Skip to content
Aktualizacja: 06/07/2022

Podziel się na:

Z łagodnymi temperaturami, długimi, pełnymi słońca dniami i rozkwitającą przyrodą, lato wygląda na niesamowity czas na odwiedzenie Islandii. Latem Islandia doświadcza zjawiska znanego jako północne słońce – kiedy słońce pozostaje widoczne o lokalnej północy. To niesamowite zjawisko zapewni Wam niezapomniane wrażenia!

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani, czy warto lecieć na Islandię latem, to przeczytajcie nasz poradnik i już dziś zaplanujcie swoją podróż, zaczynając od wyboru biletu lotniczego na Islandię!

 

Lato na Islandii

Miesiące letnie na Islandii to czerwiec, lipiec i sierpień. Jest to najpopularniejszy czas na wizytę na wyspie. W tych miesiącach temperatury są średnio wysokie i wynoszą 10–16 °C. Jeśli będziecie mieli szczęście, w letni dzień temperatura może osiągnąć nawet 20–25°C. Oczywiście jest mnóstwo światła słonecznego. Części kraju, które położone są najbliżej bieguna północnego doświadczają 24 godziny światła słonecznego ze względu na ich położenie na kuli ziemskiej. W stolicy Islandii, Reykjaviku, podczas przesilenia letniego 21 czerwca panuje tylko 3 godziny ciemności.

 

Opcje podróży po Islandii

Chociaż budżet jest zdecydowanie ważnym czynnikiem, warto również wziąć pod uwagę komfort podróży, czas, który planujecie przeznaczyć na podróże po kraju i Wasze preferencje. Dostępnych jest kilka możliwości:

 • wycieczka z przewodnikiem – dołączcie do wycieczki grupowej z przewodnikiem, która prowadzi do miejsc, które fajnie jest odwiedzić. Trasa, hotele, zwiedzanie i transport zostaną załatwione bez konieczności planowania. Chociaż może to być droższe niż planowanie wszystkiego samemu, wycieczki pozwalają na bardzo dobre rozeznanie wszystkich głównych wydatków przed rozpoczęciem podróży.

 • jednodniowa wycieczka — popularnym sposobem podróżowania po Islandii jest osiedlenie się w jednym z miast i zwiedzanie stamtąd. Możecie wynająć samochód i pojechać samodzielnie lub zarezerwować jednodniowe wycieczki. Na przykład z Reykjaviku możecie zwiedzić większość zachodniej i południowej Islandii podczas jednodniowych wycieczek, a z Akureyri możecie zobaczyć większość północnej Islandii.

 • podróż na własną rękę — wynajmijcie samochód, ustalcie własny plan podróży, wybierz własne zajęcia i zarezerwujcie własne zakwaterowanie. Wtedy pod Waszą kontrolą będą wszystkie rezerwacje i budżet. Daje to więcej wolności, ale wymaga także zaangażowania i więcej czasu na rozeznanie.

 • pakiety samodzielnej jazdy — to bardzo popularne rozwiązanie w Islandii. Jeśli chcecie mieć swobodę samodzielnego prowadzenia pojazdu, ale nie chcesz dużo planować, możecie zarezerwować pakiet samodzielnej podróży, w którym wynajmowany samochód, hotele i wszelkie wycieczki są zarezerwowane. Otrzymacie sugerowany plan podróży na podstawie Waszych preferencji.

 • podróż transportem publicznym – możecie podróżować autobusem publicznym, aby sprawnie poruszać się po kraju. To zdecydowanie jedna z najtańszych form podróży dostępnych na Islandii.

 • kemping – kemping jest jednym z najtańszych sposobów na nocleg na Islandii. Możecie wybrać podróż zwykłym samochodem, kamperem lub transportem publicznym.

 • autostop – chociaż jest to popularna rekomendacja, nie zalecamy autostopu jako głównego sposobu poruszania się po Islandii. Islandczycy uważają, że to dziwne i niebezpieczne, gdy turyści pojawiają się w obcym kraju, oczekując na podróż autostopem. Zamiast tego, rozważcie pozostanie w jednym miejscu, które możecie zwiedzić pieszo lub na rowerze (np. Reykjavík), wsiąść do autobusu lub rozważyć wspólne przejazdy.

