Skip to content
Aktualizacja: 30/05/2022

Podziel się na:

Maj to najlepszy czas na cieszenie się piękną wiosną! To idealny miesiąc na podróże, gdyż pogoda dopisuje, ceny są niższe i nie ma jeszcze tłumów. Jednym z miejsc, do których warto wyjechać w tym okresie, jest Anglia. Organizowanych jest wtedy wiele festiwali, do akcji wkraczają zające i borsuki, a rozległe łąki kwitną błękitnymi, czerwonymi i żółtymi kwiatami.


Czy warto lecieć do Anglii w maju?

Jak najbardziej! Przeczytajcie nasz poradnik i już dziś zaplanujcie swoją podróż!

 

Regiony Anglii

Południowo-wschodnia Anglia rozciąga się od Londynu na południe i obejmuje południowe wybrzeże Anglii od Bournemouth do Margate. Południowo-zachodnia Anglia i Walia obejmują Kornwalię, Devon i południową Walię. Wschodnia Anglia to kraina leżąca na północny wschód od Londynu. Obejmuje Essex, Norfolk i Suffolk oraz miasta Cambridge i Norwich. Midlands obejmuje West i East Midlands, z wyjątkiem Lincolnshire. Północno-wschodnia Anglia to Yorkshire i Humber oraz Lincolnshire część East Midlands. Północno-zachodnia Anglia i Walia obejmują obszar od północnej Walii przez zachodnie wybrzeże Anglii do granicy ze Szkocją, obejmując miasta Liverpool, Manchester i Carlisle.

Wybierając się na podróż do Anglii, polecamy skorzystać z poniższych lotnisk: Londyn, Manchester, Birmingham.

 

Jaka jest pogoda w Anglii w maju?

Temperatury w Anglii w maju utrzymują się w granicach od 8°C do 20°C. Można spodziewać się średnio od 15 do 22 dni deszczu, więc warto zabrać ze sobą wodoodporną kurtkę i cieplejsze, nieprzemakalne buty.

 

Pogoda w maju w Londynie

Maj gwarantuje przyjemne ciepło w Londynie, więc jest to wspaniały miesiąc, aby odwiedzić to historyczne i fascynujące miasto. Wysokie temperatury w ciągu dnia wynoszą średnio od 15°C do 16°C na początku miesiąca, ale pod koniec miesiąca mogą podnieść się do 18°C - 19°C.
W kilka cieplejszych dni temperatura może osiągnąć lub przekroczyć 24°C. W ostatnim czasie najwyższa zarejestrowana temperatura dla Londynu w maju wyniosła 32°C, a najniższa zarejestrowana temperatura to 3°C. Około 14-15 dni w maju będzie słoneczne lub przynajmniej częściowo słoneczne. Przy 50 mm opadów rozłożonych średnio przez 15 dni w miesiącu, jest bardzo prawdopodobne, że podczas Waszej wizyty doświadczycie przynajmniej trochę deszczu.

Podobnie jak w kwietniu, Londyn cieszy się średnio ośmioma godzinami nasłonecznienia każdego dnia przez cały maj. Wraz z upływem miesiąca wzrasta zarówno liczba godzin słonecznych, jak i dziennych. W maju typowe prędkości wiatru wahają się od łagodnych do umiarkowanych bryz.

Nie dajcie zaskoczyć się pogodzie podczas wakacji w Anglii! Przeczytajcie nasz poradnik:
Jak nie dać zaskoczyć się wiosennej pogodzie na Wyspach Brytyjskich?

 

Majowe atrakcje Anglii

Twórzcie niezapomniane wspomnienia tej wiosny, podróżując do jednych z najładniejszych miejsc, jakie ma do zaoferowania Anglia. Spędźcie wakacje, podziwiając kwitnące polne kwiaty w uroczych wioskach lub odkrywając wspaniałe ogrody i domy. Przygotowaliśmy listę najładniejszych miejsc w Anglii do odwiedzenia na wiosnę, które przegonią zimowe dni i sprawią, że poczujecie się pełni energii!

 • Oksford

Poznajcie Oksford, dom jednego z najstarszych uniwersytetów na świecie. Poczujecie się, jakbyście wkraczali w przeszłość, odwiedzając to miejsce. Miasto Śniących Wież szczyci się na każdym kroku niesamowicie dobrze zachowanymi wiekowymi budynkami. Wygląda jeszcze piękniej wiosną, kiedy różowe kwiaty i kolorowe tulipany otaczają kultowe budynki, takie jak Radcliffe Camera, Christ Church Cathedral, czy Magdalen College.

