Skip to content
Aktualizacja: 24/10/2022

Podziel się na:

W trakcie lotów długodystansowych szczególnie ważny jest komfortowy sposób podróżowania. W związku z tym, miejsce w samolocie, które zajmiecie, może mieć kluczowe znaczenie dla Waszej podróży. Na szczęście, że w większości linii lotniczych można zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem, a my wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom, wprowadziliśmy usługę wyboru miejsc w samolocie podczas rezerwacji, która pozwoli Wam zarezerwować idealne miejsce na lot. Sprawdźcie poniższy artykuł, by dowiedzieć się więcej, jakie są najlepsze miejsca w samolocie i na co warto zwrócić uwagę!

 

Różnice w miejscach

Na pytanie o najlepsze miejsce w samolocie nie jest tak łatwo odpowiedzieć. To, jak są zaprojektowane, zależy od klasy rezerwacyjnej i linii lotniczej. Ponadto między fotelami mogą występować różnice w zależności od rzędu w samolocie — na przykład pod względem przestrzeni na nogi — nawet jeśli są w tej samej klasie. Jednakże, szczególnie w przypadku długich, kilkugodzinnych lotów, wybór odpowiedniego fotela jest kluczowy dla komfortu. Dlatego należy nie tylko dokonać jak najwcześniejszej rezerwacji, ale także szczegółowo dowiedzieć się o najlepszym miejscu do siedzenia w wybranym locie.

 

Kategorie miejsc w samolocie

Miejsca w liniach lotniczych i rzędy siedzeń są podzielone na kategorie. Wyróżnia się najczęściej standardowe rzędy siedzeń, rzędy siedzeń z większą ilością miejsca na nogi, rzędy premium oraz rzędy duo. Większość linii lotniczych ma różne ceny i kategorie rezerwacyjne, które przybliżamy poniżej:

 • Standardowy rząd siedzeń

Standardowe fotele to rzędy bez specjalnej, wygodniejszej pozycji i miejsca na nogi. W zależności od linii lotniczej ilość miejsca na nogi może się różnić. W niektórych przypadkach może być go niewiele, więc jeśli lubicie mieć dużo przestrzeni lub jesteście dosyć wysocy, to warto rozważyć zmianę miejsca. Dotyczy to zwłaszcza tanich linii lotniczych.

 • Rząd z przestrzenią na nogi

Jak sama nazwa wskazuje, macie więcej miejsca na nogi niż zwykle. Ponieważ z tego komfortu korzysta wielu pasażerów, ta kategoria jest również droższa i nierzadko kosztuje nawet 95 PLN ekstra za miejsce.

 • Fotele przy wyjściu awaryjnym

W rzędach awaryjnych zawsze jest więcej miejsca na nogi, ale trzeba reagować w razie zagrożenia, dlatego przed startem odbywa się krótkie szkolenie. Dodatkowo w tych fotelach bagaż podręczny trzeba będzie schować do pojemników nad głową, a nie jak zwykle pod siedzeniem.

 • Rząd siedzeń premium

Również w tym przypadku pasażerowie mają więcej miejsca na nogi niż zwykle, ale w zależności od linii lotniczych korzystają z dodatkowych ofert, takich jak oddzielna odprawa, lepszy catering czy dodatkowy bezpłatny limit bagażu.

 • Rząd Duo

Rzędy foteli Duo to rzędy, w których ze względów konstrukcyjnych umieszczono obok siebie tylko dwa fotele. Są one szczególnie popularne wśród par, ale często znajdują się bezpośrednio przy toaletach. Nie we wszystkich samolotach są one w ofercie.

Siedzenia samolotowe w klasie ekonomicznej kabiny

 

Jak miejsce wybrać — przy oknie, przy przejściu lub pośrodku?

Z fotelem przy oknie będziecie cieszyć się większą prywatnością i doskonałym widokiem — choć często i tak widać tylko chmury lub ciemność. Jeśli natomiast chcecie wstać, musicie poprosić osobę siedzącą obok, by również wstała lub musicie przejść wąskim przejściem, często po nogach. Jest to szczególnie nieprzyjemne przy obcych osobach lub gdy faktycznie śpią w trakcie długich lotów. Dodatkowo, mimo że macie możliwość oparcia się o ścianę do spania, brakuje miejsca na nogi, szczególnie w klasie ekonomicznej. Fotel przy oknie nie zawsze jest więc najlepszym wyborem.

