Skip to content

Francja jest niezaprzeczalną stolicą perfum. To w Paryżu powstał jeden z najpopularniejszych, światowych zapachów Chanel no. 5 oraz wiele innych kultowych perfum, które każdy namiętny wielbiciel natychmiast rozpozna.  

A jeśli jesteście miłośnikami zapachów i szukacie ciekawego sposobu na spędzenie urlopu, wycieczka do Francji będzie świetnym pomysłem. Sprawdźcie, co warto zobaczyć i gdzie się udać, aby zgłębić tajemnice światowej klasy perfum.  

 

5 najlepszych doświadczeń dla miłośników perfum  

 

1. Poznaj proces tworzenia perfum Fragonard w Grasse 

Miasto Grasse nazywane również stolicą perfum, ponieważ tutaj swoje fabryki mają największe marki w tej dziedzinie. 

Fragonard to jeden z najstarszych domów perfumeryjnych na świecie, doceniany na całym świecie przez wszystkich ekspertów i pasjonatów. Sekret perfum tkwi w wykorzystaniu wyłącznie składników pochodzenia naturalnego, każdy aromat jest starannie wydobywany z roślin, kwiatów i przypraw. 

Zabytkowa fabryka w Grasse, nieopodal Nicei poprowadzi Was przez cały proces: od przetwarzania składników i ekstrakcji olejków eterycznych w gorzelni, przez rozlewnię, aż po pakowanie gotowych flakonów. 

Zobaczycie każdy pokój i dowiecie się, jak funkcjonuje produkcja, odwiedzicie laboratorium i muzeum. W muzeum obejrzycie wystawę starych flakonów i przybory do nakładania perfum, używane od starożytności. Będziecie mieli również okazję zakupić flakon perfum jako pamiątkę z podróży.  

A jeśli podobał Wam się film „Pachnidło”, to miejsce jest absolutnym „must see”.  

Do Grasse łatwo dostać się z Nicei autobusem, a dla bardziej wygodnych podróżników polecamy wynająć samochód, pierwszym krokiem jest jednak zarezerwowanie biletu lotniczego do Nicei.  

 

2. Odwiedźcie dom perfumeryjny Molinard i skomponujcie swój własny aromat 

Będąc w Grasse i mając za sobą już pierwsze doświadczenia w poznawaniu procesu tworzenia zapachów, szkoda byłoby nie odwiedzić Maison Molinard i porównać te dwa słynne domy perfumeryjne.  

Molinard to kolejna potężna marka z wiekową tradycją, produkująca perfumy pełne osobowości. Gdy już zwiedzicie fabrykę i muzeum, warto rozważyć wyższy poziom odkrywania i wziąć udział w warsztatach tworzenia własnych perfum, ze swoich ulubionych nuty. To wyjątkowa pamiątka i cudowne doświadczenie dla miłośników perfum. 

Doznania dla miłośników perfum, tworzenie własnych zapachów

 

3. Odkryjcie pachnące rośliny w Domaine de Manon 

Po zwiedzeniu fabryk i zrozumieniu procesu, w którym powstają i osiągają swój ostateczny kształt Wasze ulubione perfumy, zamknięte w pięknym flakonie i gotowe do rozpylenia na skórze, czas pójść krok dalej.  

Domaine de Manon to farma położona w pobliżu Grasse, na której można z bliska przyjrzeć się niektórym z najczęściej używanych składników perfum: róży majowej, tuberozie i jaśminowi – te dwa ostatnie kwitną w sierpniu aż do połowy października. 

Róże z Grasse

 

4. Wejdźcie do świata L’Occitane en Provence 

Czas na Prowansję, a dokładniej Manosque, 5 minut drogi od miasta Aix-en-Provence, gdzie swój dom ma słynna i przystępna cenowo marka L’Occitane en Provence. 

Zwiedzanie fabryki to niezapomniane wrażenia sensoryczne, będziecie mieli okazję powąchać, a nawet dotknąć tekstury produktów również w procesie produkcji, a także pospacerować wśród setek różnych nut zapachowych. 

Nie przegapcie Ogrodu Śródziemnomorskiego, miejsca, w którym można zobaczyć wszystkie rośliny, używane do wytwarzania perfum, mydeł i balsamów L’Occitane. 

 

5. Dowiedzcie się, które perfumy są dla Was idealne 

Paryż nie może zostać pominięty na liście atrakcji i doświadczeń dla miłośników perfum. Jeśli Grasse nie do końca jest Wam po drodze, możecie przeżyć wyjątkowe chwile związane z perfumami podczas city break w Paryżu. 

Oprócz setek perfumerii, które możecie odwiedzić, aby odkryć nowe lub klasyczne zapachy (polecamy Nose, Diptyque, L’Artisan Perfumer, Ex Nihilo), macie okazję odnaleźć ten jedyny, który jest Waszym zapachem. 

Odwiedźcie superoutique Maison Guerlain na Polach Elizejskich i weźcie udział w specjalnym teście opracowanym przez specjalistów. Test trwa godzinę, po jego zakończeniu otrzymacie zarówno propozycje perfum, idealnie do Was dopasowanych, jak i sugestie wariantów eksperymentalnych. 

W Paryżu możecie również uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez niemalże wszystkie domy perfumeryjne. Macie wiele możliwości, możecie wybrać jedną ze znanych marek jak Molinard lub którąś z mniejszych perfumerii. Niezależnie, na co się zdecydujecie, wrócicie z wakacji z dodatkowymi umiejętnościami łączenia nut zapachowych jak profesjonaliści oraz buteleczką autorskich perfum.