Skip to content
Aktualizacja: 25/04/2022

Podziel się na:

Wybrzeże Algarve w południowej Portugalii wydaje się składać z niekończącej się serii najpiękniejszych plaż w Europie. Do wyboru jest ich ponad 150, a każda z nich oferuje spektakularne widoki, wspaniały klimat i atmosferę śródziemnomorskiego regionu. Pamiętajcie jednak, że położone są nad Atlantykiem, co z kolei zapewnia dobre fale i różnorodne opcje sportów wodnych. Do wyboru są także spokojniejsze i bardziej zaciszne miejsca, jeśli to jest to, czego potrzebujecie podczas wycieczki na plaże wiosną. Wiemy, że decyzja dotycząca wyboru najlepszej opcji może być trudna, dlatego przygotowaliśmy listę 10 najlepszych plaż Algarve w Portugalii.

 

10 najlepszych plaż Algarve w Portugalii

 

1. Praia da Marinha, Lagoa

Niektóre z plaż południowego wybrzeża Algarve szczycą się fotogenicznymi stosami skał wapiennych powstałymi w wyniku erozji. Ich pomarańczowo-brązowa kolorystyka sprawia, że idealnie nadają się do porannej lub wieczornej fotografii, ale w każdej chwili stanowią również spektakularne tło do wylegiwania się na plaży. Jedną z najlepszych plaż w tej grupie jest Marinha, położona około 8 km na południowy wschód od Lagoa. Znajdujące się tam klify składają się na szereg pinakli, szczelin i jaskiń. Nic dziwnego, że to jedna z najbardziej znanych plaż Algarve, regularnie zaliczana do najlepszych plaż w Europie. Ta plaża jest absolutnie oszałamiająca i stanowi początek lub punkt końcowy spektakularnego Szlaku Siedmiu Wiszących Dolin. To jedno z piękniejszych miejsc do odwiedzenia podczas wiosennej podróży na plaże Algarve.
Dojazd na plaże jest prosty, a na miejscu znajduje się duży parking, na którym można zostawić samochód i kilka miejsc, w których można kupić zimne napoje przy górnym punkcie widokowym. Na samą plażę prowadzą schody.

 

2. Praia do Camilo, Lagos

Plaża Camilo znajduje się w pobliżu Lagos i Ponta da Piedade i jest jedną z absolutnie najlepszych plaż Algarve. Na plażę prowadzą dobre schody, dzięki czemu podczas wiosennej podróży do Algarve będziecie mogli podziwiać zdumiewający widok na sam dół. Plaża jest dość krótka, z każdej strony odcięta klifami, co dodaje jej piękna. Będąc na miejscu, koniecznie poszukajcie tunelu znajdującego się po lewej stronie do zacisznej plaży, którą możecie odkryć.
Plaża jest pod obserwacją ratowników. Natomiast na szczycie schodów znajduje się restauracja, w której można cieszyć się obiadem z pięknym widokiem na ocean. Dodatkowo plaża znajduje się zaledwie pół godziny spacerem od popularnego miasta Algarve, Lagos, więc jeśli nie planujecie wynajęcia samochodu, to nadal będziecie mogli cieszyć się jej pięknem.

Plaża Camilo (Praia do Camilo) w Algarve, Portugalia

 

3. Meia Praia, Lagos

Meia Praia to największa plaża w Lagos, to ogromna, rozległa plaża, która rozciąga się na całą zatokę. Plaża znajduje się w niewielkiej odległości od przystani w Lagos, więc jest łatwo dostępna. Dzięki swoim rozmiarom zapewnia miejsce dla każdego pomimo swojej popularności wśród rodzin, lokalnych mieszkańców i turystów. Na samej plaży znajduje się kilka dobrych barów i restauracji, więc możecie spędzić tam przyjemny dzień, a zanim wrócicie do miasta, cieszyć się życiem nocnym.

Na tej plaży może być wietrznie, ale to tylko czyni ją bardziej atrakcyjną dla surferów i windsurferów, którzy wybierają się tam na łapanie fal. Plaża oferuje coś ciekawego dla każdego. Jeśli planujecie pobyt w Lagos podczas Waszej wiosennej podróży, to z pewnością będziecie częstymi gośćmi na tej niezwykłej plaży.

