Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Piękne krajobrazy, niezliczone zabytki i ekscytujący Tel-Aviv sprawiają, że Izrael jest światowej klasy kierunkiem turystycznym. Czy warto jednak odwiedzić Izrael wiosną? Oczywiście, że tak! Na wiosnę ten kraj jest pięknie zielony i bujny. Po zimowych deszczach wszystko pięknie kwitnie, a krajobraz nie wysechł jeszcze od letnich upałów. To wspaniały czas na wszelakie wędrówki po Izraelu. Sprawdźcie naszą ofertę lotów do Izraela i już dziś zaplanujcie swoją podróż! 

 

Pogoda na wiosnę w Izraelu

Zarówno wiosna, jak i jesień to idealny czas na zwiedzanie najważniejszych zabytków Izraela. Pogoda jest przyjemna i nie ma tylu turystów. Wiosna w Izraelu to jeden z najpiękniejszych okresów w roku, kiedy kwiaty pokrywają zbocza wzgórz, a dzika przyroda budzi się ze snu zimowego. W dolinie Hula wiosną i jesienią przelatują miliony wędrownych ptaków. Co więcej, łagodne temperatury sprawiają, że te pory roku są optymalnym czasem na wędrówki piesze i rowerowe w Izraelu.

Marzec to ciepły miesiąc w Izraelu, ze średnimi temperaturami w zakresie od 15°C do 26°C. Kwiecień jest słoneczny w Izraelu, z co najmniej 9 godzinami słońca na dobę i bezchmurnym niebem przez 85% czasu! Opady są niewielkie nawet w najbardziej wilgotnych regionach na północy i zachodzie. Temperatury osiągają poziom nawet 31,1°C w dolinie Jordanu i na południowych pustyniach. Maj jest suchy i słoneczny w Izraelu, z aż 11 godzinami słońca. Temperatury wahają się od 18,9°C do 32,8°C na wschodzie kraju i od 22,2°C do 36,1°C na południu.

Marzec ma średnio 8 deszczowych dni, kwiecień 4, natomiast w maju występuje tylko 1 dzień deszczu. Czerwiec, lipiec i sierpień nie mają żadnych.

Latem w Izraelu jest gorąco, a średnie temperatury w centrum kraju przekraczają 30 stopni, a na południu i w Galilei zbliżają się nawet do 40 stopni.

Tel-Aviv Jafa, Izrael, Stare Miasto i Port

 

Wydarzenia na wiosnę

Jeden z najradośniejszych dni w żydowskim kalendarzu, Purim, obchodzony jest w marcu. Świętowane jest wtedy wyzwolenie narodu żydowskiego. Ulice Tel Awiwu i Jerozolimy pełne są uroczystości i karnawałowej atmosfery.

Upamiętniająca historię wyjścia z Egiptu Pascha, która zwykle przypada na kwiecień, jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu żydowskim. Jest to również szczególnie popularny czas podróży — wszystkie izraelskie szkoły są zamknięte, a wiele rodzin wyruszy na wyprawę po kraju, co sprawia, że jest to jeden z najtrudniejszych okresów, aby dostać się do niektórych miejsc lub znaleźć pokoje hotelowe. Wielu Żydów będzie w tym okresie przestrzegać surowych zasad żywieniowych, a ograniczenia te mogą również wpłynąć na dostępność niektórych produktów spożywczych w wielu hotelach. Ma wtedy miejsce wiele wydarzeń i festiwali, więc na pewno podróżując wtedy, doświadczycie wielu ciekawych wrażeń.

Yom Ha’atzmaut, Dzień Niepodległości Izraela, zwykle przypada w kwietniu lub maju i towarzyszą mu pikniki, grille i atmosfera świętowania. Poprzedzany jest przez Jom Hazikaron, Dzień Pamięci Izraela, aby upamiętnić żołnierzy, którzy oddali swoje życie za sprawę.

"Szabat szalom!" - tak witają się Izraelczycy od piątkowego popołudnia do sobotniego wieczoru. W judaizmie szabat lub sobota to dzień odpoczynku. Urzędy publiczne i większość firm zostaje zamknięta. W Tel Awiwie większość restauracji i niektóre sklepy pozostają otwarte, podczas gdy pociągi i autobusy prawie wszędzie mają bardzo ograniczony harmonogram. Warto o tym pamiętać planując wycieczkę do Izraela.

