Skip to content
Aktualizacja: 09/02/2024

Podziel się na:

Egipskie piramidy, zbudowane tysiące lat temu, pozostają niekwestionowanymi majstersztykami inżynieryjnymi, wciąż fascynującymi i zadziwiającymi współczesnych badaczy oraz podróżników. Ta monumentalna architektura, otoczona aurą tajemnicy, kryje w sobie wiele pytań bez odpowiedzi, które prowokują naszą wyobraźnię i skłaniają do poszukiwań.

Wybierzmy się w niezwykłą podróż przez historię, tajemnice oraz naukowe odkrycia związane z tymi niezwykłymi strukturami, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które pozostają nierozstrzygnięte od wieków. Przeniesiemy się do starożytnego Egiptu, odkrywając fascynujące aspekty kultury, religii i technologii tamtego okresu, by lepiej zrozumieć sytuacje, w jakich narodziły się te monumentalne budowle. Gotowi na podróż w czasie i przestrzeni, która rzuca światło na tajemnicze egipskie piramidy?

Egipskie piramidy, wznoszące się na horyzoncie pustyni, stanowią nie tylko imponujące zabytki architektoniczne, ale również nieodgadnione zagadki, które kuszą badaczy od wieków. Zbudowane setki lat temu przez starożytnych Egipcjan, te monumentalne struktury wciąż przyciągają uwagę swoją majestatyczną obecnością i skrytymi sekretami. Piramidy są nie tylko symbolami potęgi faraonów, ale również świadectwem zaawansowanej wiedzy inżynieryjnej, która wciąż pozostaje tajemnicą dla współczesnych naukowców.

Giza - Nizina Gizy

W odległych piaskach Niziny Gizy zaklętej w magicznym krajobrazie pustyni, wznoszą się majestatyczne świadectwa starożytnej chwały i geniuszu inżynieryjnego – egipskie piramidy. To monumentalne arcydzieła architektury, osadzone na horyzoncie jak świadkowie przeszłości, przenoszą nas w otchłań starożytnego Egiptu. Giza, z jej trzema największymi piramidami, Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa, jest jak otwarta księga, w której zapisane są nie tylko tajemnice budowy, ale także kawałki historii, wierzeń religijnych i niezwykłego dziedzictwa ludzkości.

Piramida Cheopsa

Piramida Cheopsa to niekwestionowany majstersztyk inżynierii i symbol potęgi faraona Cheopsa, który panował w okresie od 2589 do 2566 roku p.n.e. Ta imponująca struktura, pierwotnie wysoka na ponad 146 metrów, stanowiła grobowiec dla władcy, mając zapewnić mu wieczne życie po śmierci. Jest największą z piramid na płaskowyżu w Gizie i jednocześnie jednym z najważniejszych obiektów starożytnego Egiptu.

Proces budowy piramidy Cheopsa pozostaje jednym z największych zagadek starożytności. Choć teorie dotyczące sposobu, w jaki kamienie zostały transportowane i ustawiane, różnią się, to sama liczba kamieni użytych do jej zbudowania, aż 2,3 miliona, pozostaje oszałamiająca. Dodatkowym elementem tajemniczym są korzyści, jakie Egipcjanie uzyskali z astronomii przy budowie piramidy, co sugeruje, że była ona nie tylko miejscem pochówku, ale także olbrzymim zegarem astronomicznym.

Piramida Chefrena

Piramida Chefrena, jest drugą co do wielkości na płaskowyżu w Gizie. Jej architektura charakteryzuje się niższym profilem niż piramida Cheopsa, jednak wyróżnia się unikalnymi cechami, takimi jak zachowane fragmenty gładkiego, białego płaszcza z wapienia kalcytowego na szczycie. To świadczy o pierwotnym blasku, jaki musiał emanować z tych monumentalnych konstrukcji.

Piramida Chefrena otoczona jest dwiema świątyniami - Dolną i Górną. Świątynia Dolna, usytuowana przy podstawie piramidy, była miejscem kultu i ofiarowania, podczas gdy Świątynia Górna, na wyższym poziomie, pełniła funkcję kultową i była miejscem, w którym zmarły faraon był czczony. Te dwie struktury dopełniają tajemnicę piramidy Chefrena, ukazując złożoność kultu religijnego związanego z budową tych monumentalnych grobowców.

Piramida Mykerinosa

Piramida Mykerinosa, trzecia co do wielkości na płaskowyżu w Gizie, jest mniejsza niż jej imponujące sąsiadki, jednak równie fascynująca w kontekście historii i kultury starożytnego Egiptu. Zbudowana na cześć faraona Mykerinosa, który panował w latach 2490-2472 p.n.e., piramida ta jest często postrzegana jako bardziej ludzka, bliższa ludziom, ze względu na swój mniejszy rozmiar.

