Skip to content

Paryżowi nigdy nie brakuje skojarzeń z romantyzmem, ale jego malowniczość osiąga apogeum wiosną, kiedy drzewa i kwiaty zaczynają kwitnąć, a łagodniejsze temperatury ułatwiają wędrówki po pięknych parkach i ogrodach botanicznych. Mając ponad 400 miejskich parków i ogrodów, miasto dołożyło wszelkich starań, aby utrzymać w świetnym stanie zielone tereny rekreacyjne zarówno dla mieszkańców, jak i gości. Niezależnie od tego, czy macie ochotę na piknik pod Wieżą Eiffla, spacer po Jardin des Plantes, czy nawet dołączyć do tłumu i wynająć miniaturową łódkę, aby popływać wokół Grand Bassin w Ogrodzie Luksemburskim, to z pewnością zaplanujecie bardzo przyjemny pobyt w stolicy Francji. Sprawdźcie kilka najpiękniejszych propozycji, gdzie możecie zobaczyć kwitnące wiśnie w Paryżu!

Nie możecie doczekać się wizyty we wiosennym Paryżu? Wybierzcie najwygodniejsze lotnisko, zarezerwujcie bilety i w drogę! Sprawdzcie artykuł - Loty do Paryża - jakie lotnisko wybrać?


Ogrody Wersalskie

Ponad 300 lat temu władcy Francji wznieśli Château de Versailles jako pomnik swojego cesarskiego panowania. Położony na 19 262 akrach Wersal - z wielkim pałacem i rozległymi ogrodami - jest niewątpliwe imponujący. Prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych ogrodów w Ile-de-France, Ogrody w Wersalu to idealna ucieczka od zgiełku Paryża.
I chociaż pałac nadal fascynuje swoim ogromem, przesadną dekoracją i osobliwym wyglądem, to ogrody najbardziej zachwycają wielu odwiedzających. To tam, spacerując szerokimi alejami prowadzącymi z pałacu do Canal Grande, a zwłaszcza zwiedzając Hamlet Marii Antoniny – jej schronienie przed rygorami dworskiego życia – można sobie wyobrazić, jak by było żyć w tamtych czasach. Projekt niezwykłych ogrodów wykorzystuje wodę, ziemię, kwiaty i drzewa, aby stworzyć widoki, które rozciągają się aż po horyzont i wydają się obejmować cały świat w uporządkowanym planie ścieżek, stawów i żywopłotów. Poza tymi wspaniałymi alejami ogród dzieli się na gaje. Te zewnętrzne enklawy, ogrodzone i otoczone zielenią, zostały zbudowane jako sale na świeżym powietrzu, na których odbywają się występy muzyczne i tańce. Spektakularne fontanny i rzeźby zdobią gaje, nadając każdemu z nich odrębną osobowość. Odwiedźcie je podczas nadchodzącej wiosennej podróży i spędźcie cały dzień, chłonąc atmosferę wiosennej Francji.

Ogrody Wersalskie, Paryż, Francja

Ogród Luksemburski

Położony w 6. dzielnicy Paryża Ogród Luksemburski to idealne miejsce na wiosenne zajęcia w samym sercu miasta. Pośrodku ogrodu znajduje się Grand Bassin, kultowy francuski basen, w którym można zobaczyć miniaturowe drewniane żaglówki z flagami krajów z całego świata. W parku znajdują się również inne atrakcje dla rodzin, w tym teatr lalek, przejażdżki na kucykach, karuzela i plac zabaw. Dla bardziej ambitnych podróżników jest też miejsce na partię tenisa lub idealne miejsce na jogging krętymi ścieżkami. To naprawdę idealne miejsce na długo oczekiwane zajęcia na świeżym powietrzu, bez konieczności opuszczania stolicy.
Ten majestatyczny ogród królewski czerpał inspirację z Ogrodów Boboli we Florencji. W centrum znajduje się imponujący Pałac Luksemburski, zbudowany w XVII wieku dla urodzonej we Włoszech królowej Marii Medycejskiej i wzorowany na Palazzo Pitti we Florencji, aby przypominał jej o domu. Podczas gdy cytrusy i palmy pozostają w szklarni do połowy maja, w sadzie rośnie i kwitnie 1000 szpalerów drzew owocowych. Pamiętajcie, że Ogród Luksemburski to idealne miejsce na piknik! Przynieście swoje ulubione przysmaki i cieszcie się widokiem na nowo posadzone kwietniki.

