Skip to content

Kiedy ludzie myślą o Wielkiej Brytanii, pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl to Londyn z czerwonymi budkami telefonicznymi i piętrowymi autobusami. Jednakże Wyspy Brytyjskie mają o wiele więcej do zaoferowanie i atrakcje te wykraczają poza granice samej Anglii. W artykule wskażemy, co warto zobaczyć w pozostałych stolicach krajów Wysp Brytyjskich.

 

Edynburg

Edynburg jest stolicą Szkocji i domem dla wielu atrakcji turystycznych. Znajduje się w środkowo-wschodniej Szkocji, w pobliżu zatoki Morza Północnego. Miasto jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Wielkiej Brytanii. Dzięki widokom na spektakularne skały, rustykalne budynki, a także ogromne kolekcje średniowiecznej i klasycznej architektury bywa uznawany za jedno z najbardziej tętniących życiem miast w Europie.
Edynburg to nie tylko jedno z najpiękniejszych miast w Europie, ale także miasto świetnie zlokalizowane. Widok rozprzestrzenia się na każdą stronę – od błękitnego morza przez zielone wzgórza oraz czerwone klify po sylwetki budynków.

 

Edynburg to miasto, którego układ zachęca do odkrywania go na piechotę – wąskie uliczki, przejścia, schody i ukryte dziedzińce kościelne na każdym kroku skutecznie odciągną Was od głównych ulic. W Edynburgu dobrym pomysłem jest spacer Królewską Milą. Na tej ścieżce usłyszycie ulicznego dudziarza – na królewskiej ulicy tych muzyków nie brakuje. Po drodze zaglądnąć można do ciekawych muzeów, takich jak Camera Obscura, Scotch Whisky Experience lub People Story Museum.

W Edynburgu nie pomińcie także takich atrakcji jak:

 • Siedziba Artura – idealne miejsce, aby zobaczyć miasto z lotu ptaka. Wejdźcie na ten wygasły wulkan, będący jedną z najpopularniejszych atrakcji. Siedziba Artura położona jest w rozległym parku Holyrood w Edynburgu. Wspinaczka na szczyt Siedziby Artura i z powrotem zajmuje ok. półtorej godziny, ale można również wybrać łatwiejszą ścieżkę. Główne trasy spacerowe to szlak niebieski (2,4 km) i szlak czarny (2,9 km). Można również dostać się szybciej do Siedziby Artura ścieżką Zigzag Path, którą wspinaczka od głównego parkingu do miejsca docelowego zajmuje około 25 minut. Wzgórze wznosi się nad miastem na wysokość 250,5 metrów – nic więc dziwnego, że główną atrakcją jest rozpościerający się z niego widok.
  Siedziba Artura, Park Holyrood, Edynburg, Szkocja, Wielka Brytania
 • Duddingston Lochsłodkowodne jezioro położone w otoczeniu dzikiej przyrody.

 • The Sheep Heid – jeden z najstarszych pubów w mieście, gdzie będziecie mogli zjeść lunch lub napić się piwa w fantastycznych okolicznościach przyrody.

 • Zamek w Edynburgujest jedną z atrakcji, które po prostu trzeba zobaczyć. Lokalizacja zamku na wulkanicznym wzgórzu z ostrymi klifami, które zostały pocięte przez lodowce, sprawia, że w razie ataku, Edynburg można łatwo obronić przed atakiem ze wszystkich kierunków. Do zamku warto dotrzeć przed południem, ponieważ wtedy załapiecie się na wystrzelenie działa o godzinie pierwszej - słynnego sygnału wybijanego o tej porze od 1861 r.

Zamek w Edynburgu, Szkocja, Wielka Brytania

 • Princes Street Garden – idealne miejsce dla osób, które chciałyby odetchnąć na łonie natury w centrum miasta. Ogród u podnóża zamku oferuje wspaniały widok na twierdzę. Między ogrodami i Princes Street można obejrzeć wiele pomników, m.in.: gotycką wieżę Scott Monument.

Warto zaplanować wizytę w Edynburgu podczas Festiwalu Fringe. Edinburg Fringe to duży festiwal, który odbywa się co roku w sierpniu. Jest to zdecydowanie największe wydarzenie, jakie miasto widzi każdego roku, a miliony ludzi gromadzą się, aby obejrzeć pokazy lub zorganizować własne występy. W czasie festiwalu, który zwykle trwa nieco ponad trzy tygodnie, odbywają się tysiące pokazów. Podczas festiwalu doświadczycie wszystkiego: od teatru, przez muzykę klasyczną, po przedstawienia cyrkowe, kabaret, operę – lista jest bardzo długa.

