Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Mediolan jest wyjątkowym miastem, które w niesamowity sposób łączy starożytność i nowoczesność. To miasto pełne światowej klasy sztuki, mody oraz zapierającej dech w piersiach architektury. W tej metropolii zakochał się również jeden z najbardziej znanych artystów na świecie — Leonardo da Vinci. Mieszkał i tworzył w nim przez ponad 20 lat, na stałe zapisując się w jego historii.

Sprawdźcie naszą listę atrakcji Mediolanu. Część z nich zwiedzał już sam Leonardo!

1. Katedra w Mediolanie

Rozpocznijmy listę najważniejszych atrakcji Mediolanu od najbardziej znanego zabytku tego miasta: katedry w Mediolanie (po włosku „Duomo di Milano”). Ten piękny symbol miasta znajduje się na Piazza del Duomo, historycznym centrum i najlepszym punkcie startowym na mapie Mediolanu. Budowa katedry rozpoczęła się w 1386 roku i trwała prawie 500 lat! Została ukończona na rozkaz Napoleona Bonaparte, który chciał właśnie tam zostać koronowany na króla Włoch. Ten architektoniczny cud jest trzecią co do wielkości katedrą na świecie, po katedrze św. Piotra w Rzymie i katedrze w Sewilli. Z zewnątrz można podziwiać zapierającą dech fasadę w całości wykonaną z rzeźbionych kamieni.

Warto skorzystać z atrakcji Mediolanu i wejść na taras Katedry, skąd można podziwiać panoramę miasta, będąc otoczonym przez 2000 posągów z białego marmuru, a także 136 pinakli (czyli pionowych elementów dekoracyjnych w kształcie kamiennej wieżyczki, zakończonej od góry iglicą). To robi naprawdę ogromne wrażenie!

 

2. La Galleria Vittorio Emanuele II

Tuż przed katedrą, na Piazza del Duomo, znajduje się Galleria Vittorio Emanuele II. To kolejne miejsce, które warto zobaczyć w Mediolanie. Nazwana na cześć pierwszego króla zjednoczonych Włoch Galleria jest najstarszym centrum handlowym na Półwyspie Apenińskim. Zbudowana została w 1877 i od tamtego czasu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Miejsce jest widowiskowe! Centralna mozaika na posadzce jest alegorią czterech kontynentów (Azji, Afryki, Europy i Ameryki) oraz przedstawia też herby czterech miast, które były stolicą Włoch przez krótką lub dłuższą chwilę w historii (Mediolan, Turyn, Florencja i Rzym). Galeria uważana jest również za jedną z najpiękniejszych w Europie, więc nie można jej przegapić! Wewnątrz można znaleźć niektóre z najbardziej znanych sklepów projektantów mody, w tym Vuitton i Prada, a także wiele ekskluzywnych restauracji. To miejsce, które koniecznie trzeba zaznaczyć na mapie.


3. La Scala de Milan

Opuszczając Piazza del Duomo, kierując się wzdłuż Galleria Vittorio Emanuele, dotrzecie bezpośrednio na Piazza della Scala. To tam znajduje się La Scala, słynna mediolańska opera. Obok teatru San Carlo w Neapolu i teatru Fenice w Wenecji jest to jedna z 3 najbardziej prestiżowych oper we Włoszech. To prawdziwie ciekawe miejsce w Mediolanie.

Obok budynku można odwiedzić Muzeum La Scali i jego kolekcję instrumentów muzycznych, kostiumów operowych i dokumentów historycznych. Jeśli jesteście miłośnikami muzyki, to koniecznie zapamiętajcie tę atrakcję Mediolanu.

 

4. Kościół Santa Maria delle Grazie

Ważnym miejscem na mapie Mediolanu jest Kościół Santa Maria delle Grazie. Leonardo da Vinci namalował Ostatnią Wieczerzę (L'Ultima Cena, 1494-1498) w dawnym refektarzu (cenacolo) tego klasztoru i to właśnie tam znajduje się on do dziś. Większość kościoła, w którym znajduje się fresk, została zniszczona przez bombę podczas wojny w sierpniu 1943 roku, jednak obraz pozostał nienaruszony, co uważane jest za cud. Jest to ogromna atrakcja Mediolanu. Co roku to miejsca odwiedza mnóstwo turystów, aby podziwiać ten obraz przedstawiający ostatni posiłek Jezusa Chrystusa.

