Skip to content
Aktualizacja: 14/12/2022

Podziel się na:

Gruzja jest kolorowa, żywa i niepowtarzalna. Kraj ten jest bogaty w kulturę starożytną i współczesną, co sprawia, że jego tożsamość jest nieporównywalna z żadnym innym krajem. Podczas zwiedzania tego kraju będziecie mogli doświadczyć zabytków narodowych, a także imprez muzycznych, architektury i sztuki. Gruzja zbudowała unikalną kulturę, której zazdroszczą jej europejscy sąsiedzi. Jednak piękny, naturalny krajobraz jest wciąż sztandarową wizytówką Gruzji.

Kiedy mówimy o klasycznym zimowym wypoczynku, pierwsze co przychodzi nam na myśl to jazda na nartach po białych górskich stokach, gra w śnieżki, picie grzanego wina i gromadzenie się wokół ogniska po aktywnym dniu na świeżym powietrzu. To wszystko znajdziecie w Gruzji w przepięknych ośrodkach w Gudauri, Bakuriani, Hatsvali, Tetnuldi i Goderdzi. Sprawdźcie nasz artykuł, by dowiedzieć się, czy warto lecieć na narty i snowboard do Gruzji!

 

Kilka słów o Gruzji

Na północy kraju znajdują się góry Kaukazu. Ten masyw górski przecina Azję i Europę i posiada mnóstwo nietkniętego puchu powyżej linii drzew. Na zachodzie i wschodzie znajdują się zarówno Morze Czarne, jak i Morze Kaspijskie, co sprawia, że wyniesione pasmo górskie jest stale pokryte wystarczającą ilością śniegu. W okresie od grudnia do kwietnia można spodziewać się wyjątkowo obfitych opadów śniegu. Pod względem śnieżnym Gruzja jest często porównywana do Nowej Zelandii, ale co najlepsze, to gruzińskie góry są zwieńczone błękitnym niebem i słońcem 9 dni na 10.

 

Lotniska w Gruzji

Port lotniczy Tbilisi jest zdecydowanie największym lotniskiem w Gruzji, większość lotów obsługiwana jest przez flagowego przewoźnika Georgian Airways. Lotnisko Tbilisi znajduje się na wschód od stolicy. Do miasta można dojechać autostradą Kacheti. W 2005 roku część tej drogi została nazwana imieniem byłego prezydenta USA: George W. Bush Avenue. Lotnisko składa się z dwóch terminali (odlotów i przylotów), które znajdują się obok siebie, połączone są przejściem. Nowy terminal przylotów został oficjalnie otwarty w 2017 roku. Sprawdźcie naszą ofertę lotów na to lotnisko - Tanie loty do Tbilisi

Lotnisko Kutaisi jest jednym z najszybciej rozwijających się portów lotniczych w Europie od czasu, gdy Wizz Air zdecydował się otworzyć bazę w 2016 roku. Kolejnym tanim przewoźnikiem na lotnisku jest FlyArystan. Miasta Kutaisi, Batumi i Tbilisi znajdują się w pobliżu lotniska Kutaisi i można do nich dojechać autobusem i taksówką. Lotnisko Kutaisi posiada jeden pas startowy i jeden nowoczesny terminal. Odnowiony terminal został otwarty wiosną 2021 roku i posiada 18 stanowisk odpraw. Możecie skorzystać z naszej oferty lotów, by spędzić wymarzone zimowe wakacje w Gruzji - Tanie loty do Kutaisi

 

Dlaczego warto lecieć na narty i snowboard do Gruzji?

 • Gruzja jest łatwo dostępna z Europy Środkowej

Do Gruzji można łatwo dotrzeć z Europy Środkowej. Nawet z najdalej wysuniętego na zachód lotniska w Europie, dotarcie do przypominających Alaskę terenów w Gruzji to tylko około czterogodzinny lot. Bez problemów wizowych i czasochłonnych kontroli granicznych. Szczególną atrakcją dla podróżnych dbających o cenę jest to, że Gruzja jest stosunkowo tania. W niskim segmencie cenowym dostępne są również loty z Europy Środkowej. Lot do tego wspaniałego kraju może być krótki, ale wspomnienia będą trwały długo.

 • Gwarantowany śnieg

Najlepszy czas na wyjazd na narty do Gruzji to okres od grudnia do kwietnia. Ze względu na wysokie góry i bliskość morza, zimowa zabawa jest w tych miesiącach gwarantowana. Sprzyja temu częste nasłonecznienie.

