Skip to content
Aktualizacja: 19/05/2022

Podziel się na:

Wiele osób uwielbia odwiedzać Szkocję w maju! Jest to sezon, który często przynosi umiarkowaną, łagodną pogodę bez typowych letnich tłumów. Maj to także miesiąc wielu festiwali, więc będziecie mogli cieszyć się możliwością obchodzenia Światowego Dnia Whisky! Tymczasem szkocka wieś zamienia się w mozaikę odcieni pięknych kolorów, gdy kwitną polne kwiaty. Najlepszą częścią wyjazdu w maju jest to, że długie godziny dzienne dają dodatkowy czas na odkrywanie dzikich krajobrazów Szkocji. Czy warto lecieć do Szkocji w maju? Pewnie, że tak! Przedstawiamy Wam najważniejsze argumenty potwierdzające tę tezę. 

 

Pogoda w Szkocji w maju

Maj to jeden z najlepszych miesięcy na podróż. Szkocja znana jest z nieprzewidywalnej pogody i szarego nieba. Szkoci są tak przyzwyczajeni do ciemnych, ponurych dni, że mają nawet termin, aby je opisać - „dreich” dosłownie oznacza ponury. Nie myślcie jednak, że podczas wycieczki nie będziecie mieli okazji doświadczyć wspaniałego dnia, ale oznacza to, że powinniście sprawdzić prognozę pogody, aby zdecydować, kiedy macie największe szanse na słońce. Średnie opady nieznacznie wzrastają do 60 mm, więc warto zabrać ze sobą wodoodporną kurtkę wraz ze swetrami i bluzami na chłodne poranki i wieczory. 

To dobry czas na zwiedzanie, ponadto dlatego, że od czerwca pojawiają się szkockie muszki, które utrzymują się do końca września. Jeśli znacie kogoś, kto odwiedził wiejskie tereny Szkocji latem, być może wspomniał o szkodniku, jakim jest muszka. Te nieznośne małe stworzenia pojawiają się w cieplejszych miesiącach, stając się lekkim utrapieniem. Na szczęście, jeśli odwiedzicie Szkocję wiosną, nigdzie ich nie zobaczycie.

 

W co się ubrać w Szkocji w maju?

Strój składający się z kilku warstw będzie kluczem do sukcesu, ponieważ warunki mogą się zmieniać dynamicznie. Trzymajcie się lekkich swetrów i ocieplanej kurtki, najlepiej wiatroszczelnej i wodoodpornej. Zawsze warto mieć przy sobie parasol. 

Aby nie dać się zaskoczyć wiosennej pogodzie, polecamy przeczytać nasz poprzednik przewodnik: Jak nie dać zaskoczyć się wiosennej pogodzie na Wyspach Brytyjskich? Dowiecie się co spakować na wycieczkę na Wyspy, jakie wybrać atrakcję w razie niepogody, a także jakich temperatur możecie się spodziewać. 

 

Najlepsze atrakcje w Szkocji w maju

Odkrywanie Szkocji o każdej porze roku to fantastyczna przygoda, w której każdy sezon pokazuje inną stronę kraju. Wiosną Szkocja budzi się do życia ze zwierzętami wychodzącymi z hibernacji, a rośliny przybierają spektakularny pokaz kolorów. Wraz z poprawą warunków pogodowych jest o wiele więcej wydarzeń i festiwali, z których można korzystać, a wiele osób wybiera się na wspaniałe plenery. Czytajcie dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, czym możecie cieszyć się w Szkocji wiosną.

 

Wydarzenia w Szkocji w maju

Wraz z poprawiającą się pogodą w kraju organizowanych jest wiele festiwali. 

Pierwszy poniedziałek maja 

Dzień wolny od pracy na początku maja – Pierwszy poniedziałek maja jest dniem wolnym od pracy w Wielkiej Brytanii, w tym w Szkocji. Świętuje nadejście lata, zapewniając wielu dzień wolny. Podczas gdy szkoły i wiele firm jest zamkniętych w ciągu dnia, większość sklepów i restauracji jest otwarta.

Spirit of Speyside

Przez 6 dni Speyside organizuje imprezę dla miłośników whisky, przynosząc degustację whisky, jedzenie, muzykę oraz sztukę i rzemiosło w różnych miejscach w Speyside.

