Skip to content
Aktualizacja: 20/05/2022

Podziel się na:

Turcja jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Kojarzy się z kawą, dywanami i Riwierą Turecką. Ale warto wiedzieć, że poza wybrzeżem Morza Egejskiego, Turcja oferuje turystom wiele innych wspaniałych, wartych zobaczenia miejsc m.in. stolicę państwa, czyli Ankarę. Z naszego artykułu dowiecie się, dlaczego wybrać się na wycieczkę do Ankary i co warto podczas takiego pobytu zobaczyć.

 

Podstawowe informacje o Ankarze

Ankara (niegdyś Angora) to drugie co do wielkości miasto Turcji. Zamieszkuje ją ponad 5,5 miliona osób. Stolica Turcji położona jest w jej środkowej części, w regionie o nazwie Anatolia, ok. 200 kilometrów od Morza Czarnego. Miasto leży na wysokości 938 m n.p.m. Przez Ankarę przepływa rzeka Ankara Çayı.
Ankarę charakteryzuje klimat śródziemnomorski, z chłodnymi zimami i ciepłymi, suchymi latami. Średnia temperatura powietrza wynosi 17°C. Najwięcej deszczowych dni przypada na wiosnę i jesień, dlatego najlepiej wybrać się tam między majem a wrześniem.

Ankara jest bardzo nowoczesnym miastem, przez co wielu Turkom kojarzy się z nudną, szarą, betonową dżunglą. Językiem urzędowym jest turecki, ale nie powinniście mieć problemu z porozumiewaniem się po angielsku – Ankarę zamieszkuje spora liczba zagranicznych studentów, urzędników i dyplomatów.

 

Historia

Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z epoki brązu, kiedy te tereny zamieszkiwał lud Hatti. Następnie przez wieki miasto było zamieszkiwane przez Frygów, Lidyjczyków i Persów. W 333 r. p.n.e. Ankara została podbita przez Aleksandra Wielkiego, a następnie służyła jako stolica plemienia Galatti. W 25 r. p.n.e. cesarz August postanowił włączyć ją do Imperium Rzymskiego. Przez kolejne wieki Ankara była przedmiotem i miejscem sporów różnych ludów, stale przy tym podupadając. W 1360 r. Ankara stała się częścią posiadłości osmańskich. Po I wojnie światowej, za sprawą Mustafy Kemala Atatürka stała się centrum ruchu oporu przeciwko zarówno rządom sułtana, jak i najeźdźcom – Grekom. W 1923 r. Ankara została ustanowiona stolicą Turcji.

 

Atrakcje turystyczne Ankary

Mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka (z tur. Anıtkabir)

Mauzoleum jest wyjątkowym przykładem nowoczesnej tureckiej architektury i jest usytuowane na Wzgórzu Obserwacyjnym (Rasattepe). Budowę mauzoleum w oparciu o projekt Emina Halida Onata rozpoczęto w 1944 r. i trwała ona przez 9 lat. Przy budowie grobowca wykorzystano lokalne materiały – kamienie z okolic Ankary oraz marmur z Hatay. Obiekt otoczony jest Parkiem Pokoju, który jest niedostępny dla zwiedzających. Centralnym punktem kompleksu jest Plac Zwycięstwa mogący pomieścić nawet 40000 osób! Wśród najciekawszych punktów, które warto odhaczyć, podczas zwiedzania mauzoleum wyróżniają się: piękne zdobione fereskami sufity, osobiste rzeczy Atatürka (w tym także jego samochody i łódź), 9 ustawionych symetrycznie wież oraz liczne rzeźby. W mauzoleum oprócz ciała Atatürka spoczywa także drugi prezydent Republiki - Mustafa İsmet İnönü.

Mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka (z tur. Anıtkabir), Ankara, Turcja

W tym miejscu warto przywołać sylwetkę Mustafy Kemala Atatürka, który jest uważany za jedną z najważniejszych postaci w historii XX-wiecznej Turcji. Urodzony w 1881 r. turecki polityk, wojskowy, współtwórca i pierwszy prezydent Republiki Turcji. Zasłynął podczas I wojny światowej jako jeden z najważniejszych dowódców armii Imperium Osmańskiego oraz osoba, która po klęsce w wojnie sprzeciwiła się rozbiorom Turcji. Jako prezydent wprowadził wiele reform (zarówno politycznych, kulturalnych, jak i gospodarczych), dzięki czemu Turcja stała się krajem nowoczesnym i świeckim.