Ogrody Luksemburskie, Paryż, Francja

Parc Monceau

Dzięki zakrzywionym chodnikom i przypadkowo rozmieszczonym posągom park Monceau w Paryżu nie jest typowym ogrodem w stylu francuskim. Mimo to jego piękno wiosną rywalizuje z każdym innym parkiem. Posągi słynnych francuskich postaci w połączeniu z pomniejszonymi replikami egipskiej piramidy, chińskiego fortu, holenderskiego wiatraka i kolumny korynckiej sprawiają, że jest to jeden z wyjątkowych parków w całym Paryżu. Od momentu powstania w latach sześćdziesiątych XVIII wieku park przechodził w posiadanie z jednej burżuazyjnej rodziny na drugą, aż do oficjalnego otwarcia jako udogodnienie publiczne przez samego Napoleona sto lat później. Spacerujcie ścieżkami, które przecinały niegdyś francuskie rodziny królewskie i podziwiajcie egzotyczne skarby, które sprawiają, że park Monceau jest wyjątkowy.

Ogrody Tuileries

Z bogatą historią sięgającą XVI wieku, Ogród Tuileries został pierwotnie zaprojektowany jako formalny ogród dla Pałacu Tuileries. Wypielęgnowane trawniki, posągi, fontanny i rabaty kwiatowe zachęcają do spacerów i pobudzają kreatywność. To francuskie ogrodnictwo w najlepszym wydaniu, a widoki Luwru zapierają dech w piersiach. Zaprojektowane przez architekta krajobrazu André Le Notre (znanego z ogrodów wersalskich), Tuileries są w rzeczywistości pozostałościami XVI-wiecznego pałacu królewskiego o tej samej nazwie, zniszczonego w XIX wieku. Skorzystajcie z rozmieszczonych leżaków, by podziwiać paryskie życie wśród kwitnących kwiatów.

Ogrody Tuileries, Paryż, Francja

Parc Floral

Nieco na uboczu, ten park jest częścią większego lasu, Bois de Vincennes. Chociaż to tylko dwadzieścia minut metrem od centrum, poczujecie się, jakbyście wyjechali na wieś. Kręte ścieżki i duże stawy tworzą atmosferę spokoju, idealne na liczne pokazy kwiatowe, wystawy i regularnie odbywające się koncerty. Sprawdźcie kalendarz paryskich festiwali jazzowych lub klasycznych, które odbywają się w Parc Floral. Przynieście pyszne przekąski na piknik i cieszcie się darmowym koncertem w tym pięknym miejscu!

Parc Andre Citroen

W Parc Andre Citroen możecie wznieść się balonem na ogrzane powietrze Ballon de Paris nad czarnym marmurem, stawami i fontannami, które nadają temu 14-hektarowemu obszarowi futurystyczny charakter. Otwarty w 1992 roku na miejscu dawnej fabryki Citroena, jest jedynym paryskim parkiem wychodzącym bezpośrednio na Sekwanę. Jednak ten park to nie tylko modernistyczna architektura; duże trawiaste przestrzenie są miejscem do gry w piłkę i pikników, a kolorowe ogrody oraz odosobnione zaułki z ławkami zapewniają odpoczynek wśród pięknie kwitnących drzew i kwiatów.

Parc Andre Citroen, Paryż, Francja

Parc des Buttes-Chaumont

Ze swoimi trawiastymi zboczami, jeziorem zasilanym wodospadem i zapierającymi dech w piersiach widokami na łupkowe dachy, Parc des Buttes-Chaumont to miejsce, gdzie miejscowi przychodzą na piknik, ale także poćwiczyć, spacerować z psem, opalać się, uprawiać tai chi i uciec od zgiełku miasta. Przekształcony w połowie XIX wieku z kamieniołomu wapienia w romantyczny ogród, jest bardziej rozległy niż typowe paryskie parki, a jego 25 ha jest warte odwiedzenia. Dzieciom spodobają się place zabaw, huśtawki i niedzielne przejażdżki na kucykach. Natomiast dorośli mogą udać się na romatyczny zachód słońca lub udać się do jednej z trzech restauracji.

Park Montsouris

To właśnie tu toczono bitwy, tu jadali Trocki i Lenin. Parc Montsouris z pewnością ma swoją historię. W przeszłości był kamieniołomem, miejscem pochówku i stacją meteorologiczną. Dziś jednak teren to przede wszystkim kwiaty, ptaki, jeziora i drzewa, ale także rodziny na piknikach i mnóstwo studentów z sąsiednich uniwersytetów. Podobnie jak Parc des Buttes-Chaumont, został stworzony na polecenie Napoleona III, aby zapewnić Paryżanom miejsce do wypoczynku.

