Skip to content
Aktualizacja: 18/07/2022

Podziel się na:

W zależności od tego, jakie jest Wasze podejście do podróży, składanie fragmentów wycieczki może być albo ekscytujące, albo wyczerpujące. Niektórzy ludzie uwielbiają dreszczyk emocji związany ze znajdowaniem najlepszych ofert na bilety lotnicze, hotele i miejsca docelowe, podczas gdy inni nie chcą niczego więcej, jak tylko przekazać swoje marzenia w biurze podróży, aby zaplanowano wszystko za nich.

Pytanie brzmi, który sposób planowania podróży jest korzystniejszy? Aby dowiedzieć się, co może być dla Was najlepsze, przygotowaliśmy artykuł o zaletach i wadach samodzielnej rezerwacji wakacji lub współpracy z biurem podróży.

Jeszcze przed czasem Internetu, kiedy ludzie chcieli zaplanować wakacje, korzystali zazwyczaj ze stacjonarnego biura podróży. Bardzo trudno było samemu porównywać oferty, ciężko było znaleźć najlepsze loty. Jednakże w dzisiejszych czas, z tak łatwy dostępem do wielu informacji, oferta biur podróży może wydawać się reliktem przeszłości. Wraz ze wzrostem popularności stron internetowych z rezerwacjami online, biura podróży straciły na znaczeniu. Epoka Internetu ułatwiła nam, podróżnikom, odejście od sztywnych ofert i czerpanie radości z planowania własnych podróży. Co więcej, strony takie jak Fru.pl, pomagają znaleźć tanie bilety lotnicze, co pozwala konsumentom upolować atrakcyjnie niskie ceny, które kiedyś były domeną agentów i pośredników.

 

Kto powinien rezerwować online?

Pamiętajcie, że możecie znaleźć wszystkie te same linie lotnicze, hotele i atrakcje, co konsultanci podróży, dzięki czemu możecie samodzielnie zaplanować niesamowitą podróż.

Podróżni, którzy byli w miejscu docelowym

Kiedy chcecie zorganizować wycieczkę do miejsca, które już znacie, to z pewnością zrobienie tego samemu będzie miało dużo korzyści. Brak konieczności przeprowadzania rozszerzonych badań na podróż pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Być może znasz już swoje ulubione hotele lub przynajmniej ulubione miejsca. W takim przypadku wystarczy znaleźć odpowiednią cenę i dokonać rezerwacji.

Podróżni, którzy lubią samemu wszystkiego dopilnować

Zadaniem biura podróży jest dostosowanie podróży dokładnie do upodobań podróżujących, ale nie zawsze tak to działa. Zwłaszcza w obliczu wzrostu liczby biur podróży, możecie skończyć zgodnie z harmonogramem opracowanym przez kogoś innego, który niekoniecznie będzie znał Wasze upodobania. Aby mieć nieco większą elastyczność podczas wakacji, możecie zarezerwować online i spędzić je dokładnie tak, jak chcecie.

Podróżni, którzy dobrze korzystają z narzędzi wyszukiwania online lub chcą się tego nauczyć

W przeciwieństwie do tych, którzy czują strach przed korzystaniem z internetowych narzędzi podróżniczych, wielu z nas, którzy są umiarkowanie obeznani z technologią, faktycznie to lubi. To niesamowicie ważna umiejętność, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie dostęp do informacji jest taki duży.

 

Dlaczego lepiej jest rezerwować podróże samemu niż z biurem?

Rezygnacja z profesjonalnego planowania podróży i samodzielne robienie tego online ma wiele zalet. W ostatnich latach stało się to znacznie łatwiejsze dla podróżnych w każdym wieku. Jakie są plusy organizacji wycieczek na własną rękę?

Rezerwacja biletów online

 • Dostajecie lepszą ofertę, rezerwując online

Biura podróży mają dostęp do niepublikowanych taryf i stawek, ale dzięki dzisiejszej technologii linie lotnicze i hotele są często gotowe oferować szalone oferty online w każdej chwili. Jest to spowodowane tym, że odciągając podróżnika od biura podróży, nie muszą one płacić prowizji i dzięki temu po prostu zarabiają więcej. To dlatego zobaczycie hotele tak chętne do zaoferowania niższej stawki. Kolejnym powodem, dla którego rezerwacja online może zaoszczędzić pieniądze w porównaniu z biurem podróży, to za sprawą tanich dostawców. Tanie hotele, takie jak hostele lub tanie Airbnb, generalnie nie są częścią portfolio biur podróży, pozostawiając najtańszych możliwych dostawców poza ich zasięgiem. Rezerwacja online zapewnia dostęp do dowolnej linii lotniczej lub zakwaterowania, które możesz znaleźć, zarówno z wyższej półki, jak i z tych bardziej budżetowych.