Lagos, Algarve, Portugalia

 

4. Praia do Barril, Rezerwat Rio Formosa

Praia do Barril to niesamowita plaża w Rezerwacie Rio Formosa na Ilha de Tavira. Jest bardziej dzika niż niektóre plaże wzdłuż tego wybrzeża, a brak klifów lub wysokich wydm sprawia, że może być tam wietrznie. Jako plaża wyróżniona Błękitną Flagą, Barril ma wiele udogodnień, czystą wodę i jest patrolowana przez ratowników w miesiącach letnich. Ciekawostką jest, że na dalekim zachodnim krańcu plaży znajduje się oficjalnie wyznaczona strefa nudystów, jedna z niewielu w Portugalii.
Z pewnością największą atrakcją plaży jest Cemitério das Âncoras (Cmentarz Kotwic). Składa się on z setek rdzewiejących kotwic ułożonych w równych rzędach. Kotwice są rodzajem pomnika połowu tuńczyka, który był mocno rozwinięty wzdłuż tego wybrzeża. Z biegiem lat ilość tuńczyków w tym miejscu spadła, a przemysł, który na nich polegał, mocno podupadł. Znajdujące się tam kotwice były używane do utrzymywania na miejscu ogromnych sieci tuńczyka. To niezwykłe miejsce zachwyci Was swoim naturalnym pięknem i niezwykłą historią podczas Waszej wiosennej podróży po plażach Algarve.
Do tej niezwykłej plaży można dotrzeć pociągiem turystycznym lub ścieżką spacerową.

Praia do Barril,Cemitério das Âncoras (Cmentarz Kotwic), Algarve, Portugalia

 

5. Praia da Ilha da Culatra, Rezerwat Rio Formosa

Ilha Culatra to kolejna plaża znajdująca się w parku Rezerwat Rio Formosa u wybrzeży Olhão. Ta oszałamiająca, długa biała plaża znajduje się około 15 minut spaceru od maleńkiej wioski rybackiej i jest bez wątpienia jedną z najlepszych plaż w Algarve. Wioska rybacka ma około 1000 mieszkańców, a ostatnia promenada prowadząca do plaży jest zachwycająco spokojna. Jeśli podczas Waszej wiosennej podróży na plaże Algarve szukacie odpoczynku i relaksu, to będzie idealne, aby tego doświadczyć.
Na plaży jest możliwość wynajęcia leżaków, a także skorzystania z baru na plaży. Do Culatry można również łatwo dostać się łodzią z Olhão. Przy marinie znajduje się wiele miejsc parkingowych. Sprawdźcie najlepszą dla Was opcje!

 

 

6. Praia da Arrifana, Aljezur

Jedna z plaż zachodniego Algarve, Arrifana, to czarująco urocza zatoczka otoczona klifami, położona 10 kilometrów na południowy zachód od miasta Aljezur. Niesamowitym elementem jej malowniczości jest niewielka, tradycyjna przystań rybacka. Z góry roztaczają się zdumiewające widoki na plażę, zwłaszcza z punktu widokowego na północ od plaży.

Plaża jest niezwykle popularna wśród surferów o różnych umiejętnościach, a w okolicy znajduje się kilka szkół surfingu. Dobra fala na plaży jest niezawodna! Popularnością cieszy się też fala płynąca na prawo od rafy, która oferuje jedne z najlepszych warunków do surfowania w Algarve, gdy fale są duże. Jeśli podczas Waszej wiosennej wycieczki po plażach Algarve macie ochotę na dużą dawkę adrenaliny, to wypróbujcie tego sportu! Wspomnienia gwarantowane na długie lata.

W pobliżu znajdującej się tam zrujnowanej fortecy na górze znajduje się mała, bardzo popularna restauracja przy plaży i restauracje na klifie, które oferują zapierające dech w piersiach widoki, aby dostać się na plażę, trzeba iść wąską drogą i schodami, ale jest to warte wysiłku.

Carvoeiro, Algarve, Portugalia

 

7. Praia da Amoreira, Aljezur

Najpiękniejsza plaża w regionie Aljezur, położona jest po północnej stronie ujścia rzeki Ribeira de Aljezur i jest otoczona dzikimi wydmami. Praia da Amoreira znajduje się w jednej z mniej turystycznych części wybrzeża Algarve w północno-zachodniej części regionu i z tego powodu jest o wiele cichsza niż większość plaż Algarve.