Spirit of Speyside

Bonfest

To Międzynarodowy Festiwal Rockowy Bon Scott, coroczne święto zmarłego frontmana AC/DC, Bon Scotta, które odbywa się w jego rodzinnym mieście Kirriemuir. Sprowadza ono fanów z całego świata na trzy dni koncertów rockowych.

Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy w Edynburgu

To wydarzenie w Edynburgu świętuje najlepsze dziecięce teatry i tańce z całego świata, z udziałem szkockich i międzynarodowych wykonawców pod koniec maja każdego roku.

Wiosenne święto

Ostatni poniedziałek maja jest również dniem wolnym od pracy w Wielkiej Brytanii, w tym w Szkocji, zapewniając ludziom możliwość cieszenia się ocieplającą pogodą. Spodziewajcie się, że wiele firm zostanie zamkniętych, podczas gdy większość sklepów i restauracji pozostanie otwarta.


Miesiąc Whisky

Maj w Szkocji to Miesiąc Whisky. Z okazji Światowego Dnia Whisky 18 maja, jest to zdecydowanie miesiąc, w którym można cieszyć się festiwalem whisky, niezależnie od tego, czy będzie to The Spirit of Speyside Whisky Festival; Festiwal Whisky Stirling lub Festiwal Whisky Highland wzdłuż NC500. Znajdziecie także wiele destylarni oferujących specjalne sesje degustacyjne. To może być niezapomniana atrakcja podczas majowej wycieczki do Szkocji!

Highlands 

Większość podróżników odwiedza Highlands mając w planach wędrówkę przez niekończące się pola, wspinaczkę na skaliste klify i podbój malowniczych pagórków. Te tereny oferują bezkonkurencyjne widoki na najpiękniejsze krajobrazy kraju. Wycieczka w maju zapewnia odwiedzającym komfortowy klimat na wycieczki. Będąc tak daleko na północy, nie ryzykujecie, że będzie Wam za gorąco podczas wypraw.

W miesiącach szczytu sezonu turystycznego można spodziewać się tłumów i wyższych cen, zwłaszcza gdy mają miejsce są bardzo popularne zawody Highland Games. Ponieważ pod koniec wiosny, kiedy zaczyna się ocieplać i pogoda się poprawia, będziecie mogli cieszyć się pierwszymi igrzyskami Highland. Wśród najpopularniejszych imprez w kraju dla turystów i Szkotów, podobnie jak Highland Games, są wspaniałe rodzinne atrakcje, które można znaleźć w całym kraju. Od bycia świadkiem konkursów tańca góralskiego, występów zespołów dudziarskich, pchnięć kulą i rzutów caber, naprawdę nie chcecie tego przegapić!

Highland Games

 

Wyspa Skye

Wyspa Skye jest domem dla jednych z najwspanialszych krajobrazów Wielkiej Brytanii. Ta 80-kilometrowa kraina czarów jest warta odwiedzenia o każdej porze roku. Jeśli jednak chcecie jak najlepiej wykorzystać swoje wakacje, to najlepszy czas na wizytę na wyspie Skye to okres od maja do lipca. Późna wiosna oferuje odwiedzającym przyjemne temperatury oraz umiarkowaną ilość deszczu – od 11 do 14 dni każdego miesiąca. Brzmi to jak dużo opadów, ale mówimy tutaj o Szkocji, gdzie pada prawie cały czas.

Edynburg 

To miasto jest pełne urokliwych kamienic, brukowanych uliczek, eklektycznych sklepów i fantastycznych restauracji. Dzięki temu jest mnóstwo rzeczy do zobaczenia i zrobienia w tym wspaniałym mieście. Aby w pełni wykorzystać okazję, najlepszy czas na wizytę w Edynburgu to okres od maja do września. Jednakże w maju będziecie mieli największe szanse na dni bez deszczu. 

Edynburg to miasto wielu wspaniałych atrakcji, a sama panorama miasta jest zwieńczona kultowym zamkiem. Ten historyczny cud, wznoszący się wysoko nad zatoką Firth of Forth, doprawdy trudno przeoczyć.