Z kolei miejsce przy przejściu jest zwykle mniej popularne ze względu na brak prywatności. Cały czas przechodzą obok inni pasażerowie i obsługa. Dodatkowo nie macie możliwości oparcia się — chyba że lecicie w parze i oprzecie się o siebie. Zamiast tego możecie wyciągnąć nogi na korytarz i stanąć, kiedy tylko zechcecie.

Miejsce w środku — w rzędach po trzy lub cztery miejsca — to zdecydowanie najgorszy wybór. Wyjątkiem może być środkowy rząd siedzeń w dużych samolotach. Są one często dłuższe niż te na brzegu, a jeśli macie szczęście, dostaniecie wolny rząd, więc będziecie mogli się położyć.

 

Z tyłu czy z przodu samolotu?

Jakość tylnych siedzeń w samolocie jest powszechnie niedoceniana. Właśnie dlatego, że większość pasażerów chce siedzieć z przodu. Z tyłu zwykle jest mniej współpasażerów, a zatem znacznie więcej przestrzeni i spokoju. Lekkie turbulencje mogą być bardziej odczuwalne na tylnych siedzeniach, ale jeśli turbulencje są silniejsze, różnica w stosunku do przednich siedzeń jest znikoma. Jeśli tylne drzwi są również otwierane, szybko dostaniecie się do środka, jak i wyjdziecie z samolotu. Wreszcie, obsługa zwykle zaczyna się z przodu i z tyłu w tym samym czasie lub tylko z tyłu, zatem posiłek, czy napój otrzymacie najszybciej.

Zastanawiacie się jakie jedzenie lub napoje można zabrać ze sobą na pokład samolotu? Sprawdźcie nasz artykuł, w którym dokładnie opisujemy tę kwestię!
Przekąski i picie na pokładzie samolotu — o czym musisz pamiętać?

 

Czy warto siedzieć przy wyjściu awaryjnym?

Jak widać, nie ma ogólnego rozwiązania dylematu znalezienia najlepszego miejsca w samolocie. Dotyczy to również miejsc przy wyjściach awaryjnych. Z jednej strony jest tu głośniej, bo drzwi są gorzej wygłuszone niż zewnętrzna powłoka samolotu. Z drugiej strony, fotele te oferują zwykle znacznie więcej miejsca na nogi, gdyż przejście musi być na tyle szerokie, by umożliwić ewentualną ewakuację. Wiele osób czuje się tu również bezpieczniej, ponieważ w razie zagrożenia mogą być pierwszymi, którzy uciekną z samolotu. Często jednak istnieją ścisłe przepisy dotyczące tego, kto może siedzieć przy wyjściu awaryjnym. Dlatego nie zawsze jest możliwość wcześniejszej rezerwacji tych miejsc (online), ostatecznie są one przydzielane tylko na miejscu na lotnisku. Należy pamiętać, że te miejsca mogą zajmować jedynie osoby, które są w pełni sprawne.

 

Czy jest coś takiego jak najgorsze miejsca?

Nie ma czegoś takiego jak najlepsze miejsce w samolocie. Niemniej jednak istnieje kilka kryteriów najgorszych foteli, których należy unikać w miarę możliwości. Z jednej strony, jak już wspominaliśmy, są to miejsca w środku — czyli takie, które nie są ani przy przejściu, ani przy oknie. Warto unikać także foteli, które znajdują się na samym końcu. Są one zamontowane bezpośrednio przy ścianie, często nie mogą być całkowicie odchylone i znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie toalet.

 

Rezerwacja miejsc na FRU

W wielu liniach lotniczych można odprawić się bez rezerwacji miejsc, ale wtedy zostaną przydzielone pozostałe fotele, a te zazwyczaj są najmniej wygodne. W przypadku większości linii lotniczych rezerwacja miejsc odbywa się online podczas składania zamówienia na lot, jako kolejny krok lub już po dokonaniu rezerwacji i wykupie biletu do określonego czasu przed odlotem. Rezerwacja miejsca to zazwyczać usługa z dodatkową opłatę. Dotyczy to również rezerwacji specjalnych miejsc z większą ilością miejsca na nogi, np. w "Exit Row”.
Aby uniknąć wszelkich problemów, skorzystajcie z usługi wyboru miejsc oferowanej przez FRU. Umożliwia ona wybór i zakup miejsca w samolocie podczas przy rezerwacji. Dzięki temu będziecie mogli podjąć decyzję dużo wcześniej, mają duży wybór miejsc w samolocie i nie pozostawiać niczego na ostatnią chwilę czy też na los przypadku. 