Plaża Praia da Amoreira leży na terenie Parku Przyrody Vicentine Coast. Przy sprzyjających warunkach, jest popularnym miejscem do surfingu i bodyboardingu. Nie przejmujcie się wielkimi falami, bo kiedy ocean jest wzburzony i nie jest tak dobry do pływania, zwłaszcza dla najmłodszych, to na miejscu znajduje się wiele basenów skalnych, które zapewniają spokojniejszą rozrywkę. Podczas odpływu przy brzegu rzeki Ribeira de Aljezur powstają doskonałe plaże i pojawia się piękna laguna, ale należy zachować ostrożność podczas przypływu, ponieważ prądy w pobliżu ujścia rzeki mogą być bardzo silne. Spędzenie dnia podczas Waszej wiosennej podróży po plażach Algarve zapewni Wam kalejdoskop pięknych widoków.

 

8. Praia da Rocha, Portimão

Praia da Rocha to kolejna z absolutnie najlepszych plaż w Algarve. Położona jest wzdłuż klifów w popularnym nadmorskim miasteczku Portimão. Plaża jest pełna atrakcji wodnych i zabawy, ale dobrze jest tam również odpocząć ze wszystkimi pięknymi formacjami skalnymi. To długa i szeroka plaża, a woda jest płytka, więc jest idealna dla rodzin. To także świetne miejsce do uprawiania bodyboardingu.
Między Portimão a plażą regularnie kursują autobusy. Jednakże, w Praia da Rocha można również znaleźć wiele miejsc parkingowych. Chociaż w miesiącach letnich zapełniają się one bardzo szybko, to podczas Waszej wiosennej podróży po plażach Algarve nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem miejsca dla siebie.

Praia da Rocha w Portimao, region Algarve, Portugalia

 

9. Praia de Vale Figueira, Carrapateira

Jedna z odległych plaż Algarve na zachodnim wybrzeżu, jest to długi, szeroki i wspaniały odcinek białawego piasku znany ze swojego eterycznego piękna. Dodatkowym magicznym elementem są piękne ukryte w oceanicznej mgle klify.

Plaża jest bardzo popularna wśród surferów, chociaż to również dobre miejsce dla tych, którzy chcą uciec od tłumów. Z plaży można spacerować w obu kierunkach wzdłuż szczytów klifów dla tych, którzy chcieliby cieszyć się tym obszarem o wyjątkowym pięknie naturalnym. Obszar ten jest również siedliskiem rybołowa, który gniazduje na tym obszarze i jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków ptaków w Portugalii. Obszar ten jest również jednym z niewielu miejsc na Półwyspie Iberyjskim, gdzie można zobaczyć rysia iberyjskiego.

Plaża leży 15 km na północny zachód od Carrapateiry i można do niej dojechać wyboistą, częściowo utwardzoną drogą, na której końcu nie ma żadnych udogodnień. To jedna z tych samotnych, romantycznych plaż, po których można spacerować nawet w brzydką pogodę. To będzie piękne miejsce na spacer podczas Waszej wiosennej podróży po Portugalii.

 

10. Praia de Odeceixe, Odeceixe

Praia de Odeceixe rozciąga się na granicy regionów Alentejo i Algarve, w obszarze zachodniego wybrzeża Portugalii, znanym lokalnie jako Costa Vicentina. Zachodnie Algarve słynie z dramatycznych, surowych linii brzegowych i pięknych dzikich plaż, które są chronione jako park przyrodniczy. Plaże w tym regionie są bardziej odległe, ale korzyścią są mniej zatłoczone brzegi i nietknięte otoczenie. To bardzo malownicze miejsce, które warto odwiedzić podczas wiosennej wycieczki.
Odeceixe to szeroka piaszczysta plaża u ujścia rzeki Seixe (Rio de Seixe) w pobliżu nadmorskiej wioski Aljezur. Ta plaża jest popularna wśród surferów, ze względu na idealną na surfowanie falę znajdującą się w tym miejscu. Po drugiej stronie plaży rzeka tworzy małą, spokojniejszą lagunę. Tutaj kończy się również Szlak Rybaków, który jest częścią szlaku turystycznego Rota Vicentina. Na południowym krańcu Odeceixe znajduje się Praia das Adegas, mała zatoczka, która jest wyznaczona jako plaża dla naturystów.