Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Przez wieki Republika Gruzji kształtowana była przez obce wpływy. Faliste zielone wzgórza usiane są starymi kościołami i wieżami strażniczymi. Ten pełen ducha naród, jeden z najstarszych producentów wina na świecie, jest idealnym miejscem, aby wznieść kieliszek za dobre życie.
Przedstawiamy Wam listę najciekawszych atrakcji, które pozwolą Wam odpowiedzieć na pytanie dlaczego warto pojechać do Gruzji.

 

Stolica – Tbilisi

Niewiele miast jest tak przyjemnie chaotycznych jak Tbilisi, czyli stolica Gruzji. Niegdyś był to ważny punkt na trasie Jedwabnego Szlaku, którym kiedyś wędrowały cenne produkty minionych czasów. Możecie spędzić dzień odwiedzając muzea i teatry mieszczące się w imponującej neoklasycznej architekturze wzdłuż alei Rustaveli lub zarwać noce tańcząc do białego rana w klubach nocnych, zlokalizowanych pod zabytkowym stadionem piłkarskim. Każda z dzielnic Tbilisi ma zupełnie inną historię i klimat, więc warto poznać je wszystkie.
Chociaż miasto jest na tyle małe, że można je zwiedzić w weekend, jego bogata architektura, dobrze prosperująca scena gastronomiczna oraz bogactwo oferty kulturalnej sprawiają, że warto tu zatrzymać się na znacznie dłuższy pobyt.

Tibilisi, Gruzja

 

Mccheta

Mccheta jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamieszkana od 1000 roku p.n.e. i był niegdyś stolicą ówczesnego Królestwa Iberii (dzisiejsza Wschodnia Gruzja). Zaledwie 20 km od Tbilisi, u zbiegu rzek Mtkvari i Aragvi, miasto położone jest na starożytnym szlaku handlowym. Archeolodzy odkryli dowody na status Mcchety jako głównego punktu handlowego. Odkopano tu mnóstwo szklanych butelek perfum, greckich i aramejskich pism, ceramiki, wyrobów metalowych i biżuterii, a wiele przykładów można zobaczyć w miejskim muzeum. Klasztor Jvari, zbudowany w VI wieku na wzgórzu nad Mcchetą, to wręcz obowiązkowa wizyta. Sam kościół w środku jest dość skromny, ale widok z cmentarza - oszałamiająca panorama -zapiera dech w piersiach.

Starożytny geograf Strabon opisał Mcchetę jako wysoko rozwinięte miasto z systemem zaopatrzenia w wodę, targowiskami i kamiennymi domami. Mccheta była także religijnym centrum kraju, z wieloma głównymi świątyniami pogańskiego panteonu Gruzji; zostały one później zastąpione kościołami. Chociaż stolica została przeniesiona do łatwiej bronionego Tbilisi na początku VI wieku, Mccheta nadal była miejscem koronacji i pochówku królów gruzińskich oraz siedzibą patriarchy, znanego również jako biskup Mcchety. Dziś urocze stare miasto ma bardziej wyluzowany klimat, zwłaszcza w porównaniu z Tbilisi.

 

Mestia

National Park Zemo Svaneti to najpopularniejszy obszar górski w Gruzji. Położone na dalekim północnym zachodzie największe miasto w regionie, Mestia, jest dostępne przez cały rok drogą lądową lub krótkim lotem. Z centrum Mestii można wspinać się na lodowce u podnóża góry Ushba lub wybrać się na wyprawę konną na pobliskie łąki. Natomiast turyści zainteresowani historią religii znajdą w kościołach wokół Mestii wiele przykładów malowideł ściennych, fresków i ikon ze średniowiecza.
Nowe ośrodki narciarskie Hatsvali i Tetnuldi przyciągają uwagę miłośników sportów zimowych, poszukujących nowych miejsc i wyzwań. W tym regionie znajduje się także Uszguli, która uważana jest za najwyżej zamieszkaną wioskę w Europie! Warto pojechać do Gruzji, by odwiedzić to niesamowite miejsce.

Gruzja, Mestia

 

Kutaisi

Kutaisi, stolica Imereti, to drugie co do wielkości miasto Gruzji po Tbilisi. Eleganckie, wysadzane drzewami ulice z XIX-wiecznymi domami ciągnącymi się do brzegów rzeki Rioni. A także kilka naprawdę atrakcyjnych parków, sprawiają, że Kutaisi jest bardzo pięknym miejscem do spacerów i zwiedzania wielu zabytków. Przejedzcie się kolejką linową nad rzeką Rioni i wejdźcie do synagogi w Kutaisi, jednej z najpiękniejszych i największych w regionie. Zbudowana w 1866 roku, może pomieścić 500 wiernych. Wspaniałe kościoły Bagrati i Gelati –  oba miejsca dziedzictwa światowego UNESCO – świadczą o znaczeniu regionu. Katedra Bagrati to najlepsze w mieście miejsce do obserwowania romantycznych zachodów słońca.

 

 

Batumi

Największy kurort nad Morzem Czarnym w Gruzji często jest nazywany „Las Vegas na Kaukazie”.
Batumi od wieków przyciąga wakacyjnych turystów. Znajduje się tam także mnóstwo klimatycznych kawiarni i doskonała scena sztuki ulicznej. Spacerujcie lub jedźcie rowerem po Batumi Boulevard, krajobrazowej ścieżce biegnącej wzdłuż wybrzeża. Czy wiedzieliście, że można przejechać rowerem aż do granicy tureckiej?
Batumi to stale rozwijające się miasto, które ma wiele do zaoferowania poza plażą. To miasto to jedna z odpowiedzi na pytanie dlaczego warto pojechać do Gruzji!

Gruzja, Batumi

 

Gori

Miejsce urodzenia Józefa Stalina i siedziba jego Muzeum ma reputację głównego celu alternatywnej turystyki w Gruzji. Zwiedzanie muzeum – w którym można zobaczyć dom rodzinny Stalina i wagon pancerny – jest niewątpliwe dużą atrakcją!

 

Borjomi

Borjomi, położone niemal w centrum kraju, od dawna jest jednym z ulubionych miejsc letniskowych w Gruzji. Świeże górskie powietrzem i naturalne wody źródlane gwarantują spokojny relaks. Dużą atrakcją tego miejsca jest woda mineralna Borjomi, jeden z najpopularniejszych napojów w Gruzji i największych towarów eksportowych. Znajduje się tutaj wiele resortów, kąpielisk i sanatoriów. Dla tego miejsca (i odpoczynku!) warto pojechać do Gruzji.

 

Kuchnia

Gruzińskie jedzenie jest znane od dawna w całej Europie ze względu na swoją świeżość i bogactwo smaków. Bardzo dobrze oddaje ono klimat i kulturę tego kraju. Ciepłe potrawy, takie jak chaczapuri (chleb nadziewany serem), równoważą się z delikatnym matsoni (jogurtem). Zioła takie jak estragon, płaska natka pietruszki, koperek i kolendra w połączeniu z orzechami włoskimi i czosnkiem tworzą bogate nadzienia i sosy.
Warto po prostu zapytać miejscowych, gdzie i co dobrego do jedzenia można znaleźć, a oni z przyjemnością pomogą odkryć ich wyjątkową kuchnię.