Skip to content
Aktualizacja: 05/01/2023

Podziel się na:

Praga, stolica kraju, od dawna należy do czołówki światowych city breaków. Jednak ten liczący około 10,5 mln mieszkańców kraj ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko znaną na całym świecie stolice. Czechy to kraj, który w swojej szerokiej ofercie turystycznej ma wiele opcji na szaleństwo na nartach! Oto kilka propozycji z bogatej czeskiej narciarskiej oferty, które podpowiedzą, dokąd warto wybrać się na urlop z nartami.

1. Ośrodek narciarski Boží Dar

Teren narciarski Klínovec (1 244 m) oferuje różnorodne trasy zjazdowe na łącznej długości ok. 31,5 km wokół Keilbergu, najwyższej góry Rudaw. Większość tutejszych stoków klasyfikowana jest jako średnio trudne. Szczególną popularnością cieszy się sześć leśnych zjazdów po północno-wschodniej stronie góry.

 • Nocna jazda na nartach Boží Dar

Teren narciarski wokół Boží Dar oprócz wielu innych atrakcji oferuje swoim gościom możliwość korzystania z tras zjazdowych w nocy. Jeśli szukacie odmiany skorzystajcie z pobliskiego terenu narciarskiego Klínovec, gdzie noc zamieni się w dzień i gdzie w blasku reflektorów rozwiniecie Wasze narciarskie skrzydła.

 • Snowpark: Klínovec Boží Dar

Funpark w Klínovcu obok wyciągu Vlek T-bar jest niezwykle atrakcyjny ze swoimi kickerami, railsami, boxami, half pipe i trasą dla początkujących. Atrakcją jest superpipe, który spełnia wymogi FIS. Odbywały się tu już zawody Pucharu Świata w snowboardzie.

 • Après-ski Boží Dar

Tutaj nie ma dzikich imprez po dniu spędzonym na nartach. Jest na to zbyt wiele możliwości korzystania ze wspaniałej przyrody Rudaw Czeskich. Od spokojnych wędrówek w rakietach śnieżnych po zabawny snow tubing i ekscytujący snow kiting, którego początkujący mogą nauczyć się w szkole kite ski, a zaawansowani narciarze mogą doświadczyć na własną rękę z wypożyczonym sprzętem — wszystko to czeka właśnie na Was.
Nawet jeśli pogoda będzie zła, to nie będzie nudno. Urozmaiceniem jest towarzyski wieczór z grą w kręgle, zwiedzanie lokalnego muzeum w Boží Dar, pływanie i gra w tenisa w pobliskim Oberwiesenthal lub po prostu obfita kolacja w jednej z przytulnych gospód i restauracji w miejscowości.

Aby oddać się szalonej zabawie w ośrodku narciarskim Boží Dar, najlepiej skorzystać z lotów do położonego niedaleko lotniska w Dreźnie lub w Pradze. Odległość od obu tych miast to około 140 kilometrów.
✈️ Bilety lotnicze do Drezna 
✈️ Bilety lotnicze do Pragi

 

2. Ośrodek narciarski Harrachov Sports Area

Harrachov znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Rozciąga się od miejscowości o tej samej nazwie (położonej na wysokości 650 m n.p.m.) przez górę Čertova Hora aż do wysokości 1.020 m n.p.m. Czekają tu na Was dobrze przygotowane trasy narciarskie o długości 8 km i pięć wyciągów. Kilka armatek śnieżnych zapewnia dobre warunki śniegowe i umożliwia pracę na stokach nawet przez pięć miesięcy w roku.
Czarna trasa "sjezdovka cerna" jest najtrudniejszą trasą w ośrodku narciarskim. Na stok można dostać się wyciągiem krzesełkowym, który przejeżdża obok słynnych skoczni narciarskich. Wokół wioski znajdziecie również kilka małych stoków, które są idealne na pierwsze narciarskie szusy. Z karnetem "Ski Region CZ" można jeździć również na stokach w Paseky (10 km), Rejdice (3,5 km) i Prychovice (3,5 km).