 

Cardiff

Walia zdecydowanie nie należy do najpopularniejszych kierunków turystycznych. A szkoda, bo ma naprawdę wiele do zaoferowania! Z tego powodu, kolejnym miastem, którego szlakiem proponujemy się poruszać, jest Cardiff. Nowoczesna stolica Walii jest dzisiaj jednym z najbardziej interesujących miast Wielkiej Brytanii, w którym zabytkowe zamki i wspaniałe muzea kontrastują ze światowej klasy nowoczesnymi obiektami architektonicznymi.

Cardiff może poszczycić się także wspaniałymi walorami przyrodniczymi, jak: malownicze wioski, niezliczone kilometry zachwycającej linii brzegowej i hektary urokliwych terenów wiejskich.

 

Odwiedzając to urocze miasto, skierujcie swoje kroki do takich atrakcji jak:

 • Pierhead Building – budynek dawnego urzędu celnego, wybudowany w 1897 roku na miejscu dawnej siedziby Bute Dock Company. Obecnie, budynek pełni funkcję muzeum historii Walii, w którym będziecie mogli zobaczyć wiele filmów i eksponatów eksplorujących historię Walii (od czasów neolitu). Znajdziecie tam m.in.: oryginalne binnacle (stojak z kompasem statku) ze statku Terra Nova Roberta Falcona Scotta oraz list karny wysłany przez Owaina Glyndŵra, księcia Walii, do Karola VI we Francji w 1406 roku.

 • Bute Park – główny park stolicy Walii, znajduje się w okolicy zamku Cardiff. Oprócz klimatycznych alejek i ogromu zieleni, znajdziecie tam także pozostałości klasztoru Blackfriars, wspaniałe arboretum oraz liczne zabytki archeologiczne i pomniki przyrody.

 • Castell Coch – bajkowy, XIII wieczny zamek, zwany „Czerwonym Zamkiem”, wyłania się na tle równie wspaniałego geoparku Forest Fawr. Zamek Coch, pełen kolorów w środku, z bogato zdobionymi wnętrzami, z bajkowymi wieżyczkami i wąskimi przejściami, to prawdziwa gratka dla miłośników średniowiecznych budowli.

Castell Coch, Cardiff, Walia, Wielka Brytania

 • Cardiff Bay – wybrzeże południowej części Cardiff, wcześniej znane jako Tiger Bay. Zatoka była kiedyś najruchliwszym portem na świecie i zasłynęła z eksportu walijskiego węgla na cały świat. Cardiff Bay jest dzisiaj tętniącym życiem nabrzeżem otaczającym słodkowodne jezioro, uwielbianym zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. Cardiff Bay zasilają dwie rzeki: Taff i Ely, w których ujściach powstały naturalne bagniska. Na ich terenie żyje wiele gatunków ptaków niespotykanych nigdzie indziej na wyspach.

 • Wales Millennium Centre – jeśli interesujecie się sztuką, obowiązkowo wstąpcie do Wales Millennium Centre. Galeria została otwarta w 2004 roku i zdążyła ugruntować swoją pozycję jako jedno z najbardziej kultowych miejsc związanych ze sztuką i kulturą na świecie. Wizją Centrum jest bycie ważnym punktem kulturalnym i centrum sztuk performatywnych, znanym z inspiracji, doskonałości i przywództwa. Centrum jest czymś więcej niż tylko teatrem. W jego wnętrzach będziecie mogli zobaczyć musicale, operę, balet, taniec współczesny i hip-hop, ale również wystawy sztuki i odbyć wycieczki z przewodnikiem.

 • Zamek w Cardiff – nie przegapcie także, leżącego w samym sercu stolicy Walii, zabytkowego zamku, który jest jedną z najpopularniejszych atrakcji tego kraju. Zamek w Cardiff składa się z 5 części: odbudowanego fortu z czasów rzymskich, ruin normańskiej, XII wiecznej wieży, neogotyckiej rezydencji z czasów wiktoriańskich, schronów z okresu II wojny światowej oraz Muzeum Żołnierzy Walijskich.

 • Arkady w Cardiff – warto wybrać się na spacer po przepięknych, miejskich arkadach. W ich wnętrzach mieszczą się liczne, niewielkie sklepy i kawiarnie. Za sprawą XIX wiecznych, wiktoriańskich arkad, Cardiff nazywane jest „Miastem Arkad”, a wśród najpopularniejszych wyróżniają się: Castle Quarter Arcades, High Street Arcade, Royal Arcade i Morgan Arcade.

