Skip to content

Korzystając z jednego z najbogatszych zasobów naturalnych Sapporo i swojej bogatej wyobraźni, kilku studentów stworzyło kilka rzeźb ze śniegu w parku Odori już w 1950 roku. Wiele lat później Festiwal Śniegu w Sapporo stał się słynnym na cały świat wydarzeniem, które co roku przyciąga miliony. Weźcie w nim udział, by zasmakować gościnności Hokkaido, wspaniałego jedzenia i picia oraz oszałamiających iluminacji. Przygotowaliśmy najważniejsze informacje, by pomóc Wam przygotować wyjazd do niezwykłej Japonii!

Podstawowe informacje o Sapporo Snow Festival

Sapporo Snow Festival jest jednym z najpopularniejszych corocznych wydarzeń w całej Japonii. Odbywa się co roku w lutym i przyciąga ponad 2 miliony ludzi każdego roku. Miejscem imprezy jest Sapporo, stolica prefektury Hokkaido, która jest najbardziej wysuniętą na północ prefekturą, gdzie w sezonie zimowym występują opady śniegu. Popularny festiwal rozpoczął się w 1950 roku, kiedy to uczniowie szkoły średniej zbudowali kilka śnieżnych posągów. Od tego czasu rozrósł się do corocznego, tygodniowego festiwalu, który przyciąga gości z całego świata.

Kiedy odbywa się Festiwal Śniegu w Sapporo 2023?

Festiwal ten trwa od 4 (sobota) do 11 (sobota) lutego 2023 r. W 2023 roku ze względu na Covid-19 festiwal ma być przeprowadzony na mniejszą skalę, a obchody zaplanowano tylko w Odori Park i Susukino Site. Tsudome Site, gdzie zwykle odbywają się zawody.

Otaru, Japonia

Jak dolecieć do Sapporo?

Aby wziąć udział w tym niezwykłym festiwalu, możecie skorzystać z największego lotniska położonego na Hokkaido — Nowego portu lotniczego Sapporo-Chitose. Sąsiaduje z bazą lotniczą Chitose , bazą Japońskich Sił Samoobrony Powietrznej, w której znajdują się myśliwce F-15 Eagle, japońskie samoloty rządowe Air Force One oraz szereg mniejszych samolotów i helikopterów ratowniczych. Od 2018 r. lotnisko New Chitose było piątym najbardziej ruchliwym lotniskiem w Japonii i zajmowało 64. miejsce na świecie pod względem liczby przewożonych pasażerów. Trasa Sapporo – Tokio Haneda o długości 819 km jest drugą najbardziej ruchliwą trasą lotniczą na świecie, z 9,7 miliona pasażerów przewiezionych w 2018 roku.

Skorzystajcie z naszej oferty lotów do Sapporo, by móc wziąć udział w Festiwalu Śniegu w Sapporo!


Czym dokładnie jest Festiwal Śniegu w Sapporo?

Sapporo Snow Festival to duże zimowe wydarzenie, które co roku odbywa się w Sapporo na Hokkaido. Jest on przeprowadzany przez miasto Sapporo i jest znany jako jedno z najbardziej popularnych wydarzeń, które przyciąga gości nie tylko z innych obszarów Japonii, ale także z całego świata. Jest to jeden z trzech największych festiwali śniegu na świecie wraz z Quebec Winter Carnival w Kanadzie i Harbin International Ice and Snow Sculpture Festival w Chinach.

Śnieg padający na stanowiskach to za mało, aby zbudować śnieżne i lodowe rzeźby. Wiele z nich jest transportowane z sąsiednich parków i pól golfowych. Łączna odległość pokonywana przez ciężarówki przewożące śnieg w roku przeciętnych opadów śniegu wynosi około 190 000 kilometrów. W latach przy bardzo małych opadach śniegu ciężarówki przejechały 375 500 kilometrów, czyli prawie dwa razy więcej niż w ciągu roku przy normalnych opadach śniegu. Jest to tyle samo, co odległość od Ziemi do Księżyca, a także równoznaczne z okrążeniem Ziemi 9 razy.

