Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Wielka Brytania to bardzo zróżnicowany kraj, który jest idealnym miejscem do zwiedzania o każdej porze roku. Z setkami miast i miasteczek, mnóstwem zamków i zabytków można spędzić tutaj długi czas i wciąż mieć wiele atrakcji do zwiedzenia. Zawsze jednak dobrze jest zapoznać się z lokalnymi zwyczajami, tradycjami i ciekawostkami, które charakteryzują dane miejsce. Dlatego też przygotowaliśmy listę rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem. Dzięki niej Wasza podróż na wyspy będzie dużo przyjemniejsza!


Podstawowe fakty

Pełna nazwa kraju to Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale powszechnie nazywana jest Wielką Brytanią. Populacja przekracza 64 miliony, a Londyn, jego stolica, liczy prawie 9 milionów. Inne duże miasta w Wielkiej Brytanii to Manchester, Birmingham, Leeds, Glasgow, Portsmouth, Liverpool, Newcastle, Nottingham, Sheffield, Bristol, Belfast oraz Leicester. Oficjalnym językiem jest angielski, a walutą jest funt szterling.


Ruch lewostronny

Jak prawdopodobnie wiecie, w Wielkiej Brytanii obowiązuje lewostronny ruch. Nie dotyczy to tylko samochodów, ale także pieszych i ruch rowerowy. Ruch lewostronny obowiązywał tam już w średniowieczu. Było to związane z kwestią bezpieczeństwa. Większość osób jest praworęcznych, więc jeśli obcy przechodził obok po prawej stronie, prawa ręka mogłaby w razie potrzeby użyć miecza. Wiele lat później korki drogowe w XVIII-wiecznym Londynie doprowadziły do uchwalenia prawa nakazującego, aby cały ruch na London Bridge trzymał się lewej strony w celu zmniejszenia liczby kolizji. Zasada ta została włączona do ustawy o autostradach z 1835 r., a następnie została przyjęta w całym Imperium Brytyjskim. Niektóre badania dowodzą, że ruch lewostronny jest bezpieczniejszy, ponieważ pozwala dominującemu oku skupić się na ruchu i utrzymać dominującą dłoń na kierownicy. Pomimo tego, jesteśmy przyzwyczajeni do prawostronnego ruchu, więc łatwo można się zapomnieć. Miejcie to na uwadze, aby spędzić swój wyjazd w Anglii bezpiecznie!


Stań po prawej stronie

Nigdy, przenigdy nie stawaj po lewej stronie podczas poruszania się po schodach ruchomych. Jeśli chcesz stać spokojnie, zawsze stój po prawej stronie, ponieważ ludzie w pośpiechu będą mijać z lewej strony. Jest to standardowa zasada w całym kraju i niezbędna informacja, jeśli korzystacie z londyńskiego metra.


Ludzie uwielbiają rozmawiać o pogodzie

Anglicy uwielbiają rozmawiać o pogodzie. Jest to doskonały sposób na przełamanie lodów. Przyjaciele i rodzina rozmawiają o pogodzie, zanim porozmawiają o nowościach, a współpracownicy rozmawiają o pogodzie przed rozpoczęciem dnia pracy. To uniwersalny temat na rozpoczęcie każdej konwersacji. Warto nauczyć się odpowiedniego słownictwa i wyrażeń, a z łatwością zaczniecie rozmowę w dowolnym miejscu i czasie z każdym, kogo spotkacie!


Każdy uwielbia filiżankę herbaty

Niezależnie od tego, czy piją herbatę z mlekiem, cukrem, cytryną, czy po prostu zwykłą, jasne jest, że Brytyjczycy lubią jej smak. Według organizacji Tea and Infusions spożywają jej 60 miliardów filiżanek rocznie. To ponad 900 filiżanek na każdą osobę w Wielkiej Brytanii!
Herbatę po raz pierwszy sprowadziła do Wielkiej Brytanii na początku XVII wieku Kompania Wschodnioindyjska i została ona podarowana królowi Karolowi II. Jego portugalska żona, księżniczka Catherine of Braganza, rozpoczęła trend picia herbaty, który następnie przyjął się wśród ówczesnych arystokratów. Wtedy jednak herbata była tak droga, ze względu na wysokie podatki nałożone przez rząd, że ludzie trzymali ją wręcz pod kluczem. Po obniżeniu podatków trafiła od niej do szerszej publiczności i porwała ich serca. Zwyczaj picia herbaty jest dla Anglików bardzo ważny, dlatego warto o nim wiedzieć przed wyjazdem do Anglii! Kto nie chciałby się skusić na małą 5 o’clock tea?

Tanie bilety lotnicze do Wielkiej Brytanii


Nigdy, przenigdy nie pchaj się w kolejce

Jedną z najbardziej obraźliwych rzeczy, jakie możesz zrobić w Anglii, jest wpychanie się w kolejkę.
W tym kraju wszyscy bardzo poważnie podchodzą do tego zwyczaju. Do tego stopnia, że czasami trzeba wziąć bilet jako dowód swojego miejsca w kolejce. Warto to wiedzieć przed wyjazdem do Anglii, by spokojnie czekać na swoją kolej!


Regionalne akcenty

Brytyjskie akcenty są bardzo zróżnicowane. Geordie, Cockney, Mancunian, Liverpudlian i Glaswegian, żeby wymienić tylko kilka! Jeśli jednak spędzacie czas na eksplorowaniu określonego obszaru, wkrótce przekonacie się, że akcenty regionalne są niewiarygodnie różnorodne, a dwa miasta oddalone od siebie o kilkadziesiąt kilometrów mogą brzmieć zupełnie inaczej. To warto wiedzieć przed wyjazdem do Anglii, aby nie być zaskoczonym, gdy ciężko będzie kogokolwiek zrozumieć!


Kran

Zasadniczo budynki brytyjskie wzniesione po drugiej wojnie światowej miały nieco inny system wodociągowy, co oznaczało, że ciepła i zimna woda pochodziła z innego źródła. Zimna woda płynęła bezpośrednio z sieci wodociągowej. Ciepłą wodę jednak przechowywano w zbiornikach, które następnie ogrzewano. Teoretycznie, ciepła woda nie jest bezpieczna do picia, ponieważ nie można ręczyć za czystość zbiornika. Krany są więc oddzielne, aby niezdatna do picia gorąca woda nie mieszała się z pitną zimną wodą. To trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Anglii!


Napiwki

Napiwki są kwestią, którą warto poznać przed wyjazdem do Anglii. W Wielkiej Brytanii większość pracowników hoteli nie oczekuje napiwków, chyba że za specjalne zadanie lub w luksusowym hotelu. W przypadku posiłków w restauracjach do rachunku może zostać doliczona opłata za obsługę w wysokości 12-15%, ale praktyka ta nie jest powszechna w restauracjach w Wielkiej Brytanii. W takim przypadku nie ma potrzeby dodatkowego napiwku. Jeśli nie, to standardem są napiwki w wysokości 10 procent. W pubach natomiast nie ma powszechnego zwyczaju dawania napiwków. Jeśli barman zapewnia wyjątkowo dobrą obsługę, można zaoferować niewielką sumę (na przykład cenę pół litra piwa), ze słowami „and have one for yourself” lub podobną frazą. Barman może na miejscu nalać sobie drinka lub odłożyć pieniądze na późniejsze wydatki.