Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Malta jest jednym z najmniejszych krajów w Europie. Jednakże, na tak małej powierzchni znajduje się mnóstwo atrakcji. Znajdziecie tam zarówno zabytki, piękne plaże, niesamowite imprezy, jak i miejsca do uprawiania różnych dziedzin sportu.

Mocnym argumentem jest też fakt, że słońce świeci tam przez ponad 300 dni w roku! Jeszcze nie jesteście przekonani?

Przeczytajcie nasz artykuł, a dowiecie się, dlaczego Malta to świetny pomysł na wakacje 2021! 

Język

Fakt, że angielski jest drugim językiem urzędowym Malty, w oczywisty sposób pomaga i usuwa barierę językową. Malta była częścią Imperium Brytyjskiego przez około 160 lat, co ukształtowało kraj i jego mieszkańców, z których większość obecnie dobrze włada językiem angielskim.

Historia

Dzięki 7000 lat bogatej i fascynującej historii do odkrycia, Malta powinna być oczywistym wyborem na wakacje 2021 dla tych, którzy interesują się historią. Znajdziecie tam ruiny związane z Rzymianami, Maurami i oczywiście, Rycerzami Zakonu Maltańskiego. Na Archipelagu można prześledzić historię od zarania cywilizacji. Znajdują się tam niektóre z najstarszych wolnostojących megalitycznych świątyń na świecie. Są nawet starsze niż znany wszystkim Stonehenge.

Warto także zwrócić uwagę na miasteczko Mdina, w centrum Malty. To urocze średniowieczne miasto, które przed wiekami było stolicą kraju. Może wydawać Wam się znajome, jeśli jesteście fanami Gry o Tron. Mdina odegrała w serialu Królewską Przystań.


Różnorodność

Malta składa się z trzech wysp: Malty, Gozo i Comino.

Malta jest największą i najpopularniejszą wyspą, na której znajduje się stolica, Valetta i jedyne lotnisko w kraju.

Gozo jest bardziej zielone dzięki klifom i szlakom turystycznym. Znane jest z rybołówstwa, turystyki, rzemiosła i rolnictwa.

Comino natomiast słynie z krystalicznie czystej wody i jest w większości niezamieszkane.

Plaże

Maltańskie plaże zaspokoją potrzeby każdego wczasowicza. W szczególności polecamy wycieczka łodzią do Błękitnej Laguny na Comino. Z jej piękną lazurową wodą nie może zostać pominięta. Niektóre z najlepszych plaż na Malcie znajdują się wzdłuż północnego i zachodniego wybrzeża wyspy. Znane są w szczególności Mellieha Bay (największa plaża na wyspie), Golden Bay i Ghajn Tuffieha.

Jeśli szukacie cichych i mniejszych plaż w pięknym otoczeniu, Malta i siostrzana wyspa Gozo oferują kilka świetnych opcji. Niektóre z nich nie są łatwe do znalezienia, a dzięki temu są mniej zatłoczone.

Valletta

Valletta, stolica Malty, nominowana w 2018 roku na Europejską Stolicę Kultury, zajmuje powierzchnię zaledwie dwóch kilometrów kwadratowych i jest najmniejszą stolicą w Unii Europejskiej. Jednakże znajduje się tam ponad 300 wspaniałych zabytków, które uczyniły ją miejscem światowego dziedzictwa.

Spacerujcie wąskimi, brukowanymi uliczkami i odwiedźcie wspaniałe stare kościoły i ogrody.

Kuchnia

Dla wielu podróżników jedzenie jest istotną częścią wyprawy i Malta z pewnością nie zawiedzie w tej dziedzinie. Kuchnia narodowa reprezentuje wiele cywilizacji, które okupowały wyspy na przestrzeni wieków. Rezultatem jest pyszna mieszanka w stylu śródziemnomorskim. Czy to kieliszek lokalnego wina w towarzystwie talerza oliwek, trochę ġbejniet (lokalnego sera owczego), zalzett (maltańskiej kiełbasy o smaku kolendry) z galletti (maltańskie krakersy wodne) i trochę bigilli (pasztetu z bobu) podawanego z maltańskim chlebem i oliwą z oliwek - jest tak wiele lokalnych potraw do spróbowania, że ​​ciężko wybrać, od czego zacząć.

Nie zapomnijcie spróbować gorących pastizzi, czyli pikantnych ciastek nadziewanych ricottą.

Dzięki licznym restauracjom, lokalnym „kioskom” i „gabbanom” dobre jedzenie jest zawsze na wyciągnięcie ręki!

Sportowe emocje

Ktoś ma jeszcze wątpliwości dlaczego Malta jest dobrym pomysłem na wakacje 2021? Każdy fan sportu nie powinien ich mieć, ponieważ to archipelag stworzony do aktywności. Na Malcie ma miejsce wiele wydarzeń sportowych, takich jak Rolex Middle Sea Race, wysoko oceniany wyścig na morzu, często wymieniany jako „obowiązkowy” wyścig wśród miłośników żeglarstwa.

Miłośnicy lekkoatletyki będą zachwyceni Maratonem Maltańskim lub międzynarodowym Super League Triathlon.

Jazda konna jest popularnym zajęciem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Wyścigi konne to jeden z najważniejszych sportów widowiskowych na Malcie i odbywają się one w każdą niedzielę, od października do maja.

Ci, którzy wolą spokojnie odpocząć będą zadowoleni z wielu idyllicznych miejsc na sesję jogi.

Niemniej jednak jedną z najważniejszych atrakcji sportowych jest nurkowanie. Czyste, błękitne morze otaczające Wyspy Maltańskie jest wręcz idealne. W okolicy jest mnóstwo raf, jaskiń i wraków do odkrycia. Dodatkowym bonusem jest fakt, że ryzyko napotkania niebezpiecznych ryb jest niezwykle niskie, co stwarza doskonałe warunki dla początkujących nurków.

Piękna sceneria

Wyspy Maltańskie były miejscem kręcenia wielu hollywoodzkich hitów, takich jak Gladiator, U-571, Hrabia Monte Christo, Troja, a także znanych seriali, takich jak BBC Byron i Gra o Tron. London Times nazwał ten archipelag „śródziemnomorskim mini Hollywood”. Pracowali tutaj tacy reżyserzy jak Steven Spielberg, Ridley Scott, Wolfgang Petersen, Guy Ritchie, a także wielu celebrytów takich jak Russell Crowe, Brad Pitt, Sharon Stone, Madonna i Sean Connery. Malta również nawiązała współpracę z Bollywood!

Warto jeszcze wspomnieć o Popeye Village znajdującej się północno-zachodniej części Malty zwanej Anchor Bay. To wioska zbudowana w 1980 roku na potrzeby filmu z Robinem Williamsem. Film niestety nie zdobył popularności, ale wioska nadal stoi i jest w doskonałym stanie. Obecnie jest to główna atrakcja turystyczna na Malcie, gdzie goście mogą spacerować po planie zdjęciowym, wchodzić do budynków, oglądać animatorów i korzystać z innych atrakcji, takich jak baseny, miejsca do opalania, wycieczki statkiem, restauracje i pokazy. Malta to idealny pomysł na wakacje 2021 dla całej rodziny!