Rzeźby lodowe, Sapporo Snow Festival, Japonia

Historia Sapporo Snow Festival

Od jego początku, czyli od 1950 r. festiwal stawał się coraz bardziej popularny, a rozmiary śnieżnych posągów również stawały się coraz większe. W 1953 roku, niektórzy z uczniów miejscowej szkoły średniej wykonali gigantyczną śnieżną wystawę, która miała 15 metrów wysokości. Wykorzystali niezwykłą ilością śniegu zebranego przez ciężarówki i buldożery! Dzięki temu udało im się stworzyć kilka dużych śnieżnych posągów, ku uciesze zwiedzających. Mniej więcej w tym czasie mieszkańcy zaczęli uczestniczyć w tworzeniu własnych eksponatów np. posągów i rzeźb o różnych kształtach. W 1959 roku w tworzeniu rzeźb ze śniegu uczestniczyło około 2500 osób. Zostało to podchwycone przez media i przedstawione w telewizji i gazetach. W następnym roku na miejsce przybyło wielu turystów z całej Japonii. Od tego czasu Festiwal Śniegu stał się głównym wydarzeniem w Japonii.

Od czasu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku, liczba gości z całego świata wzrosła, podobnie jak zakres działań. Od 25. Festiwalu Śniegu w 1974 r. miasta i regiony na całym świecie mające bliskie związki z Sapporo zaczęły tworzyć śnieżne rzeźby. Udział regionów takich jak Shenyang, Alberta, Monachium, Sydney i Portland przyczynił się do przekształcenia Festiwalu Śniegu w wydarzenie wielokulturowe. Od 1984 roku dwudniowe wydarzenie zostało przedłużone do siedmiu dni i od tego czasu symboliczne zimowe wydarzenie rozrosło się do jednego z największych festiwali śniegu w Japonii i na świecie, z wieloma innymi atrakcjami i wydarzeniami, w tym tańce na lodzie, wyścigami psich zaprzęgów, a nawet wydarzeniami filmowymi.

Gdzie można wziąć udział w Sapporo Snow Festival?

Festiwal Śniegu w Sapporo odbywa się w trzech miejscach. Każde z nich ma różne rodzaje wydarzeń i eksponatów, dając Wam zupełnie inne doświadczenia. Oto trzy główne miejsca i ich najważniejsze atrakcje:

  • Park Odori

Park Odori to miejsce, gdzie w 1950 roku położono fundamenty festiwalu śniegu. Park Odori był kiedyś miejscem, w którym mieszkańcy Sapporo wyrzucali odgarniany śnieg z ulic i wokół domów. Ten śnieg był używany do budowy rzeźb śnieżnych. To właśnie w tym parku uczniowie miejscowej szkoły średniej po raz pierwszy zbudowali rzeźby. Festiwal Śniegu odbywa się co roku od 1950 roku. Rzeźba ze śniegu wykonana przez mieszkańców Sapporo po raz pierwszy pojawiła się na V festiwalu. W VI. festiwalu zaczęły brać udział Lądowe Siły Samoobrony i powstało znacznie więcej rzeźb. W ten sposób impreza stopniowo przekształciła się w duże wydarzenie, które w 2019 roku obchodziło swoje 70. urodziny.

Obecnie znajdziecie tam setki rzeźb, niektóre mierzące ponad 25 metrów szerokości i 15 metrów wysokości! Można tu również skorzystać z innych zimowych atrakcji, takich jak jazda na łyżwach, skoki narciarskie i snowboardowe, projekcja mappingu i różne pyszne potrawy z Hokkaido.

  • Tsudome

Tsudome Site jest przyjazną dla rodzin, ale mniej centralnie położoną stroną Festiwalu Śniegu. Znajduje się tam kilka dużych zjeżdżalni śnieżnych i odkrytych terenów do zjeżdżania po śniegu, gdzie odwiedzający mogą cieszyć się urokiem śnieżnego lodu, jak również rzeźbami. Wewnątrz kopuły śnieżnej znajduje się wiele innych atrakcji, a także kilka stoisk z pysznym, lokalnym jedzeniem. Możecie cieszyć się sportami zimowymi, takimi jak ślizgawki i rafting śnieżny, a po śnieżnym szaleństwie możecie odpocząć w krytych obiektach z restauracjami i placami zabaw dla dzieci

Sapporo Snow Festivak, Hokkaido, Japonia

  • Susukino

Trzecim miejscem Sapporo Snow Festival jest Susukino, położone w pobliżu Odori Park. Susukino jest popularnym miejscem spożywania alkoholu w Sapporo i można tu wypić drinka w lodowym barze. Możecie także jeździć na lodowych rzeźbach, a niezwykłe przeżycia dokumentować robiąc pamiątkowe zdjęcia na urokliwej Illumination Street. Rzeźby lodowe są oświetlone codziennie do 23:00. W tym roku czeka na Was niesamowity pokaz rzeźb lodowych zakończony konkursem. Mimo że Susukino jest najmniejszym z trzech miejsc, to znajduje się tam około 100 rzeźb lodowych.

