Skip to content
Aktualizacja: 23/06/2022

Podziel się na:

Podróże lotnicze przeszły długą drogę od pierwszego lotu komercyjnego w 1914 roku. Obecnie najnowocześniejsze linie lotnicze oferują podróżnym wybór trzech lub czterech poziomów usług: Economy, Premium Economy, Business i First Class. Ta struktura jest oparta na koszcie lotu i usługach zawartych w ramach podróży.

Przychodzimy Wam z pomocą w wyborze odpowiedniej klasy na Waszą następną podróż! Przeanalizujemy wszystkie opcje, porównując różne aspekty.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, oto krótki przegląd głównych klas:

  • Klasa ekonomiczna: Najtańsza klasa oferująca standardowe miejsca i ograniczoną obsługę posiłków uzależnioną głównie od długości lotu.
  • Klasa ekonomiczna premium: Obsługa w dużej mierze podobna do klasy ekonomicznej, ale ze znacznie większym fotelem.
  • Klasa biznes: lepsze posiłki i miejsca, choć oba te elementy w dużej mierze zależą od linii lotniczej, którą lecicie. Na rejsach wewnątrz europejskich zazwyczaj otrzymacie to samo miejsce, co w klasie ekonomicznej.
  • Pierwsza klasa: dużo bardziej spersonalizowana obsługa ze względu na małą liczbę pasażerów w kabinie oraz dużo większe siedzenie niż w klasie biznes.

Klasa ekonomiczna

Klasa ekonomiczna to świetna opcja, gdy latacie z ograniczonym budżetem lub jeśli lecicie bardzo krótki lotem z niewielkim bagażem.

Fotele ekonomiczne mogą być również nazywane siedzeniami „autokarowymi”, „standardowymi” lub „kabinowymi”. Siedzenia te są na ogół węższe niż w innych klasach (od około 40 do 48 centymetrów szerokości). Odległość między siedzeniami (od przodu do tyłu) waha się od 76 do 86 centymetrów, przez co jest mniej miejsca na nogi niż w klasie biznes lub pierwszej. W niektórych liniach lotniczych fotele w klasie ekonomicznej w ogóle się nie rozkładają.

W samolotach dalekodystansowych często znajduje się również ekran rozrywki podczas lotu (choć mniejszy niż w klasach bardziej premium), który można wykorzystać między innymi do oglądania filmów, a także port USB, którego można użyć do naładowania swojego telefonu komórkowego. Jednakże zazwyczaj wybiera się mniejsze samoloty na krótkie trasy, więc rzadko kiedy możecie spodziewać się dużego wyboru multimediów. Na szczęście dla tych z nas, którzy podróżują z laptopem, coraz więcej linii lotniczych zaczyna oferować gniazdka nawet w klasie ekonomicznej.

W przypadku tradycyjnych linii lotniczych podczas lotu krótkodystansowego zazwyczaj oferowane są bezpłatne napoje i przekąskę oraz serwowany posiłek (lub dwa) na jednej tacy podczas lotu długodystansowego. Jeśli lecicie tanimi liniami lotniczymi, będziecie musieli zapłacić za jedzenie lub napoje, które chcecie spożyć na pokładzie – niezależnie od tego, czy podróżujecie przez 2 godziny po Europie, czy macie 10-godzinny lot międzykontynentalny. Ponadto podczas lotów długodystansowych niektóre linie lotnicze oferują również proste zestawy kosmetyków, szczoteczki do zębów itd., nawet w klasie ekonomicznej.

Klasa ekonomiczna

Jeśli chodzi o obsługę naziemną, to, o ile nie macie statusu linii lotniczej, członkostwa Priority Pass lub podobnego klubu lojalnościowego, to niestety nie otrzymacie dodatkowych udogodnień. Będziecie musieli czekać w (czasem długich) kolejkach w klasie ekonomicznej i nie będziecie mieć dostępu do poczekalni.