 

Atrakcje na Islandii latem

 

Podróż Trasą 1

Trasa 1 (po islandzku: Þjóðvegur 1 lub Hringvegur) to droga krajowa w Islandii, która obejmuje cały kraj. Jako główna trasa uważana jest za najważniejszą część infrastruktury transportowej na Islandii, ponieważ łączy większość miast w najgęściej zaludnionych obszarach kraju. Całkowita długość tej drogi wynosi 1322 km. Wiele popularnych atrakcji turystycznych na Islandii, takich jak wodospady Seljalandsfoss i Skógafoss, klify Dyrhólaey, laguna lodowcowa Jökulsárlón, a także jezioro Mývatn, wodospady Dettifoss i Goðafoss na północy są łatwo dostępne z obwodnicy. Droga przechodzi przez prawie wszystkie obszary kraju (wszędzie z wyjątkiem Fiordów Zachodnich), dzięki czemu jest popularną trasą dla turystów będących na wakacjach na Islandii.

Latem, kiedy śnieg się stopi, na wiele dróg niedostępnych zimą można wjechać pojazdami z napędem na 4 koła. Wiele dróg na wyżynach Islandii jest otwartych dopiero w lipcu. Będziecie mogli doświadczyć jednych z najbardziej wyjątkowych doświadczeń natury poza utartymi szlakami na świecie.

 • Maskonury

Czy wiecie, że Wyspy Westmana na Islandii są domem dla największej na świecie kolonii maskonurów? Sezon na maskonury na Islandii trwa od końca kwietnia do końca sierpnia. Jest to czas gniazdowania około 20% światowej populacji maskonurów atlantyckich. Przez resztę roku są one na morzu. Więc jeśli chcecie zobaczyć te piękne ptaki w ich naturalnym środowisku, musicie odwiedzić je latem.

Maskonur, Islandia

Nie ma wątpliwości, że maskonury skradną Wasze serca. Te puszyste ptaki z zabawnie wyglądającymi dziobami są bardzo ciekawe. Dołączcie do wycieczki i odwiedźcie miejsca, w których mieszkają maskonury. Zobaczycie, jak trzepoczą małymi skrzydłami, nurkują do oceanu i poznacie zabawne fakty na temat tego niesamowicie uroczego gatunku ptaków.

 • Lokalne specjały

Być może nie zdziwi Was fakt, że owoce morza odgrywają główną rolę w kuchni islandzkiej. Wszystkie formy ryb – świeże i suszone – od tysięcy lat stanowią ważny element miejscowej kuchni.
Ze względu na klimat, techniki wędzenia stosowane do konserwacji stosowane są w większości przypadków. Te mocne smaki mogą nie pasować do każdego podniebienia. Na szczęście latem, kiedy świeżych produktów jest pod dostatkiem, istnieje wiele innych możliwości spróbowania islandzkiej kuchni.

Spróbujcie świeżych owoców morza, jagnięciny hodowanej na okolicznych łąkach, pysznych wypieków, skyra (jak mieszanka jogurtu i twarogu) i lodów. Możecie także dołączyć do miejscowych i zbierać jagody. W menu jest też często wieloryb i maskonur, ale to już osobna kwestia.

 • Słynne gorące źródła

Ze względu na aktywność geotermalną, jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia na Islandii jest kąpiel w jednym z wielu gorących źródeł. Spośród nich najbardziej znana jest Błękitna Laguna w pobliżu Reykjaviku. To jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia na Islandii! To mleczno-niebieskie geotermalne spa jest jednym z 25 cudów świata i dla wielu jest najlepszym doświadczeniem podróżniczym. Dajcie sobie dużo czasu – warto spędzić tu od 3 do 8 godzin. Błękitna Laguna znajduje się tylko około 30 minut od międzynarodowego lotniska Keflavík w Reykjaviku, więc warto odwiedzić ją po wylądowaniu lub ostatniego dnia przed wyruszeniem na lotnisko.

Geotermalne spa Blue Lagoon, Islandia

Koniecznie zapakujcie strój kąpielowy – więcej wskazówek dotyczących pakowania znajdziecie w naszym poprzednim artykule: Triki na pakowanie bagażu podręcznego. 

 • Niesamowite wieloryby

Latem 23 gatunki wielorybów migrują do płytkich wód islandzkich fiordów, aby żywić się rybami i krylem. Daje to niesamowitą okazję do zobaczenia tych majestatycznych stworzeń na wolności. Najczęściej spotykanymi gatunkami w tych wodach są płetwale karłowate i humbaki, ale można również dostrzec foki, delfiny białonose i rekiny olbrzymie.

Wycieczki oferujące obserwację wielorybów wyruszają z Reykjaviku i małych miasteczek w pobliżu Akureyri na północy Islandii.