  • Nie zapomnijcie spróbować najlepszych potraw!

Sapporo ramen to obowiązkowa potrawa i jeden z najpopularniejszych lokalnych specjałów tego miejsca. Szczególnie popularna jest wersja z dodatkiem masła i kukurydzy na wierzchu. Ciepła miska Sapporo miso ramen jest wyjątkowo smaczna w zimnym lutym podczas festiwalu. Możecie również spróbować innych lokalnych specjałów, takich jak świeże owoce morza, dania z baraniny i smażony kurczak zangi.


Gdzie się zatrzymać podczas Festiwalu Śniegu w Sapporo?

Podczas festiwalu śniegu może być trudno zarezerwować hotele, a ceny są często wyższe niż zwykle, ponieważ jest to szczyt sezonu. Jeśli zdecydujecie się na Festiwal, najlepiej zarezerwować nocleg jak najszybciej. By ułatwić Wam poszukiwania, podpowiadamy kilka hoteli w pobliżu magicznego Festiwalu Śniegu:

1. Sapporo Grand Hotel

Idealny dla osób podróżujących z dziećmi. Jeśli wolicie hotele w stylu zachodnim niż japońskim, ten hotel jest perfekcyjny. Sapporo Grand Hotel to wygodne, niedrogie miejsce z doskonałym dostępem do festiwalu, wyposażone w usługi spa i siłownię, w której można się rozgrzać po spędzeniu czasu na zewnątrz. Jeśli chodzi o dostęp do festiwalu, Odori Park (główny obszar festiwalu) jest oddalony o zaledwie 2 minuty spacerem, a stacja jest oddalona o 5 minut.

2. JR Tower Hotel Nikko Sapporo

Nieco bardziej fantazyjną i zorientowaną w szczególności na podróżujące pary opcją z prostymi, ale stylowymi pokojami jest JR Tower Hotel Nikko. Choć jest to przede wszystkim nowoczesny obiekt w stylu zachodnim, hotel ten posiada kilka elementów inspirowanych japońskim luksusem. Publiczne łaźnie, jacuzzi i różne sauny to niezwykłe udogodnienia, które stanowią idealne zakończenie długiego dnia chodzenia w zimnie. 4 restauracje, a zwłaszcza restauracja "Tancho" i bar "Sky J" znajdujące się na 35 piętrze, oferują bogaty wybór dań z lokalnych składników. Nieco dłuższy 10-minutowy spacer do festiwalu stanowi doskonałą rozrywkę.

3. Keio Plaza Hotel Sapporo

Keio Plaza Hotel Sapporo jest godnym uwagi konkurentem JR Tower Hotel Nikko, a także ulubionym hotelem dla par z przyjemnym wachlarzem rozrywek i udogodnień. Jedną z cech wyróżniających ten hotel jest jego pełnowymiarowy basen. Podobnie jak Sapporo Grand Hotel, oferuje on również siłownię i spa. W hotelu znajduje się 7 restauracji, w których serwowane są dania w stylu japońskim, w tym sushi i teppanyaki.

4. Sapporo View Hotel Odori Koen

Hotel Sapporo Vew Hotel Odori Koen to jasna, zachodnio-japońska fuzja stylu jest wszechstronną opcją zarówno dla par, jak i rodzin, choć najczęściej wybierana przez pary. Kojąca paleta kolorów w połączeniu z naturalnym światłem stanowią błogi kontrast dla zewnętrznej zimowej scenerii. W pokojach panuje przyjemny, nowoczesny, japoński klimat, który gwarantuje relaksującą atmosferę. Lokalizacja tego hotelu jest wspaniała, gdyż znajduje się on tuż przy drodze, na której odbywa się główny festiwal, dzięki czemu hotel cieszy się dużą popularnością.