Pamiętajcie, że w klasie ekonomicznej ilość dozwolonego bagażu może być ograniczona. To jednak nic straconego! Przeczytajcie nasz artykuł, w którym poruszyliśmy kwestię ciekawego rozwiązania wysyłki bagażu kurierem. Sprawdźcie to jeśli wybieracie się w podróż, bo może okazać się, że to wyjście może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie wakacyjnego budżetu: Wysyłka bagażu kurierem — jak zaoszczędzić na bagażu

Klasa ekonomiczna premium

Kilka linii lotniczych oferuje różne klasy ekonomiczne, w tym Premium Economy z nieco innymi dostępnymi usługami i szeroką gamą usług podczas lotu. Warunki w Premium Economy zazwyczaj obejmują nieco szersze siedzenia i więcej miejsca na nogi. Miejsca są zwykle tańsze niż miejsca biznesowe lub pierwszej klasy, co czyni je dobrą opcją dla osób często podróżujących, poszukujących nieco większego komfortu.

Miejsca w klasie ekonomicznej i ekonomicznej premium są często wymieniane pod miejscami „kabiny głównej” podczas dokonywania rezerwacji. Jeśli lecicie do hubu lotniczego, przestronniejsze fotele z większą przestrzenią na nogi znajdują się w bardziej pożądanych miejscach, na przykład z przodu samolotu.

Największą poprawę w klasie ekonomicznej premium w porównaniu z klasą ekonomiczną stanowi dostępna przestrzeń dla każdego pasażera. Fotel będzie o kilkanaście centymetrów szerszy i odchylona o kilka centymetrów więcej niż fotel klasy ekonomicznej. Co więcej, ważna jest różnica w wielkości rozstawu siedzeń, co jest znaczną poprawą komfortu w porównaniu ze standardową klasą ekonomiczną.

Ponadto, porty zasilania są standardową funkcją w klasie ekonomicznej premium, podobnie jak podnóżki. Należy jednak uważać, bo w przypadku niektórych linii lotniczych – głównie amerykańskich – klasa ekonomiczna premium oznacza standardowe miejsce w klasie ekonomicznej z nieco większą przestrzenią na nogi.

Nie wiecie, które miejsca w samolocie wybrać na Waszą następną podróż? Przychodzimy na ratunek! Opisaliśmy wszystkie najlepsze rozwiązania. Wystarczy, że kliknięcie poniższy link, a dowiecie się wszystkiego na temat miejsc w samolocie: W którym miejscu samolotu najlepiej siedzieć?

Niestety w większości przypadków posiłek, który otrzymacie w klasie ekonomicznej premium, będzie mniej więcej taki sam jak w klasie ekonomicznej. W zależności od linii lotniczej różnica w obsłudze posiłków może polegać na tym, że w klasie premium economy posiłek będzie podawany w szklanych naczyniach. Albo, że otrzymacie powitalnego drinka. Możecie również otrzymać zestaw udogodnień, którego albo nie otrzymacie w klasie ekonomicznej, albo który jest nieznacznie lepszy niż ten oferowany w klasie ekonomicznej.

Podczas gdy niektóre linie lotnicze nie oferują wielu korzyści w zakresie obsługi naziemnej pasażerom klasy ekonomicznej premium, inne zapewniają dostęp do kolejek priorytetowych i priorytetową obsługę bagażu. Niektóre linie lotnicze umożliwiają pasażerom klasy ekonomicznej premium uiszczenie dodatkowej opłaty za dostęp do poczekalni na lotniskach, a kilka oferuje nawet bezpłatny dostęp do poczekalni dla posiadaczy biletów w klasie ekonomicznej premium.

Klasa biznesowa

Miejsca w klasie biznes, bardzo różnią się od miejsc w klasie ekonomicznej, oferując znacznie lepszą jakość. Różnica jest do tego stopnia wyraźna, że niektóre linie lotnicze zrezygnowały z oferowania biletów w klasie pierwszej i zostawiły w ofercie jedynie klasę biznesową i ekonomiczną jako dwie różnorodne opcje.

Obecnie w liniach lotniczych standardem jest oferowanie miejsc leżących na płasko lub przynajmniej pod kątem, podczas lotów długodystansowych. Coraz powszechniejsze staje się również, że wszystkie siedzenia oferują bezpośredni dostęp do przejścia za sprawą pojedynczych siedzeń. Nadal są jednak linie lotnicze, które – nawet na długodystansowych lotach w klasie biznesowej – oferuje „tylko” fotele rozkładane podobne do tych, które można uzyskać w klasie ekonomicznej premium. Wybierając loty w klasie biznesowej w Europie, w większości przypadków otrzymacie po prostu miejsce w klasie ekonomicznej z niezarezerwowanym środkowym siedzeniem.