 • Glaumbaera

Glaumbaer to tradycyjna farma torfowa, która obecnie jest muzeum – co czyni ją jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia na Islandii latem. Wizyta tam jest jak cofnięcie się w czasie. Gospodarstwa zbudowano w połowie XVIII wieku. Budowanie domów z darni z darniowymi dachami i małymi oknami było islandzką tradycją sięgającą czasów Wikingów. Po wizycie w Glaumbear będziecie z pewnością mieli szacunek dla odporności Islandczyków, którzy stworzyli domy w tym niegościnnym klimacie.

 • Laguna lodowcowa Jökulsárlón

Jökulsárlón to jedno z najbardziej nieziemskich miejsc na Islandii, które musicie zobaczyć. Nazwa tego miejsca oznacza „lodowcową lagunę rzeczną” i tak właśnie jest. Z powodu zmian klimatycznych góry lodowe odrywają się od lodowca obok laguny i powoli wypływają do morza. To nowe zjawisko – jezioro nie istniało 80 lat temu.

Laguna lodowcowa Jökulsárlón, Islandia

Jeśli chcesz zobaczyć góry lodowe i lodowiec z bliska, najlepszą rzeczą do zrobienia jest godzinna wycieczka łodzią. Podczas wyprawy zbliżycie się do lodu tak blisko, jak to tylko możliwe. Łodzie są małe, więc koniecznie dokonaj rezerwacji.

Lagunę lodowcową łatwo znaleźć na obwodnicy na południowym wybrzeżu Islandii. To około 400 kilometrów od Reykjaviku – oferowane są również jedno- i dwudniowe wycieczki z Reykjaviku.

 • Kanion Fjaðrárgljúfur

Kolejną letnią atrakcją jest z pewnością ten wyjątkowy kanion. Ma on około około 100 metrów głębokości i około dwóch kilometrów długości. Znajduje się w pobliżu głównej drogi i chociaż jest to głównie droga szutrowa, bez problemu można tam dojechać wszystkimi rodzajami samochodów.

Kanion Fjaðrárgljúfur, Islandia

Z parkingu jest krótki i łatwy spacer pod górę. A stamtąd jeden z najlepszych widoków w całej Islandii. Chociaż chodzenie po kanionie nie jest już dozwolone, to krajobrazy są wystarczającym powodem do odwiedzenia.

 

Wskazówki dotyczące podróży na Islandię latem:

 • Wczesna pobudka

Latem na Islandii jest wiele rzeczy do zrobienia, ale jest to również czas, kiedy wielu Europejczyków ma wakacje, więc przy każdej atrakcji, jeziorach, wodospadach czy naturalnym krajobrazie znajdziecie wielu turystów. Dlatego najlepiej jest wstać wcześnie! W ten sposób z samego rana dotrzecie do większości miejsc i oszczędzicie sobie stania w kolejkach.

 • Planowanie z wyprzedzeniem

Zalecamy wcześniejsze zaplanowanie trasy, którą zamierzacie pokonać. Dzięki temu będziecie mieli możliwość odkrycia mniej turystycznych miejsc, znalezienia dobrych rekomendacji miejsc do jedzenia i najlepszych godzin na konkretne wizyty.

 

 

 • Must have — aparat

Islandia to głównie spektakularna przyroda, więc zdjęcia będą niezbędne, jeśli chcecie uwiecznić tak wiele piękna. Nie zapomnijcie o statywie i cieszcie się niesamowitą scenerią, którą oferuje Islandia.

 • Tańsze opcje gastronomiczne

W całym kraju najtańsze posiłki na Islandii można znaleźć w sklepach spożywczych (np. gotowe kanapki, wrapy, sałatki, przekąski), sieciach fast food, takich jak Subway, lokalnych jadłodajniach i restauracji na stacjach benzynowych. Wiele muzeów i atrakcji ma kawiarnie lub restauracje, które często oferują niedrogie opcje, takie jak kanapki, zupy, gofry i ciasta. Zupa jest często najtańszą opcją w menu (zazwyczaj od 1200 do 1800 ISK) i jest dość zdrową opcją. Częstym zwyczajem są darmowe dolewki zupy. Popularne opcje zup na Islandii to zupa rybna, zupa z jagnięciny islandzkiej i zupa grzybowa.

Reykjavík to prawdopodobnie najlepsze miejsce na niedrogie jedzenie na Islandii. Bæjarins beztu pylsur to popularne stoisko z hot dogami, które serwuje hot dogi od 1937 roku! Islandzkiego hot doga można kupić za około 400 do 500 ISK. Dla osób jeżdżących po kraju najlepszymi miejscami na tańsze gorące posiłki w całej Islandii są tak naprawdę stacje benzynowe. Wiele z nich serwuje naprawdę dobre jedzenie.