Muzeum Anatolijskich Cywilizacji

Muzeum archeologiczne zlokalizowane w Ankarze. Powstało na początku XX wieku, a inicjatorem jego założenia był Mubarek Galip Bey. Początkowo znajdowało się w jednej z wież zamku w Andarze oraz Świątyni Augusta i Łaźniach Rzymskich, jednak kiedy pojawiła się potrzeba powiększenia muzeum, zdecydowano o jego przeniesieniu do obecnej lokalizacji – budynków XV-wiecznego bazaru.

W muzeum znajdują się bardzo ważne artefakty archeologiczne, symbolizujące historię Anatolii od czasów prehistorycznych. Wśród najciekawszych eksponatów wyróżniają się: rekonstrukcja neolitycznego sanktuarium z Çatalhöyük z pochodzącymi z VII w. p.n.e. z freskami i malowanymi płaskorzeźbami, rzeźby z neolitu i chalkolitu z Hacilar, brązowe insygnia kultowe i złote naczynia z Alaca Höyük, znaleziska hetyckie z Boğazkale.

Meczet Haci Bayram

Meczet ten zlokalizowany jest w dzielnicy Altındağ w Ankarze obok świątyni Augusta. Obiekt powstał w XV wieku. Budynek został zaprojektowany na planie podłużnego prostokąta o kamiennej podstawie, ceglanych ścianach i dachówkach. Jego fasadę ozdabiają liczne drewniane elementy i dekoracyjne płytki. Nazwa meczetu pochodzi od grobowca Hacı Bayram, który znajduje się w ogrodzie. Meczet jest jednym z wielu tureckich obiektów oczekujących na wpis na listę UNESCO.

Meczet Kocatepe

Największy meczet Ankary. Został wybudowany w latach 1967-1987 w dzielnicy Kocatepe w Kızılay, a jego imponujące rozmiary i wyróżniające się położenie sprawiły, że stał się punktem orientacyjnym, który można zobaczyć z niemal każdego miejsca w centrum Ankary. Meczet może pomieścić 100 000 wiernych, co sprawia, że jest jednym z największych na świecie. Budowla powstała w neoklasycznym stylu architektury osmańskiej. Wnętrze meczetu zdobią kafelki o geometrycznym wzorze oraz liczne dekoracje wykonane z marmuru i szkła. Meczet uważany jest za replikę Błękitnego Meczetu, który znajduje się w Istambule.

W latach 1994–2005 obiekt był częścią oficjalnego miejskiego logo. W późniejszych latach zostało ono wycofane z użytku. Było to spowodowane licznymi kontrowersjami, jakie wywołało wykorzystanie wizerunku meczetu, przy równoczesnym pominięciu mauzoleum Atatürka. Co ciekawe, na dolnych kondygnacjach meczetu znajdują się galeria handlowa i parking.

Meczet Kocatepe, Ankara, Turcja

 

Ankara Kalesi

Czyli cytadela. Jest to zabytkowy zamek położony w dzielnicy Altındağ. Nie jest znana dokładna data jego budowy, ale uważa się, że istniał już w V wieku p.n.e. Wysokość zamku od ziemi wynosi 110 m. Składa się z zamku wewnętrznego o powierzchni 43000 m² obejmującego wysoką część wzgórza oraz otaczającego go zamku zewnętrznego, który otacza jednocześnie stare miasto Ankary. Przedzamcze posiada około 20 baszt. Na ścianach zamku znajdują się 42 wieże. Zamek słynie z corocznych festiwalów odbywających się w jego murach.

Ankara Kalesi, Cytadela, Ankara, Turcja

 

Rzymskie łaźnie w Ankarze

Ankara niegdyś była ważnym rzymskim miastem i do dziś można tam znaleźć artefakty, które tylko to potwierdzają. Roma Hamamı Açik Hava Müzesi to pochodzące z okresu rzymskiego ogromne łaźnie. Powstały na kopcu z czasów frygijskich. Podczas prowadzonych od 1938 r. wykopalisk w łaźni znajdującej się na kopcu odkryto warstwy frygijskie, rzymskie i bizantyjskie, a także ślady seldżuckie i osmańskie. Ten imponujących rozmiarów kompleks składa się z dwóch części: palestry i łaźni. W czasie wykopalisk znaleziono monety, które sugerują budowę kompleksu w latach 212-217 n.e., gigantyczny posąg cesarza, a także wczesno bizantyjski grobowiec z pięknymi freskami.

