula, czy też ukochana wieczorna sukienka znajdzie swoje zastosowanie podczas podróży. Bardzo często bowiem zabieramy ze sobą zbyt wiele rzeczy, które w efekcie nawet nie opuszczają walizki. 

Kolejną bardzo ważną zasadą przy pakowaniu ubrań jest to, aby zakładać na siebie rzeczy ciężkie i ciepłe, a do walizki wkładać te lżejsze. Szczególnie dotyczy to wcześniej wspomnianych bluz i kurtek. Zawsze dobrze jest mieć pod ręką coś ciepłego, ponieważ bardzo często czekając na środek transportu, czy już podczas podróży, może się zrobić chłodno. Pamiętajcie także, żeby wziąć ze sobą czapkę (ogrzewająca zimą lub chroniąca przed słońcem latem).

Wskazówka: Aby więcej rzeczy zmieściło się w walizce, to najlepiej jest je rolować! Dodatkowo, dzięki temu Wasze ubrania będą mniej pomięte. 

 

3. Buty

W tym miejscu musimy wspomnieć, że na podróż trzeba wziąć ze sobą buty, które są już wielokrotnie sprawdzone. Nie dajcie się zwieść nowej, pięknej parze butów. Podczas City Breaków zawsze jest dużo chodzenia, a nie chcielibyście przecież się ograniczać przez odciski na stopach. 

Gdy już tę kwestię mamy omówioną to przejdźmy do szczegółów! Na tani lot z ograniczonym bagażem załóżcie cięższe, cieplejsze buty na podróż. Dzięki temu zaoszczędzicie dużo miejsca w walizce. Spakujcie lżejsze buty — japonki, czy sandały jeśli pozwala na to pogoda na miejscu. Warto też rozważyć spakowanie klapek, które przydadzą się pod prysznic lub na plaże. 

Pamiętajcie, żeby spakować je w reklamówkę lub worek, aby uniknąć sytuacji, gdy Wasze buty ubrudzą ubrania.

Wskazówka: Jeśli planujecie zabrać ze sobą drugą parę butów, to aby jak najlepiej wykorzystać miejsce w walizce, powkładajcie do nich skarpetki. Dzięki temu zaoszczędzicie wiele miejsca, a Wasze buty zachowają swój kształt. 

 

4. Torebka/plecak

Oprócz walizki podręcznej będziecie potrzebować także czegoś do noszenia wody, aparatów fotograficznych, czy swetra podczas zwiedzania ulic miasta. Najprostszym rozwiązaniem jest spakowanie prostej płóciennej torby do bagażu podręcznego. Zajmuje niewiele miejsca i praktycznie nic nie waży. Obecnie dostępnych jest mnóstwo wzorów i kolorów, więc jest to stylowe i funkcjonalne rozwiązanie na spacery po europejskich miastach.

Jeśli polityka bagażowa linii lotniczej, którą lecicie, pozwala na zabranie ze sobą jeszcze jednej rzeczy oprócz walizki, to koniecznie zdecydujcie się na plecak. Pomieści on dużo więcej rzeczy niż torebka i będzie bardziej przyjazny dla pleców. Jeśli zdecydujecie się na to rozwiązanie, to przepakujcie do plecaka wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Warto tam umieścić także kosmetyki w plastikowej torebce, gdyż znacznie łatwiej będzie je wypakować podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. 

 

5. Elektronika 

W przypadku podróży z małym bagażem warto ograniczyć kable i gadżety do minimum. Można ten czas wykorzystać jako chwila na odcięcie się od elektroniki i skupienia się na podróży i przygodach czekających na miejscu. 

Mimo wszystko trzeba pamiętać o takich urządzeniach jak:

 • telefon komórkowy — warto pamiętać o zrobieniu zdjęć swoim dokumentom, a także o zapisaniu rezerwacji, najważniejszych adresów i numerów telefonów,
 • ładowarka,
 • powerbank — szczególnie jeśli bateria w Waszym telefonie nie jest niezawodna,
 • konwerter wtyczki — gdy podróżujemy do miejsca, który ma inny rodzaj wtyczek niż ten w Polsce (UK, Szwajcaria, Włochy),
 • słuchawki — bardzo przydatne podczas podróży samolotem. 