FRU rezerwacja miejsc

 

Jakie miejsce w konkretnej linii lotniczej warto wybrać?

Sprawdźcie naszą krótką rozpiskę, by zawsze zajmować najlepsze miejsca!

 • Lufthansa

W Klasie Ekonomicznej rezerwacja miejsc na loty z Lufthansą jest zazwyczaj płatna i można jej dokonać po dokonaniu rezerwacji do około 52 godzin przed odlotem. Później, podczas odprawy, można bezpłatnie wybrać wszystkie miejsca — ale oczywiście tylko te, które są jeszcze dostępne. To Wy decydujecie, czy warto dokonać rezerwacji za dodatkową opłatą uzależnioną od miejsca i lotu. Aby dać Wam wyobrażenie o cenach, przedstawiamy przeciętne taryfy dotyczące wyboru miejsc:

 • Klasa ekonomiczna: krótkie trasy 47 PLN długie trasy 119-167 PLN, długie trasy z dodatkową przestrzenią na nogi od 239 do 478 PLN
 • Klasa ekonomiczna Premium: bezpłatnie
 • Klasa biznes: bezpłatnie
 • First Class: bezpłatnie

 • Eurowings

Miejsca można rezerwować z wyprzedzeniem, online. Wiąże się to czasem z dodatkowymi kosztami w wysokości do 430 PLN. W wielu przypadkach jednak, zwłaszcza w przypadku lotów krótkodystansowych, rezerwacja miejsc może być dokonana bezpłatnie w określonym terminie. Dokładny podział kosztów przedstawia się następująco:

 • Klasa ekonomiczna: krótka trasa do 23 PLN, krótka trasa z dodatkową przestrzenią na nogi 81 PLN, długa trasa 47 PLN, długa trasa z dodatkową przestrzenią na nogi co najmniej 430 PLN
 • Best i Bizclass: bezpłatnie

Pamiętajcie, że w ostatnich czasach wraz z inflacją i wzrastającymi kosztami podróży linie lotnicze wprowadzają dużo zmian w cennikach. Warto obserwować sytuacje i na bieżąco dowiadywać się o kosztach dodatkowych usług i udogodnień.

 • Austrian Airlines

Również w Austrian Airlines rezerwacja miejsc niewiele różni się od tej w Lufthansie czy Swiss. Macie jednak dodatkową możliwość zarezerwowania tzw. privacy seats w klasie biznes, które są odpowiednio droższe. Podział kosztów dla Austrian Airlines to:

 • Klasa ekonomiczna: krótkie trasy 430 PLN, długie trasy 230 PLN
 • Klasa Biznes: bezpłatnie, miejsce prywatne od 645 do 904 PLN

 • Emirates

Rezerwacja miejsc na loty liniami Emirates nie jest już bezpłatna — przynajmniej nie w klasie ekonomicznej. Opłaty zależą jednak od biletu, trasy, sezonu i innych czynników.

 • Klasa ekonomiczna: miejsce standardowe od 47 PLN do 143 PLN, miejsce z dodatkową przestrzenią na nogi od 239 do 813 PLN
 • Klasa biznes: bezpłatnie
 • First Class: bezpłatnie


Kabina pierwszej klasy

 

 • Qatar Airways

Jako druga duża linia lotnicza w tym zestawieniu, rezerwacja miejsc jest nadal bezpłatna w Qatar Airways — tak samo dla wszystkich klas rezerwacyjnych i miejsc. Linia lotnicza zastrzega sobie jednak prawo do oddzielnego przydzielania miejsc z większą ilością miejsca na nogi, na przykład osobom z aparatem do chodzenia, co oznacza, że nie zawsze są one dostępne w ramach rezerwacji. Miejsca te są przydzielane najpóźniej podczas odprawy, jeśli nie zostały jeszcze przydzielone.

 • Thai Airways

Przez długi czas Thai Airways były jedną z ostatnich linii lotniczych, które oferowały bezpłatną rezerwację miejsc — na wszystkie miejsca i we wszystkich klasach rezerwacyjnych. Od sierpnia 2019 roku tajska linia lotnicza pobiera jednak również opłaty za rezerwację miejsc. Rezerwacji można dokonać w prosty sposób online w sekcji "Moja rezerwacja", a jeśli chcecie zrobić to z pomocą konsultantów FRU - napiszcie do nas.