Oxford, Anglia

 • Cotswolds

To najlepsze miejsce dla spacerowiczów poszukujących spokoju. Z pagórkowatymi terenami do wędrówek, osobliwymi wioskami do odkrycia oraz tradycyjnymi herbaciarniami i pubami, w których można odpocząć, Cotswolds emanuje kwintesencją angielskiego uroku. Obejmujący obszar południowo-środkowej i południowo-zachodniej Anglii oraz West Midlands, region ten zachęca do relaksu dzięki malowniczym spacerom i wędrówkom.

Lepiej odwiedzić to miejsce wiosną, aby uniknąć tłumów i zobaczyć ogrody, lasy, parki i wzgórza w ich najbardziej spektakularnych wydaniach. W połowie marca odbywa się również Cheltenham Festival, a pod koniec maja można doświadczyć archetypowej angielskiej ekscentryczności, oglądając coroczne zawody toczenia serów po Cooper's Hill w Gloucestershire.

Burton w okolicy Cotswolds, Anglia

 • Devon

Od wrzosowisk, zatoczek z klifami i łąk polnych, po wspaniałe stare miasteczka targowe, takie jak Exeter i Totnes, oraz nadmorskie kurorty, które emanują urokami Riwiery Francuskiej, różnorodne krajobrazy Devon zapewniają idealne tło na wszelkiego rodzaju niezapomniane wyjazdy. Popularnym miejscem dla pieszych turystów jest Park Narodowy Dartmoor. Gigantyczne połacie dzikiej przyrody i zalesionych dolin usianych miejscami z epoki brązu i ustronnymi wioskami.

Obserwatorzy dzikiej przyrody powinni wiosną odwiedzić Dawlish Warren w Devon. Ta mielizna przy ujściu Exe przyciąga tysiące ptaków wędrownych do rezerwatu przyrody z łąkami, wydmami i błotnistymi równinami.

Devon marina, Anglia

 

 • Norfolk

Dzięki rozległym horyzontom, szerokim piaszczystym plażom i wspaniałym szlakom wodnym, Norfolk od dawna przyciąga podróżników szukających powrotu do natury. Odpływający z nabrzeża Morston, prom zatrzymuje się w rezerwacie przyrody Blakeney Point, gdzie wydmy, słone bagna i płycizny błotne przyciągają ptaki morskie późną wiosną. Innym świetnym sposobem na zanurzenie się w dzikiej przyrodzie i podziwianiu widoków jest rejs statkiem po Norfolk Broads. Wybierzcie spośród wiosłowania, pływania łodzią motorową lub rejsu statkiem.

Oprócz całego naturalnego piękna, w Norfolk nie brakuje cudów stworzonych przez człowieka. Jest domem dla Queen's Sandringham Estate, Holkham Hall, starożytnych wiosek i niesamowitych miejsc kultu, w tym katedry w Norwich. Jego strzelista iglica, eleganckie krużganki, malowane średniowieczne panele i rzeźby przedstawiają ponad 900-letnią historię i świetność architektury.

 • York

Zwiedzanie historycznego Yorku na wiosnę to niezwykle satysfakcjonujący wypad do miasta, szczególnie dla rodzin i smakoszy, którzy podczas wiosennych targów i festiwalu kulinarnego, mogą spróbować najlepszych lokalnych produktów. Prawdziwą atrakcją jest tutaj spacer po intrygującej Shambles. Jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych ulic handlowych w Europie, jest jedną z naszych 20 najlepszych lokalizacji w Wielkiej Brytanii, w których można robić niesamowite zdjęcia. Podobno miejsce to było inspiracją JK Rowling dla Ulicy Pokątnej!

Po zwiedzeniu Minster, czyli jednej z najwspanialszych katedr na świecie, spacer po murach miasta to kolejna obowiązkowa pozycja w Yorku. Najdłuższe i najbardziej kompletne w Anglii budowle są szczególnie zachwycające wiosną, kiedy olśniewające żonkile dodają więcej niż tylko odrobinę koloru. Żadna wizyta w Yorku nie byłaby kompletna bez udania się do Centrum Wikingów Jorvik, gdzie wejdziecie do wehikułu czasu, aby przenieść się z powrotem do 866 p.n.e. – roku, w którym Wikingowie najechali York – aby przeżyć ekscytującą przygodę.

York Minster, Katedra w York, Anglia

 

 • Isle of Wight

Z mnóstwem tradycyjnych herbaciarni, tras do nadmorskich spacerów, romantycznych ogrodów i przytulnych pubów, Isle of Wight jest idealnym miejscem dla podróżujących szukających wypoczynku, zwłaszcza wiosną, kiedy klify i szlaki olśniewają kolorami.