 • Nocna jazda na nartach Harrachov

Wokół Harrachova stoki zapraszają kilka razy w tygodniu na nocną jazdę na nartach. Okoliczne tereny, jak np. teren narciarski Skiareál Šaldoland, oferują swoim gościom wiele możliwości jazdy do późnych godzin wieczornych. Posiadacze karnetu "Ski Region CZ" mogą korzystać nocą z tras zjazdowych w Rejdicach i Prychovicach. Dla tych, którzy chcą korzystać tylko w godzinach wieczornych, przygotowano karnety ważne jedynie podczas nocnego narciarskiego szaleństwa.
Harrachov, Czechy

 • Snowpark: Harrachov Snowpark

W snowparku w Harrachovie miłośnicy freestylu są w doskonałym miejscu. Funpark znajduje się tuż obok wyciągu i oferuje urozmaicone przeszkody z różnymi kickerami i railami oraz rampą "U". Urządzenia do naśnieżania zapewniają, że sezon trwa bez zakłóceń.

 • Après-ski Harrachov

Wieczorem można imprezować w kilku barach, restauracjach i dyskotekach. Dyskoteki "Discoland" i "Sklářská chalupa" są otwarte do późnych godzin nocnych. Ci, którzy chcą kontynuować aktywność sportową poza stokami, mogą wybrać się na kulig, odwiedzić tor bobslejowy lub rozegrać rundę golfa halowego. Inne możliwości to wieczór z kręglami, wizyta na skoczni narciarskiej, wycieczka do huty szkła Novosad & Syn. Nie można też przegapić wizyty w miejscowym browarze.

 

3. Ośrodek narciarski Černá Říčka

W ośrodku narciarskim, który leży na wysokości do 788 m, czeka na Was łącznie 2,5 km czerwonych i niebieskich tras zjazdowych, które są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Jeśli jesteście początkującym narciarzami lub snowboardzistami, możecie zwrócić się do lokalnej szkoły narciarskiej i snowboardowej. Tutaj możecie nauczyć się jazdy na nartach, korzystając z dwóch wyciągów w ośrodku narciarskim.

 • Nocna jazda na nartach

W ośrodku narciarskim Černá Říčka regularnie oświetlany jest czerwony stok, by móc wydłużyć radość z nocnego zimowego szaleństwa. W otoczeniu Karkonoszy i w blasku księżyca narciarze znajdą tu szczególne przeżycia na stoku. Cieszcie się wspaniałą zabawą w niesamowitej śnieżnej aurze.

 • Après-ski

Po udanym dniu na stoku skorzystajcie z kulinarnych ofert wspaniałych restauracji lub bogatej oferty kultury i sztuki. W imponującej architektonicznie Riedelvilli regularnie odbywają się koncerty i wystawy. Z kolei w centrum kultury Sklár często można podziwiać przedstawienia baletowe i spektakle teatralne.

 

4. Teren narciarski Skiareal Spindleruv Mlyn

Teren narciarski Spindleruv Mlyn leży na wysokości 702 - 1 235 m i oferuje łącznie ok. 28 km tras zjazdowych, do których prowadzą 23 wyciągi. Składa się z dwóch terenów narciarskich Medvedín i Svatý Petr, które rozciągają się po obu stronach miejscowości. Oba tereny narciarskie są doskonale połączone skibusem. Zmodernizowane wyciągi sprawiają, że kolejki pozostają krótkie.
Medvedín oferuje przede wszystkim łatwe i przyjazne dla rodzin trasy zjazdowe i zapewnia wspaniałe leśne zjazdy o długości do 4 km. Narciarze lubią słoneczne stoki Horní Mísecky i tamtejsze snowbary. Natomiast miłośnicy desek mogą się wyżyć w parku rozrywki. W Svatym Petrze czekają na Was również czerwone i czarne trasy jak na przykład sprawdzona w Pucharze Świata trasa slalomowa.

 • Nocna jazda na nartach Szpindlerowy Młyn

Szczególną atrakcją na terenie narciarskim Szpindlerowy Młyn jest jazda nocna. Tutaj, w popularnym czeskim ośrodku narciarskim można codziennie od 18:00 do 21:00 jeździć na nartach przy świetle księżyca i reflektorów. Czerwona trasa Hromovka I o długości 1,5 km i niebieska trasa Horni Misecky nr 14 o długości 300 m są otwarte dla wszystkich nocnych narciarzy.