Bois de Boulogne

Dawne tereny łowieckie królów stały się dziś wspaniałym miejscem dla wszystkich ludzi. Jeden z dwóch ogromnych lasów otaczających miasto, Bois de Boulogne w 16. dzielnicy, kryje wiele interesujących miejsc na 846 hektarach parków, jezior, wodospadów i zalesionych szlaków. Ciekawostką jest, że Bois de Boulogne ponad 2 razy większy od nowojorskiego Central Parku! Powierzchnia jest gigantyczna, więc warto wcześniej wybrać miejsca, które chcecie odwiedzić. Do najważniejszych należą szklarnie Jardin des Serres d'Auteuil, uroczy Parc de Bagatelle z wystawami kwiatowymi i zamkiem, przyjazny dzieciom Jardin d'Acclimatation oraz galeria sztuki współczesnej Fondation Louis Vuitton, której niezwykły budynek zaprojektowany przez Franka Gehry'ego wart jest odwiedzenia. Możecie tam także wypożyczyć rower, którym wygodnie objedziecie Bois de Boulogne i będziecie mogli podziwiać pięknie kwitnące drzewa i kwiaty podczas wiosennej podróży do Paryża.

Parc de Sceaux

Ci, którzy szukają geometrycznych wzorów i klasycznych francuskich ogrodów bez tłumów jak w Wersalu, powinni odwiedzić Parc de Sceaux. Położony zaledwie 20 minut jazdy pociągiem z centrum Paryża park zabiera gości z powrotem do XVII wieku, kiedy Jean-Baptiste Colbert, minister finansów Ludwika XIV, zamówił ogromny ogród z precyzyjnymi liniami i ciekawymi iluzjami optycznymi. Teren o powierzchni 180 ha zachwyca i zaskakuje dziś wieloma historycznymi elementami, w tym bogato zdobionymi wodospadami, kanałem Grande i ośmiokątnym stawem. W dziewiętnastowiecznym zamku i innych budynkach mieści się kolekcja sztuki domeny. Aby się tam dostać, wsiądźcie w pociąg RER B do Bourg-la-Reine, Sceaux lub Parc de Sceaux. To będzie wyjątkowa podróż!

Parc de Sceaux, Paryż, Francja

 

Jardin des Plantes

Ten 68-hektarowy cud, założony w XVII wieku jako królewski ogród roślin leczniczych pod patronatem króla Ludwika XIII, jest domem dla zdumiewających 23 500 gatunków roślin, a także najstarszego zoo w Paryżu, prestiżowej szkoły botaniki, oraz Narodowego Muzeum Historii Przyrodniczej. Podążajcie pięknymi ścieżkami otoczonymi wiśniami, krzewami róż i XIX-wiecznymi szklarniami i cieszcie się wiosną w mieście miłości!

Parc de Belleville

Parc de Belleville znajduje się w 20. dzielnicy miasta na wzgórzu Belleville, które wznosi się na 108 metrów, co czyni go najwyżej położonym parkiem w Paryżu. Z tego powodu oferuje panoramiczny widok na miasto i jest idealnym miejscem do oglądania zachodu słońca nad stolicą Francji, więc jeśli planujecie romantyczną wycieczkę, to z pewnością powinniście rozważyć wizytę w tym miejscu. Poza tym park oferuje wiele atrakcji dla rodzin, takich jak fontanna z wodospadem (najdłuższa w Paryżu), drewniany plac zabaw dla dzieci, stoły do ping-ponga i teatr na świeżym powietrzu. Wybierzcie się na spacer po kolorowej i wieloetnicznej dzielnicy Belleville i cieszcie się licznymi bistro z pysznym jedzeniem!


Cimetière du Père Lachaise

Cimetière du Père Lachaise to piękna mieszanka angielskiego parku i sanktuarium. Możecie tam odwiedzić miejsce spoczynku Édith Piaf, Molière, Chopina, Oscara Wilde'a czy Jima Morrisona. Wzdłuż wschodniej strony znajduje się Mur des Fédérés (Mur Federalistów), gdzie po całonocnej bitwie poległ ostatni z powstańców komunardów z Komuny Paryskiej z 1871 roku. W pobliżu muru znajduje się wiele pomników większości współczesnych wojen, które są otoczone kwiatami wiśni i jasnymi kwiatami, tworząc bardzo słodko-gorzki kontrast z pięknym ogrodem.

Planujecie podróż do wiosennego Paryża? Sprawdźcie, nasz przewodnik, by dowiedzieć się jak najlepiej cieszyć się urokami miasta miłości!