Skip to content
Aktualizacja: 28/09/2022

Podziel się na:

Powierzchnia Kanady rozciąga się na 5 tysięcy kilometrów pomiędzy wybrzeżem Atlantyku i Pacyfiku. To drugi co do wielkości kraj na ziemi. Na powierzchni prawie tak dużej jak Europa, znajduje się odpowiednio wiele atrakcji. Dziewicza natura i fascynujące spektakle przyrodnicze przeplatają się z ekscytującymi miastami i atrakcjami kulturalnymi. Ponadto Kanada uważana jest za niezwykle gościnną i otwartą, co z pewnością umili każdy pobyt.

Wakacje to najlepszy czas na wspaniałą podróż właśnie do Kanady, ze względu na piękną pogodę. Sprawdźcie jakich temperatur możecie się spodziewać i co warto zobaczyć w tym pięknym kraju?

 

Pogoda w wakacje w Kanadzie

Chociaż zimne temperatury mogą od razu przychodzić na myśl o Kanadzie, pogoda tutaj różni się znacznie w zależności od tego, gdzie się wybierzecie. W końcu Kanada to ogromny kraj, obejmujący pięć stref czasowych. Najbardziej wysunięty na południe punkt Kanady jest na tej samej szerokości co północna Kalifornia, a najbardziej wysunięte na północ regiony rozciągają się poza kołem podbiegunowym.

Od czerwca do sierpnia kanadyjskie lato oznacza zabawę na świeżym powietrzu, od wędrówek, kolarstwa górskiego i kajakarstwa po kemping, rafting i wycieczki drogowe. Przy różnych poziomach wilgotności, temperatury wahają się między 15–35 ° C. Daleka północ jest nieco chłodniejsza, ale też szczyci się wyjątkowo długimi dniami w środku lata. Lato może trwać najdłużej na zachodzie kraju.

Latem rzeczywiste +20 °C z powodu dużej wilgotności, wiatru i innych czynników może być odczuwalne jako +30 °C, lub nawet + 35°C. Najcieplej jest w Kolumbii Brytyjskiej, gdzie latem dochodzi do +35 °C. Latem woda dobrze się nagrzewa w świeżych płytkich jeziorach do około 25 ° C. Temperatura wody w Pacyfiku i Oceanie Atlantyckim rzadko przekracza +18 °C, nawet pod koniec lipca.

Wieczorem temperatury mogą spadać do kilkunastu stopni, więc spakujcie lekką kurtkę lub cieplejszy sweter, aby móc się cieszyć wieczornymi spacerami po Kanadyjskich atrakcjach.

Martwicie się o miejsce w walizce? Sprawdźcie nasz poprzedni artykuł w którym opisaliśmy najlepsze triki na pakowanie bagażu podręcznego!

 

Największe atrakcje turystyczne w Kanadzie

Atrakcji w tak ogromnym kraju jest wiele. Na które szczególnie warto zwrócić uwagę?

1. Niagara

Z pewnością jedną z najbardziej znanych atrakcji Kanady jest wodospad Niagara znajdujący się na granicy z USA. Gigantyczne wodospady są największe w Ameryce Północnej. Imponujący spektakl przyrody nie mający sobie równych! Ściśle rzecz biorąc, wodospad Niagara dzieli się na dwa wodospady. Ponieważ granica między kanadyjską prowincją Ontario a amerykańskim stanem Nowy Jork przebiega tuż przy wodospadzie Niagara, American Falls znajduje się po stronie amerykańskiej, a 49-metrowy Horseshoe Falls - w kanadyjskiej.

Wodospad Niagara, Kanada

Wodospad Niagara można podziwiać z dwóch wież widokowych. Taras widokowy Minolty wznosi się na 200 m, Skylon jest jeszcze wyższy - 223 m. Jednak najlepszym sposobem, aby doświadczyć wodospadu Niagara z bliska, jest widok z wody. Łódź wycieczkowa Maid of the Mist zabierze Was tak blisko wodospadów, że będziecie potrzebować dobrej peleryny przeciwdeszczowej, aby nie zostać całkowicie przemoczonym przez rozpyloną wodę.