Edynburg, Szkocja

Jeśli zastanawiacie się, co jeszcze można zwiedzać w stolicy Szkocji, to czytajcie dalej nasz artykuł:

 

10 najlepszych atrakcji turystycznych Edynburgu 

 

Zobaczcie ptaki Szkocji w maju

W maju Szkocja jest pełna ptasich śpiewów, ponieważ cieplejsza pogoda wita powracające stada ptaków. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się odszukać maskonury na Isle of May, czy też Ospreys w Loch Garten Osprey Center, które wracają z Afryki do swoich szkockich gniazd — różnorodność ptaków o tej porze roku jest niesamowita. Odwiedźcie rezerwat przyrody Loch of the Lowes w pobliżu Dunkeld, aby zbliżyć się do Ospreys i podziwiać z okna widokowego czerwone wiewiórki, dzięcioły i inne ptaki leśne. Ponadto w Szkocji w maju można łatwo dostrzec orły i rybołowy. 

Isle of May

Obserwacja dzikiej przyrody

Wiosna to oczywiście czas nowego życia, kiedy rodzą się jagnięta, wykluwają się pisklęta, a inne zwierzęta wychodzą z zimowej hibernacji. Udaj się do jednego z narodowych rezerwatów przyrody w Szkocji, gdzie można odkrywać rozległe parki dzikiej przyrody i leśne szlaki pełne dzikich stworzeń.

Kajaki i sporty morskie w Szkocji w maju

Dlaczego nie cieszyć się topniejącym górskim śniegiem i udać się do Perthshire, aby popływać kajakiem po rzece Tay, najdłuższej szkockiej rzece. A jeśli bardziej lubicie plaże i obserwacje fok, wybierz się do Arisaig lub Applecross, aby popływać kajakiem po krystalicznie czystych wodach zachodniego wybrzeża. To wspaniałe atrakcje na majową podróż!

Rzeka Tay, Perthshire, Szkocja

Cudowne spacery po wzgórzach podczas wizyty w Szkocji w maju

Dłuższe dni i ciepło słoneczne sprawiają, że maj jest idealnym miesiącem na spacery po górach w Szkocji. Nie jest ani za gorąco, ani za zimno, ale na niektórych z wyższych szczytów nadal możecie cieszyć się śniegiem. Te krajobrazy są cudowne, a jeśli chcielibyście poczytać o nich więcej, to zachęcamy to sprawdzenia naszego artykułu: Co zobaczyć na Wyspach Brytyjskich wiosną

Spektakularne życie na Morzu Szkockim w maju

Od płetwali karłowatych, przez delfiny butlonosy, po orki, wydry i foki, jeziora, zatoczki, wyspy i cieśniny szkockich mórz obfitują w życie morskie. Co zaskakujące, jedną czwartą światowych gatunków wielorybów i delfinów można spotkać w Szkocji, w Moray Firth, gdzie żyją największe na świecie delfiny butlonosy. Dlaczego więc nie spróbować wycieczki łodzią i poszukać kilku płetwali karłowatych, które można zobaczyć od końca maja do września. 

Moray Firth to jedno z najlepszych miejsc w Szkocji, gdzie można dostrzec delfiny butlonosy, a plaża obok latarni morskiej w Chanonry Point jest szczególnie dobrym punktem obserwacyjnym. Istnieje wiele innych wspaniałych miejsc w całym kraju, w tym różne punkty wokół Aberdeen, na zachodnim wybrzeżu wokół Mull, Canna i Skye. Na wschodnim wybrzeżu można je spotkać w ujściu rzeki Firth of Forth.

Delfiny butlonose, Moray Firth, Szkocja

Parki i lasy ożywają

Po długiej ciemnej zimie szkockie parki i lasy ożywają, zapewniając spektakularne tło, które zachwyci każdego fotografa. Kolorowe dywany z kwitnących dzikich kwiatów, lasy ożywione dźwiękami świergotów ptaków oraz publiczne ogrody i parki, które mają wyszukane i atrakcyjne kwietniki. Udajcie się do jednego z parków narodowych Szkocji, aby cieszyć się malowniczymi spacerami wśród gór, lasów, rzek i jezior.

Cieszcie się szkockim wiosennym produktami

Wiosną znajdziecie wiele targowisk rozsianych po całym kraju. Prezentują one szeroką gamę świeżych produktów spożywczych i napojów do spróbowania. Ciepło i opady deszczu na początku sezonu zapewniają idealne warunki do rozwoju pysznych warzyw. Z morza można skosztować homarów, sercówek, okoni i pstrągów, zapewniając pyszne dania w restauracjach na terenie całego kraju. To pyszna atrakcja na wiosenną podroż!