Kompleks grobowy piramidy Mykerinosa obejmuje nie tylko samą piramidę, ale także liczne mastaby, struktury grobowe w formie niskich, prostokątnych budowli. To miejsce ma swoją własną unikalną historię i złożoność architektoniczną, a mastaby, pełniące funkcję grobowców dla bliskich Mykerinosa, dodają wymiar ludzkiego aspektu do tej starożytnej nekropolii.

Kompleks piramid w Gizie, Egipt 

Podróż do Niziny Gizy

Dostanie się samolotem do Niziny Gizy, aby odkryć majestat egipskich piramid, jest stosunkowo łatwe, zwłaszcza z uwagi na rozwiniętą infrastrukturę lotniczą w Egipcie. Oto kilka kroków, które pomogą zorganizować podróż samolotową do Niziny Gizy!

  • Najbliższym międzynarodowym lotniskiem obsługującym Kair, stolicę Egiptu, jest Międzynarodowe Lotnisko w Kairze (CAI).
  • Po przylocie na lotnisko w Kairze, można skorzystać z różnych środków transportu, takich jak taksówki, busy lub samochody wynajmowane, aby dotrzeć do Niziny Gizy. Odległość między lotniskiem a Gizą wynosi około 20-30 kilometrów, a podróż zajmuje zazwyczaj około 30-60 minut, w zależności od warunków ruchu.
  • Po dotarciu do Gizy warto zaplanować lokalne środki transportu, takie jak taksówki lub wypożyczalnie samochodów, aby swobodnie przemieszczać się między poszczególnymi miejscami.

Skorzystajcie z naszej oferty lotów i poznajcie niezwykła Nizinę Gizy!Saqqara - Nekropola w Memfis

W sercu dawnej Memfis starożytnego miasta będącego sercem kulturalnym i religijnym starożytnego Egiptu, ukryte są świadectwa niezwykłego dziedzictwa – Saqqara, tajemnicza nekropolia, która przypomina nam o wielkości i głębokim znaczeniu życia i śmierci dla starożytnych Egipcjan. Niegdyś miejscem, w którym władcy i dostojnicy starożytnego kraju zostawiali ślady swojej chwały, Saqqara przenosi nas w podróż przez czas, odsłaniając nie tylko imponujące piramidy, ale także unikalne detale codziennego życia i wierzeń tej starożytnej cywilizacji.

Piramida Schodkowa Dżesera

Saqqara to miejsce, gdzie historyczna podróż przez egipskie piramidy nabiera jeszcze większego znaczenia. Piramida stopniowa Dżesera, wzniesiona około 2650 roku p.n.e., jest powszechnie uważana za pierwszą piramidę w historii Egiptu. Jej stopniowa struktura, złożona z sześciu stopni, oznaczała symboliczny krok ku niebu, co wprowadziło innowacyjny element w tradycyjnym budownictwie grobowym.

W kompleksie piramidy Dżesera znajduje się krokodylowa świątynia, która kryje w sobie unikalne kultowe znaczenie. Świątynia ta, poświęcona Sobekowi jest świadectwem głębokiego znaczenia, jakie Egipcjanie przypisywali symbolom zwierzęcym.

Mastaba Ti

Mastaba Ti, grobowiec dostojnika z okresu V dynastii, stanowi skarbnicę nie tylko ze względu na bogactwo pochowku, ale także na malowidła zdobiące jego ściany. Różnorodność malowideł oferuje rzadką perspektywę na życie codzienne starożytnego Egiptu, ukazując sceny rolnicze, rzemieślnicze i rytuały pogrzebowe. To prawdziwe okno w czasie, przenoszące nas do dnia codziennego tej starożytnej cywilizacji.

Malowidła na ścianach Mastaby Ti są jak ilustrowane strony z kroniki ówczesnego społeczeństwa. Ukazują codzienne zajęcia, od rolniczych prac w polu, po przygotowania do uroczystości religijnych. Bogactwo informacji zawartych w tym grobowcu stwarza niepowtarzalną okazję do zanurzenia się w życiu starożytnego Egiptu.

Mastaba Ti, Egipt

Serapeum

Serapeum to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Saqqara. To podziemny kompleks grobowy, gdzie pochowano byki apis - święte zwierzęta uznawane za reinkarnacje boga Ptaha. Każdy z grobowców zawiera monumentalne sarkofagi wykonane z jednego bloku granitu, co podkreślało świętość tych zwierząt.