 

Koszt wyjazdu do Izraela

Czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące w szczycie sezonu, więc wyjazd w marcu, kwietniu, czy maju może zyskać na niższych cenach zakwaterowania. Nie jest tajemnicą, że hotele w Izraelu bywają drogie. Na pocieszenie możemy dodać, że stawki za hotel zwykle obejmują już cenę śniadania. Jeśli chcecie zaoszczędzić pieniądze, to najlepiej jest unikać podróży w okresie świąt Paschy. Podróżując do Tel Awiwu, warto pamiętać, że hotele przy plaży będą dużo droższe, niż te położone kawałek dalej na wybrzeżu

Jednym z unikalnych sposobów podróżowania po Izraelu jest pobyt w Zimmeru (znanym również jako tzimmer, co pochodzi od niemieckiego słowa „pokój”), co w Izraelu zasadniczo oznacza ofertę składającą się z noclegu i śniadania. Zimmers to zazwyczaj rodzinne kompleksy domków lub mieszkań w znajdujące się w regionach całego kraju, często spotykane na wsi. Dodatkową korzyścią zimmera jest to, że zazwyczaj zawiera relaksujące udogodnienia, takie jak jacuzzi, a właściciele zimmera traktują swoich gości jak rodzinę i oferują pomysły na atrakcje w okolicy, z których może korzystać cała rodzina.

 

Atrakcje w Izraelu wiosną

 

 • Wędrówki na Shvil Izrael

Wiosna w Izraelu jest bardzo krótka, ponieważ letnie upały nadchodzą szybko, więc Izraelczycy korzystają z tego wyjątkowego sezonu i udają się na łono natury. Izrael jest pełen szlaków turystycznych o różnej długości — od godzinnych wędrówek po kilkudniowe, a nawet tygodniowe wycieczki piesze i kempingowe wzdłuż Shvil Israel, który jest szlakiem narodowym Izraela. Jednym z najpopularniejszych szlaków jest na przykład Szlak Golan. Jego 120-kilometrowa trasa prowadzi od Góry Hermon na północy do Jeziora Galilejskiego na południu, a przejście go zajmuje zwykle 5-7 dni dla doświadczonych wędrowców i jest idealny na wiosnę z niższymi temperaturami. Trasa oferuje piękne widoki, a w jej najwyższym punkcie można zobaczyć północnych sąsiadów Izraela, Syrię i Liban.

 • Pikniki

Pogoda na wiosnę w Izraelu jest tak piękna, że nie ma nic przyjemniejszego niż wybrać się na piknik na plaży lub w parku. Można skorzystać z zyskującej na popularności usługi, która oferuje gotowe kosze piknikowe, w których znajdziecie wszystko, czego potrzeba na pyszny piknik! Możecie po prostu odebrać z kawiarni kosz piknikowy, który zawiera sery, owoce i warzywa, świeżo upieczony chleb i ciastka, a nawet sok pomarańczowy i udać się na swoje ulubione miejsce piknikowe!

 • Masada

Starożytna pustynna forteca Masada wraz z hipnotyzującym Morzem Martwym – najniższym punktem na Ziemi – są prawdopodobnie jednymi z głównych atrakcji Izraela. Wiosna to idealna pora roku na odwiedzenie Parku Narodowego Masada, który wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa. To z pewnością obowiązkowa atrakcja, pełna wspaniałych historii. Po obu stronach płaskowyżu znajdują się punkty dostępu oraz kolejka linowa.

Park Narodowy Masada. Izrael

 

 • Morze Martwe

Morze Martwe, znane po hebrajsku jako Yam Ha-Melakh (Morze Soli), to najniższy punkt na ziemi. Otacza go oszałamiający krajobraz pustyni Negev. Słone wody jeziora oznaczają, że żadna ryba nie przetrwa w słonych wodach, stąd też jego nazwa. Innym skutkiem słonej wody są jej znane właściwości zdrowotne i lecznicze błota. Ciekawym doświadczeniem jest też to, że można się w nich unosić. Istnieje kilka wyznaczonych plaż, na których można odwiedzić Morze Martwe. Jest to dość ważne, aby trzymać się tych oznaczonych plaż, ponieważ obszar ten uległ znacznej erozji przez zapadliska, zwane bolanim („połykacze”).