 • Możecie wykorzystać swoje punkty i mile na bezpłatną podróż

Podczas gdy profesjonalista może chcieć współpracować z Wami przy wymianie ciężko zarobionych punktów i mil, większość biur podróży często nie może lub nie chce. Powodem jest to, że wtedy zrezygnują z prowizji od tego, co zapłacicie sami. Dokonując rezerwacji online, możecie otrzymać bilety lub pobyty w ramach nagrody i upewnić się, że najlepiej wykorzystacie swoje punkty i mile. Może to być bardzo lukratywna strategia, biorąc pod uwagę premie kart i różnorodnych kont, które można uzyskać w dzisiejszych czasach. W przypadku hoteli możecie skorzystać z programów takich jak Marriott i Hilton, które zapewniają ciekawe możliwości za wykorzystane noclegi.

 • Zyskacie większą kontrolę nad wakacjami

Zadaniem biura podróży jest upewnienie się, że będziecie mieli wspaniałe wakacje, ale prawda jest taka, że nie wiedzą dokładnie, jak lubicie podróżować. Wolicie mieć dni wypełnione zwiedzaniem? A może wolicie spokojniejszy pobyt z długimi dniami wylegiwania się przy basenie i spaniem do późna? Zaplanujcie wszystko zgodnie z własnymi upodobaniami podczas rezerwacji online, aby mieć odpowiednią ilość atrakcji na swoich wymarzonych wakacjach. Możecie także zaplanować większą elastyczność swojej podróży, jeśli nie jesteście do końca pewni, jak chcecie, aby przebiegła. Jeśli zdecydujecie się na biuro podróży, to może być trudniej wprowadzić zmiany po drodze, jeśli będziecie mieli na to ochotę. Rezerwacja online może pozwolić Wam to zrobić w dowolnym momencie!

 • Zdobywacie doświadczenie w rezerwowaniu wycieczek

Osoby dokonujące rezerwacji lubią rozwiązywać wyzwania związane z planowaniem podróży, podobnie jak osoby zajmujące się majsterkowaniem lubią robić domowe naprawy. Rezerwując więcej wycieczek, staniecie się bardziej doświadczeni i zyskacie więcej komfortu i pewności siebie w procesie planowania podróży. Będziecie zachwyceni, mogąc samemu planować własne podróże.

Jeśli jeszcze nie macie pomysłu na podróż, to przeczytajcie nasz poradnik i już dziś zacznijcie planować swoje wymarzone wakacje – Gdzie najlepiej wyjechać w środku sezonu turystycznego?

 • Lubicie niestandardowe rozwiązania w podróży

Możecie znaleźć lepsze oferty na alternatywne elementy podróży, takie jak wynajem wakacyjny (Airbnb), niezależne motele, hostele lub ciekawe domki. Biura podróży mogą nie otrzymywać prowizji za wiele takich elementów podróży. Znajdźcie swój wymarzony nocleg w tipi, domku na drzewie czy w pociągu, który został przerobiony na ekskluzywny pokój. Ponadto, jeśli chcecie polecieć na jedno lotnisko, wynająć samochód, przyjechać do centrum miasta, wynająć kampera, zostawić go w innym miejscu, zarezerwować przejazd pociągiem w jedną stronę, a następnie promem i lotem do domu z innego lotniska, to może być zbyt trudne, aby komunikować się z biurem podróży. Spełniajcie swoje marzenia, rezerwując to wszystko samemu online.

 • Możecie znaleźć lepsze oferty turystyczne

Systemy rezerwacji online są potężne. Użytkownicy mogą dostosowywać opcje i wybierać najbardziej atrakcyjne loty, wynajem samochodów, pokoje hotelowe, pakiety, rejsy itp. Biura podróży po prostu nie mogą samodzielnie zarezerwować każdej oferty, którą można znaleźć. Istnieje wiele ofert promocyjnych, kodów rabatowych, wyprzedaży, które należy zarezerwować za pośrednictwem strony internetowej.

Skorzystajcie z naszego przewodnika po najtańszych liniach lotniczych, aby już dziś zaoszczędzić na swojej podróży: Które linie lotnicze są najtańsze?

 

Gdzie rezerwować najlepsze noclegi?