Gudauri, Gruzja (2)

 • Raj dla freeriderów

Jedna piąta tego kraju to góry! Gruzja nie ma największych ośrodków narciarskich na świecie, ani ogromnej ich liczby, ale słynie z niezliczonych tras freeride. Do 4 metrów opadów śniegu w zimie zapewnia optymalne warunki w nietkniętym terenie.

 • Poczujcie wolność z heliskiingiem

Liczne ośrodki w Gruzji dają swoim gościom możliwość poznania narciarstwa w zupełnie inny sposób — poprzez heliskiing. Narciarze są zabierani helikopterem na jeden z ponad 5.000 metrów szczytów Małego i Wielkiego Kaukazu, skąd na nartach lub desce odkrywają nietknięty teren. To niesamowite doświadczenie! Lokalne firmy heliski zabierają zapalonych miłośników sportów zimowych na najlepsze trasy w tym raju freeride'u: Kazbek, trzecia co do wysokości góra Gruzji (5 047 m n.p.m.), Wąwóz Trusso, Wąwóz Liakhvi i Kazani, Płaskowyż Mepiskalo i Wąwóz Gudamakari to jedne z najpopularniejszych rejonów Gruzji.

 

Gdzie można wybrać się na narty i snowboard w Gruzji?

 • Bakuriani

Krótka informacja o Bakuriani:

 • Prawie 27 km tras narciarskich 15% sztucznie naśnieżanych
 • Poziom narciarstwa — średniozaawansowany, zaawansowany & ekspert
 • Nocna jazda na nartach
 • Sanki
 • Parki dla dzieci: Didveli i JoyLand
 • Łyżwiarstwo
 • Jazda konna
 • Wynajem skuterów śnieżnych
 • Park rowerowy

Bakuriani znajduje się na wysokości 1700 metrów nad poziomem morza w regionie Borjomi w Gruzji, w otoczeniu zachwycających gór Kaukazu, zaledwie trzy godziny jazdy od Tbilisi. Znajdują się tu dziesiątki tras narciarstwa alpejskiego i biegowego, oferując jedne z najbardziej spektakularnych tras narciarskich i snowboardowych w Europie.

Bakuriani, pierwotnie stworzony jako olimpijski ośrodek treningowy, jest, co nie jest zaskoczeniem, najbardziej popularnym miejscem sportów zimowych i rekreacji w Gruzji. Czekaja tu stoki narciarskie, trasy biegowe, jazda konna, kuligi lub po prostu na długie spacery po pięknych, ośnieżonych lasach.

W Bakuriani znajduje się także kilka głównych tras narciarskich, jedną z nich jest Kokhta (wysokość 2.255 m n.p.m), 4-kilometrowa trasa z trudnymi i średnimi trasami. Jest to najstarszy ośrodek narciarski w Bakuriani.

Bakuriani, Gruzja

Ośrodek Didveli (1861 m n.p.m.) ma jeden z najbardziej niesamowitych stoków. Stąd można wjechać gondolą na stoki góry Sakvelo i zjechać na nartach licznymi niebieskimi i czerwonymi trasami. Najdłuższy stok ma około 4 kilometrów długości. Zaawansowani narciarze mogą kontynuować jazdę, zjeżdżając wyciągiem krzesełkowym ze szczytu gondoli na prawie sam szczyt Sakvelo.

W pełni odnowiony ośrodek Mitarbi (1500 m n.p.m.) Na miłośników sportów zimowych czekają 3 nowe wyciągi, 9 km tras zjazdowych dla średnio zaawansowanych, profesjonalnych i zaawansowanych narciarzy/snowboardzistów, wspólna trasa zjazdowa dla Kokhty i Mitarbi, nowoczesna infrastruktura i nowe niezapomniane wrażenia.

Trasy biegowe w Bakuriani przyciągają zarówno ekspertów, jak i początkujących. Dwa najtrudniejsze biegi zaczynają się na górze Kokhta i górze Didveli. Jeśli natomiast zimą lubicie jeździć na łyżwach, miejsce to oferuje wiele możliwości! Wzgórza i doliny wokół są idealne do jazdy na skuterze śnieżnym, ale jeśli wolicie poruszać się w bardziej staroświecki sposób, to sanie ciągnięte przez konie są tradycyjnym środkiem transportu zimowego, więc wybierzcie się na romantyczną przejażdżkę saniami po malowniczej wiosce.