 • Snowpark: Burton Snowpark Svatý Petr Spindleruv Mlyn

Freestylerzy znajdą w ośrodku narciarskim Szpindlerowy Młyn dwa funparki — w rejonie Horní Mísecky i w Svatym Petrze. Szczególnie atrakcyjny jest Burton Snowpark Svatý Petr z halfpipem, gdzie odbywają się także międzynarodowe zawody. Są też kickery, big air i trasa crossowa dla snowboardzistów i narciarzy. Snowpark Horní Mísecky jest optymalnie oddzielony od trasy narciarskiej. Można do niego dotrzeć własnym wyciągiem i oferuj wszystko, czego pragnie serce freestylera, od różnych raili i boxów po kickery i jib combo.

Spindleruv Mlyn, Czechy

 • Après-ski Szpindlerowy Młyn

Na urlopowiczów zimowych w Szpindlerowym Młynie czeka ożywiona scena après-ski: około 50 barów, restauracji i dyskotek oferuje program rozrywkowy. Miejsce to zachwyca międzynarodową publiczność przystępnymi cenami i swobodną atmosferą. Wszystko zaczyna się w ciągu dnia w typowych chatach narciarskich, tzw. Bauden. Pod Świętym Piotrem króluje Audi Bar, a w mieście zabawa trwa w barach i dyskotekach, takich jak popularny Silverrock Music Bar czy dyskoteka Dolska Felicity Fun.
Osoby szukające spokojniejszego wieczoru mogą w jednej z wielu restauracji zasmakować regionalnych specjałów, takich jak smażony ser, pierogi czy placki ziemniaczane. Dla tych, którzy chcą uprawiać sport poza stokiem, jest centrum fitness, kryty kort tenisowy i tor saneczkowy o długości 4 km. Można się zrelaksować na przykład na konnym kuligu przez urzekający zimowy krajobraz.

 

5. Ośrodek narciarski Špičák Železná Ruda

Chyba najważniejszym terenem narciarskim na Szumawie jest Špičák. Skipass "Ski Špičák" oferuje około 8 km tras zjazdowych na wysokości do 1 202 metrów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: od łagodnych stoków treningowych dla początkujących po wymagającą czarną trasę dla tych, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności. Jeśli to nie wystarczy, można skorzystać również z tras narciarskich w Pancířu (1 213 m), Belvederze (900 m) lub Hojsovej Stráž (900 m), które znajdują się w pobliżu.

 • Nocna jazda na nartach Železná Ruda

Położony w Parku Przyrody Szumawa w Czechach ośrodek narciarski Špičák Železná Ruda oferuje możliwość nocnego szusowania po stokach. Trzy razy w tygodniu teren nocnej jazdy na nartach otwiera swoje trasy dłużej niż zwykle, wtedy z tras wokół miejscowości Železná Ruda można korzystać przy świetle reflektorów do późnego wieczora. Bilety na nocną jazdę na nartach są dostępne jako dodatek do karnetu w ośrodku narciarskim. Jeśli więc chcecie odpocząć poza trasą przez jeden dzień, a potem macie ochotę na nocną jazdę na nartach, możecie zaoszczędzić skipass na ten dzień i kupić tylko karnet na nocną jazdę.

Zelezna Ruda, Czechy

 

 • Snowpark: K2 Snowpark Vítkovice Železná Ruda

K2 Snowpark Vítkovice został zaprojektowany tak, aby zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze dostali to, o czym marzą. Kilka skoków o różnych rozmiarach zaprasza zarówno nowicjuszy, jak i profesjonalistów do wzniesienia się na wyżyny swoich umiejętności. Ustawienie parku jest zmieniane kilka razy w sezonie, dzięki czemu nawet "stali bywalcy" nie mają szans na nudę.

 • Après-ski Železná Ruda

Przy dolnej stacji kompleksu narciarskiego Špičák znajdziecie wiele schronisk, które zapraszają do odpoczynku — przy stosunkowo niskich cenach. W samej Železnej Rudzie znajdują się różne bary, dyskoteki, a także kasyno, które jest bardzo popularne wśród gości. Oprócz tras narciarskich są tory saneczkowe, tor do snow tubingu bezpośrednio na terenie narciarskim oraz zimowe szlaki turystyczne, gdzie można cieszyć się ciszą i spokojem w ośnieżonych lasach parku przyrodniczego z dala od zgiełku tras zjazdowych.