Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Dobra organizacja przed wyjazdem pozwala nie tylko uniknąć wielu zmartwień, ale także przeznaczyć więcej czasu na spokojne spacery i wycieczki. Pozwala także zaoszczędzić pieniądze! Aby pomóc Wam spędzić bezstresowy wyjazd przygotowaliśmy poradnik, w którym podjęliśmy temat walut. Dowiecie się kiedy, gdzie i jak najlepiej wymienić pieniądze, by jak najwięcej zyskać. Przedstawimy Wam także kilka innych rad i wskazówek, by Wasza podróż po Europie przebiegła jak najlepiej. 

 

Na początek kilka podstawowych informacji.

Walutą używaną w większości krajów Europy jest euro (możecie się spotkać z zapisem € lub EUR). Euro jest prawnym środkiem płatniczym w 19 z 28 krajów będących członkami Unii Europejskiej oraz w pięciu innych państwach spoza UE: Andory, Austrii, Belgii, Cypru, Estonii, Finlandii, Francji (i niektórych jej terytoriów zamorskich), Niemiec, Grecji, Irlandii, Włoch, Kosowa, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Malty, Monako, Czarnogóry, Holandia, Portugalia, San Marino, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Watykanu. Ta waluta została po raz pierwszy wprowadzona w 1999 roku i miała ona na celu zjednoczenie krajów Unii Europejskiej zarówno pod względem monetarnym, jak i gospodarczym. Druga faza euro miała miejsce w 2002 r., to właśnie wtedy waluty takie jak franki francuskie, liry włoskie, marki niemieckie i guldeny holenderskie zostały wycofane.

Na terenie kontynentalnej Europy posługuje się również takimi walutami jak między innymi:

Korona duńska — DKK (1 korona = 100 øre) — Dania 

Korona szwedzka — SEK (1 korona = 100 öre) — Szwecja 

Kuna chorwacka — HRK (1 kuna = 100 lip) — Chorwacja 

Korona czeska — CZK (1 korona = 100 halerzy) — Czechy 

Forint węgierski — HUF — Węgry 

Lew bułgarski — BGN (1 lew = 100 stotinek) — Bułgaria 

Lej rumuński — RON (1 lej = 100 bani) — Rumunia 

Frank szwajcarski — CHF (1 frank = 100 centymów) — Szwajcaria 

Funt szterling — GBP (1 funt = 100 pensów) — UK 

Hrywna ukraińska — UAH (1 hrywna = 100 kopiejek) — Ukraina

Lira turecka — TRY (1 lira = 100 kuruszy) — Turcja 

Lek albański — ALL (1 lek = 100 qindarek) — Albania 

Marka zamienna — BAM (1 marka = 100 fenigów) — Bośnia i Hercegowina  

 

Co to jest kurs wymiany walut?

Kurs wymiany informuje, ile waluty obcej otrzymacie w zamian za na przykład, złotówkę. Kursy walut mogą się zmieniać. Sprawdzanie dziennego kursu wymiany może pomóc Wam uzyskać najlepszą ofertę. Wymieniając walutę, należy pamiętać o dwóch różnych cenach:

 • cena zakupu, to kurs, po jakim kantor kupi od Was obcą walutę,
 • cena sprzedaży, to kurs, po jakim kantor sprzeda Wam obcą walutę.

Przed wyjazdem warto zapamiętać średni kurs walut, tak, aby będąc na miejscu, móc szybko przeliczyć ile w przybliżeniu może kosztować dana rzecz lub usługa. Dla przykładu średni kurs jednego funta szterlinga to 5,40 złotych więc można przyjąć, że rzecz kosztująca w Wielkiej Brytanii 3 funty, będzie kosztować około 16 złotych. Oczywiście obliczeń tych możecie dokonać w Internecie, ale taka wiedza pozwoli zaoszczędzić Wam dużo czasu podczas na przykład, zakupów. 

 

Gdzie można wymienić pieniądze:

 • w bankach,
 • w urzędach pocztowych,
 • kantorach wymiany walut,
 • na stronach walutowych,
 • w niektórych biurach podróży,
 • w aplikacjach takich jak na przykład Revolut.

Warto poświęcić trochę czasu na przyjrzenie się dostępnym opcjom i różnym stawkom, a także wszelkim powiązanym opłatom, aby mieć pewność, że otrzymacie najlepszą ofertę.

Euro czy waluta lokalna

 

Wymiana walut

Walutę warto wymienić we własnym kraju, niż gdy faktycznie jest już się za granicą. Posiadanie pieniędzy już po wylądowaniu może wyeliminować wiele stresu związanego z kupowaniem biletów autobusowych lub kolejowych z lotniska. Nie musicie się również martwić o znalezienie punktu wymiany lub bankomatu, aby móc dotrzeć tam, gdzie potrzebujecie. 

Na pewno nie warto wymieniać pieniędzy na lotniskach, chociaż są to zazwyczaj pierwsze miejsca, w którym będziecie mieli okazję wymienić walutę. Kurs wymiany walut na lotnisku nie zawsze jest najlepszy. Dlaczego? Ponieważ osoby prowadzące kantory wymiany walut na lotniskach wiedzą, że możecie potrzebować lokalnej waluty, więc osiągają duże zyski, oferując najgorszy kurs wymiany. Możecie stracić nawet do 15%, wymieniając pieniądze na ostatnią chwilę w kantorach na lotnisku. 