Morze Martwe, Izrael

 

 • Północ kraju

Zachodnia Galilea lub północne wybrzeże Morza Śródziemnego bardzo różni się od gęsto zaludnionego wybrzeża, które znajduje się dalej na południe, w pobliżu Tel Awiwu. Mniej zabudowana, Zachodnia Galilea jest pełna pięknych zatoczek i zatok. Mieszczą się tam również miasta takie jak Akko, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 • Haifa

Hajfa nazywana „stolicą północy Izraela” jest trzecim co do wielkości miastem tego kraju. Zajmuje piękną pozycję na zboczach góry Karmel i oferuje mnóstwo atrakcji. Obejmują one wizytę w niesamowitych ogrodach Bahai, które rozciągają się na zboczach góry Karmel lub spacer po odrestaurowanej niemieckiej kolonii Hajfa. To wspaniały kierunek na wiosenną wycieczkę po Izraelu.

Ogrody Bahai, Haifa, Izrael

 

 • Morze Galilejskie

Góra Arbel wznosi się wysoko nad Morzem Galilejskim, z wdziękiem zapewniając niesamowite widoki na cały ląd. Jest to miejsce pełne możliwości do uprawiania turystyki pieszej. Góra Gilboa, nieco na południe od Arbel, słynie z pięknych polnych kwiatów na wiosnę. Gilboa Scenic Road oferuje wędrówki, punkty widokowe, miejsca piknikowe, ścieżki rowerowe i wspaniałe widoki. Warto odwiedzić także Wzgórza Golan, po drugiej stronie Jeziora Galilejskiego. Oprócz widoków i długiej historii Rezerwat Gamla jest domem dla orłów, które gniazdują tutaj pod czujnym okiem ekspertów.

Morze Galilejskie, Izrael

 

Kuchnia

Ze względu na położenie geograficzne Izraela, kuchnia kraju jest mieszanką kuchni bliskowschodniej i śródziemnomorskiej. Dzięki różnym wpływom kulturowym i kulinarnym izraelska żywność stanowi jedną z najsmaczniejszych i najzdrowszych kuchni na świecie.

 • Falafel

Falafel jest spożywany na całym Bliskim Wschodzie i w większości krajów arabskich, a pochodzenie potrawy jest wciąż przedmiotem dyskusji – wiele różnych krajów twierdzi, że je wymyśliło, chociaż większość zapisów wskazuje, że pochodziły one z Egiptu. Skądkolwiek pochodzi falafel, został on w pełni zaadoptowany w kuchni izraelskiej i dla wielu jest codzienną podstawą. Jeśli jest coś, co musicie zjeść w Izraelu, to właśnie to.

Falafel, tradycyjne danie kuchni izraelskiej

 

 • Hummus

Jeśli falafel jest narodowym daniem Izraela, to hummus musi być na drugim miejscu. Choć zwykle myślimy o nim jako o dipie, w Izraelu hummus może odgrywać dowolną rolę – w tym główny posiłek. Podstawowa kombinacja ciecierzycy, tahini, czosnku i cytryny jest sama w sobie wystarczająco smaczna, ale istnieje wiele odmian. Niektóre zawierają kminek, wiele jest posypanych sumakiem, a inne posypane są orzeszkami pinii; jest nawet hummus ze smażonym mielonym mięsem na wierzchu. Może to zabrzmieć trochę dziwnie, ale hummus tradycyjnie je się z dużymi plastrami surowej, słodkiej cebuli, które macza się jak kawałek pitty.

 • Szakszuka

Pochodząca z Tunezji szakszuka (co oznacza „wstrząśnięty” po hebrajsku i „mieszanka” po arabsku) jest popularnym daniem w Izraelu. To dość prosty przepis – jajka są gotowane bezpośrednio w sosie pomidorowym, który jest doprawiony chilli, papryką, cebulą i kminkiem. Każdy stragan z jedzeniem ulicznym i restauracja zastosują swój własny, unikalny przepis na to danie. Musicie poznać wiele z nich i wybrać ten, który dla Was jest najsmaczniejszy!

 • Sfenj

To jedna z najpopularniejszych potraw ulicznych w kraju, a kupcy stoją za ogromnymi beczkami oleju pełnymi skwierczącego, chrupiącego sfenj. Są wykonane z prostego, niesłodzonego ciasta, które pozostawia się do wyrośnięcia, a następnie formuje się je w pierścienie lub krążki i smaży w głębokim tłuszczu, a następnie posypuje cukrem. Sfenj trzeba jeść zaraz po ugotowaniu, w przeciwnym razie tracą swoją słynną konsystencję, więc zawsze najlepiej smakują na ulicy.