2. Wyspa Vancouver

Wyspa Vancouver jest oficjalnie częścią metropolii Vancouver, ale miejscami przypomina bardziej starą Anglię niż kanadyjską metropolię. Po półtorej godziny rejsu promem dociera się na wyspę u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej. Na obszarze większym niż Belgia znajdziecie małe miasteczka w stylu wiktoriańskim, piękne parki narodowe i wiele indiańskich tradycji. Największym miastem na wyspie Vancouver jest Victoria, nazwana na cześć byłej królowej brytyjskiej. Wpływ Brytyjczyków jest tak samo rozpoznawalny w wielu wiktoriańskich budynkach, jak i w czerwonych piętrowych autobusach na ulicach. Ale nie tylko Brytyjczycy pozostawili swój ślad, kultura rdzennych mieszkańców również zachowała się na wyspie Vancouver w wielu częściach do dnia dzisiejszego i tworzy ekscytującą mieszankę kulturową. Wybierzcie się na wycieczkę z tzw. przewodnikiem kulturowym i dowiedzcie się wszystkiego o kulturze i tradycjach First Nations, rdzennych mieszkańców Kanady.

Victoria, wyspa Vancouver, Kanada
Miłośnicy przyrody znajdą na wyspie Vancouver prawdziwy raj. Lasy deszczowe, surowe fiordy i góry stale pokryte śniegiem oferują niezliczone możliwości aktywności na świeżym powietrzu. Dodatkowo sprzyja temu fakt, że klimat jest tu zazwyczaj znacznie łagodniejszy niż na stałym lądzie.

3. Park Narodowy Banff

Najstarszy park narodowy Kanady położony jest w południowo-zachodniej części kraju, w prowincji Alberta. Założony w 1885 roku, bierze swoją nazwę od małego miasteczka Banff, tuż obok którego jest położony. Park Narodowy Banff jest przecięty przez Góry Skaliste, więc jego krajobraz charakteryzują góry, doliny i jeziora. Do najważniejszych miejsc należy imponująca góra Rundle, górująca nad zielonymi lasami iglastymi, a także Pilot Mountain i piękna Dolina 10 Szczytów.

Parku Narodowym Banff, Kanada
W Parku Narodowym Banff dostępne są liczne atrakcje sportowe. Oprócz wędrówek i kolarstwa górskiego, są to między innymi wspinaczka i jazda konna. W wielu górskich jeziorach dozwolone jest również pływanie i pływanie łódką.

4. CN Tower w Toronto

Przez długi czas Toronto miało opinię dość nudnego miasta. Obecnie to się zmieniło i turyści coraz częściej doceniają Toronto. Głównym celem dla wielu turystów jest miejska wieża radiowa, Canadian National Tower lub w skrócie CN Tower. Wznosi się na imponujące 553 metry. Do 2009 roku była to najwyższa wieża telewizyjna na świecie. Dziś nadal jest uznawana za drugi najwyższy na świecie budynek wolnostojący. CN Tower niezawodnie spełnia swoją rolę jako wieża radiowa i nadaje do miasta ponad 30 programów telewizyjnych i radiowych. Znajdują się tam jednak również restauracje i kluby nocne, a także kilka platform widokowych. Najwyższy znajduje się na wysokości 447 m i oferuje wyjątkowy widok na Toronto i okolice.

5. Nowa Fundlandia

Mieszkańcy Nowej Fundlandii żyli kiedyś z rybołówstwa, dopóki w 1992 roku nie zakazano połowów dorsza. Newfies przestawili się więc na turystykę jako główne źródło dochodu. Nic dziwnego: wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO wyspa u wschodnich wybrzeży Kanady zachwyca rozległymi lasami, potężnymi fiordami śródlądowymi i różnorodną fauną i florą. Prawdopodobnie najbardziej znaną częścią Nowej Fundlandii są Tablelands. Na przypominającym pustynię pustkowiu w odcieniach czerwieni i ochry nie rosną prawie żadne rośliny. Efektownym kontrastem są Zielone Ogrody, jedna z najbardziej zielonych i żyznych części wyspy, która zaczyna się bezpośrednio za Tablelands.

Nowa Fundlandia, Kanada
Nowa Fundlandia jest domem dla licznych dzikich zwierząt, takich jak ryś, niedźwiedzie i renifery. Do tego niezliczone, niemal ufne łosie, które osiedlono tu ponad sto lat temu, aby na nie polować. Rozmnożyły się jednak tak bardzo, że dziś na wyspie jest około cztery razy więcej łosi niż ludzi. Patrząc w morze można dostrzec także foki i wieloryby oraz pływające obok góry lodowe z Arktyki.