 

Ile gotówki w lokalnej walucie warto mieć przy sobie?

Niektóre kraje, takie jak Szwecja, prawie w całości opierają się na płatnościach kartą, podczas gdy inne, takie jak Turcja, preferują gotówkę. Jednakże we wszystkich miejscach posiadanie gotówki pod ręką zapewnia elastyczność i pozwala płacić za przejazdy taksówką i napiwki lub robić zakupy w sklepach, lub na rynkach, które nie akceptują kart. Warto jest też mieć przy sobie trochę gotówki, aby móc zapłacić w miejscach, w których ustalony jest limit minimalnej płatności kartą — na przykład 10 EUR. 

Pamiętajcie, że wybierając się w podróż dobrze jest mieć przy sobie trochę euro. Pomoże Wam to w sytuacji, gdy napotkacie trudności z wymianą złotówek na miejscową walutę, szczególnie gdy planujecie podróż do mniejszych miejscowości. Ponadto, euro akceptowane jest w większości miejsc w Europie i nawet jeśli cena za dany produkt czy usługę może być wyższa, to może to być zbawienne w trudnej sytuacji.

 

Na co warto zwrócić uwagę przy wymianie walut i wybieraniu pieniędzy?

1. Planowanie

Planowanie jest kluczowe. Jeśli wiecie, że planujecie wyjechać do danego kraju, warto obserwować rynek. Częstym błędem jest niezdawanie sobie sprawy, jak szybko zmieniają się kursy walut. Jest to szczególnie przydatne w przypadku korzystania z bankomatów za granicą, dzięki czemu możecie oszacować, ile pieniędzy będzie Wam mniej więcej potrzebne podczas Waszej podróży. 

2. Zasady w Waszym banku 

Przed wyjazdem warto dowiedzieć się, ile będzie kosztować wybranie pieniędzy w bankomacie za granicą. Niektóre banki będą pobierać opłaty od każdej jednorazowej transakcji, a niektóre mogą pobierać opłatę w wysokości procentu od transakcji. W zależności, jaką opcje wybiera Wasz bank, będziecie mogli opracować najlepszą (i najtańszą) strategię.

3. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przed użyciem bankomatu należy sprawdzić, czy nie padł on ofiarą oszustów. Skimmer to urządzenie nakładane na czytnik kart (w restauracji lub bankomacie) w celu odczytania Waszej karty i zapisania danych dla złodziei. Są one trudne zauważenia na pierwszy rzut oka, ale wystarczy chwila uwagi, żeby odkryć oszustwo. 

4. Renomowane bankomaty 

Zawsze, gdy szukacie bankomatów, warto poszukać takich, które są pod marką znanych banków. Zwykle, w porównaniu z bankomatami innych firm, ich opłaty mogą być niższe.

5. Ilość wypłacanej gotówki

Spróbujcie wypłacić tylko tyle gotówki, ile przewidujecie, że będziecie potrzebować. W ten sposób nie zostaniecie z drobnymi na koniec podróży, które później trzeba wydać lub zabrać ze sobą do domu, by czekały na kolejną podróż.

6. Płatności w sklepikach 

Wiele mniejszych sklepów może odmówić przyjęcia banknotów większych lub równych 100 euro, ponieważ mogą nie mieć reszty. Warto zaopatrzyć się w banknoty o niższych nominałach, aby z łatwością dokonywać płatności we wszystkich miejscach. 

 

Inne rady dotyczące finansów w podróży:

 • Podczas gdy napiwki są ogólnie doceniane w większości krajów Europy, usługi są uwzględniane w rachunku w krajach skandynawskich, takich jak Szwecja, Finlandia, Islandia i Dania.
 • Jeśli podróżujecie do miejsc takich jak Grecja i planujecie kupować małe pamiątki, upewnijcie się, że macie pod ręką mniejsze nominały, ponieważ właściciele sklepów często nie mają lub nie chcą wydawać reszty.
 • W niektórych miejscach wymieniających walutę można się targować. Nie zawsze przyniesie to oczekiwane skutki, ale czasami warto spróbować negocjować.
 • W restauracji lub sklepie za granicą, gdy na czytniku kart pojawi się pytanie dotyczące waluty, w której chcecie zapłacić, warto zapłacić w miejscowej walucie.
 • Korzystanie z Ubera lub lokalnej aplikacji taksówkowej w kraju, w którym się znajdujecie, może być naprawdę przydatne z dwóch powodów; zapobiega to konieczności płacenia gotówką, a kierowca może korzystać z aplikacji, aby poznać miejsce docelowe, co rozwiązuje problem bariery językowej.
 • Zróbcie listę ważnych numerów telefonów do zgłaszania zgubionych lub skradzionych kart. Ułatwi Wam to radzenie sobie ze stresującą sytuacją, gdy zajdzie taka potrzeba.