Ponieważ ponad połowa wyspy jest wyznaczonym obszarem o wybitnym pięknie naturalnym i jest jednym z zaledwie siedmiu miejsc w Wielkiej Brytanii o statusie rezerwatu biosfery UNESCO, nie jest niespodzianką, że odkrywanie przyrody jest jednym z najlepszych doświadczeń na wyspie. Jeden z najbardziej malowniczych spacerów rozciąga się między Tennyson Down a kultowym Needles Headland.

 

Majowe atrakcje Londynu

Stolica Anglii wygląda zjawisko w maju! Nie wahajcie się ani chwili i już teraz zaplanujcie Waszą trasę po tym ciekawym mieście.

 • Regent's Park

W maju w Londynie pogoda jest dość sucha i łagodna, więc w pełni wykorzystajcie jasny i słoneczny dzień, spędzając go w Regent's Park. Zaprojektowany przez Johna Nasha park zajmuje 395 akrów i obejmuje Ogrody Królowej Marii, w których znajduje się ponad 30 000 róż i około 400 odmian, a także odrestaurowane ogrody William Andrews Nestfield's Avenue Gardens. Regent's Park oferuje również doskonałe obiekty sportowe, które zajmują prawie 100 akrów, co czyni go największym terenem sportowym na świeżym powietrzu w centrum Londynu.

Regent's Royal Park, Londyn, Wielka Brytania

 • Narodowa Galeria Portretu

Jeśli chcecie odwiedzić galerię sztuki, to rozważcie wycieczkę do Narodowej Galerii Portretów. Założona w 1856 roku w celu zbierania portretów Brytyjczyków, ta galeria sztuki jest obecnie domem dla ponad 195 000 portretów, od XVI wieku po dzień dzisiejszy. Oprócz oszałamiającej liczby stałych kolekcji sztuki, w Narodowej Galerii Portretów znajduje się również kilka tymczasowych ekspozycji, które zmieniają się co kilka miesięcy.

 • Biblioteka Brytyjska

Biblioteka Brytyjska to kolejna atrakcja, którą zdecydowanie warto odwiedzić podczas majowych wakacji w Anglii. Znajdująca się w odległości krótkiego spaceru od stacji St. Pancras Biblioteka Brytyjska jest domem dla ponad 150 milionów rękopisów, gazet, map, druków, czasopism, rysunków, patentów i zapisów nutowych napisanych w różnych językach, a także 8 milionów znaczków.

 

Wydarzenia i festiwale w Anglii w maju

Maj przynosi do Anglii kwiaty, słońce i coraz bardziej zatłoczone plaże. Zaczyna się szczyt sezonu turystycznego, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża. W maju są dwa weekendy świąteczne, więc upewnijcie się, że rezerwujecie zakwaterowanie z wyprzedzeniem. Planując wyjazd, weźcie pod uwagę takie wydarzenia i atrakcje jak:

 • The Great Escape to popularny festiwal muzyczny, który co roku w maju, na kilka dni przejmuje miasto Brighton. Zawsze odbywają się tam występy muzyczne popularnych artystów, a także dobrze zapowiadających się gwiazd.
 • Jeśli kochacie owoce morza, to zaplanujcie swój pobyt na Devon's Salcombe Crab Festival, jednodniowego wydarzenia odbywającego się każdego roku w maju. Festiwal świętuje lokalne połowy przybrzeżne, z mnóstwem jedzenia, picia i atrakcji.
 • Harrogate Flower Show rozpoczyna się ogromnymi pokazami kwiatowymi i rzemiosłem. Natomiast organizowany w Londynie kultowy Chelsea Flower Show to pięciodniowe święto kwiatów i roślin, które odbywa się w ekskluzywnej dzielnicy Chelsea. Jest to prawdopodobnie najsłynniejszy na świecie pokaz ogrodnictwa kwiatowego i krajobrazowego, który przyciąga gości z całego świata.
 • 29 maja to Oak Apple Day – znany również jako Royal Oak Day, Restoration Day, Pinch-Bum Day i Nettle Day. To święto państwowe upamiętniające przywrócenie monarchii w maju 1660 roku.

Jeśli planujecie wycieczkę, ale nie chcecie wydać fortuny, to przeczytajcie nasz poradnik jak zaplanować budżetową wiosenną wycieczkę do Anglii.

Tanie bilety lotnicze do Wielkiej Brytanii