Serapeum stanowi również wyzwanie techniczne dla współczesnych badaczy, którzy zastanawiają się, jak starożytni Egipcjanie byli w stanie przetransportować i umieścić te olbrzymie sarkofagi w podziemiach. Ta enigmatyczna nekropolia otwiera drzwi do zagadkowej historii starożytnego Egiptu, pozostawiając wiele pytań bez odpowiedzi.

Saqqara - Nekropola w Memfis, Egipt

Podróż do Saqqary

Rozpocznijcie podróż od zarezerwowania biletu lotniczego do Międzynarodowego Lotniska w Kairze (CAI), największego lotniska w Egipcie. Kair jest najbliższym dużym miastem, z którego łatwo dotrzeć do Saqqary.

Po przylocie na lotnisko w Kairze możecie skorzystać z różnych środków transportu, takich jak taksówki, busy lub wynajem samochodów, aby dotrzeć do Saqqary. Odległość między Kairem a Saqqarą wynosi około 30–40 kilometrów, a podróż samochodem trwa zazwyczaj około 1–1,5 godziny, w zależności od warunków na drodze.

Abusir - Piramidy Królewskie

W sercu historycznego obszaru Abusir, gdzie piasek pustyni mieszka z tajemniczym dziedzictwem starożytnego Egiptu, wznoszą się Piramidy Królewskie. To zespół monumentalnych grobowców, które kryją w sobie nie tylko historię indywidualnych władców, ale także ewolucję sztuki i architektury piramidalnej. Abusir, mniej znany niż inne egipskie nekropole, oferuje jednak unikalne spojrzenie na to, jak kształtowała się koncepcja grobowców królewskich w poszczególnych okresach starożytnego Egiptu.

Piramida Userkafa

Abusir, stanowiący niezwykły kompleks, zaczyna ujawniać swoje sekrety już przy pierwszym kroku w kierunku Piramidy Userkafa. Zbudowana około 2490 roku p.n.e., ta piramida reprezentuje początek epoki budowy piramid w Abusir. Jej monumentalność wpisuje się w tradycję starożytnego Egiptu, a jednocześnie odróżnia od wcześniejszych konstrukcji.

Historia Piramidy Userkafa w Abusirze kryje wiele nieznanych aspektów. Od celu jej budowy po techniczne aspekty konstrukcji, wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Archeolodzy i badacze starają się zrozumieć, dlaczego Userkaf wybrał Abusir na miejsce swojego grobowca, co dostarcza cennych wskazówek dotyczących kultury i wierzeń tamtego okresu.

Piramida Neferirkare

Piramida Neferirkare, zbudowana około 2446 roku p.n.e., to monumentalne świadectwo ewolucji sztuki budowania piramid w Abusirze. Jej architektura i plany wpłynęły na późniejsze konstrukcje piramidowe w tej nekropolii. Elementy takie jak kształt, układ wnętrza czy zdobienia stały się inspiracją dla kolejnych władców, tworząc swoisty kanon stylistyczny.

Wnętrze Piramidy Neferirkare kryje ta Piramida Neferirkare jemnicze schody, które wiodą do głębin grobowca. Te schody budzą fascynację badaczy, a ich rola i znaczenie pozostają jednymi z największych zagadek. Mogły pełnić funkcję rytualną, symbolizować przejście do świata zmarłych lub być związane z kultem religijnym. To, co znajduje się na końcu tych schodów, jest nadal jedną z nierozwiązanych tajemnic egipskich piramid.

Piramida Neferirkare, Egipt

Podróż do Abusir

Rozpocznijcie podróż od zarezerwowania biletu lotniczego do Międzynarodowego Lotniska w Kairze (CAI). Odległość między Międzynarodowym Lotniskiem w Kairze (CAI), a Abusir, miejscem położenia Piramid Królewskich, wynosi około 30-40 kilometrów w zależności od konkretnej lokalizacji w Abusirze. Przejechanie tej trasy samochodem zwykle zajmuje około 1-1,5 godziny, jednak czas podróży może się różnić w zależności od warunków ruchu drogowego. Po przylocie na lotnisko w Kairze istnieje kilka opcji transportu do Abusir:

  • Taksówki: Skorzystajcie z taksówki zorganizowanej na lotnisku lub zarezerwujcie ją wcześniej. Upewnijcie się, że korzystacie z licencjonowanego taksówkarza i umówcie się wcześniej na cenę.
  • Transport publiczny: Dostępne są również autobusy i mikrobusy, które kursują z lotniska do różnych miejsc w Kairze. Po dotarciu do Kairu można z kolei skorzystać z lokalnych środków transportu publicznego, aby dostać się do Abusir.