Jednym z najlepszych opcji, aby zobaczyć wszystkie hotele, a także inne opcji wynajmu (mieszkania, chatki, kabiny, a także namioty) w miejscu docelowym, jest Booking.com. Ta wyszukiwarka w wygodny sposób agreguje praktycznie wszystkie dostępne opcje zakwaterowania i pokazuje ceny, udogodnienia, zdjęcia, oceny i recenzje podróżnych i nie tylko. Jeśli zobaczycie coś, co Wam się podoba, zawsze możecie dokonać rezerwacji właśnie tam, na booking.com. Możliwe jest, że otrzymacie niższą cenę niż gdzie indziej. Będąc takim gigantem w tej przestrzeni, Booking.com może czasami oferować niższe stawki niż konkurencja w niektórych naprawdę świetnych hotelach.

Hotelowe tipi

 

Kolejne kroki planowania podróży

Po skonfigurowaniu lotów i zakwaterowania będziecie potrzebować sposobu, aby znaleźć wycieczki, zajęcia i wycieczki online. Tutaj pojawiają się niesamowite strony internetowe, takie jak GetYourGuide. Oferując wszystko, od standardowych biletów wstępu po prywatne wycieczki z przewodnikiem, GetYourGuide zapewnia możliwość przeżycia tego, co najlepsze w mieście. Wejdźcie na ich stronę internetową i po prostu wpisz miejsce docelowe, a zobaczycie wszystko, co mają do zaoferowania. Niezależnie od tego, czy będą to piesze wycieczki po mieście, czy wyprawy kajakowe wzdłuż wybrzeża, zostaniecie połączeni z lokalnym przewodnikiem, który zna to miejsce i któremu możesz zaufać. To świetne narzędzie do rezerwacji wakacji online i maksymalizacji wrażeń w terenie.

Egzotyczne wakacje

 

Najlepsze rady dotyczące organizowania podróży na własną rękę:

 • Sprawdźcie bilety w jedną stronę

Nawet jeśli znacie już datę powrotu z wakacji, sprawdźcie dwa bilety w jedną stronę zamiast biletu w obie strony. Zwłaszcza jeśli chodzi o Europę! Algorytm ma tendencję do znajdywania droższych biletów, gdy wybieracie bilety w obie strony, więc lepiej jest samemu poszukać odpowiedniej kombinacji.

 • Nie rezerwujcie biletów w weekendy

Oczywiście będziecie mieli mnóstwo czasu na zakup biletów w weekend. Ze względu na gwałtowny wzrost popytu bilety lotnicze mają tendencję do gwałtownego wzrostu pod kątem ceny w weekendy, a szanse na znalezienie dobrej oferty są dość niskie. Poszukajcie ofert w środku tygodnia, aby zdobyć tanie bilety.

 • Rezerwujcie loty dla jednej osoby

Nawet jeśli podróżujecie w grupie, biura podróży sugerują rezerwację jednego biletu na raz. Ceny za pojedynczy bilet mogą być znacznie niższe niż za wielokrotne bilety. Dzieje się tak, ponieważ na dany lot może być dostępnych tylko kilka biletów w niskiej cenie.

 • Unikajcie popularnych pór i dat

Ceny biletów rosną i spadają wraz z ruchem lotniczym. Ogólnie rzecz biorąc, planujcie lot we wtorek lub środę lub po południu w sobotę, aby zdobyć najtańsze bilety. Unikajcie takich dni jak piątek, niedziela i poniedziałek - wtedy najwięcej osób planuje początek i koniec swoich wakacji. Wczesne poranki i późne noce są również mniej popularnymi i tańszymi porami latania. Oprócz oszczędności pieniędzy, unikanie dni szczytu często oznacza, że będziecie podróżować nieco mniej zatłoczonymi lotami i unikniecie długich kolejek do kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

 • Elastyczne rozwiązania z FRU

W dzisiejszych czasach nagłe zmiany stały się codziennością. Na szczęście z naszą usługą FRU Flex nie musicie się martwić niespodziewanymi wydarzeniami. Wybierając tę opcję, możecie odzyskać zwrot 80% cen biletów jeśli anulujecie rezerwacje na 48 godzin przed lotem - bez zadawania żadnych pytań! 
A co jeśli lot zostanie odwołany przez linie lotniczą? Na to też mamy odpowiedź - FRU Fast Refund! Środki na kolejne wakacje trafią na Wasze konto już w 3 dni, a my zajmujemy się resztą.