 

5. Kanały Navigli

Kolejnym miejscem, które polecamy odwiedzić jest dzielnica Navigli. To najbardziej malownicza atrakcja w Mediolanie! Słynie z systemu kanałów zaprojektowanych przez Leonarda da Vinci. Ciekawostką jest, że marmur użyty do budowy katedry w Mediolanie był transportowany tymi kanałami. Polecamy odwiedzić to ciekawe miejsce w Mediolanie, żeby pospacerować spokojnie wzdłuż kanałów i napić się drinka lub zjeść posiłek na jednym z tarasów restauracyjnych. Najlepiej wybrać się tam pod koniec dnia, przy świetle zachodzącego słońca. To bardzo romantyczna okolica - zwłaszcza wieczorem, kiedy światła odbijają się w kanałach, a lokalne życie zaczyna się w licznych barach i restauracjach.


6. Zakupy w Mediolanie

Tak, na tej liście muszą znaleźć się zakupy w Mediolanie! W końcu to stolica mody i designu!

Miłośnikom zakupów polecamy znaleźć na mapie Mediolanu „Quadrilatero della moda” to dzielnica, na którą składają się 4 ulice: Via Montenapoleone, Via della Spiga, Via Sant’Andrea i Via Manzoni. Butiki znanych projektantów, małe, urokliwe sklepiki i wiele innych wspaniałych miejsc, żeby uzupełnić swoją garderobę! Dla wszystkich miłośników mody to wielka atrakcja Mediolanu!

 

7. Stadion San Siro

To obowiązkowe miejsce na mapie Mediolanu dla wszystkich fanów piłki nożnej. San Siro, oficjalnie znany jako Stadio Giuseppe Meazza, to stadion piłkarski, który jest siedzibą A.C. Milan i Internazionale. Posiada 75 923 miejsc siedzących, co czyni go jednym z największych stadionów w Europie i największym we Włoszech. Stadion będzie również gospodarzem ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2026 w Mediolanie i Cortina d’Ampezzo. To ogromna atrakcja Mediolanu! Warto wspomnieć, że na tym stadionie swój koncert miały takie sławy jak Bob Marley, Michael Jackson czy Beyonce i Jay-Z.

 

8. Chinatown w Mediolanie

Niewiele osób o tym wie, ale na mapie Mediolanu znajduje się Chinatown! Znajdziecie tutaj wiele restauracji serwujących pyszne azjatyckie dania, sklepów sprzedających biżuterię w bezkonkurencyjnych cenach, a także niespotykane w Europie azjatyckie produkty spożywcze.

To miejsce warto zobaczyć w Mediolanie, żeby przenieść się w kilka chwil na inny kontynent.

 

9. Zamek Sforzów i Park Sempione

Ten potężny i kultowy zamek z czerwonej cegły był domem dla potężnej dynastii Sforza, która rządziła renesansowym Mediolanem. Obronna część zamku została zaprojektowana przez wszechstronnie utalentowanego da Vinci. Obecnie mieści się tam siedem muzeów, które gromadzą intrygujące fragmenty historii i atrakcji turystycznych Mediolanu, w tym ostatnie dzieło Michała Anioła, Rondanini Pietà. Ciekawostką jest to, że wygląd części zamku Sforzów był wzorem dla moskiewskiego Kremla.

Tuż przy zamku, na mapie Mediolanu, znajduje się Parco Sempione. Park ma łączną powierzchnię ponad 47 hektarów! To idealne miejsce na wypoczynek wśród roślin po intensywnym dniu zwiedzania. Jedno z wejść do tego miejsca prowadzi pod „Łukiem Pokoju”. To jeden z najpiękniejszych pomników historii Mediolanu. Wykonany z marmuru łuk został zbudowany jako hołd dla zwycięstw Napoleona.


Lista atrakcji Mediolanu jest o wiele dłuższa, ale jesteśmy pewni, że tyle wystarczy, żeby zachęcić Was do podróży do tego niesamowitego miasta. Skorzystajcie z naszej wyszukiwarki, aby zarezerwować najkorzystniejszy lot do Mediolanu i hotel, w którym wypoczniecie po całym dniu zwiedzania.

Bosco Verticale, Mediolan, Włochy

 

Lista kontrolna przed wyjazdem: 

  • Dokładnie sprawdź warunki podróży i upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty, aby bez przeszkód dotrzeć do Włoch. 
  • Dodaj FRU Medical, ubezpieczenie, na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń. Zawsze podróżuj ubezpieczony, szczególnie ważne jest to obecnie.
  • Pakując walizkę nie zapomnij o płynie do dezynfekcji rąk i maseczkach. Nawet jeśli ograniczenia zostały poluzowane, zaleca się zachowanie ostrożności.
  • Jeśli potrzebujesz pomocy w planowaniu podróży do Mediolanu, zespół FRU.PL jest do Twojej dyspozycji, z poradami, rekomendacjami i najlepszymi ofertami!