Odradzamy zabieranie laptopa, czy tabletu na wycieczkę po mieście (chyba że potrzebujecie go do pracy). Bardzo rzadko się go używa, a zajmuje dużo miejsca. Gwarantujemy, że po całym dniu intensywnego zwiedzania nie będziecie mieli siły, ani ochot

Pakując elektronikę, warto umieścić ją w takim miejscu, żeby łatwo ją wyciągnąć podczas kontroli bezpieczeństwa. Zaoszczędzi Wam to dużo czasu i wściekłych spojrzeń pasażerów czekających w kolejce!

Wskazówka: ciekawym sposobem jest użycie etui na okulary przeciwsłoneczne do przechowywania ładowarek. Dzięki temu są one zamknięte w jednym miejscu i łatwe do znalezienia w torbie.

 

6. Kosmetyki 

W przypadku kosmetyków wszystko zależy od tego, czego potrzebujecie i używacie. Jednakże niezależnie od tego, co planujecie wziąć, pamiętajcie, że w torbie podręcznej można przewieźć wyłącznie butelki o pojemności 100 ml i muszą być one umieszczone w przezroczystej, plastikowej torebce. 

Wymieniliśmy kilka podstawowych rzeczy, o których dobrze pamiętać:

 • mały dezodorant,
 • szczoteczka i pasta do zębów — bardzo często nawet w dobrych hotelach, nieudostępniane są pasty do zębów,
 • szampon, żel pod prysznic,
 • grzebień lub szczotkę do włosów,
 • krem ochronny przed słońcem,
 • krem nawilżający — szczególnie przydatny podczas podróży do miast, w których pogoda może nas zaskoczyć — tych bardzo ciepłych, zimnych lub wietrznych.
 • środek do dezynfekcji rąk,
 • suchy szampon do włosów — w podróży czasami ciężko jest dopilnować świeżego wyglądu włosów, więc to naprawdę dobry ratunek.

Pakując kosmetyki, warto pamiętać o małej, podręcznej apteczce. Spakujcie tam takie rzeczy jak plasterki, lek na gardło, lek na alergię i tabletki przeciwbólowe. Miejmy nadzieję, że się nie przydadzą, ale w podróży zawsze lepiej dmuchać na zimne. Nie zapomnijcie też o chusteczkach, które potrafią wyratować z niejednej opresji!

Wskazówka: Zabierzcie ze sobą próbki perfum. Są one często rozdawane w sklepach Duty-Free, ale także można je także znaleźć w czasopismach, lub otrzymać przy okazji innych zakupów w drogeriach. Dzięki temu nie będziecie musieli zabierać ze sobą flakonika ulubionej perfumy i ryzykować koniecznością wyrzucenia jej na lotnisku. Ponadto, dzięki zabraniu ze sobą próbki, Wasz wyjazd zawsze będzie się Wam kojarzył z tym zapachem!

 

7. Inne, ważne rzeczy 

W podróż nawet przy ograniczonym bagażu polecamy zabrać ze sobą maskę na oczy. Nie zajmuje ona wiele miejsca, a pomoże Wam ona podczas lotu, a także już w miejscu docelowym, gdzie po dniu pełnym emocji może być Wam ciężko usnąć. 

Wartym rozważenia jest także zabranie ze sobą składanej butelki na wodę. W wielu miejscach można ją bezpłatnie napełnić, dzięki czemu zaoszczędzicie sporo pieniędzy, a Wasza podróż będzie bardziej ekologiczna. 

Pamiętajcie, aby wziąć ze sobą kilka plastikowych torebek, lub worków wielorazowego użytku. Przydadzą się Wam szczególnie, żeby zapakować noszone, brudne rzeczy, a także te, które są mokre (gdy złapie Was deszcz lub pójdziecie na basen czy do aquaparku). Może Wam to zaoszczędzić dużo zmartwieć podczas podróży. 

 

8. Miejsce na pamiątki

Podróże wręcz zachęcają do zakupów, więc warto zostawić trochę wolnego miejsca w swojej walizce przed wyjazdem. Nawet jeśli nie uda Wam się upolować fajnych pamiątek, to znacznie łatwiej będzie się Wam spakować, co w drogę powrotną jest zawsze trudniejsze.