6. Saskatchewan

W rejonie Saskatchewan będziecie mogli poczuć się jak na Dzikim Zachodzie. Pozornie bezkresna preria nazywana jest również przez miejscowych Land of the Living Skies. Jałowy krajobraz przerywają jedynie maleńkie miasteczka i liczne farmy.
Południowa dolina Sasketchewan charakteryzuje się jeszcze pierwotnymi rozległymi trawiastymi stepami. Leży osłonięta w cieniu Gór Skalistych i Pasma Nadmorskiego; na północy preria jest obramowana przez borealne lasy iglaste. Przepływająca przez dolinę rzeka Saskatchewan nawadnia liczne jeziora w okolicy. Oprócz turystów, do Saskatchewan często ściągają myśliwi i wędkarze. Kraina jezior jest uważana za jeden z najlepszych obszarów połowów słodkowodnych w Kanadzie. Do lądowych dzikich zwierząt należą łosie, karibu i czarne niedźwiedzie. Gotowi na spotkanie z przyrodą?

7. Lodowiec Athabasca

Największe nagromadzenie lodu na południe od koła podbiegunowego znajduje się w kanadyjskich Górach Skalistych i rozciąga się na terenie parków narodowych Banff i Jasper. Jednym z ośmiu dużych lodowców w liczącym 325 km² Columbia Icefield jest lodowiec Athabasca. Charakteryzuje się przede wszystkim łatwą dostępnością, co czyni go jednym z najczęściej odwiedzanych lodowców w Ameryce Północnej. Z Columbia Icefield Center do jęzora lodowca można dojść pieszo. Alternatywnie, wycieczki z przewodnikiem na lodowiec oferowane są przez tzw. snowcoaches, specjalne autobusy z szerokimi oponami. To może być niespodziewana atrakcja w środku lata!

8. Stanley Park w Vancouver

W trzecim co do wielkości mieście Kanady znajduje się największy w kraju park miejski. Na prawie 405 hektarach parku można się zrelaksować, uprawiać sport lub podziwiać jedną z wielu atrakcji parku. Sieć szlaków spacerowych w Stanley Park obejmuje łącznie 200 km. Szczególnie ładna jest ścieżka wzdłuż Muru Morskiego. Mur morski biegnie wokół całego parku i jest idealny do joggingu, jazdy na rowerze lub rolkach. Stanley Park zdobią liczne rzeźby, a także kilka aborygeńskich słupów totemowych. Kolejną atrakcją jest 9-O'Clock-Gun, historyczna armata, która jest odpalana każdego wieczoru o godzinie 9. Miłośnicy zwierząt powinni odwiedzić należące do parku akwarium z licznymi wodnymi stworzeniami.

9. Bazylika Notre-Dame w Montrealu

Neogotycka katedra na starym mieście w Montrealu była największym kościołem w Ameryce Północnej, gdy została ukończona w 1829 roku. Jeszcze dziś zabytkowa budowla sakralna zachwyca swoimi wymiarami. Dwie wieże Bazyliki Notre-Dame, o wysokości 69 m, są widoczne z daleka i tym samym dominują w krajobrazie miasta Montreal. Nie mniejsze wrażenie robi wnętrze kościoła. Liczne galerie, ławki i kolorowo malowane okna podkreślają majestatyczność majestatycznej katedry. Pięć razy w tygodniu w Bazylice Notre-Dame odbywa się pokaz świateł - koniecznie go zobaczcie podczas wizyty w Montrealu!

Bazylika Notre-Dame w Montrealu, Kanada

10. Kanadyjskie Badlands

Pustynię na południu prowincji Alberta można śmiało określić jako jeden z najdziwniejszych obszarów w Kanadzie. Szczególnie dziwne są surrealistyczne formacje kamienne, zwane hoodoos. Pomiędzy nimi znajduje się zaledwie kilka małych wiosek, często liczących nie więcej niż garstkę mieszkańców. Najlepszym sposobem na poznanie kanadyjskich Badlands jest piesza wycieczka. Oprócz hoodoos, w księżycowym krajobrazie znajdują się inne spektakularne panoramy, takie jak imponujący Horseshoe Canyon.
W Badlands, zwłaszcza w Dinosaur Provincial Park, znaleziono już liczne kości dinozaurów. Park prowincjonalny z prastarymi formacjami kamiennymi jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na imponujący krajobraz i bogactwo skamieniałości. Dzieci (i dorośli) będą zachwyceni taką atrakcją.

Badlands, Dinosaur Provincial Park, Kanada

Nie możecie się już doczekać wycieczki do Kanady? Kupcie swój bilet lotniczy już dziś!