Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Położona na skraju dwóch kontynentów Turcja, jest niezwykłą mieszanką europejskiej i azjatyckiej kultury. Od panoramy Stambułu przez rzymskie ruiny i plaże Antalyi po mgliste góry wschodniego Morza Czarnego. Przy tak wielu niesamowitych miejscach nie trudno jest odpowiedzieć na pytanie – Czy Turcja to dobry kierunek na wakacje 2021. 

Sprawdźcie wraz z nami jakie atrakcje oferuje ten kraj oraz jakie środki ostrożności podejmuje w pandemicznej rzeczywistości.

Turecki sektor turystyczny stoi w obliczu kolejnego trudnego sezonu po szybkim wzroście liczby zakażeń koronawirusem. Przyczyniło się to do likwidacji wielu wczesnych rezerwacji zagranicznych i skłoniło Rosję, głównego odwiedzającego, do wstrzymania lotów i ostrzeżenia przed podróżami tego lata.

W ostatnim posunięciu, mającym na celu ograniczenie infekcji i uratowanie sezonu, prezydent Tayyip Erdogan nałożył lockdown do początku czerwca. Jednakże żadne obostrzenia nie obejmują turystów. Muzea i zabytki są otwarte dla zwiedzania przez cały tydzień z wyjątkiem jednego dnia, zwykle w poniedziałki, z powodu prac konserwacyjnych. Meczety i kościoły są otwarte we wszystkie dni tygodnia.

Aby zostać wpuszczonym do Turcji, podróżni muszą mieć negatywny wynik testu PCR wykonany 72 godziny przed przybyciem lub certyfikat przyjęcia pełnego szczepienia przeciwko COVID-19, co najmniej 14 dni przed przylotem, ozdrowieńcy z udokumentowaną chorobą w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Ponadto, wszyscy pasażerowie w wieku od 6 lat podróżujący do Turcji będą musieli wypełnić  formularz online – https://register.health.gov.tr/. Formularz należy wypełnić również w ciągu ostatnich 72 godzin przed podróżą. Zgodnie z komunikatem tureckiego Ministerstwa Zdrowia, wypełniając formularz, automatycznie generowany jest kod HES; dzięki temu władze tureckie będą mogły kontaktować się z podróżnymi, którzy zetkną się z osobą z zakażeniem COVID-19 bezpośrednio podczas lotu lub podczas podróży do kraju.

Co warto zobaczyć?

Współczesna Turcja obejmuje obszar, który od tysięcy lat znajdował się pod panowaniem różnych, często zupełnie odmiennych od siebie kultur. To pozostawiło na nim mnóstwo fantastycznych zabytków do zwiedzania.

Aspendos

Teatr Aspendos został zbudowany w 155 r. n.e za panowania cesarza rzymskiego Marka Aureliusza i w czasach swojej świetności mógł pomieścić od 15 000 do 20 000 widzów. Ponieważ teren sceny był później używany jako karawanseraj (przydrożna karczma) był stale naprawiany i konserwowany. W ten sposób teatr Aspendos był w stanie przetrwać do dziś, nie tracąc prawie żadnego ze swoich pierwotnych walorów. To jeden z najlepiej zachowanych teatrów starożytności.

Pamukkale

Pamukkale, czyli po polsku „bawełniany zamek”, to nierealny krajobraz w zachodniej Turcji. Niesamowite białe tarasy zbudowane są z trawertynu, czyli skały osadowej o bardzo wysokiej zawartości minerałów z gorących źródeł. Ludzie kąpią się w tych basenach od tysięcy lat! Na miejscu można zobaczyć ruiny łaźni, świątyń i innych zabytków. Jeśli chcecie zaznać podróży w historii, to Turcja jest dobrym kierunkiem na wakacje 2021.

Nemrut

Nemrut to góra o wysokości 2134 metrów w południowo-wschodniej Turcji, w pobliżu miasta Adiyaman. W 62 r. p.n.e. król Antioch I Theos z Kommageny zbudował na szczycie góry grobowiec-sanktuarium. Otoczył go ogromnymi posągami jego samego, dwóch lwów, dwóch orłów oraz różnych greckich i perskich bogów. Przez tyle lat głowy niestety spadły z ciał i teraz leżą rozrzucone po całym terenie.

Ze szczytu Nemrut rozciąga się wspaniały widok na okoliczne góry. Główną atrakcją jest obserwacja wschodu słońca ze wschodniego tarasu, który nadaje tymże głowom piękny pomarańczowy odcień i potęguje poczucie tajemniczości.

Kapadocja

Kapadocja słynie ze wspaniałych naturalnych formacji skalnych oraz wyjątkowego dziedzictwa historycznego. Bajkowe kominy, czyli stożki tufowe, powstały w wyniku erozji wiatrowej i wodnej. Ze względu na łatwość rzeźbienia w tufie wiele kominów w Kapadocji zostało wydrążonych na przestrzeni wieków, aby stworzyć domy i kościoły. Nazwa tego regionu tłumaczona jest jako „Kraina Pięknych Koni”, a turystyka jeździecka jest tam szeroko rozwinięta.

Kapadocja jest także znana jako wspaniałe miejsce na lot balonem! Każdego poranka w podróż wylatuje kilkadziesiąt balonów. Jeśli taka przygoda to jedno z Waszych marzeń to Turcja jest idealnym kierunkiem na wakacje 2021!

Hagia Sophia

Znajdująca się w Stambule Hagia Sophia była pierwotnie bazyliką zbudowaną dla cesarza wschodniorzymskiego Justyniana I w VI wieku. To prawdziwe arcydzieło rzymskiej inżynierii. Masywna kopuła o średnicy 31 metrów pokrywa to, co przez ponad 1000 lat było największą zamkniętą przestrzenią na świecie. Hagia Sophia została przekształcona w muzeum w 1935 roku i jest obecnie jedną z największych atrakcji Turcji.

Antalya

Antalya oferuje wiele atrakcji dla każdego. Starówka pełna jest klimatycznych zabytków, a dogodne położenia miasta sprawia, że jest doskonałe jako baza wypadowa do zwiedzania okolic, gdzie czekają dziesiątki okazałych ruin. Położony we wnęce w klifach stary port Antalyi tworzy malowniczy pejzaż butików, kawiarni, bazarów i jachtów, na tle lśniącego Morza Śródziemnego. Również miłośnicy plaży będą zadowoleni. Plaża Konyaalti jest jedną z dwóch głównych plaży w Antalyi. Latem ten piaszczysty brzeg jest niezwykle popularny zarówno wśród miejscowych, jak i zagranicznych gości. Można wypożyczyć leżaki z parasolami, a wysadzana palmami promenada za plażą jest otoczona sklepami z przekąskami, kawiarniami i restauracjami. Czy już wiecie, że Turcja to dobry kierunek na wakacje 2021?