Klasa biznes (2)

Podobnie jak w przypadku foteli, istnieje znacząca różnica w tym, czego można oczekiwać w klasie biznes w zakresie obsługi na pokładzie w porównaniu z klasą standardową i ekonomiczną premium. Na krótszych lotach zazwyczaj dostaniecie posiłek, który może być podobny do tego, co serwowane będzie w klasie ekonomicznej premium podczas lotu długodystansowego. Podczas lotów długodystansowych wylatujących w porze lunchu lub kolacji będziecie mogli zjeść posiłek składający się z kilku dań. Prawdopodobnie otrzymacie również napój przed lotem. Podobnie wybór napojów podczas lotu – zwłaszcza jeśli chodzi o alkohol i wino – będzie lepszy niż w klasie ekonomicznej i ekonomicznej premium.

Z biletem w klasie biznes będziecie mogli zaoszczędzić czas, mając dostęp do kolejek do odprawy priorytetowej. Ponadto bagaż otrzyma „znacznik priorytetowy”, co oznacza, że będzie jednym z pierwszych do wyładowania z samolotu i umieszczenia na pasie odbioru bagażu. Oprócz oszczędności czasu będziecie mogli spędzić czas oczekiwania na lot w większym komforcie niż większość pasażerów klasy ekonomicznej i ekonomicznej premium – w poczekalni klasy biznes. Chociaż ich jakość jest bardzo zróżnicowana, zazwyczaj znajdziecie w nich bezpłatne jedzenie i napoje, stosunkowo wygodne siedzenia, a nawet prysznice.

Pierwsza klasa

Pasażerowie podróżujący pierwszą klasą mogą spodziewać się doskonałych wrażeń z dużą ilością miejsca na nogi, rozkładanymi fotelami, wyborem posiłków, pełną obsługą barową lub barmana, rozrywką podczas lotu i Wi-Fi. Biorąc pod uwagę fakt, że luka serwisowa między pierwszą klasą a klasą biznes się zmniejsza, coraz więcej linii lotniczych rezygnuje z niej – lub utrzymuje ją tylko na wybranych kilku ekskluzywnych trasach.

Podobnie jak w przypadku klasy biznes, jakość miejsc w pierwszej klasie różni się w przypadku wszystkich linii lotniczych, które mogą oferować nawet duże prywatne apartamenty na niektórych trasach, a inne oferują miejsca niewiele różniące się od klasy biznesowej innych linii lotniczych. Jednak w obu przypadkach przestrzeń, którą będziecie mieć w pierwszej klasie, będzie znacznie większa niż w klasie biznes.

Podczas gdy na samolotach długodystansowych można znaleźć trzydzieści lub czterdzieści miejsc w klasie biznes, liczba miejsc w pierwszej klasie – jeśli w ogóle jest dostępna – jest zwykle znacznie mniejsza. W związku z tym usługa, którą otrzymuje każdy pasażer, jest znacznie bardziej spersonalizowana. Poza tym wybór napojów jest zazwyczaj lepszy niż w klasie biznes, a oferowane posiłki są zazwyczaj bardziej rozbudowane – często z kawiorem, który jest niejako „symbolem” pierwszej klasy.

Pierwsza klasa

Mając tak dobre miejsca, długie loty nie będą straszne! Może wybierzecie się na Seszele — archipelag ponad 100 wysp? Przeczytajcie nasz artykuł o tym pięknym miejscu.

Pasażerowie pierwszej klasy, podobnie jak pasażerowie klasy biznes, otrzymują własne, dedykowane linie do odprawy (a często także kontroli bezpieczeństwa). Biorąc pod uwagę mniejszą ogólną liczbę pasażerów, mogą zaoszczędzić jeszcze więcej czasu niż w przypadku korzystania z linii biznesowych. Latając pierwszą klasą, macie również dostęp do poczekalni. Czasami poczekalnia będzie taka sama, jak ta, do której mają dostęp pasażerowie klasy biznes. Dzieje się tak często na lotniskach innych niż huby lotnicze. Innym razem będziecie mieć dostęp do znacznie lepszych salonów pierwszej klasy, które mogą oferować posiłki à la carte, masaże, a nawet pokoje sypialne przypominające hotel.