 • Gudauri

Krótka informacja o Gudauri:

 • 11 wyciągów narciarskich & 3 trasy biegowe.
 • 70 km tras narciarskich; 15% sztucznie naśnieżanych
 • Poziomy tras narciarskich — początkujący, średniozaawansowany, zaawansowany i ekspert
 • Nocna jazda na nartach
 • Strefa rur
 • Heli-ski
 • Snow park
 • Paralotniarstwo
 • Wycieczki narciarskie
 • Przejażdżka rowerem

Gudauri to najlepszy ośrodek narciarski w Gruzji z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, największą różnicą wysokości i nieograniczonymi możliwościami freeride i back country (ski touring). Ośrodek narciarski jest najwyżej położoną osadą na Gruzińskiej Drodze Wojskowej (stara nazwa "Niebiański Wąwóz") na wysokości 2000 m n.p.m. Sezon w Gudauri rozpoczyna się na początku grudnia i trwa do końca kwietnia. Z Tbilisi do Gudauri można dotrzeć w około 2 godziny.

Najwyższym punktem ośrodka jest góra Sadzele - 3307 m n.p.m. Szczyt Kudebi (3007 m n.p.m) jest kolejnym popularnym celem, ponieważ można w zasadzie jeździć na nartach z każdej strony góry. Wyciągi krzesełkowe i kolejka gondolowa umożliwiają uprawianie narciarstwa i snowboardu wzdłuż południowych stoków (70 km certyfikowanych tras o różnym stopniu trudności) na wysokości od 3275 m n.p.m do 2000 m n.p.m, przy różnicy wzniesień 1275 m.

Gudauri, Gruzja

Freeriding jest możliwy zarówno na stokach w pobliżu wyciągów, jak i na przyległym terenie wzdłuż zachodnich i wschodnich stoków gór Chrdili, Bidara oraz północnych stoków góry Sadzele (wąwóz Kobi). Poszukiwacze adrenaliny mają również możliwość spróbowania paralotniarstwa, speedridingu (ekstremalne połączenie narciarstwa i paralotniarstwa) oraz heli-skiingu

 • Hatsvali i Tetnuldi, Swanetia

Swanetia, jeden z najbardziej autentycznych i najpiękniejszych zakątków Gruzji, jest tak różna od reszty kraju. Otoczona potężnymi 5000-metrowymi szczytami Swanetia jest jednym z najbardziej historycznych i unikalnych obszarów Gruzji i prawdziwym marzeniem narciarzy. Do niedawna Swanetia była najbardziej znana ze swoich wspaniałych wież mieszkalnych, z których większość pochodzi z XII-XIII w., otaczają je doliny, a kiedyś służyły jako punkty obserwacyjne przed zbliżającymi się inwazjami. Wieże te są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Swanetii znajdują się dwa nowoczesne białe kurorty: Hatsvali i Tetnuldi.

Pierwszy z nich został otwarty kilka lat temu. Znajduje się w odległości 8 km od centralnej miejscowości Mestia. Górna stacja kolejki znajduje się na górze Zuruldi (2347 m). Obecnie funkcjonują trzy stoki: czerwony (1900 m), niebieski (2600 m) oraz trasa dla początkujących (300 m). W zasadzie narciarze na wszystkich poziomach zaawansowania mogą bawić się w jednym z najbardziej malowniczych ośrodków narciarskich na świecie. Miłośnicy freeride'u i skialpinizmu również znajdą dla siebie dobre stoki i nowe wyzwania.

Mestia, Gruzja

Nie dziwi więc, dlaczego region ten jest tak popularnym miejscem zimowego wypoczynku. Drugi co do wielkości krajowy ośrodek zimowy (po Gudauri), Tetnuldi, działa od lutego 2016 roku. Znajduje się na górze o tej samej nazwie. Trzy wyciągi wywożą sportowców na wysokość od 1600 m do 3165 metrów. Szlaki mają różny stopień trudności; łączna długość wynosi 25 km, a najdłuższy z nich ma 9,5 km. Ponieważ ośrodek jest nowy, zakwaterowanie i apres-ski są jeszcze w budowie. Jednak Tetnuldi leży blisko Mestii, można tam pojechać codziennie autobusem lub taksówką i przenocować w Mestii.

 • Goderdzi

W grudniu 2015 roku w górskim Ajarze otwarto nowy ośrodek narciarski Goderdzi. Jest to szczególnie atrakcyjne dla osób, które podczas zimowego urlopu chcą połączyć wyjazd nad morze z jazdą na nartach. Jeśli podróżujecie samochodem lub autobusem z Batumi, możecie dotrzeć do Goderdzi w 2 godziny. Ośrodek nie jest jeszcze duży. Działają tam dwa wyciągi gondolowe. Najwyższy punkt znajduje się na wysokości 2390 m n.p.m., różnica wysokości wynosi około 690 m. Goderdzi nadaje się do jazdy na nartach i desce na przygotowanych trasach, jak również do freeridu. Zima jest tam zazwyczaj śnieżna, więc nie będziecie mieć problemów ze znalezieniem świeżego puchu na stokach.