Warto wiedzieć, że wejście na teren ruin jest płatne, a kompleks jest czynny codziennie w godzinach 8:30 – 19:00 (w sezonie letnim) i 8:30 – 17:00 (w zimie).

Park Młodzieży (Gençlik Parkı)

Jeden z historycznych parków Ankary, zlokalizowany w dzielnicy Ulus, obejmujący 28 hektarów obszarów bagiennych. We wczesnych latach Republiki Hermann Jansen zaprojektował Park Młodzieży jako współczesne miejsce rozrywki i wypoczynku. Projekt został zatwierdzony na posiedzeniu Rady Ministrów pod przewodnictwem Atatürka w 1936 r., a Park Młodzieży został otwarty 19 maja 1943 r., w Dzień Młodzieży i Sportu. Na terenie Parku w 1933 r. wybudowano Dom Wystawowy, który w 1946 r. przekształcono w Operę, a w 1951 r. otwarto park rozrywki. Obecnie uwagę w parku rozrywki przyciąga 150-metrowy diabelski młyn. W 1956 roku otwarto wystawę „Dzisiejsza Ankara”. W 1957 roku TCDD uruchomiło dwa miniaturowe pociągi.

 

Atrakcje turystyczne w okolicy Ankary

Gordion

Podczas pobytu w Ankarze warto wybrać się do oddalonego o ponad godzinę drogi od centrum miasta Gordion – starożytnego miasta i stolicy Frygii. Gordion leży nad rzeką Sakarya. Jego historia sięga epoki brązu. Uwagę podróżnych przyciągają liczne tumulusy, czyli stożkowe kopce pełniące funkcję grobowców dawnych władców Frygii. Wykopaliska w Gordion trwają od 1900 roku. Powstało nawet lokalne muzeum, w którym można zobaczyć artefakty z różnych okresów.

Gordion, Turcja, okolice Ankary

Do Gordion możecie dojechać samochodem (i ten środek transportu zdecydowanie rekomendujemy) lub transportem publicznym, ale w tym przypadku przyda Wam się dużo cierpliwości i będziecie musieli się przesiąść w Polatlı do taksówki, która zawiezie Was do celu.

Stanowisko archeologiczne Alacahöyük

Innym miejscem, które warto odwiedzić w ramach jednodniowej wycieczki z Ankary, jest, oddalone o 2,5 godziny od centrum miasta, stanowisko archeologiczne Alacahöyük. Jest to jedno z trzech głównych miast hetyckich w Çorum, w którym poznacie tajemnice epoki brązu. Miejsce zostało odkryte w 1835 r.

Znajdziecie tam Groby Królewskie, Muzeum Artefaktów oraz piękną bramę z posągami sfinksów. Najłatwiej, do Alacahöyük dostaniecie się samochodem, opcjonalnie autobusem, ale te jeżdżą dość nieregularnie.


 

Stanowisko archeologiczne Hattuşa

Będąc w Alacahöyük koniecznie odwiedźcie także miejsce o nazwie Hattuşa. W 1986 r. Hattuşa zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto zostało założone w XX w. p.n.e. przez lud Hatti. W X w. p.n.e. zostało zaatakowane przez nieznane Ludy Morza, które doprowadziły do ruiny wiele miast i państwa starożytnego Bliskiego Wschodu. Hattuşa zostało odkryte w 1906 r. za sprawą niemieckiego archeologa Hudo Winclera. Udowodniono, że w skład miasta wchodziła cytadela wraz z infrastrukturą administracyjną, świątyniami i domami. Badania archeologiczne w Hattuşa pozwoliły na odkrycie jednej z najstarszych bibliotek królewskich Bliskiego Wschodu, w której skład wchodziło 1300 tabliczek.

 

Ciekawostki o Ankarze

  • Ankara jest stolicą Turcji od 1923 r., a mimo to przez wielu nadal mylona jest ze Stambułem (prawdopodobnie dlatego, że to właśnie Stambuł jest największym tureckim miastem).
  • W Ankarze są liczne parki, a jeden z nich – Harikalar Diyarı – jest uznawany za największy park w Europie zlokalizowany w granicach miasta.
  • W Ankarze znajduje się pierwszy uniwersytet w republice tureckiej – Ankara Üniversitesi.
  • Metro w Ankarze jest stosunkowo nowe– funkcjonuje od 1997 r. i składa się z 4 linii.
  • Ankara jest 4,9 razy większa od Warszawy i zamieszkuje ją 3 razy więcej osób niż Warszawę.

Ankara, Turcja