 • Millenium Stadium/Principality Stadium – stadion narodowy Walii, to obowiązkowy punkt wycieczki dla fanów piłki nożnej i rugby. Stadion został zaprojektowany przez Roda Shearda na finał Pucharu Świata w rugby w 1999 roku i jest jedną z najlepszych aren sportowych i jednocześnie sal koncertowych w Wielkiej Brytanii. Poza widowiskami sportowymi na płycie stadionu odbywają się także inne imprezy, m.in.: koncerty wielkich gwiazd takich, jak Madonna, The Rolling Stones, czy Tina Turner, Rajd Wielkiej Brytanii, czy też walki bokserskie. Stadion można również zwiedzić, gdy nic się na nim nie dzieje.

Millenium StadiumPrincipality Stadium, Cardiff, Walia, Wielka Brytania

 

Belfast

Belfast znajduje się w północno-wschodniej części Irlandii. Jest to drugie co do wielkości miasto (po Dublinie) na wyspie, położone na wschodnim wybrzeżu Irlandii Północnej. Skorzystajcie z naszej oferty lotów i zaplanujcie swoje wakacje w tym ciekawym mieście:

 

Wśród najciekawszych miejsc do zobaczenia podczas wycieczki do Belfastu wyróżniają się:

 • Katedra św. Anny która jest jednym z bardziej popularnych miejsc do odwiedzenia w mieście. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na fasadę kościoła. Iglica Nadziei o wysokości blisko 40 metrów wznosi się ze szklanej platformy na dachu katedry. Wewnątrz można ujrzeć wspaniałe witraże, mozaiki sufitowe, a na podłodze – labirynt (obraz podróży życia). Katedra św. Anny znajduje się przy ulicy Donegall, oddalona o minutę spacerem od Dzielnicy Katedralnej i około 10 minut spacerem od targu św. Jerzego.

 • Targ św. Jerzego – miejsce, które powinno znaleźć się na liście każdego podróżującego po stolicy. Na Rynku św. Jerzego znajdziecie antyki, jedzenie i rzemiosło. Rynek jest otwarty w piątki, soboty i niedziele, a każdy dzień ma określony cel. Na przykład sobota poświęcona jest targowi spożywczemu oraz rękodzielnikom. W ten dzień można spróbować potrawy każdej kuchni i kupić ręcznie zdobione dzieła sztuki.

 • Ratusz w Belfaście – miejsce po raz pierwszy otwarte w 1906 roku. Warto zatrzymać się tylko po to, by popatrzeć na sam budynek. Teren wokół budynku jest pełen pomników i posągów, które szczegółowo opisują historię zarówno Belfastu, jak i samego budynku, który został wybudowany z kamienia portlandzkiego.

 • bajkowy zamek Belfast – nie przegapcie zamku w Belfaście zlokalizowanego na niższych zboczach parku wiejskiego Cave Hill. Zamek Belfast jest wspaniałą konstrukcją zbudowaną w 1872 roku przez Charlesa Lanyona. W środku budynku można podziwiać liczne zdobienia, pomniki, marmurowe halle, witraże oraz obrazy, takie jak na przykład portret królowej Wiktorii i króla Wilhelma III. Ogrody wokół zamku są świetnym miejscem na odpoczynek, wśród zieleni, w którą wkomponowane zostały liczne rzeźby, pomniki czy tablice pamiątkowe, jak na przykład granitowa kolumna poświęcona Korpusowi Ekspedycyjnemu, pomnika ofiar zatonięcia Titanica.

  Zamek w Belfaście, Irlandia, Wielka Brytania
 • Black Cab Tour, czyli wycieczka czarną taksówką, która jest jedną z ciekawszych rzeczy do zrobienia w Belfaście. Podczas wycieczki Black Cab przewodnik po mistrzowsku przeprowadzi Was przez burzliwą przeszłość miasta. Podczas wycieczki Black Cab zobaczycie wielu murali, które przedstawiają bogatą historię i kulturę miasta.

  Falls Road Murals, Belfast, Irlandia Północna, Wielka Brytania

 

 • Ogrody Zoologiczne – idealne miejsce dla miłośników przyrody. Ogrody są domem dla ponad 120 gatunków zwierząt, z których wiele jest zagrożonych w swoim naturalnym środowisku.